Οι άθλιοι....Πάνθεοι

Σας απασχολεί κάτι και θέλετε να το συζητήσετε; θέλετε γενικώς να μας πείτε την αποψή σας για οτιδήποτε;
Άβαταρ μέλους
capobomba

Οι άθλιοι....Πάνθεοι

Δημοσίευσηαπό capobomba » Παρ Δεκ 28, 2012 8:24 pm

Όχι δεν αναφέρομαι στην κινηματογραφική ταινία δυστυχώς αλλά στους Κουβάνιους κατασκευαστές :lol:
Από μια κούτα αγόρασα 2 Upmann Half Corona τώρα τελευταία και τα κάπνισα δυο διαδοχικές μέρες, κολλητά που λέμε
Το ένα μέτριο αλλά δεμένο, το άλλο χάλι με πικρίλες και άγουρα στοιχεία
Από την ίδια κούτα και τα δύο. Προφανώς φρέσκα
Όταν πληρώνεις 5 ευρώ για ένα πούρο, έχεις την απαίτηση αυτό που καπνίζεις να καπνίζεται. Η τουλάχιστον αυτό λέει η έρμη κοινή λογική μου
Είναι εντελώς απαράδεκτο να συζητάμε εν έτη 2012 ότι αγοράστηκε μια κούτα ή ένα στίκ το οποίο "χρειάζεται χρόνο να μελώσει"
Αυτά είναι καραγκιοζιλίκια και γελοιότητες
Ειλικρινά ο λόγος που με κρατά στο σπορ είναι καθαρά το χόμπι καθότι περιστασιακός καπνιστής
Όμως δεν θα μπω στη διαδικασία να κάνω χώρους αποθήκευσης να φάω λεφτά σε υγραντήρες και μυστήρια συστήματα ώστε να υποκαταστήσω τις υποχρεώσεις του παραγωγού
Άλλο πράγμα να παλαιώσω ένα πούρο από επιλογή
Άλλο πράγμα να παραλαμβάνω ένα προϊόν "ημιτελές" και να παίρνω λιγότερα από αυτά που πληρώνω
Φυσικά αυτό το φαινόμενο δεν είναι τωρινό. Αν ανατρέξεις στο σαιτ, είναι γεμάτο από τέτοιες αναφορές. Ειδικά σε φτηνότερα χαρμάνια
Όμως δεν παύει να είναι κάτι που με εξοργίζει γιατί δεν έχω τη δυνατότητα εφάμιλλης εναλλακτικής πρότασης
Με εξαίρεση κάτι τρισάθλια Τατουάχε και παρόμοια μπαρούτια του Πεπίν Γκαρσία παλιότερα, δε θυμάμαι να συνάντησα πούρα εκτός Κούβας με άγουρες εξάρσεις και εφηβικά μπιμπίκια
Ειλικρινά χέστηκα αν έχουν ζήτηση ή αν δεν προλαβαίνουν ή αν τελοσπάντων έχουν δικτατορία ή ο ήλιος είναι μπλέ. Χέστηκα
Θέλω αυτό που πληρώνω να καπνίζεται γαμώ το κεφάλι μου
:evil:
Τελευταία επεξεργασία από capobomba σε Πέμ Ιαν 03, 2013 9:49 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Δεκ 29, 2012 1:45 am

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Στο μυαλλό μου όμως περιστρέφεται ο προβληματισμός αν τα πούρα ήταν όντως σε 'κανονική' κατάσταση απο τον παραγωγό η τιμή του προϊόντος θα ήταν ίδια?

Είμαι αρχάριος στα πούρα, αλλά έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τους καπνούς πίπας. Η λύση που έχω βρεί γι αυτό δεν θα σου αρέσει...περιλαμβάνει πάντως 10 κιλά καπνό στο ντουλάπι μου...

Βέβαια υπάρχει πάντα και η λύση του non, όσο λύση αυτό μπορεί να θεωρηθεί φυσικά.
Ligador

Δημοσίευσηαπό Ligador » Σάβ Δεκ 29, 2012 5:08 pm

είναι σύνηθες φαινόμενο..ο μόνος τρόπος είναι να αγοράζεις και να καπνίζεις μετα απο 3-5 χρόνια ή να ψάχνεις να βρείς παλιές ημερομηνίες παραγωγής.Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι παράπονα στον καπνοπώλη για να τα μεταφέρει παραπέρα μέχρι την Κούβα. Μου το πρότεινε κάποτε ενας καπνοπώλης στη ελβετία και όντως μονο αυτός ο τρόπος υπάρχει για να πάρουνε το μύνημα..
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Σάβ Δεκ 29, 2012 5:25 pm

Capobomba δυστυχώς έχεις δίκιο. Κάποια στιγμή καταντάει αηδία η υπόθεση.
Βάλε στην εξίσωση και την κατασκευή, που προσεύχεσε κάθε φορά να μην έχεις πέσει σε τεμπέλη στρίφτη και έδεσε το γλυκό.
Εγώ δεν έχω ούτε την οικονομική ευχέρια αλλά ούτε και τον χρόνο να φτιάξω εγκαταστάσεις και να αγοράζω πούρα για τα καπνίζω 3 χρόνια μετά.

Μία λύση, πιστεύω πως είναι τα νον.
Μπορεί να μην έχουν τα καπνά της Κούβας, τουλάχιστον τα προσέχουν όμως, σχεδόν ποτέ δεν θα είναι άγουρα, με αμμωνίες και λοιπά, και πάλι σχεδόν πάντα θα είναι τυλιγμένα στην εντέλεια.
Συμφωνώ πως ίσως τα μισά και παραπάνω να μην καπνίζονται, αλλά υπάρχουν και άλλα που είναι διαμαντάκια.

Ligador, δεν είναι λύση αυτή που προτείνεις. Αν τα καπνά δεν έχουν ζυμώσει σωστά, τότε και 10 χρόνια να περάσουν πάλι δεν θα βγει το πούρο σωστό.
Απλά δεν θα έχει ξυνίλες, αμμωνίες και αγριάδες.
Ακόμα, και παλιό κωδικό να βρεις, δεν ξέρεις πόσα μαγαζιά έχει αλλάξει το κουτί, και σε τι κατάσταση θα είναι.
Μόνο ίσως οι Άγγλοι να είναι οκ με τα μαγικά τους υπόγεια, αλλά οι τιμές είναι μεγαλύτερες και από Ελλάδα.

ΥΓ. Όλο λένε πως είναι έτοιμοι για την αγορά της Αμερικής όταν και αν ανοίξει, ενώ έχουν ήδη χάσει το μπούσουλα και δίνουν προς κατανάλωση κακό προϊόν. Πόσο μάλλον αν τριπλασιαστεί η παραγωγή.

ΥΓ2. Το half corona μέχρι στιγμής είχε καταπληκτικά καπνά μέσα, και ωραία κατασκευή. Πιστεύω πως είναι super premium πούρο.
Φανταστείτε τι γίνεται στα πιο οικονομικά και mainstream... :cry:

ΥΓ3. Πλέον είμαι σίγουρος πως υπάρχουν διαλογής, άσχετα αν δεν έχω καταλάβει με τι σκεπτικό τα μοιράζουν τα καλά...
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Δεκ 29, 2012 5:55 pm

γεια σου Γιάννη Αγιάννη... :wink:
Ligador

Δημοσίευσηαπό Ligador » Δευ Δεκ 31, 2012 1:24 am

Σίγουρα ένα πούρο δεν πάυει να είναι ένα μοναδικό χειροποίητο προιόν που μπορεί να έιναι καλοκασκευασμένο ή όχι,με καλά καπνά ή όχι κτλ κτλ.Απο τη στιγμή που η ωρίμανση ενός κουβανέζικου δεν γίνεται όσο πρέπει στη κούβα αλλα και στους καπνοπώλες τότε όποιος θέλει να καπνίζει κουβανέζικα πρεπει να μπεί στη διαδικασία να τα ωριμάσει μόνος του, για να πιάσουν τόπο τα λεφτά του και να νιώσει την πραγματική αξία του κουβανικού καπνού.Και επίσης σίγουρα είναι ρίσκο να βρείς σωστά παλαιωμένα πούρα απλά είναι πιο πιθανό να είναι σωστά έτοιμα για κάπνισμα.Συμφωνώ και εγώ πως είναι απαράδεκτη η κατάσταση και σίγουρα αν δοκίμαζα κουβανεζικο πούρο τα τελευταία χρόνια θα τα απέριπτα μαλλον.Όμως ενα καλό πούρο αβάνας αξίζει όλη την υπομονή και τα χρήματα..και ας είναι ενοχλητικό..
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Δευ Δεκ 31, 2012 3:19 pm

Ligador έγραψε:.Όμως ενα καλό πούρο αβάνας αξίζει όλη την υπομονή και τα χρήματα..και ας είναι ενοχλητικό..

Δεν φαντάζεσαι πόσο μα πόσο διαφωνώ με αυτό...
:D

Καλή χρονιά να έχουμε όλοι!
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Ligador

Δημοσίευσηαπό Ligador » Δευ Δεκ 31, 2012 4:39 pm

Jimbo με αυτά που έγραψα διαφωνείς?
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Δευ Δεκ 31, 2012 6:45 pm

Πιστεύω πως όταν αγοράζεις κάτι τόσο ακριβό όπως τα πούρα, πρέπει αν όχι να είναι τέλειο, να είναι σε μία αξιοπρεπέστατη κατάσταση.
Όχι, δεν διαφωνώ με αυτά που είπες, δυστυχώς έχεις δίκιο.
Απλά δεν γίνεται σε τέτοιες μέρες.

Εσύ αυτό που προτείνεις, είναι να δώσει κάποιος ένα αρκετά μεγάλο ποσό, για να φτιάξει υγραντήρα-ντουλάπα όπως αυτό που έφτιαξε ο Nesta, και μετά να δώσει μια καραβιά χρήματα για να αγοράσει διάφορα κουτιά.
Και οκ, πες ότι το έκανε κάποιος. Μέχρι να γίνουν σωστά για μερικά χρόνια, τι ακριβώς θα καπνίζουμε;
Μα είναι δυνατόν;

Αλλά πες ότι κάποιος το σκέφτεται να το κάνει.
Θες να κάνουμε έναν πρόχειρο υπολογισμό;
Δεν υπάρχει περίπτωση ο υγραντήρας να πάει κάτω από 500.
Αν θέλεις περιμένουμε το nesta Να μας πει τι του κόστισε.
Εγώ σου λέω όμως, 500, που είναι πολύ παραπάνω.
Δεν φαντάζεσαι τι τιμές είχα ακούσει κάποτε από τον κ. Καρναμπάκο.
Πραγματικά δεν φαντάζεσαι.

Πες ότι αυτός που θα κάνει αυτό το εγχείρημα, θα αγοράσει τα πούρα του από έξω. Να πούμε σε πρώτη φάση 15 κουτιά;
Θες να βάλουμε και έναν μέσο όρο γύρω στα 180Ε ανά κουτί;
2700Ε, και άλλα 500 ο υγραντήρας.
3.300 με το καλημέρα, και δεν θα έχεις να καπνίσεις για τουλάχιστον 3 χρόνια σύμφωνα με αυτά που είπες, που σου ξαναλέω πως δεν είναι λάθος.
Αλλά ακόμα και τότε, γαμώτο μου, πάλι κάποια θα είναι στούμπες, κάποια όχι όπως θα έπρεπε να είναι και τέτοια όμορφα...

Έτσι πρέπει να γίνει για να απολαύσει κάποιος σωστά αυτό που βγάζουν σήμερα οι νησιώτες μας...
Απλά το βλέπουν σαν ένα ακόμα προιόν προς εξαγωγή, όπως η ζάχαρη. Μάλιστα από την τελευταία βγάζουν παραπάνω, και την προσέχουν και καλύτερα. Δεν εκτιμούν οι ίδιοι το προιόν τους, που ζουν από αυτό.
Θα το εκτιμήσω εγώ;;;

Αν μάλιστα κάποιος θέλει να είναι νόμιμος, το συγκεκριμένο ποσό για πλάκα διπλασιάζεται...
Αν τα είχα αυτά τα χρήματα, που φυσικά και δεν τα έχω, -φοιτητής είμαι ακόμα- τότε σίγουρα θα τα έδινα κάπου αλλού. Μπορώ να σκεφτώ πολλές, πολλές εναλλακτικές!
Ας μην ξεχνάμε και που ζούμε, και σε τι καιρούς.
Χωρίς να γίνομαι υπερβολικός, οι μισοί συμπολίτες μας έχουν πλέον πιο βαθύ πρόβλημα, από το δεν έχω χρήματα για διακοπες πχ...

Και πόσο μάλλον όταν την ίδια στιγμή, υπάρχουν εταιρίες που βγάζουν ΚΑΛΑ πούρα, προφανώς και από άλλες χώρες, και τα καπνίζεις την ίδια μέρα που τα αγόρασες, και γιατί όχι, πιο οικονομικά, χωρίς αγριάδες, γωνίες, αμμωνίες και άλλα τέτοια.
Δεν κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, κάπνιζα και καπνίζω κουβανέζικα, αλλά πλέον δοκιμάζω και άλλα. Και μπορεί να έχω πέσει σε μεγάλες μπαρούφες, αλλά φίλε μου είναι και κάποια που πραγματικά είναι πολύ καλά!
-----------------------
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τετ Ιαν 02, 2013 1:56 pm

Jimbo, εντάξει όμως τα καλά non που αναφέρεις είναι σε ανταγωνιστική τιμή σε σχέση με τα Κουβανέζικα στην Ευρώπη? Ρωτάω γιατί έχω δοκιμάσει και εγώ αρκετά καλά αλλά είναι σχετικά ακριβά. Επίσης υπάρχουν και κουβανέζικα που καπνίζονται φρέσκα.
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τετ Ιαν 02, 2013 2:15 pm

δεν πιστεύω ότι οι τιμές πλέον λένε και πολλά..για την ευρώπη μιλάω

απλά είναι το γαμώτο

δηλαδή "αφού πληρώνω ας καπνίσω κάτι σωστό γενικότερα"

η ποιότητα των κουβάνικων καπνών είναι άφθαστη

αλλά είναι 40 χρόνια πίσω, όπως λέει κι ένας φίλος

και κάπου θα έπρεπε να έχουν βελτιωθεί

μιλάμε για πολύ μεγάλη παραγωγή όχι για μικρές πωλήσεις

δημόσιο....

:lol:
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Ιαν 02, 2013 2:23 pm

Τιμή ανταγωνιστική;;;
Προφανώς! Τα περισσότερα είναι πιο οικονομικά!
Δες τα πόσα έχει τεστάρει ο Τάκης, που σχεδόν πάντα αναφέρει τιμές.
Ανά ματσούκι, ναι, είναι καλύτερες! Μην μου τα συγκρίνεις όμως με τιμές partagas super ή upmann coronas major...
Μιλάμε για premium πούρα. Καλό κουβανέζικο κάτω από 10Ε απλά δεν βρίσκεις! :D
-----------------------
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τετ Ιαν 02, 2013 3:14 pm

Έτσι όπως το θέτεις ναι έχεις δίκιο. Παρ ολα αυτά ξέρουμε οτι μπορούμε να βρούμε ενα Lusitania για παράδειγμα με 9-10 Ευρώ, την τιμή που αναφέρεις και προφανώς δεν είναι partagas super κτλπ. Σε αυτήν την τιμή βρίσκεις κάτι ανταγωνιστικό?

Άσχετα με το θέμα της τιμής θα με ενδιέφερε πολύ η άποψη σου για καλά non.
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τετ Ιαν 02, 2013 4:36 pm

κι όμως τα νον είναι καλύτερα στα φτηνά και ταπεινά τους

εκεί βγάζουν ανταγωνιστικό πλεονέκτημα λόγω καλής κατασκευής, καύσης κλπ σε σχέση με τις φτηνές κούβες που έχουν πολλά ελαττώματα....
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Ιαν 02, 2013 4:56 pm

Fairlight έγραψε:Έτσι όπως το θέτεις ναι έχεις δίκιο. Παρ ολα αυτά ξέρουμε οτι μπορούμε να βρούμε ενα Lusitania για παράδειγμα με 9-10 Ευρώ, την τιμή που αναφέρεις και προφανώς δεν είναι partagas super κτλπ. Σε αυτήν την τιμή βρίσκεις κάτι ανταγωνιστικό?

Άσχετα με το θέμα της τιμής θα με ενδιέφερε πολύ η άποψη σου για καλά non.

Φίλε μου σόρρυ, αλλά ένα Lusitanias δεν έχει 9-10, αλλά 18Ε!!!
Απίστευτο πούρο αν σου τύχει καλό, δεν το συζητάμε!
Συγκρίνεις όμως κουβανέζικα με τιμές duty free, με non με τιμές Ευρώπης με πληρωμένους φόρους! Δεν είναι δίκαιο αυτό. Αν είναι έτσι, να δούμε και πόσο έχουν τα ακριβά νον στην... Νικαράγουα πχ.

Μάρκο δεν έχεις άδικο.. Και στα φτηνά είναι οκ τα νον. Όχι πάντα βέβαια...
Για παράδειγμα, joya series c, με ελληνική τιμή 5Ε από τον οικοδεσπότη μας.

Όσο για καλά νον, προσωπικά δεν μου αρέσουν τα fuente, παρότι έχουν καλή φήμη. Δεν τα έχω δοκιμάσει και όλα βέβαια, γιατί πρέπει να είναι εύκολα καμιά 100αριά πούρα.
Ούτε με τα padron έχω καλή σχέση.
Από εκεί και πέρα, μου αρέσουν πολύ τα joya, όχι όμως τα classic, oliva, κάποια των garcia, και αρκετά άλλα. Είναι πάρα πολλά και αυτά!
Η draw estate έχει καλά πούρα, τα illusione και είναι ατελείωτη η λίστα!
-----------------------

Επιστροφή σε “Ελεύθερες απόψεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες