Οι άθλιοι....Πάνθεοι

Σας απασχολεί κάτι και θέλετε να το συζητήσετε; θέλετε γενικώς να μας πείτε την αποψή σας για οτιδήποτε;
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Πέμ Ιαν 03, 2013 7:45 pm

jimbo έγραψε:Μισό λεπτό για να καταλάβω σωστά...
Ο... ιδανικος κι αναξιος εραστης, λέει ότι φταίει η νεότερη γενιά του φόρουμ που έφυγαν παλιά μέλη, και είχαν δίκιο κιόλας. Ρίξαμε το επίπεδο....

Όταν οι παλαιότεροι, είχαν φτάσει σε σημείο να ξεκατινιάζονται σαν 15χρονα, και από τα 10 posts τα 9 να είναι μπηχτές και που θα αγοράσουν φτηνά πούρα. Ακόμα πιο μαγαζί ιντερνετικό ή φυσικό είναι καλύτερο.

Επίσης, εκφωνω φιλιππικους εναντιον των καημενων των κουβανεζικων "μαρουλιων", επειδή με τσαντίζει μία συγκεκριμένη κατάσταση και δεν δέχομαι να πληρώνω 23Ε για ένα lanceros και να είναι flat και να μυρίζει αμμωνία.

Ποιος μιλησε φιλε μου για ...αποχωρησεις και αλλα συνωμοσιολογικα;

Εγω ειπα οτι η νεα γενεα δικαιωνει τις επιλογες των αναφερομενων φιλων οσον αφορα τις επιλογες τους η και την προτιμηση τους να καπνιζουν περισσοτερο μη κουβανεζικα πουρα για τους λογους που εσυ ο ιδιος προανεφερες... :shock: :shock:

Ο δε maltakias ,ο οποιος πρωτος φωναζε για την αρτιοτητα των nc σου ειπε απλα οτι μεχρι να ωριμασει ενα καλο κουβανεζικο,ο καλυτερος τροπος να περασεις το χρονο σου ειναι δοκιμαζωντας και απολαμβανωντας ενα εξαιρετικο ...μη κουβανεζικο.

Οσο για μενα και την αρνηση μου,καθετη,αμετακλητη και αιωνια να κατσω μακρια τους και να μην τα δοκιμασω παρα σε εξαιρετικα ελαχιστες περιστασεις,η απαντηση βρισκεται λιγους στιχους παρακατω στο ιδιο ποιημα:

"Για το Μαδράς τη Σιγκαπούρ τ' Αλγέρι και το Σφαξ
θ' αναχωρούν σαν πάντοτε περήφανα τα πλοία,
κι εγώ σκυφτός σ' ένα γραφείο με χάρτες ναυτικούς,
θα κάνω αθροίσεις σε χοντρά λογιστικά βιβλία."

Μου αρεσει το ταξιδι και η περιπετεια του jimbo φιλε μου,οχι η ασφαλεια ,η μονοτονια,η σιγουρια της λογιστικης

Μου αρεσει ο ερωτας ,που θα με πληγωσει,θα με τσαντισει,θα με πεισμωσει μεχρι τελικα να με δικαιωσει-οχι το one night stand safe sex !

Αυτα ειπα.

Υ.γΦιλικα θα σου συνιστουσα να προσεχεις πριν πατησεις το κουμπι της δημοσιευσεως,τουλαχιστον οταν επιχειρεις να αναλυσεις τα δικα μου γραφομενα.

Υ.γ2 Ποιος σου ειπε οτι εφυγα;;;;; :wink:
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Ιαν 04, 2013 3:18 am

Η αλήθεια είναι ότι παλιότερα οι Κουβάνοι πριχου ρίξουν στην αγορά ένα κουτί και τα καπνά είχαν το χρόνο τους και στην αποθήκη κάθονταν τα στριμμένα κοκ. Τώρα είναι τόσο αυξημένη η ζήτηση που πετάνε ότι έχουν όπως τα χουν. Φυσικά και ξέρουν την κατάσταση. Αλλά σου λένε πριν μας στείλουν στο διάολο πετάμε με ένα μαρκετίστικο κόλπο μια λιμιτάδα και ενα ρέτζιοναλ κ ένα κέρατο βερνικωμένο και μαζί με τη λιμιτάδα ξεχνάει ο κόσμος και την αγριάδα...κ αμα λάχει τους ανάβεις και λαμπάδα !! Ξέρουν οι άτιμοι ότι οι άλλοι όσο κ να προσπαθήσουν θα πρέπει να κάνουν παπάδες για να τους ξεπεράσουν, οπότε σου λέει άντε κοροίδο θα γκρινιάξεις θα γκαρίξεις θα φωνάξεις αλλά εδώ θα γυρίσεις πάλι. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν τους τιμάει.. Γιατί ακόμα κ αν π.χ. το αγιοργίτικο της Νεμέας είναι ωραίο κ το τιμώ δεν σημαίνει ότι εκτιμώ κ έναν παραγωγό μασκαρά που γράφει στα παλιά του τα παπούτσια τον πελάτη του. Το κρασί εκτιμώ, όχι αυτόν. Τα περί αστοχίας κλπ δεν επιδέχεται συζήτηση. Οι τύποι είναι για ραβδί...γιατί τα νον δεν έχουν αστοχίες ? Απλά λες τώρα πληρώνω την κούτα ακριβά και θα μου στοιχίσει ανα μονάδα περισσότερο γιατί κάποια θα φύγουν άκλαφτα. Είναι θέμα προσωπικής επιλογής αν θελει κάποιος να συντηρεί το μαγαζί τους ή να πάει στα νον. Το κακό είναι ότι ένας φεύγει δυο μαζεύουν. Είναι το όνομα βλέπεις..
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Παρ Ιαν 04, 2013 2:51 pm

αυτό ακριβώς συζητούσα τις γιορτές με ένα φίλο καπνοπώλη στην Κύπρο...
Ο άνθρωπος είναι πραγματικά λάτρης του πούρου έχει το κατάστημα του από αγάπη και μπορεί να μιλά πλεονεκτικά για τα Non Πούρα που έχει αλλά λέει και κάποιες πολύ μεγάλες αλήθειες όπως αυτές που αναφέρατε και εσείς.

Ταξιδεύει Αμερική συχνά, έχει κάνει και δική του σειρά όπως ο οικοδεσπότης μας εδώ και την δοκίμασα. Ήταν πολύ απαλό αλλά ωραίο πούρο, τέλειο κατασκευαστικά με μια στάχτη κάτασπρη που έχω να δω πολύ καιρό και ολόισα καύση … διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά αυτό δεν είναι ένδειξη ενός ώριμου καπνού?

Αντίθετα από 3 trinidad fundadores που πηρά τον Δεκέμβριο το ένα ήταν εντελώς στουμπα. Μιλάμε για 23 ευρώ πούρο! Απαράδεκτο. :shock: Δηλαδή σε άλλα προϊόντα δέχεται ο πελάτης κάτι τέτοιο? Να πάρω ένα κρασί των 23 ευρώ και να μην ανοίγει το μπουκάλι πχ? Η να είναι τελικά βαλσαμικο ξύδι?

Μπορεί τα Non να μην έχουν πολλές φορές την μαγεία της Αβάνας αλλά σιγά σιγά θα πάρουν μεγάλο μερίδιο αγοράς από την Κούβα και θα μηνούν μόνο οι «έχοντες» να στοιβάζουν κάποιες κούτες στα ντουλάπια τους.

Ελπίζω να μην καταντήσουν τα κουβανικά πούρα ένα πανάκριβο παιχνίδι με μεγάλο ρίσκο. Θα είναι κρίμα αλλά δυστυχώς κατά εκεί πάνε. Μέχρι τότε ευτυχώς υπάρχουν πολλά άλλα πούρα να απαλύνουν την απογοήτευση και αν είναι και ωραία σίγουρα θα τα ξαναπάρω.
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Παρ Ιαν 04, 2013 2:51 pm

συγνώμη πολλά errors στην υποβολη
Τελευταία επεξεργασία από v_panos σε Παρ Ιαν 04, 2013 3:08 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιαν 04, 2013 3:22 pm

Το πούρο ήταν και θα είναι ενα πανάκριβο σπορ.

Επίσης, το πούρο είναι σαν την πρέφα. Θέλει υπομονή.

Οι περισσότεροι που πέρασαν από εδώ και έμειναν (στο πούρο) δεν άρχισαν με 10.000 ευρώ και αγόρασαν matured ή και aged πούρα από H&F, αλλά το πήγαν λάου-λάου. Ενα-δύο για άμεση κατανάλωση κι ένα-δύο γι' αργότερα.
Ηταν βέβαια και οι εποχές καλύτερες για αγορές (και ξεκατινιάσματα).

Στο θέμα της διαφοράς στην ποιότητα κατασκευής των CC και NC τρεις είναι οι λόγοι.
Τα καπνόφυλλα των NC έιναι πιό χοντρά και αφήνουν έτσι, αναγκαστικά, μεγαλύτερα διάκενα στο στριμμένο πούρο.

Η τεχνική του στριψίματος είναι διαφορετική.

Ο κυριώτερος λόγος όμως κατ' εμέ είναι κοινωνικοπολιτικός.
Οταν πέσει το καθεστώς και αποδοθούν τα brandnames και τα χωράφια στους νόμιμους ιδιοκτήτες -ή κληρονόμους πλέον- θα επαναλειτουργήσει ο εσωτερικός ανταγωνισμός προς οφελος της ποιότητας.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιαν 04, 2013 6:48 pm

@v_panos
εσύ φίλε έβαλες echo μαζί με delay 8)

@Νίκος
+1Χ10
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Παρ Ιαν 04, 2013 7:56 pm

panos σβήσε τα παραπανίσια πληζ :lol:
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Παρ Ιαν 04, 2013 8:00 pm

δεν ξέρω πως να τα σβήσω έψαξα μήπως έχει κανένα κουμπί αλλά τίποτα... απολογούμαι αν χάλασα την ροή της συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιαν 04, 2013 8:07 pm

δε χάλασες τίποτα... 8)
παρακαλούμε τον Author, να επιληφθεί του θέματος...
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Παρ Ιαν 04, 2013 8:28 pm

v_panos έγραψε:Αντίθετα από 3 trinidad fundadores που πηρά τον Δεκέμβριο το ένα ήταν εντελώς στουμπα. Μιλάμε για 23 ευρώ πούρο! Απαράδεκτο. :shock: Δηλαδή σε άλλα προϊόντα δέχεται ο πελάτης κάτι τέτοιο? Να πάρω ένα κρασί των 23 ευρώ και να μην ανοίγει το μπουκάλι πχ? Η να είναι τελικά βαλσαμικο ξύδι?

Συμφωνώ στο κράξιμο ενός προϊόντος αν έχει κατασκευαστικά λάθη,όχι όμως αν το θέλω ώριμο στον πρώτο του χρόνο αν πρόκειται για αγαθό που ωριμάζει.

Εξάλλου στο big picture όλοι μας δεχόμαστε την ανωτερότητα των Κουβανικών αλλιώς θα τα είχαμε εγκαταλείψει μαζικά.Η γκρίνια γκρίνια αλλά συνεχίζουμε να την ψάχνουμε με τους "δημοσιουπάλληλους" που λένε μερικοί εδώ μέσα.

Αν δε πέσει το καταραμένο καθεστώς όχι απλώς θα ψάχνουμε cuban με το κιάλι (αφού η Αμερικανική αγορά είναι έτοιμη να απορροφήσει την τριπλάσια από την παραγωγή του νησιού) αλλά ότι κοκκαλάκια ξεμείνουν θα παίζουν σε γελοία απαγορευτικές τιμές.

Ανταγωνισμός my ass,έτσι οδηγήθηκαν και τα μεγάλα bordeaux να κάνουν 10000 το κιβώτιο (μιας και αντιπαραβάλουμε τα κρασιά εδώ και κάποια posts),από τότε που τα οινοποιεία πέρασαν στην ιδιοκτησία ασφαλιστικών εταιρειών και μεγαλοεπενδυτικών οίκων.

υ.γ. Οι "νόμιμοι" ιδιοκτήτες μου άρεσαν...
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιαν 04, 2013 8:43 pm

de omnibus dubitandum
αλλά
que sera, sera...
Ligador

Δημοσίευσηαπό Ligador » Τετ Ιαν 09, 2013 1:03 am

Δυστυχώς και εγώ φοβάμαι πως με το άνοιγμα της αγοράς στην αμερική αλλα και την άνοδο στην ασία αυτό που θα γίνει είναι να ανέβουν οι τιμές σε παράλογα ύψη και η ποιότητα σε χαμηλότερα επίπεδα.

Τώρα στο θέμα της τωρινής αγοράς είναι φοβερά άδικο,εκνευριστικό,αντιεπαγγελματικό,κτλ κτλ να αγοράζεις κάτι που δεν ενδείκνυται για άμεση χρήση και οπως σωστά αναφέρθηκε δεν υπάρχει προιδοποιηση.Σίγουρα κάτι στραβό παίζει στην κούβα..Ευθύνη βέβαια έχουν και οι καπνοπώλες..ότι και αν του στέλνουν απο κούβα αυτος είναι που έχει την τελική ευθύνη απέναντι στον αγοραστή. Οπότε μόνο μέσω πίεσης σε καπνοπώλες ίσως να αλλάξει κάτι στο μέλλον.Και έιναι λογικό μια παραγωγή ενος τέτοιου προιόντος σε επίπεδο χώρας απο κρατικό συστημα θέλει χρόνο να προσαρμοστεί ωστε να διορθόσει αστοχίες.

Προσωπικά μόνη εφικτή λύση βρίσκω την ωρίμανση στο σπίτι απο τον καθένα ..ενα ρόλο που δέν θα έπρεπε να έχουμε αλλα δεν υπάρχει άλλη ρεαλιστική λύση σε χαμηλά κόστη.Αν ψάξουμε σε vintage τότε οι τιμές ξεφευγουν ..

jimbo σίγουρα οι πιο πολλοί δεν έχουμε την οικονομική δυνατότητα να στοκάρουμε τόσα χρήματα για τόσα χρόνια αλλά για μένα αν υπήρχε κάτι που θα άξιζε τέτοια οικονομική θυσία ,αυτο θα ήταν τα κουβανέζικα πούρα..

nc δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλα δεν ενθουσιάστικα γενικώς..ομολογώ όμως πως ψάχνομαι να κάνω μια πρώτη δυνατή παραγγελία..Θα ενημερώσω τους φίλους aficionado σχετικώς μόλις δοκιμάσω..
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τετ Ιαν 16, 2013 11:01 am

Το να ασκήσεις πίεση στους εγχώριους εμπόρους δεν έχει πολύ νόημα. Οι άνθρωποι δεν είναι super market να μην τους νοιάζει αν θα πουλήσουν πούρα. Πούρα πουλάνε και είδη καπνιστού. Αγοράζουν από ένα-δυο χονδρέμπορους ή από τον εισαγωγέα κατευθείαν. Ο εισαγωγέας είναι ένας και είναι μονοπώλειο. Δεν νομίζω ότι και παράπονα να έκαναν οι έμποροι αλυσιδωτά στον εισαγωγέα ότι ο τελευταίος θα τα μετέφερε στην Κούβα. Γιατί και ο εισαγωγέας ξέρει ότι μπορεί να χάσει την αντιπροσωπεία. Να τους πει τι; Το τάδε πούρο είναι μάπα; Θα τον ρωτήσουν γιατί δεν τραβάει το τάδε πούρο ε το πολύ να τους πει ότι υπήρχαν αστοχίες. Αλλά δεν ιδρώνει το αυτί των Κουβανών. Σ' αρέσουν κύριε τα κουβανέζικα (όπως και μένα) μονοπώλειο είμαι και θα ψωνίσεις και σήμερα και αύριο και μεθαύριο, κ αν δεν σ αρέσουν θα πει ο Κουβανός σκασίλα μου θα ψωνίσει άλλος.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τετ Ιαν 16, 2013 11:53 am

αυτό που θα είχε λογική θα ήταν να στοκάρει ο εκάστοτε Φερραίος (ο αντιπρόσωπος) και να πουλάει κωδικούς διετίας τριετίας και μόνο

κατά τα λοιπά.... :roll:
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Ιαν 16, 2013 12:13 pm

capobomba έγραψε:αυτό που θα είχε λογική θα ήταν να στοκάρει ο εκάστοτε Φερραίος (ο αντιπρόσωπος) και να πουλάει κωδικούς διετίας τριετίας και μόνο

κατά τα λοιπά.... :roll:

+1000 !!!
Κάποια στιγμή νομίζω πάντως πως το έκανε. Δεν έβρισκες σχεδόν ποτέ "φρέσκους" κωδικούς στα καπνοπωλεία...
Μάλλον όμως δυσκολεύτηκε και αυτός, και έσπρωξε ότι είχε πριν κάνει καινούργιες παραγγελίες.
Εδώ ξέμεινε από jlp petit cazadores.Το πούρο με τις μεγαλύτερες πωλήσεις στην Ελλάδα. Τι να λέμε τώρα...
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.

Επιστροφή σε “Ελεύθερες απόψεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες