Ταξίδι του μέλιτος Mauritius Ινδικό Ωκεανό

Σας απασχολεί κάτι και θέλετε να το συζητήσετε; θέλετε γενικώς να μας πείτε την αποψή σας για οτιδήποτε;
Άβαταρ μέλους
Greekos

Ταξίδι του μέλιτος Mauritius Ινδικό Ωκεανό

Δημοσίευσηαπό Greekos » Τρί Μάιος 02, 2017 7:15 pm

Εικόνα

3 και σήμερα!!!!! κ φεύγω μετά της συζύγου για 11 μέρες (μαζί με τις πτήσεις) για διακοπές με αφορμή το ταξίδι του μέλιτος Μαυρίκιο.
Πηρα ένα caddy 15αρι για ασφαλή μεταφορά κ έναν μικρό τράβελ για τα πούρα..
κ σκεφτομαι τι να πάρω μαζί και τι κ αν θα πάρω κ απο το ταξίδι μιας κ πετάμε μέσω Ντουμπάι...

Εικόνα

Οπότε είπα να το κάνω το δοκιμαστικό θέμα αυτό για να έχουμε να λέμε!!!!

Τι πούρα θα παίρνατε κ πόσα για 10 μέρες στο Μαυρίκιο??
Ολα παίζουν απο μικρή μαρέβα, χοντρή, ρομπούστο, πυραμίδα, διπλοκορώνα όλα αλλά δεν μπορείτε πανω απο 3 φορες το ίδιο πούρο κ δεν μπορείτε πάνω απο 25 πούρα στο σύνολο για να κρατήσουμε σε λογικά επίπεδα. :wink:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Ταξίδι του μέλιτος Mauritius Ινδικό Ωκεανό

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Μάιος 03, 2017 6:53 am

Νίκο εύχομαι να περάσετε τέλεια φίλε, επιστρέφοντας με αναμνήσεις που θα μείνουν για πάντα :D
(στο Μαυρίκιο νομίζω είχε πάει κι ο κρητικός μας αντίστοιχο ταξίδι)

για το άλλο που λες, με άγχωσες μόλις είδα 25 πούρα για 10 μέρες (!)
εγώ θα έπαιρνα τουλάχιστον καμιά 60-70 αριά 8)

οπότε οι επιλογές μου, σε διακοπές θα ήμουνα άλλωστε, είναι οι εξής (βάζω μόνο regular):

-1 monte a
-2 prominentes (lusi, punch)
-2 salomones (cuaba, partagas)
-2 julietas no2 (esplendidos, sir winston)
-5 piramides (diplo, upmann, monte, partagas, vegas)
-2 campanas (boli, sancho)
-1 cohiba siglo vi
-1 monte open eagle
-1 psen2
-1 p898
-1 monte no.1
-1 des dieux
-3 robustos (seleccion 2, epicure 2, psdn4)
-2 hermosos no4 (connoisseur 1, exhibicion No.4)

:!: :lol:
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τετ Μάιος 03, 2017 6:58 am

Γκρεκο, φιλε μου, καλα να περασετε!!!!!
Παντρεμενος και εσυ ε!!! ....... :shock:

Για πουρα Θα ελεγα να παρεις οσο πιο .. διαφορετικα πουρα γινετε...
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Τετ Μάιος 03, 2017 8:30 am

Καλημέρα Νίκο
Εύχομαι όλα τα καλά και όλα τα τυχερά στη νέα φάση τις ζωής σου
Όσο για το μήνα του μέλιτος,τα πρωινά θα άραζα κάτω απο τους φοίνηκες και θα απολάμαβανα την πρωινή άυρα....
και όσο θα μεσημέριαζε θα ξεκινούσα με μπυρίτσες και κοκταϊλ και ανάλαφρα καλοκαιρινά πούρα
Sancho ,Cuaba ,Monte,Punch(campanas,salomones,geniales,prominentes)
Για το απογευματάκι με το ηλιοβασίλεμα
Partagas,Monte,Upmann,Boli (Salomones,No 1,No 2,etc etc etc)
Και το βράδυ με τα αγαπημένα σου Malts
Cohiba,Bolivar,Partagas,Monte,Upmann(Esplendido,Gigantes,lusi,A, Sir Winston, και λιμιτάδες τις αρεσκείας σου )

'Ενα μικρό πλάνο για την πρώτη σου μέρα,οι επόμενες δικές σου :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Greekos

Δημοσίευσηαπό Greekos » Τετ Μάιος 03, 2017 9:06 am

Καλημέρα φιλτατοι! Ευχαριστώ για τις ευχές κ για τις σκέψεις σας!!
Τομμι για πρώτη μέρα καλά πάμε καλή αρχή!!
Harris ναι κ εγώ του κλαμπ είμαι από τον Σεπτέμβριο..
Ντον είπα 25 για να το κάνω ενδιαφέρον συζήτηση κ να έχει κ έναν περιορισμό....
70 πούρα κάβα άρα προοριζοντας 6 με 7 την ημέρα δλδ ?
πως θα κουβαλούσες με αεροπλάνο κ έτσι που είναι τα πράγματα σήμερα??
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Μάιος 03, 2017 9:15 am

έχω κάνει και χειρότερα Νίκο 8)
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τετ Μάιος 03, 2017 11:24 am

Πράγματι είχα πάει στον Μαυρίκιο και πέρασα τέλεια.

Να πας να δεις το seven colours of the earth και να αγοράσεις τον δικό τους καφέ εσπρέσσο, απίστευτη ποικιλία και πολύ αρωματικός. Να πας οπωσδήποτε στο casella park για σαφάρι, μην παραλείψεις την εμπειρία να μπεις μαζί με τα λιοντάρια. Είναι λίγο ακριβό αλλά αξίζει. Το crocodile park επίσης είναι ωραίο για τις χελώνες και την ωραία φύση του (ζούγκλα στην ουσία). Από αποστακτήρια να πας στο εργοστάσιο ρουμιού στο Chamarel (ακριβά είναι τα ρούμια τους και όχι κάτι το ιδιαίτερο. Αυτό που αξίζει φουλ να αγοράσεις διότι είναι πάμφθηνα είναι κουτάκια με στικς βανίλιας μαδαγασκάρης. Εκεί πουλάνε 1 ευρώ τα 10 και στην Ελλάδα 1 ευρώ το 1..... Αν πας στο Port Louis που είναι η πρωτεύουσα, πήγαινε στην Μαρίνα. Εκεί έχει και εσωτερική αγορά. Αγόρασε μαύρη ζάχαρη muscovado. Τις άλλες τις βρίσκεις και εδώ αλλα αυτή η ζάχαρη είναι το κάτι άλλο. Επίσης ντόπιοι στους δρόμους πουλάνε ένα γλυκό από αποξηραμένη καρύδα και ζάχαρη με πορτοκάλι. Δοκίμασέ το θα πάθεις πλάκα. Δοκίμασε επίσης ξιφία δικό τους.

Πάρε οπωσδήποτε φωτογραφική μηχανή αδιάβροχη, ικανή για υποβρύχιες λήψεις θα βγάλεις τρομερές φωτογραφίες και αν έχεις χρόνο κάνε και βόλτα με catamaran ή υποβρύχιο. Μην περιμένεις να φας της προκοπής σε εξωτερικά μαγαζιά. Ινδικό φαγητό και άγιος ο Θεός...νερό μόνο εμφιαλωμένο. Αν το ξενοδοχείο που μένεις είναι πεντάστερο επέλεξε πλήρη διατροφή. Θα σκάσεις στο φαγητό και θα τα απολαύσεις. Εγώ έμενα στο LUX. Μασάζ και τέτοια μην τα σκάσεις...φαρμακείο και δεν αξίζει τόσο. Επίσης, ρομαντικά δείπνα πάνω στην παραλία κλπ δεν αξίζουν γιατί σου βάζουν τραπέζι ακριβώς ένα μέτρο απ' το εστιατόριο (επίσης συνήθως πάνω στην παραλία) και σου ζητάνε έξτρα 100 ευρώ. Να αλλάξεις συνάλλαγμα στο αεροδρόμιο και όχι στο ξενοδοχείο. Ο καλύτερος τρόπος να γυρίσεις το νησί είναι (με παζάρι) να ζητάς από το ξενοδοχείο κάθε μέρα ένα καλό ταξί συμφωνείς μια τιμή και σε πάει και σε φέρνει, σε περιμένει για ψώνια, ξεναγήσεις κλπ

Τώρα σαν εποχή δεν πας και στην καλύτερη περίοδο, εγώ πήγα χειμώνα δικό μας - καλοκαίρι δικό τους, τώρα μπορεί να βρεις βροχές αλλά σταματάνε γρήγορα. Πάρε αντικουνουπικό από εδώ. Πάρε πολλά πούρα, μικρά και λίγα μεγάλα, μόνο για την παραλία. Σ' αυτά είναι θέμα γούστου δικού σου. Σου εύχομαι καλά να περάσετε και να ευχαριστηθείτε.
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
Greekos

Δημοσίευσηαπό Greekos » Τετ Μάιος 03, 2017 12:38 pm

Νικόλα σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Σε ξενοδοχείο μένουμε all inclusive πενταστερο στο Long beach Ανατολική πλευρα. Σαν honeymoon προσφορά το πρακτορείο μου έβαλε δείπνο στην παραλία κ μια κατηγορία πιο πάνω δωμάτιο κ κάποια άλλα έξτρα

Ήταν να πάμε Γενάρη αρχικά αλλά λίγο δουλειάς έπρεπε να το αλλάξω κ η πράκτορας μου είχε πει ότι ίσως παίξει καμιαμπορα αλλά συνήθως Φλεβάρη με Απρίλιο είναι η υγρή περίοδος!
Στο σαφάρι κ τα 7 χρώματα το είχα στη λίστα κ στην αγορά στο Πορτ Λουίς. Για το επίσκεψη σε ρούμι καλή ιδέα το έβαλα στην λίστα.

Από κάμερα τρέχω σήμερα να πάρω φακό wide πιο γρήγορο απο αυτόν που εχω για τοπία κ έναν πιο γρήγορο 30mm prime για πιο βράδι... Κ η γυναίκα μου φωνάζει..... Έχεις κ ζουμ κ 2 πραιμ τι τους θες τους καινούργιους..... Δεν μας φτάνουν τα πούρα θα κουβαλάμε κ ένα σορό φακούς... :)
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Τετ Μάιος 03, 2017 1:31 pm

Greekos έγραψε:Έχεις κ ζουμ κ 2 πραιμ τι τους θες τους καινούργιους..... Δεν μας φτάνουν τα πούρα θα κουβαλάμε κ ένα σορό φακούς... :)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Τετ Μάιος 03, 2017 2:06 pm

Greekos καλά να περάσεις! Αυτά τα ταξίδια είναι εμπειρίες ζωής.
Εγώ θα έπαιρνα πούρα που να ταιριάζουν σε όλες τις περιστάσεις. Για γρήγορες φούμες, για αργές και χαλαρές, για πριν το φαγητό, για μετά το φαγητό, για το ποτό για τον καφέ κλπ. Άρα από entreacto μεχρι prominente. Ε τώρα από μάρκες αυτά που σου αρέσουν!
Με ζώσανε οι κουλέμπρες
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Τετ Μάιος 03, 2017 2:51 pm

Να ζήσετε και καλούς απογόνους!
Από πούρα θα σου έλεγα, συζύγου επιτρεπούσης, να πάρεις μεγάλα μεγέθη. Αυτά που δεν μπορείς να απολαύσεις δηλαδή στην Αγγλία λόγω καιρού και καπνοαπαγόρευσης. Μιας και θα μπορείς να καπνίζεις σε εξωτερικούς χώρους δε θα έχεις κάποιον περιορισμό.
Τώρα στο αεροδρόμιο του Ντουμπάι είχε πολλά και μεγάλα μαγαζιά με πούρα όταν ταξίδευα το 2007-2009, αλλά οι συνάδελφοι εδώ λένε ότι έχουν κλείσει. Μπορείς να κάνεις μία πρώτη έρευνα στο πήγαινε και στην επιστροφή να πας καρφωτός να στοκάρεις. Ελπίζω μόνο να μην έχεις θέμα χρόνου με την ανταπόκριση γιατί το αεροδρόμιο είναι τεράστιο.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Μάιος 09, 2017 3:44 pm

φιλε νικο αν και καθυστερημενα να σου ευχηθω και εγω να περνας τελεια ( φανταζομαι οτι εισαι ακομα εκει)

για 10 μερες μολις 25 πουρα ειναι πολυ λιγα ειδικα για διακοπες *
"αναγκαστικα" λοιπον θα επαιζα με μεγαλα
Α, σαλομονες, διπλοκορονες, πυραμιδες, διπλορομπουστα, τσορτσιλονια κτλ

*να φανταστεις οτι για 15 μερες που παω διακοπες συνηθως κουβαλαω μαζι μου 2 επιτραπεζια υγραντηρακια με σχεδον 60- 70 πουρα μεσα . φυσικα σε αυτα εχω υπολογισει μερικες χορηγιες που θα φυγουν καθως και μερικες στουμπες που θα πεταχτουν ...
εχει τυχει ομως στο παρελθον να μην ειχα χωρο να κουβαλησω και τα 2 υγραντηρακια και αναγκαστικα στα μεσα των διακοπων επεστρεψα να παρω πουρα :lol:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

Επιστροφή σε “Ελεύθερες απόψεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες