Μετατροπή ηλεκτρικού μπάσου σε... άταστο!

Σας απασχολεί κάτι και θέλετε να το συζητήσετε; θέλετε γενικώς να μας πείτε την αποψή σας για οτιδήποτε;
Άβαταρ μέλους
jimbo

Μετατροπή ηλεκτρικού μπάσου σε... άταστο!

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Μαρ 01, 2013 12:56 pm

Καλημέρα σας.
Τις τελευταίες μέρες, ήρθε μία... μουσική αναδιοργάνωση.

Ο παλιός μου και ταλαιπωρημένος ενισχυτής, ήταν στα τελειώματά του. Έβγαλε εξάλλου πολλά δοξασμένα χρόνια.
Κάποια στιγμή, τα έφτυσε τελείως.
Αγορά άλλου, και μέχρι να έρθει το καινούργιο τερατάκι από Γερμανία, έστειλα για Service το εξάχορδο, και έμεινα να κοιτάω με λύπη το χρόνια παρατημένο μου τετράχορδο.
Αυτά τα δύο μπάσα έχω.
Εικόνα

Αποφάσισα λοιπόν να κάνω ένα παλιό όνειρο πραγματικότητα, και να αποκτήσω το δικό μου άταστο μπάσο!
Ήξερα τι πρέπει να κάνω. Η συνηθισμένη διαδικασία, είναι μετά την αφαίρεση των τάστων, να περνιέται ξυλόστοκος στα κενά.

Δεν μου άρεσε καθόλου αυτή η ιδέα. Τα μουσικά όργανα είναι κατασκευασμένα από ξύλα ακριβά, καλής ποιότητας. Εξαιρέσεις φυσικά και υπάρχουν. Φτάνει να ρίξετε μία ματιά στα φτηνά όργανα μεγάλων κατασκευαστών.
Δεν θα κατέστρεφα λοιπόν την ταστιέρα μου.
Επίσης, η ακουστική πάει περίπατο κατά την άποψή μου.

Οπότε, ξεκινάει η διαδικασία.
Συγγνώμη, αλλά δεν έχω τραβήξει φωτογραφίες από την αρχή του Project.
Πρώτο βήμα, καθαρισμός της ταστιέρας.
Στη συνέχεια, προσεκτική αφαίρεση αυτών των ενοχλητικών σιδερένιων κομματιών :lol:

Εδώ πρέπει να σημειώσω, πως σε κάποια μουσικά όργανα, τα τάστα είναι κολλημένα. Σε αυτή τη περίπτωση, πρέπει να εφαρμοστεί θερμότητα, ώστε να λιώσει η κόλλα από κάτω. Ένας καλός τρόπος, είναι να ακουμπάμε ένα κολλητήρι για ένα λεπτό στο τάστο, με τη δέουσα προσοχή να μην ακουμπήσουμε το ξύλο της ταστιέρας.
Τα δικά μου ήταν απλά σφηνωμένα όπως είναι το σωστό, και δεν χρειάστηκε.
Σιγά σιγά βγήκαν, χωρίς να τραυματιστεί το ξύλο.

Με τα χρόνια τώρα, τα κενά-που είναι λεπτότερα από 1mm-, έχουν γεμίσει με σκόνη ξύλου και μούχλα. Με ένα λεπτό κομμάτι λαμαρίνας, καθαρίζουμε αυτά τα κενά.
Στη συνέχεια, με ένα λεπτό πριόνι, "σκάβουμε" λίγο περισσότερο τα κενά, και επαναλαμβάνουμε το "καθάρισμα".

Με αυτά, τελειώνει η καθαρότητα, και αρχίζει η βρομοδουλειά :lol:

Με ένα μέτριο γυαλόχαρτο για ξύλα, τρίβουμε λίγο την ταστιέρα κατά μήκος και πάντα με τη φορά που έχουν τα "νερά".
Πριν ξεκινήσετε αυτή τη διαδικασία, καλό είναι να έχετε αγοράσει μία αρκετά μεγάλη ποικιλία από διαφορετικά γυαλόχαρτα, πάντα για ξύλο.
Εφόσον λοιπόν τα βερνίκια της ταστιέρας σιγά σιγά έχουν φύγει, καθαρίζουμε με ένα στεγνό πανί. Καλό είναι μέχρι το τέλος της διαδικασίας, όχι μόνο να μην βραχεί το ξύλο, αλλά και να το ακουμπάμε όσο το δυνατόν λιγότερο γίνεται. Τα χέρια μας έχουν υγρασία, και το ξύλο χωρίς βερνίκι, είναι τελείως απροστάτευτο. Δεν θέλουμε περίεργα φουσκώματα και σκασίματα, έτσι δεν είναι;

Τότε πάμε στο επόμενο βήμα, που είναι και το πλέον σημαντικό.
Έχουμε βρει από πριν καπλαμά σκληρού ξύλου. Φανταστείτε κάτι κομμάτια ξύλου, σαν το φυλλαράκι κέδρου που έχουν τα κουτιά πούρων των 25. Απλά είναι λίγο πιο χοντρά, και πολύ πιο σκληρά. Ο κέδρος είναι αρκετά μαλακό ξύλο, και επίσης υδρόφιλος. Άρα δεν μας κάνει.
Εικόνα

Από αυτά τα κομμάτια, με την βοήθεια χάρακα και κοπιδιού, -αυστηρά χάρακα- τα κόβουμε σε λωρίδες του ενός περίπου εκατοστού. Από τη μία μεριά, τα στρώνουμε με ένα γυαλόχαρτο, για να είναι καλή η ένωση που θα κάνουμε.
Πίνουμε λοιπόν κάτι βαρύ, ανάλογα με τα γούστα για να πάρουμε κουράγιο, ανάβουμε και μία διπλοκορώνα, και επαναλαμβάνουμε με το ποτό. :lol: Ο συγγραφέας χρησιμοποίησε partagas lusitanias, και Maker`s Mark.
Καλά υλικά ξυλείας και τα δύο! :P

Περνάμε λοιπόν τα κομματάκια που έχουμε φτιάξει, μέσα στα κενά της ταστιέρας, ΧΩΡΙΣ να έχουμε βάλει από πριν κόλλα.
Μετά, και από τις δύο μεριές του ξύλου, βάζουμε κόλλα, ενώ κρατάμε το ξυλάκι σφικτά στη θέση του. Η κόλλα που πρέπει να χρησιμοποιήσουμε, είναι του τύπου Logo, αλλά περισσότερη υγρή, ώστε να εισχωρήσει παντού, και να γίνει ένα με το ξύλο. Βάλτε και μία μάσκα, γιατί εγώ που το έκανα έτσι χύμα, μετά ήμουν σαν μαστουρωμένος! Τι βάζουν εκεί μέσα, ένας θεός ξέρει! :lol:
Εικόνα

Mόλις στεγνώσει καλά, δηλαδή την άλλη μέρα, με ένα κοφτάκι θα φάμε προσεκτικά τα ξυλαράκια, με τεράστια προσοχή να μην σπάσει κάποιο ανάμεσα στο κενό. Αν σπάσει, -εγώ τη γλίτωσα- τότε με το πριόνι πρέπει να ξανα σκάψουμε το κενό, και λογικά είναι επίπονη διαδικασία.
Τώρα, με ένα χοντρό γυαλόχαρτο, τρώμε τα πολλά,( μόνο αυτά που έχουμε κολλήσει και όχι όλη την ταστιέρα) και σταδιακά πέφτοντας σε λεπτότερο γυαλόχαρτο, τρίβουμε τώρα όλη την ταστιέρα, πάντα με την φορά των νερών, και γίνεται κάπως έτσι.
Εικόνα

Μη σα μπερδεύει η φωτογραφία που είναι κακή λόγω κινητού τηλεφώνου, αλλά σε αυτό το σημείο, η ταστιέρα είναι απίστευτα απαλή. Σαν το κωλαράκι μωρού παιδιού :lol:
Τώρα γίνεται και άλλο ένα καθάρισμα, πάντα με στεγνό πανί, ώστε να μη μείνει πάνω ούτε κόκκος από ξύλο.
Μονώνουμε την ταστιέρα όλη με ταινία, ώστε να πάμε στα βερνίκια.

Εικόνα

Εγώ πέρασα ένα βερνίκι εμποτισμού με χρώμα. Μετά δεν ήθελα να βάλω λούστρα και λοιπά, για να μη γίνει γλιστερό. Γούστα είναι αυτά, και πως έχετε συνηθίσεινα παίζετε. Θυμηθείτε όμως πως οτιδήποτε κάνουμε, έχει θετικό ή αρνητικό αντίκτυπο στην ακουστική. Δεν είναι έπιπλο το όργανο για να μας νοιάζει μόνο το πως δείχνει.
Εικόνα

Και με την υγρασία που είχαμε τον προηγούμενο μήνα, άντε να στεγνώσει! Τα νεύρα μου έσπασε!!!
Εικόνα
Εδώ είναι με την ταινία ακόμα, και για αυτό βλέπετε στο πλάι περίεργα σημαδάκια.

Εν το μεταξύ, έχει φτάσει και ο ενισχυτής μου, και το 6χορδο από το service. 150W παρακαλώ, με 15 άρι ηχείο και extra κόρνα.
Άνετα γκρεμίζω το σπίτι!

Εικόνα

Μόλις λοιπόν δεήσει ο κύριος και στεγνώσει, με ένα στεγνό πανί το τρίβουμε δυνατά, για να φύγουν τα λάδια από το βερνίκι.
Αν χρειαστεί, μπορούμε να το τρίψουμε και με ένα πολύ πολύ πολύυυυ λεπτό γυαλόχαρτο. Δηλαδή ντουκόχαρτο. 1000, ή ακόμα καλύτερα 1200.

Τώρα, πρέπει να αλλάξουμε το nut με ένα πιο χαμηλό, (εκεί που ακουμπάνε οι χορδές πριν φτάσουν στα κλειδιά), ή αν είμαστε τσιγκούνηδες, να φάμε με λίμες τις τρύπες, για να κατέβουν οι χορδές. Εγώ αυτό έκανα, όχι γιατί τσιγκουνεύτηκα τα χρήματα, αλλά γιατί δεν έβρισκα στην Ελλάδα Nut για άταστο, και έπρεπε να το παραγγείλω απέξω. Θα αργούσε, και ήθελα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα να δοκιμάσω τι έφτιαξα!!!

Μετά, βιδώνουμε την ταστιέρα πάνω στο σώμα.
Ξέχασα να σας πω, πως όταν περίμενα να στεγνώσει, είχα κάνει τη δουλειά που χρειάζεται το σώμα. Δηλαδή;
Χαμήλωμα οι μαγνήτες, εκ νέου ρύθμιση της γέφυρας για να κατέβουν οι χορδές εφόσον δεν θα υπάρχουν τάστα, και ένα γενικό καθαρισμό στα κυκλώματα. Ποτενσιόμετρα, έξοδοι, και τα λοιπά.

Γιατί όλα αυτά; Γιατί εφόσον πλέον δεν υπάρχουν τάστα,και η χορδή ακουμπάει πλέον στο ξύλο, οι χορδές πρέπει να κατέβουν, ώστε να είναι άνετο το παίξιμο.
Άρα, πρέπει να ρυθμίσουμε και τη βέργα, ώστε να αλλάξει γωνία η ταστιέρα, αλλά αυτό μετά τις χορδές.

Εφόσον τώρα είναι όλα έτοιμα, βάζουμε καινούργες χορδές, κατά προτίμηση flatwood, και όχι roundwound που είναι οι 99 στις 100 διαθέσιμες στο εμπόριο. Αυτό για δύο λόγους. Πρώτον, γιατί αυτές δεν θα ζορίσουν το ξύλο, ούτε θα το γρατζουνίσουν, και δεύτερον, το όργανό μας τώρα είναι άταστο, και θέλουμε τον φυσικά γλυκό του ήχο, να τον κάνουμε ακόμα πιο γλυκό!!!

Kαι είναι όλα έτοιμα, μετά τα κατάλληλα ρυθμίσματα. Δεν φαντάζεστε την απόλαυση να φτιάχνεις κάτι μόνος σου και να γίνεται καλύτερο από την καλύτερη προσδοκία που είχες. Το παρατημένο μπάσο μου, έγινε καλύτερο από οποιοδήποτε τετράχορδο μπάσο έχω πάιξει ποτέ μου!
Σκεφτείτε πως παίζει άνετα και πεντακάθαρα και χωρίς ενισχυτή!
Εικόνα
Εικόνα
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Μετατροπή ηλεκτρικού μπάσου σε... άταστο!

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Μαρ 01, 2013 8:02 pm

:!:
γεια σου ρε Jaco :wink:
μπράβο και εύγε για το μεράκι και τους κόπους σου

θέλει πολλά καντάρια υπομονή και εξαιρετικά λεπτή δουλειά αυτό το νταραβέρι
αλλά καθώς φαίνεται, το αποτέλεσμα σε δικαίωσε
φαντάζομαι, θα το γλέντησες στο τέλος, με κανένα φουλ έξτρα σπέσιαλ

άντε, τώρα που σεταρίστηκες, καλά παιξίματα…
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Μαρ 01, 2013 8:30 pm

Μπα, μάλλον μου έκατσε βαρύ το Lusi, και αναρρώνω από κρύωμα...
Οπότε το κάπνισμα μπήκε σε... pause
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Aris

Δημοσίευσηαπό Aris » Σάβ Μαρ 02, 2013 1:40 am

Γουστάρω με τα χίλια!!!
Κιθαρίστας όμως αυτό μονο έχω να σου πω...
Θέλει πολλά κιλά αρχ...α για να παίξεις αταστο όργανο.
Ξέρεις ότι τώρα θα ακούγεται και το παραμικρό λάθος
Καθώς θα παίζεις πια με υποδιαιρέσεις του ημιτονιου
Και αυτό είναι ένα μεγααααααλο αγγούρι!
Αλλά όπως λέει κι ο σοφός λαός το αγγούρι άλλος το
Τρώει κ ζορίζεται κι άλλος το τρώει και δροσιζεται!
Σου εύχομαι να δροσιζεται με το νέο σου όργανο.
O john deacon των queen έπαιζε αταστο που κ που..
Απ την ροκ τουλάχιστον...
Δώσε ένταση και κάνε το οικοδομικό τετράγωνο Βαγδάτη!
:-D
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Σάβ Μαρ 02, 2013 7:57 am

χαχαχαχαχα. Άρη δεν φαντάζεσαι! Έχει πάρει και η αδερφή μου τύμπανα, και πραγματικά οι γείτονες πρέπει να έχουν φρίξει!
Ευτυχώς που είμαστε οικογενειακή γειτονιά, του παλαιού στυλ, και δεν μας λένε τίποτα!
Ακριβώς, τώρα παίζεις με υποδιαιρέσεις των ημιτονίων, και όντως το παραμικρό λάθος φαίνεται.
Όμως φίλε, ανοίγει μπροστά σου κάτι άλλο, τελείως διαφορετικό με ότι έχεις συνηθίσει μέχρι στιγμής.
Με λίγο προσοχή στην αρχή και μερικές μέρες να μάθεις το όργανο από την αρχή, και ... γεια σας! :D
Ευτυχώς που έχω καλή θέση στο αριστερό, και δεν είχα τέτοια προβλήματα.
Τώρα κατάλαβα, μετά από πολλά πολλά φεγγάρια γιατί μου έσπαγε τα νεύρα ο δάσκαλος μου να έχω απόλυτα σωστή θέση πάνω στο όργανο, σε σημείο του να παθαίνω τενοντίτιδες για πλάκα!

Το περίεργο στην υπόθεση όμως είναι άλλο. Για να μην χαθεί ο τόνος, τώρα πρέπει να παίζεις ακριβώς πάνω εκεί που ήταν τα τάστα! Καταλαβαίνεις γιατί έτσι; Η χορδή πρέπει να ακουμπάει εκεί που ήταν τα τάστα. Αυτό είναι το μόνο αρνητικό που έχει ένα άταστο από μετατροπή, σε σχέση με ένα που φτιάχτηκε έτσι.

ΥΓ. Δεν ξέρω τι μουσική παίζεις, αλλά στην κιθάρα είναι πολύ πιο εύκολη η διαδικασία, και με λιγότερους κινδύνους!!! :twisted:
Αν ποτέ αποφασίσεις να κάνεις κάτι τέτοιο, χαρά μου θα είναι να σε βοηθήσω.

ΥΓ2. Ξέχασα να σας πω, πως όλα που έπρεπε να αγοράσω, κόλλες, ξύλα, πολλά γυαλλόχαρτα που δεν χρησιμοποίησα ούτε τα μισά, πριόνι μικρό, λίμες κτλπ, μου στοίχισαν περίπου 15Ε !!!
-----------------------
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Μαρ 02, 2013 10:48 am

ωραιος ρε δημητρη μπραβο για το κουραγιο να ασχοληθεις με κατι τετοιο ... εγω ειμαι ασχετος απο μουσικη και οργανα (μονο να βαζω cd να ακουω ξερω :P ) ... φαντασου δεν ηξερα οτι υπαρχει μπασο με 6 χορδες μονο με 4 ηξερα οτι υπαρχει :D
αλλα παντα κανω κεφι να βλεπω ανθρωπους που αποφασιζουν να φτιαξουν ατι με τα χερια τους και δεν κολλανε να το τολμησουν ....
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Σάβ Μαρ 02, 2013 7:41 pm

Thanks Alex :)
Το θέμα ήταν να πάρω την απόφαση και να ξεκινήσω. Μετά, το πολύ πολύ να το χάλαγα, δεν πολύ ένοιαζε. Έτσι και αλλιώς δεν έπαιζα καθόλου με αυτό. Οπότε δεν είχα άγχος!
-----------------------
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Παρ Μαρ 08, 2013 10:16 pm

ωραία δουλειά... ένα τρελό project για φθηνή κιθάρα ίσως?! θα βγάζει περίεργο ήχο... χαβανέζικο.

τσίμπα και ενα κομμάτι ιαπωνικού τζαζ να παίξεις με το μπάσο μαζί να γουστάρεις.. 8)

http://www.youtube.com/watch?v=AQMgXPFzdg8
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Ιουν 05, 2013 6:31 am

Κύριοι, άντεξα μόνο δυο μήνες.
Την έκανα την κουτσουκέλα μου.
Σε λίγες μέρες, θα είναι άταστο και το 6χορδο μπάσο μου, και όχι μόνο.

Αυτή τη φορά ξεπέρασα τον ευατό μου. :lol:
Έβαλα προενισχύσεις, έκανα τους μαγνήτες ενεργητικούς, και επίσης πλέον το μπάσο (το 6χορδο) θα έχει equalizer πάνω του :D
-----------------------
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιουν 05, 2013 3:43 pm

μου σπάσανε τον μπαγλαμά
κάτι παλιόμαγκες εψές αργά
τον σπάσανε και φύγανε
τα τέλια μ’ απομείνανε

ντρίγκι ντρίγκι, ντρίγκι ντρίγκι
μου ’διωχνε τον πόνο
ντρίγκι ντρίγκι
και κυλούσε η παλιοζωή...

8)

(Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου)
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Ιουν 05, 2013 9:37 pm

Φαίνεται ο Πειραιώτης !!! :D
-----------------------
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Ιουν 06, 2013 6:45 am

καλές "πενιές"
αλλά ρώτα τους γείτονες πρώτα αν αντέχουνε τις χαμηλές, και ειδικά solo... 8)
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Ιουν 06, 2013 7:42 am

Δεν έχει πενιές!!!

Σε αυτό το σπίτι απαγορεύεται να μπει πένα! χαχαχα :lol:
Και πιάνο, και διάφορα άλλα έγχορδα, πληκτροφόρα και μη, και drums, όλα παίζονται μια χαρά με τα ταλαντούχα χεράκια μας! :D
-----------------------
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Ιουν 06, 2013 8:13 am

jimbo έγραψε:...όλα παίζονται μια χαρά με τα ταλαντούχα χεράκια μας! :D

8)
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Ιουν 06, 2013 8:49 am

χαχαχαχαχαχαχαχα :D
Δεν παίζεσαι! Πρέπει να σε φοβάμαι κάθε φορά που γράφω, και να βλέπω τι μπορείς να κόψεις και να ράψεις :lol:
Αλγόριθμο πρέπει να φτιάξω! :lol:
-----------------------

Επιστροφή σε “Ελεύθερες απόψεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες