Οι άθλιοι....Πάνθεοι

Σας απασχολεί κάτι και θέλετε να το συζητήσετε; θέλετε γενικώς να μας πείτε την αποψή σας για οτιδήποτε;
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιαν 16, 2013 7:53 pm

@capo & jim

+1 (...)
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Ιαν 17, 2013 1:09 pm

Ότι ισχύει για τον Φερραίο ισχύει και για την συντριπτική πλειοψηφία των ελλήνων καπνοπολών δηλ. πλέον ΔΕΝ ΣΤΟΚΑΡΟΥΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ.. ο Φερραίος όσα στοκάρει πχ στα κεντρικά στην Κύπρο και είναι παλιοί κωδικοί φεύγουν κατευθείαν για Αγγλία με premium. Vintage πούρα δεν είναι δύσκολο να βρεις έξω , χρήμα να χεις και τα άλλα είναι εύκολα. Τώρα κάποιες φορές και ανάλογα τι σχέσεις έχεις με τον καπνοπώλη σου μπορείς να βρεις και παλιούς κωδικούς αλλά δυστυχώς η κρίση έχει κάνει το περασμά της και απ αυτά τα μαγαζιά . Δυστυχώς πλέον βλέπεις φτώχεια σε κωδικούς και απροθυμία να φέρουν εμπόρευμα.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Πέμ Ιαν 17, 2013 1:32 pm

θα ήταν ενδιαφέρον πάντως να βλέπαμε κάποτε στοιχεία πωλήσεων στην Ελλάδα

με αριθμούς ανά πούρο μέσα σε ένα έτος
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Ιαν 17, 2013 1:56 pm

Δεν είναι εύκολο όμως για τα καπνοπωλεία να στοκάρουν.
Ειδικά σε ακριβά πούρα, που δεν είναι Mainstream.
Οκ, να το κάνουν σε κάποια Montecristo & Cohiba που είναι σίγουροι πως θα φεύγουν με κάποιον ρυθμό.
Αν όμως φέρουν έστω και ένα κουτί από κάποιο ακριβό, όχι τόσο γνωστό στο κοινό της Ελλάδας, πχ trini fundadores, SCLH Muralla, και γενικά πούρα που έχουν πάνω από 20Ε τότε θα κάνει ίσως και χρόνια να αδειάσει το κουτί.

Ακόμα και έτσι όμως, όπως έχουμε συζητήσει εκτενώς σε άλλο θέμα, δεν είναι και η ιδανική λύση να αγοράσεις πούρο από ένα μαγαζί, που έχει ΑΝΟΙΚΤΟ κουτί 2-3 χρόνια πχ. Θα την έχουν κάνει με ελαφρά πηδηματάκια πολλά αρώματα, και ενδεχομένως να έχει πέσει και ... χούφτωμα από πελάτες. Και όλα αυτά χωρίς να υπολογίσουμε τις σχετικά μεγάλες αυξομειώσεις σε θερμοκρασία και υγρασία που έχουν τα μαγαζιά.

Το στοκάρισμα του αντιπροσώπου, είναι τελείως άλλη φάση, γιατί τα κουτιά παραμένουν όχι μόνο κλειστά, αλλά σφραγισμένα, το ένα πάνω στο άλλο, με πιο σταθερές υγρασίες και θερμοκρασίες. Οπότε ίσως αυτή να είναι και η ιδανική ξεκούραση ή παλαίωση, που δεν μπορούμε να πετύχουμε ούτε καν στο σπίτι μας!
Εκτός αν κάποιος έχει φτιάξει ειδικές κατασκευές σε κανά υπόγειο πχ, ειδικά για αυτή τη δουλειά, και μένει ακόμα και ο ίδιος μακριά. Επισκέψεις μόνο 2-3 φορές το χρόνο.

Έχετε κάνει πούρο με παλιό κωδικό που ΜΟΛΙΣ ήρθε στο κατάστημα από τον Φεραίο; Άλλο πράγμα...
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Cornelius

Δημοσίευσηαπό Cornelius » Πέμ Ιαν 17, 2013 2:18 pm

Nickos H έγραψε:Ότι ισχύει για τον Φερραίο ισχύει και για την συντριπτική πλειοψηφία των ελλήνων καπνοπολών δηλ. πλέον ΔΕΝ ΣΤΟΚΑΡΟΥΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ.. ο Φερραίος όσα στοκάρει πχ στα κεντρικά στην Κύπρο και είναι παλιοί κωδικοί φεύγουν κατευθείαν για Αγγλία με premium.

:o :o :o :shock:

Οι πληροφορίες που έχω -αν αληθεύουν- λένε ότι ο Φερραίος (Ελλάς) έχει ένα αρκετά μεγάλο στοκ το οποίο προφανώς δεν είναι όλα ολόφρεσκα. Τώρα το γιατί δεν διοχετεύονται κατά κόρον στην αγορά τα πιο παλιά νομίζω ότι είναι άλλο ζήτημα...

Είσαι σίγουρος ότι φεύγουν από το συγκεκριμένο μαγαζί για Αγγλία; Γιατί τότε οι Ηunters & Frankau τι κάνουν :?: :roll:

Το με premium τι σημαίνει;
Ligador

Δημοσίευσηαπό Ligador » Πέμ Ιαν 17, 2013 5:47 pm

κάποτε ενδιαφέρθηκα επαγγελματικα -καπως εξειδικευμένα- με το εμπόριο. Λοιπόν, για να μήν μπώ σε άχρηστες λεπτομέρειες απλά θα πώ πως σκεφτόμουν τότε οτι ένας μερακλής καπνοπώλης ήταν αδύνατον να πορευθεί χωρίς να πέσει στα χάπια.Τρομερή δυσκαμψία-ας το πω ετσι- σε όλα τα επίπεδα απο όλους ιδιώτες και κράτος..Πάντως πριν την επιβολή φορολογίας στην Ισπανία ,αγοραζα απο εκεί απο πολύ γνωστό μαγαζι, και για πολλά χρόνια ούτε μου πέρασε απο το μυαλό η παλαίωση.Αν εξαιρέσεις κάτι στούπες ..γενικά μιλάμε για λουκούμια...ααχχ κατι εποχές..να ανάβεις ενα μοντε 2 που διάβαζα και απο τον author και να λες τώρα ας καταστραφεί και το σύμπαν..
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Ιαν 17, 2013 7:08 pm

παντως παιδια στις μερες μας ακομα και μαγαζια σε "ακριβες"περιοχες
πλεον το σκεφτοντε 2πλα και 3πλα για να στοκαρουν με ακριβα πουρα...

παραδειγμα καταστημα στην κηφησια που πηγε η αδερφη μου να αγορασει μερικα πουρα για τον αντρα της για τις γιορτες και τα περισοτερα που της ζητησε δεν τα ειχε γιατι οπως ειπε η πωλητρια πλεον ο κοσμος δεν αγοραζει ακριβα πουρα και της μενουν...
εδω που τα λεμε γενικα τα μαγαζια πλεον δεν στοκαρουν οχι μονο τα καπνοπωλεια ... πας στο σουπερ μαρκετ και εχει τις μισες ποσοτητες σε σχεση με 2 χρονια πριν
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Πέμ Ιαν 17, 2013 11:30 pm

Ο Φερραίος στην Αθήνα έχει αρκετά παλιά κουτιά και σε ικανοποιητική ποικιλία, προς πώληση από το κατάστημά του. Δεν νομίζω πως τα κρύβει, άλλα ούτε και ξέρω γιατί δεν τα διοχετεύει στα μαγαζιά αφιδώς.
Πάντως, μια επίσκεψη στις εγκαταστάσεις του και μια ερώτηση θα λύσουν όλες τις απορίες.
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι.
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Ιαν 18, 2013 3:32 am

@ Cornelius

Με premium σημαίνει σε καλύτερη τιμή απ ότι πουλάει στους συνήθεις πελάτες του. Αυτό δεν είναι κάτι καινούριο. Στην Αγγλία δεν είναι μόνο οι Hunters & Frankau, εκεί υπάρχουν κ έμποροι που αναλαμβάνουν απ το να στήσουν απ το μηδέν ολόκληρες συλλογές με παλαιωμενα κ σπάνια πχ προ εμπάργκο για συλλέκτες, μέχρι να σου φέρουν την αγαπημένη σου κούτα όπως ακριβώς την θες. Το ίδιο κ στην Ελβετία κ μάλιστα στην λιανική. Τα μεγάλα σπίτια εννοείται ότι οχι απλά ψωνίζουν από Κούβα αλλά κ με δικαίωμα προτίμησης πάνω στο στοκ. Τώρα το τι πολιτική ακολουθεί η κάθε εταιρεία, αυτό είναι commercial decision κ δεν μπορώ να το κρίνω εγώ. Εγώ για συγκεκριμένη μπραντ συγκεκριμένο πούρο που έχει κοπεί χρόνια απ την παραγωγή βλαστιμαω για να το βρω κ πάντα με παραπέμπουν Κύπρο....
cigarsforum.gr
Ligador

Δημοσίευσηαπό Ligador » Παρ Ιαν 18, 2013 5:50 pm

nicko σε ποιά μαρκα αναφέρεσαι
Άβαταρ μέλους
kkourmousis

Re: Οι άθλιοι....Πάνθεοι

Δημοσίευσηαπό kkourmousis » Κυρ Νοέμ 22, 2015 8:11 pm

Ανασταίνω και αυτό το κοιμισμένο thread.

Ως αρχάριος που θέλει να κάνει τα πούρα χόμπι του, συμφωνώ απόλυτα με όσους είπαν πως δεν νοείται να αγοράζω ένα προϊόν με σκοπό να το διαχειριστώ για μεγάλο χρονικό διάστημα πριν το καταναλώσω. Είναι σαν να μου δίνουν ουίσκι 1 έτους και να μου λένε "βάλτο στο κελάρι κανα 7ρι χρόνια".

Προφανώς και πρέπει αν όχι ο παραγωγός τότε σίγουρα ο έμπορος να αναλάβει την ευθύνη αυτή.

Που με οδηγεί στο παρακάτω: από κατάστημα πώλησης καπνού κοντά στην Αγ. Σοφία Θεσσαλονίκης από την οποία πήρα τα πρώτα πούρα του υγραντήρα μου, η πωλήτρια με ενημέρωσε πως "τα πούρα πριν καταλήξουν Ελλάδα περνάνε από Ισπανία όπου και παλαιώνονται". Προσπαθώ να θυμηθώ αν αναφερόταν αποκλειστικά στα Cohiba Maduro για τα οποία συζητούσαμε, αλλά δυσκολεύομαι. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Παρεπιπτόντως, υπάρχει κανείς που να μπορεί (σε pm) να προτείνει κάποιο αξιόπιστο καπνοπωλείο στη Θεσσαλονίκη με λογικές τιμές?
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Κυρ Νοέμ 22, 2015 8:31 pm

σιγα μη περνανε πρωτα απο ισπανια για παλαιωση και μετα ερχονται ελλαδα
τουλαχιστον η πωλητρια εκει ειναι καλο κομματι ?
γιατι κατα αλλα μλκς σου λεει

και εξηγουμαι
αγορα περυσι μαμασιτες (vegueros - mananita)
με ημερ jun - 14

φετος αρχες καλοκαιριου ιουλιο νομιζω
partagas d6 mar 15

πες μου δλδ τι ακριβως εννοει παλαιωση ?
περασαν απο ισπανια εκατσαν 2 μερες να παλαιωσουν και ηρθαν ελλαδα μετα??
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
kkourmousis

Δημοσίευσηαπό kkourmousis » Κυρ Νοέμ 22, 2015 8:43 pm

Ε μάλλον εννοούσε πως προτού σφραγιστούν στο κουτί τους έχουν ήδη παλαιωθεί. Δηλαδή ότι μπορεί να σου λέει Μάρτιος του 15 αλλά τον Μάρτιο του 15 συσκευάστηκε. Πριν την συσκευασία μπορεί να προϋπάρχει η παλαίωση που είπε αυτή.

Παρεπιπτόντως δεν θα την έλεγα καλό κομμάτι όχι :lol:
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Κυρ Νοέμ 22, 2015 8:49 pm

Κωτσο.... Συμφωνω με τον Αλεξ... Οσα πουρα πωλουνται παλαιομενα, παραγονται και συσκευαζονται στην Κουβα.
Γιατι ο εμπορος να παλαιωσει πουρα; Δεν του συμφερει, ουτε οικονομικα ουτε πρακτικα...
Θα εχει ενα χωρο να φυλαει-παλαιωνει πουρα, πουρα τα οποια αγορασε για να πουλησει... Αρα χανει χρημα και χρονο απλα και μονο για να πουλαει παλαιομενα πουρα;;;
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ

Αν η κοπελια δεν λεει και κατι αλλο... Αλλαξε καπνοπωλειο :mrgreen:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Δευ Νοέμ 23, 2015 2:25 am

kkourmousis έγραψε:Ανασταίνω και αυτό το κοιμισμένο thread.

Ως αρχάριος που θέλει να κάνει τα πούρα χόμπι του, συμφωνώ απόλυτα με όσους είπαν πως δεν νοείται να αγοράζω ένα προϊόν με σκοπό να το διαχειριστώ για μεγάλο χρονικό διάστημα πριν το καταναλώσω. Είναι σαν να μου δίνουν ουίσκι 1 έτους και να μου λένε "βάλτο στο κελάρι κανα 7ρι χρόνια".

Προφανώς και πρέπει αν όχι ο παραγωγός τότε σίγουρα ο έμπορος να αναλάβει την ευθύνη αυτή.

Που με οδηγεί στο παρακάτω: από κατάστημα πώλησης καπνού κοντά στην Αγ. Σοφία Θεσσαλονίκης από την οποία πήρα τα πρώτα πούρα του υγραντήρα μου, η πωλήτρια με ενημέρωσε πως "τα πούρα πριν καταλήξουν Ελλάδα περνάνε από Ισπανία όπου και παλαιώνονται". Προσπαθώ να θυμηθώ αν αναφερόταν αποκλειστικά στα Cohiba Maduro για τα οποία συζητούσαμε, αλλά δυσκολεύομαι. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Παρεπιπτόντως, υπάρχει κανείς που να μπορεί (σε pm) να προτείνει κάποιο αξιόπιστο καπνοπωλείο στη Θεσσαλονίκη με λογικές τιμές?

Καλησπέρα, το κατάστημα αυτό πουλάει ότι να ναι , μου έχει δώσει κ μαϊμού Κουβανέζικο όποτε δεν ξαναπήγα. Έπισης η πωλήτρια αν μιλάμε για το ίδιο καταςτημα που λογικά αυτό είναι δεν έχει άλλο εκεί δεν έχει ιδέα τι λέει...

Λογικές τιμές δεν υπάρχουν , παντού τρέλα είναι :P :P
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/

Επιστροφή σε “Ελεύθερες απόψεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες