ΕΡΗΜΗ ΧΩΡΑ - VENCEREMOS

Σας απασχολεί κάτι και θέλετε να το συζητήσετε; θέλετε γενικώς να μας πείτε την αποψή σας για οτιδήποτε;
Άβαταρ μέλους
Τάκης

ΕΡΗΜΗ ΧΩΡΑ - VENCEREMOS

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Αύγ 22, 2011 10:47 am

…Ο Απρίλης είναι ο μήνας ο σκληρός, γεννώντας
Μες απʼ την πεθαμένη γη τις πασχαλιές, σμίγοντας
Θύμηση κι επιθυμία, ταράζοντας
Με τη βροχή της άνοιξης ρίζες οκνές.
Ο χειμώνας μας ζέστανε, σκεπάζοντας
Τη γη με το χιόνι της λησμονιάς, θρέφοντας
Λίγη ζωή μʼ από ξερούς βολβούς.
Ποιες ρίζες απλώνονται γρυπές, ποιοι κλώνοι δυναμώνουν
Μέσα στα πέτρινα τούτα σαρίδια; Γιε του Ανθρώπου,
Να πεις, ή να μαντέψεις, δεν μπορείς, γιατί γνωρίζεις μόνο
Μια στοίβα σπασμένες εικόνες, όπου χτυπάει ο ήλιος,
Και δε σου δίνει σκέπη το πεθαμένο δέντρο, κι ο γρύλος ανακούφιση
Κι η πέτρα ήχο νερού
Κείνο το λείψανο που φύτεψες στον κήπο σου τον άλλο χρόνο
Άρχισε να βλασταίνει;
Πες μου, θα ανθίσει φέτος;

Τ.S. Eliot «The Waste Land» (Έρημη Χώρα) απόσπασμα, μετάφραση Γ. Σεφέρης.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Αύγ 24, 2011 9:43 am

Τοκ! Τοκ! Τοκ! Μπα, φαίνεται πως δεν είναι κανείς εδώ…

Εντάξει, κανονικά θα έπρεπε να έβαζα το θέμα στην ενότητα «γνωριμίες μελών», αλλά εκείνη η γειτονιά μου φάνηκε ακόμα πιο σκοτεινή.

Παντού ερημιά, σκιές και κιτρινισμένα από τον καιρό ποστ. Αυτό το μέρος έχει την ησυχία μουσείου. Ρε πού πήγανε όλοι, τι συνέβη το χειμώνα, εκεί στο διάστημα μετά τις γιορτές, τι πάθανε και εξαφανιστήκανε; Ξαφνικά, μέσα σε μικρό διάστημα, αυτό το φόρουμ εξανδραποδίστηκε, λες κι έπεσε μεσαιωνική επιδημία.

Διαβάζοντας τα γραπτά εκείνης της περιόδου, ο αρχαιολόγος διακρίνει την υποβόσκουσα περίεργη ατμόσφαιρα, τη μυρίζει στα μισόλογα, τις υπεκφυγές, τις ειρωνείες και τις συνεχείς εντάσεις, που ξέφευγαν πολύ από το επίπεδο παλαιότερων έντονων συζητήσεων. Είχε προηγηθεί η αποχώρηση κάποιων από τα πιο παλιά και αξιόπιστα μέλη, η διαγραφή για πρώτη φορά (παλιών και νέων) μελών, καθώς και ολόκληρων θεματικών ενοτήτων.

Μετά, μέσα σε ένα περίεργο κλίμα που καλλιεργούσαν διάφοροι αγκιτάτορες, ινστρούχτορες, λούμπεν, πυθίες και μικροί βούδες, ακολούθησε επίθεση από στίφη ιπτάμενων παπουτσωμένων γκρέμλινς. Μέρα τη μέρα, το φόρουμ φυλλορροούσε και άδειαζε από μέλη και ενέργεια. Κάποιοι φύγανε, πήγανε αλλού. Κάποιοι σιώπησαν και συνεχίζουν να σιωπούν.

Δεν μπορώ να ξέρω τι έγινε και τι έφταιξε, αλλά είναι κρίμα… Κι εμείς ρε παιδιά, τι θα κάνουμε που είχαμε συνηθίσει να σας διαβάζουμε τόσα χρόνια! Έστω κι αν δεν συμμετείχαμε, αυτό εδώ το θεωρούσαμε στέκι μας, είχε γίνει σχεδόν καθημερινή μας συνήθεια, νιώθαμε θαμώνες του.

Γνωρίζω αρκετούς αξιόλογους ανθρώπους που καπνίζουν πούρα, αλλά είναι «έξω» τόσο από το τριπ της τεχνολογίας, όσο και από τη λογική μιας διαδικτυακής κοινότητας. Εκεί περίπου κατατάσσω και τον εαυτό μου. Ωστόσο, σε όλους μας αρέσει το διάβασμα. Θα συνεχίσουμε να καπνίζουμε βεβαίως, να ανταλλάσσουμε απόψεις και πληροφορίες στον κύκλο μας για το κοινό μας πάθος, όπως κάνουμε εδώ και χρόνια.

Αλλά αυτό που συνέβαινε εδώ, σας βεβαιώνω, θα λείψει από όλους μας. Γιατί οι πιο πολλές σελίδες του κρύβουν μέσα τους ψυχή και πολύ μεράκι από καλά παιδιά & γνήσιους aficionados. Όλοι αυτοί οι ωραίοι τύποι έγιναν vintage πια, μαζί και τα πούρα που κάπνιζαν εδώ μέσα από το 2004. Ο γιατρός, ο statos, ο Mr Cool, ο παλιός Κουκ, ο Skipper D, ο ΙNS, ο Νίκος και οι υπόλοιποι…Η ιδιοκτησία διαβάζω πως ετοιμάζεται για αναβάθμιση του συστήματος. Μέσα από την καρδιά μου, εύχομαι να είναι αφορμή για ένα νέο ξεκίνημα.

Γεια σας, με λένε Τάκη κι αυτή είναι η ελεύθερη άποψή μου.
Άβαταρ μέλους
viperii

Δημοσίευσηαπό viperii » Τετ Αύγ 24, 2011 12:49 pm

Καλώς ήρθες Τάκη. Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω σε όλα όσα έγραψες παραπάνω...
“Smoking cigars is like falling in love. First, you are attracted by its shape; you stay for its flavour, and you must always remember never, never to let the flame go out!” -Winston Churchill
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Πέμ Αύγ 25, 2011 12:25 am

Κάποια στιγμή όπως όλοι βαρέθηκα απλά να διαβάζω και ήθελα να συμμετέχω και εγώ στις συζητήσεις . Ήταν ο καιρός που ακόμη έπαιρνες απαντήσεις για την κάθε σου απορία . Ξαφνικά δεν ξέρω αν βαρέθηκαν οι παλαιότεροι η έγινε κάτι άλλο αλλά σε κάθε ερώτηση δεν έπαιρνες πια απάντηση και δεν μιλάω μόνο για τις ιντερνετικες αγορές αν και αν θυμηθεί κάποιος ο μεγαλύτερος όγκος συζητήσεων ήταν στο συγκεκριμένο θέμα . Γιατί πως να το κάνουμε αν αφαιρέσεις την ενότητα tasting τι άλλο θα λέγαμε εδώ μέσα ?
Είναι πράγματι λυπηρό να βλέπεις το συγκεκριμένο φόρουμ να ερημώνει και ξέρω από συζητήσεις και με παλαιοτέρα μέλη πως οι περισσότεροι ρίχνουν κλεφτές ματιές μήπως διακρίνουν ξανά ζωή.
Λίγο ο εγωισμός λίγο που δεν προστατεύτηκαν όπως έπρεπε κάποιοι βλέπουμε αυτό το τοπίο σήμερα .
Ίσως ένας moderator που λέγαμε ήταν απαραίτητος .
Νομίζω και ελπίζω πως θα ξαναπάρει ζωή γιατί τα περισσότερα μέλη εκτός από την απόλαυση ενός καλού πούρου τους αρέσει και η ανταλλαγή απόψεων για την αγαπημένη μας ενασχόληση .
Ελπίζω να μην γίνει άλλο ένα καλό πράγμα που χάλασε και χάθηκε με το πέρασμα του χρόνου..

Α και να ετοιμαζόμαστε για καμμια συναντησουλα μην ξεχνιόμαστε :wink:
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Πέμ Αύγ 25, 2011 3:13 pm

Είχα αποφασίσει να μη μιλήσω δημοσίως γι' αυτό το θέμα, αλλά βλέπω ότι λέγονται μερικές ανακρίβειες οι οποίες ίσως να προσβάλλουν κάποια παλιά και καλά μέλη. Σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δε μιλώ εξ ονόματός τους, αλλά μόνο για την πάρτη μου και τα όσα προσδόκησα εγγραφόμενος σε αυτό το forum το 2007.

Είναι σίγουρα καλύτερο να μαθαίνεις ό,τι θες πρακτικά μαζί με κάποια παρέα κι αλληλεπίδραση παρά από στεγνό και ίσως ανιαρό διάβασμα σκέτης πληροφορίας. Τα fora παγκοσμίως έχουν ακριβώς αυτό το σκοπό, την ανταλλαγή γνώσεων και, κυρίως, απόψεων. Όμως, αφ' ης στιγμής ο εγωισμός υπάρχει στις ψυχές όλων των ανθρώπων ανεξαιρέτως (λιγότερο/περισσότερο δεν έχει σημασία), είναι αναμενόμενο ότι σε κάποιο περίεργο σκηνικό ή στιγμή θα βγει στην επιφάνεια με προεκτάσεις που συνήθως είναι απαίσιες, ειδικά για ένα απρόσωπο χώρο έκφρασης που ενισχύει την ελευθεριότητα (όχι την ελευθερία) με την ανωνυμία.

Αυτό ακριβώς έγινε και με το cigars.gr και το γιατί το αποδίδω στο εξής:
ο αξιόλογος (από πολλές απόψεις) Author που "έστησε" και φιλοξενεί με προσωπικό κόστος και κόπο αυτό το "χώρο", ίσως από την καλή του την καρδιά, ίσως επειδή γνωρίζοντας τους περισσότερους από εμάς θεώρησε ότι έχουμε τη δυναμική αυτορύθμισης, ίσως επειδή δε θα πεθάνει κιόλας αν το forum πάρει φωτιά και καεί, δε θεώρησε αναγκαία την τοποθέτηση κάποιου moderator. Θυμάμαι που σε ΚΑΘΕ μας συνάντηση, είτε κατ' ιδίαν είτε δημόσια, τον έπρηζα να βάλει κάποιον με τακτική παρουσία στο διαδίκτυο να ρυθμίζει τα πράγματα, αλλά αρνούνταν με την αιτιολογία ότι δεν μπορείς να κλείνεις το στόμα του οποιουδήποτε σε μία παρέα, αλλά να αφήνεις τη λογική και την ωριμότητα να πρυτανεύσει. Δυστυχώς η ειλικρινά απλή αυτή άποψή του δεν απέδωσε και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

Προσωπικά, δε σταματώ να ρίχνω ματιές στον ιστότοπο αυτό. Όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν ότι ασχολούμαι ενεργά με το χώρο των πούρων, οφείλω στο cigars.gr πάρα πολλά, αλλά δεν μπορώ να πρέπει συνεχώς να ντριμπλάρω γύρω από ύβρεις, βλακείες, εγωκεντρισμούς και αμέτρητα posts άχρηστου προς το εκάστοτε ενδιαφέρον μου περιεχομένου.
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Πέμ Αύγ 25, 2011 6:13 pm

γειά σας :D

είναι γεγονός ότι στη φύση, αλλά και στην κοινωνία, ότι δεν εξελίσσεται και δεν εξυπηρετεί τις ανάγκες των μελών της, οδηγείται σταδιακά στο μαρασμό και την εξαφάνιση

ή αντικαθίσταται από δομές που ανταποκρίνονται σε αυτές

ότι και αν ισχύει, πάντοτε η πίκρα, όταν κλείνει ένας κύκλος και ανοίγει ένας άλλος (η δεν ανοίγει) παραμένει. είναι ανθρώπινο αυτό και φυσιολογικό. και δεν πειράζει που συμβαίνει

προσωπικά είμαι από τους νέους, μου άρεσε η κουβεντούλα, δε μου άρεσαν διάφορες νοοτροπίες. να, εδώ θα μπορούσε κάποιος ρυθμιστής, να επιβάλλει μια γραμμή, ένα νόμο, και κάποιες παρεξηγήσεις να μην έπαιρναν έκταση, και να πλήγωσει ανθρώπους. στο βαθμό που μπορεί κάποιος να πληγωθεί στο ίντερνετ. είναι θέμα του καθενός αυτό, δεν έχω να σχολιάσω κάτι.

πιστεύω ότι, οι παρέες που δημιουργήθηκαν, όσες υπάρχουν (εγώ δεν ανήκω σε καμία, απλά κουβέντα κάνω) θα κρατήσουν επαφή, εφόσον ταιριάζουν τα χνώτα τους

κάποιοι δημιούργησαν νέα στέκια στο διαδίκτυο, κάποιοι τα λένε τηλεφωνικά, κάποιοι βρίσκονται και καπνίζουν παρέα. όλα αυτά είναι υγιείς αντιδράσεις

όπως υγιής αντίδραση είναι, ο κ. Λεωνίδας να επικαιροποιήσει το χώρο του, να τον αναδείξει και να τον εμπλουτίσει με τις γνώσεις, τις παραστάσεις και την εμπειρία του, έτσι όπως πάντοτε με ευγένεια και καλή διάθεση εξυπηρετεί και στο κατάστημα του

όλα καλά!! ας μην κλαίμε πάνω από στάχτες, ας δούμε την ευκαιρία για νέα ξεκινήματα (όχι δεν είμαι αστρολόγος) όσοι το θέλουμε αυτό

καλά να περνάμε

υγ. πολύ ωραίο το ποίημα του Τάκη, μπράβο
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Σάβ Αύγ 27, 2011 7:56 pm

Όντως πολύ καλό το ποίημα του Τάκη .

Είπαμε όπως όλα τα ‘πράγματα ΄ έτσι και το φόρουμ ενηλικιώνεται . Στην αρχή ξεκίνησε τέλεια , με γνωριμίες μεταξύ μας , συναντήσεις .

Μετά από λίγο καιρό αρχίσαν οι αντιπαραθέσεις , ειρωνείες και μερικές φορές με πολύ άσχημες συνέπειες .

Ομολογώ ότι έκανα ένα λάθος . Όπως είπε ο Hernesto , νόμισα ότι ένα φόρουμ ενηλίκων μπορεί να αυτορυθμιστεί από μόνο του .

Αλλά όμως πως να ΄μαλώσεις ΄έναν άνθρωπο που εχτές βγήκες μαζί του , ήπιες , κάπνισες , τα είπες και την άλλη μέρα ειρωνεύτηκε κάποιον στο φόρουμ , ή έγραψε κάτι ΄κακό΄ ??

Υποτίθεται ότι οσοι καπνίζουμε πούρα είμαστε ενήλικες. Και μάλιστα για να μπορούμε να δίνουμε το κατιτις παραπάνω για να αγοράζουμε πούρα σημαίνει ότι έχουμε μια δουλεια , και εν γένει είμαστε κοινωνικοποιημένα άτομα. Με αυτή τη φιλοσοφία, ένας ενήλικας δεν προσβάλλει , δεν ειρωνεύεται , και επειδή καπνίζει πούρα είναι και χαλαρός. Στην πράξη όμως δεν είναι έτσι .

Εν τω μεταξύ δεν είναι και του τύπου μου να είμαι αρχιφύλακας .

Τώρα ξέρω ότι πρέπει να γίνει και αυτό αν χρειαστεί . Πολλές φορές τελευταία έχω σβήσει σχόλια που τα θεώρησα ότι δεν έχουν θέσει στο φόρουμ . Αυτοί που τα έγραψαν ξέρουν. Ενδεικτικά αναφέρω ότι πέρυσι έσβησα σχόλιο την 15η Αυγούστου από την Κόστα Ρίκα.

Βέβαια τυχαίνουν και τα ειδικής φύσης θέματα. Εκεί που είχα ιντερνετ στο σπίτι , αποφάσισα ότι ήθελα να μείνω με την Χρύσα. Αλλαγή τόπου κατοικίας . Στο σπίτι πήγαινα κάθε 2-3 μέρες για να μπώ στο ίντερνετ και να πάρω τις παραγγελίες . Τύχαινε, διάφορα άσχημα σχόλια να τα διαβάσω μετά από 2-3 μέρες. Άντε να πάρουμε ασύρματο ίντερνετ . ‘Ελα όμως που το ασύρματο δεν πιάνει παντού και ξανά το ίδιο πρόβλημα .
Μέχρι να αποφασιστεί ότι θέλουμε ίντερνετ στο μαγαζί , ( όπου περνάω και τις περισσότερες ώρες την ημέρα ) πήρε καιρός .

Έχουμε όμως και το εμπορικό θέμα. Στην αρχή είπα να φέρω μερικά πούρα, άντε να δίνω σε κανένα μαγαζί , να πουλάω και σε κάποιους φίλους μέσω ίντερνετ .... χαλαρά .. Το πράμα όμως σοβάρεψε , και ώς γνωστόν πρέπει να τα κάνω όλα μόνος μου , λόγω νοοτροπίας και τσιγκουνιάς. Αλλά δεν γίνεται . Τώρα μετά από 6 χρόνια ξέρω ότι αρκετά πράγματα πρέπει να μείνουν για τους άλλους .
Έτσι λοιπόν η Φωτεινή βοηθάει στο μαγαζί , και περιμένω την Ευδοξία να επιστρέψει - γέννησε δίδυμα - για να κάνει μερικά πραγματάκια διαδικτυακά και να ασχοληθεί και με ένα καινούριο project που θα ξεκινήσει η εταιρία τον επόμενο μήνα . Ευτυχώς που δόξα το Θεό η επιχείρηση μπορεί να τους πληρώνει γιατί ως γνωστόν κανένας δεν δουλεύει τσάμπα (εκτός απ' τη Χρύσα - χε χε ) . Άρα και σε αυτό το θέμα υπάρχει αποσυμφόρηση αρμοδιοτήτων και έτσι περισσότερος χρόνος για να ασχολήθώ με αυτό το site. Εδώ θέλω να πώ και κάτι άλλο : ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ , ΚΑΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ , ΑΠ΄ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΧΝΩΤΑ ΚΑΙ Η ΧΗΜEΙΑ ......

Anyway , όπως έχω ξαναγράψει , το φόρουμ ενηλικιώθηκε. Πλέον κάθε μέρα 8 το πρωί , ανοίγω το μαγαζί στο Περιστέρι , μπαίνω γενικώς στο ίντερνετ για να ελέγξω αλληλογραφία, σχόλια στο φόρουμ , κτλ .

Όπως όμως ξεκίνησε αυτό το site το 2003 , ξεκάρφωτα , ( - πολύ με λέγαν τρελό ή γραφικό - , ακόμα πιο τρελό που σκέφθηκα να πουλάω πούρα μέσω διαδικτύου ,( όσοι με ξέρουν , γνωρίζουν ότι άφησα δουλειές στην πληροφορική για να ασχοληθώ με τα πούρα εμπορικά – άσχετο η απόφαση πάρθηκε στην Αβάνα – που αλλού??? το 2003 ) , έτσι θα συνεχίσει .
Μέχρι τα τέλη της άλλης βδομάδας μπαίνει η εφαρμογή για την αξιολόγηση πούρων , μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου το σάιτ ανανεώνεται τελείως απο λειτουργικής , αισθητικής και πρακτικής άποψης.

Αλλά να θυμόμαστε ότι το φόρουμ είμαστε εμείς . Αν συμμετέχουμε , σίγουρα θα βγεί κάτι καλό . Αν όχι , θα περιμένουμε από τους άλλους........

Άσχετο . Ψήνω τον Plasencia , να μου στείλει έναν στρίφτη να στρίβει πούρα εδώ στο μαγαζί στο Περιστέρι , για κανένα εξάμηνο . Βλέπω την Φωτεινή να γίνεται Ελληνίδα στρίφτρια τους επόμενους μήνες .

Άσχετο δύο . Είμαι στο μαγαζί στο Περιστέρι , πίνω βότκα και καπνίζω SALAZAR Y HERMANOS τετραετίας .
Καλό βράδυ .
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Κυρ Αύγ 28, 2011 12:06 pm

Καλημέρα σας! Καλή επιτυχία στις νέες αλλαγές του φόρουμ. Mακάρι το ξεκίνημα αυτό να είναι και η αφορμή για καινούρια θέματα και περισσότερες ανταλλαγές απόψεων απο όλα τα μέλη νέα και παλιά!! :D
Άβαταρ μέλους
manos

Δημοσίευσηαπό manos » Δευ Αύγ 29, 2011 8:40 pm

Νάσαι καλά Author για την όρεξη και υπομονή που επένδυσες και επενδύεις στο χώρο αυτό (και τον άλλο φυσικά,τον εμπορικό).
Από δω έμαθα όλα σχεδόν όσα ξέρω και αν δεν ήταν αυτός ο χώρος μπορεί να μην περνούσα ποτέ από τη φάση 'περιστασιακός καπνιστής πούρων περιπτέρου' σε 'χομπίστας πλήρους απασχόλησης'!
Όλα γίνονται για ένα λόγο και έχουν ένα σκοπό.
Το ελληνικό αυτό forum θα ανανεωθεί και θα ενισχυθεί και θα συνεχίσει να αποτελεί πόλο έλξης και σημείο αναφοράς.Γνώμη μου και ελπίδα μου.
"Why pay $100 on a therapy session when you can spend $25 on a cigar? Whatever it is will come back; so what, smoke another one."
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Σεπ 26, 2011 7:33 pm

Αγαπητέ Author καλησπέρα, καλό Φθινόπωρο, καλές δουλειές και καλή δύναμη...

Σ' αυτό το "καινούργιο" σάιτ, θα παραμείνει ενεργή και "επεξεργάσιμη" η παρακαταθήκη των παλιών ποστ, από τα 7 χρόνια λειτουργίας του?

Είναι μια χρυσή βιβλιοθήκη.

Περιμένουμε με ανυπομονησία την προαναγγελθείσα αναβάθμιση, όχι τόσο από την τεχνική της πλευρά, (είναι άψογη και απόλυτα λειτουργική, από κάθε άποψη, η μέχρι τώρα μορφή της).

Την έχουμε συνηθίσει και θα μας κακοφανεί κάπως :lol:

Ελπίζω, οι όποιες αλλαγές - αισθητικές ή λειτουργικές - να είναι το εφαλτήριο, για μια νέα πορεία.

Καλή επιτυχία!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Νοέμ 03, 2011 9:16 am

τα μπούρμπουρα βράζουνε
τα γράδα ανεβαίνουν

τα Νικολοβάρβαρα
ανοίγει το πρώτο γιοματάρι

καλά κρασιά
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Δεκ 05, 2011 5:23 pm

μπαμ!
(στου Μανώλη την ταβέρνα, έπεσε μια τουφεκιά)

κάνω το τρίτο ποστ στη σειρά, εδώ στην Έρημη Χώρα
αλλά η Βαρβάρα ήρθε χθες
ο Σάββας σήμερα, αύριο ο Νικόλας

ανοίξανε και τα βαρέλια
ευτυχώς δε χυθήκαν τα κρασιά
πορεία στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα λοιπόν
εις υγείαν
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: ΕΡΗΜΗ ΧΩΡΑ

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Ιουν 03, 2018 8:39 am

νιώθω παράξενα που απαντάω στον εαυτό μου εφτά χρόνια μετά
γράφοντας ξανά στο πρώτο θέμα που άνοιξα όταν έγινα μέλος του φόρουμ

σημειολογία, πεπρωμένο και νόμος του Μέρφι, όλα μαζί σε ένα
τελικά, ούτε η Βαρβάρα, ούτε ο Σάββας, ούτε φυσικά ο Godot ήλθαν ποτέ
μόνοι μας ταξιδέψαμε, μόνοι δαμάσαμε τα κύματα, μόνοι μείναμε στο τέλος
κι ένα ταξίδι που αρχίζει με Έλιοτ, δεν μπορεί παρά να τελειώσει με Καρυωτάκη:

τι νέοι που φτάσαμε εδώ, στο έρμο νησί, στο χείλος του κόσμου
δώθε απ’ τ’ όνειρο και κείθε από τη γη!
…νέοι, και μας άφησε εδώ, μια νύχτα, σ’ ένα βράχο,
το πλοίο που τώρα χάνεται στου απείρου την καρδιά…

Δευτέρα 22 Αυγούστου 2011 – Πέμπτη 31 Μαίου 2018
εξίμιση ολόκληρα χρόνια, για την ακρίβεια 2.475 μέρες…

και δεν υπάρχει σας διαβεβαιώνω, έστω και μία από αυτές, που να μπορεί να πει πως πέρασε
δίχως να διαβώ στο δικό της ήλιο ή το δικό της φεγγάρι έστω και μια φορά το κατώφλι
αυτού που κάναμε σπίτι μας κι από σεβασμό και αγάπη είπαμε «Μονή»

συνταξιδιώτες
σας ευχαριστώ για τα ωραία που έζησα μαζί σας αυτά τα χρόνια
πέρασα πολύ όμορφα και θα θυμάμαι για πάντα τις στιγμές που μοιραστήκαμε
όλα τα καλοκαίρια και τους χειμώνες που κάναμε συντροφιά
πραγματικά όμορφο και αξέχαστο το ταξίδι μας
αλλά το πιο σημαντικό είναι πως στη διάρκεια του γνώρισα φίλους, πραγματικούς φίλους

σήμερα λοιπόν, θα καπνίσω και θα πιω «εις ανάμνησιν στιγμών ελκυστικών», αλλά περασμένων
κι επειδή ξέρω πως θα μερακλωθώ, σας λέω από τώρα πως θα το σπάσω το ποτήρι
και θα φυλάξω τα χίλια κομμάτια του σ΄ ένα μαντήλι να τα πάρω μαζί μου
κι ύστερα θα χορέψω μόνος τον τελευταίο χορό

αλλά δεν κάνω πλέον κανένα σκόντο στο μεράκι μου
οι κάβοι λύσανε, η μαΐστρα σηκώθηκε, η πυξίδα δείχνει «εμπρός»
και καθώς το πλοίο βγαίνει ολόφωτο σιγά-σιγά απ’ το λιμάνι
από μακριά ακούγεται η καμπάνα της Μονής να χτυπάει μες τη νύχτα
αποχαιρετώντας την Έρημη Χώρα

ότι μένει στάσιμο πεθαίνει
οι κουφοί δεν πρόκειται ποτέ να ακούσουν κι οι τυφλοί να δουν
κι εδώ τελειώσαμε φίλοι μου, δεν χρειάζεται να πω τίποτε άλλο, η ευγένεια σωπαίνει

Adiós, το ταξίδι για το El Dorado-Ιθάκη συνεχίζεται…
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Κυρ Ιουν 03, 2018 5:52 pm

Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι γράφουμε εδώ το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου. Δεν είναι έτσι όμως. Γιατί δώσαμε πολλές ευκαιρίες. Και σηκώσαμε ετούτο το forum απ το βούρκο και το κάναμε αυτό που είναι.

Στην Σικελία υπάρχει μια λαϊκή παροιμία που λέει άνθρωπος προειδοποιημένος - μισός σωσμένος. Εμείς προειδοποιήσαμε. Εσύ μας αγνόησες. Γύρισες μάλιστα Λεωνίδα σε μια αποστροφή του λόγου σου και είπες σήμερα εσείς αύριο κάποιοι άλλοι. Όλοι ίσα και όμοια λοιπόν. Την ίδια αξία για σένα έχει το λουλούδι το ίδιο και η κοπριά.

Δυστυχώς για σένα, το θέμα το πήραμε προσωπικά. Δυστυχώς για σένα δεν είσαι ικανός να ξεχωρίσεις δύο γαϊδάρων άχυρα. Δυστυχώς για σένα νομίζεις ότι επειδή κάποτε έφτιαξες κάτι που το σηκώσαμε ψηλά με τον κόπο και το μεράκι μας εμείς και όχι εσύ, έπιασες τον Θεό απ' τα ποδάρια.

Λάθος Λεωνίδα. Το πουλάκι πέταξε πλέον και θα κελαϊδεί σε άλλο κλαρί. Εσύ μείνε εδώ και βλέπε τις συνέπειες των επιλογών σου. Σου αφήνουμε τον κατιμά και καλό καλοκαίρι.
cigarsforum.gr
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Δευ Ιουν 04, 2018 11:29 am

Nickos H έγραψε:Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι γράφουμε εδώ το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου. Δεν είναι έτσι όμως. Γιατί δώσαμε πολλές ευκαιρίες. Και σηκώσαμε ετούτο το forum απ το βούρκο και το κάναμε αυτό που είναι.

Στην Σικελία υπάρχει μια λαϊκή παροιμία που λέει άνθρωπος προειδοποιημένος - μισός σωσμένος. Εμείς προειδοποιήσαμε. Εσύ μας αγνόησες. Γύρισες μάλιστα Λεωνίδα σε μια αποστροφή του λόγου σου και είπες σήμερα εσείς αύριο κάποιοι άλλοι. Όλοι ίσα και όμοια λοιπόν. Την ίδια αξία για σένα έχει το λουλούδι το ίδιο και η κοπριά.

Δυστυχώς για σένα, το θέμα το πήραμε προσωπικά. Δυστυχώς για σένα δεν είσαι ικανός να ξεχωρίσεις δύο γαϊδάρων άχυρα. Δυστυχώς για σένα νομίζεις ότι επειδή κάποτε έφτιαξες κάτι που το σηκώσαμε ψηλά με τον κόπο και το μεράκι μας εμείς και όχι εσύ, έπιασες τον Θεό απ' τα ποδάρια.

Λάθος Λεωνίδα. Το πουλάκι πέταξε πλέον και θα κελαϊδεί σε άλλο κλαρί. Εσύ μείνε εδώ και βλέπε τις συνέπειες των επιλογών σου. Σου αφήνουμε τον κατιμά και καλό καλοκαίρι.

Αγαπητε φιλε ,

Καταρχήν σου αντεύχομαι καλο καλοκαιρι και σε ευχαριστω που τοσο καιρο ειχα την τιμη να σε εχω φιλοξενουμενο στο φορουμ του cigars.gr την πρωτη ηλεκτρονικη σελιδα που αφορα το πουρο !!!!!

Ευχομαι καλο ξεκίνημα στο νέο χωρο που δημιουργήσατε .
Αν εκανα καποια λάθη ή δεν εκανα καποια σωστα ζητω ταπεινα συγνωμην .

Venceremos !!!!!!!!!!!!!!!!!11

Επιστροφή σε “Ελεύθερες απόψεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες