ΣΦΑΙΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΥΡΑ ΣΤΗΝ ΑΒΑΝΑ

Σας απασχολεί κάτι και θέλετε να το συζητήσετε; θέλετε γενικώς να μας πείτε την αποψή σας για οτιδήποτε;
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Τετ Φεβ 05, 2014 4:02 pm

Αφιερωμενο στην παρεα!

Σε ποιον αρεσει να τον ξυπνανε στης 04.45 το πρωι?
Σε κανεναν ισως!
Σε μενα ομως ναι.
Για εμενα σημαινει μονο ενα πραγμα. Εγινε εγκλημα και καλουμαι να παω και να δω, να μυρισω, να νιωσω, να γινω ενα με το σωμα του εγκληματος.

Λατρευω την δουλεια μου, για μενα ενας φονος ειναι ενα σταυρολεξο, οσο πιο δυσκολο τοσο με συνεπαιρνη. Δεν ειναι κατι που κανω αλλα κατι που ειμαι. Αν δεν ημουν αστυνομικος, τοτε σιγουρα θα ημουν δολοφονος.

Εγινε εγκλημα στο ξενοδοχειο Ρεκονκουιστα!

Με την αδρεναλινη στα υψη αφηνω την Μαρια και το ιδρωμενο κορμι της, αφου πρωτα την μυρισω οπως παντα κανω, αργα, αργα, απο το αυτι ως τον ομφαλο της.

Πριν δυο μερες ημουν στα εγκαινεια του Ρεκον για να ευχηθω στον ιδιοκτητη, τον ας πουμε φιλο μου τον Αμερικανο. Εδωσε στο ξενοδοχειο του ο φαντασμενος κουβανος απο το Μαιαμι το ονομα της Ισπανικης ανακτησης του μεσαιωνα. Οι μορφωμενη ντοποιοι του κολλησαν το παρατσουκλη Ελ σιντ.

Λιγο πριν φτασω στο ξενοδοχειο περνω εξω απο το ανακαινισμενο εργοστασιο της Παρταγας, δυσκολευομαι ακομη να συνηθισω στις αλλαγες που εχουν γινει γυρω μου απο την αρση του εμπαργο, πριν μολις δυο χρονια.
Εκεινη την στιγμη σκορπα της σκεψεις μου και ταυτοχρονα και της σταχτες του πουρου μου το κινητο μου. Στην αλλη ακρη ακουω τον Ελ σιντ σχεδον να κλαιει με αυτην την γελοια Μαιαμεζικη προφορα .
- Χαβιε, σε παρακαλω..... κλεισε την υποθεση γρηγορα, εχω επενδυσει τα παντα.....ξερεις........αυριο περιμενω τους μεγαλους απο το Μαιμι, αν δουν τους αστυνομικους, ε....... δεν ειναι καλο, ε ......ξερεις...... γαμω ρε.......τους κωλοελληνες γαμω!
Του το εκλεισα χωρις να απαντησω, τι να του πω? Οποιος παιρνει δανειο απο την μαφια για να γινει μπισνεσμαν στην Αβανα, ζει καπως επικινδυνα.

Φτανοντας στο Ρεκον με περιμενη απο εξω οπως παντα ο βοηθος μου ο Τιτο, με μια φωτογραφικη μηχανη στο ενα χερι και μια διπλοκορονα στο αλλο. Αυτη την φορα ομως δεν ειχε εκεινο το συνηθισμενο βαριεστημενο υφος, εκανε και μερικα γρηγορα βηματα πρως το μερος μου.
-Δεν εχω ξαναδει κατι τετιο Χαβιε...........
Με οδηγουνε οι σερβητοροι στο μπαρ, και εκει μενω και εγω αφωνος. Απεναντη απο την βιβλιοθηκη αρκετες πολυθρονες σχηματηζαν κυκλο και σε μια απο αυτες καθοτανε νεκρος ενας μεσιληκας αντρας με ενα κονταρι να τον εχει διαπεραση μαζι με την βαρια δερματινη πολυθρονα.
Στο δεξι του χερι κρεμαμενο εξω απο την πολυθρονα, ο νεκρος κραταγε ακομη ενα σβησμενο πουρο. Κανενα ιχνος παλης. Οι τιχοι του μπαρ ειταν διακοσμιμενη με κονταρια σε σχημα Χ. Ενα απο αυτα κατεληξε στο στηθος του.

-Τιτο φωτογραφησε το πουρο, και μην το χασουν, δεν ξερω ακομη τη αλλα κατι δεν μου καθεται, προλαβα να πω πρην μπη στο δωματιο ο υπουργος δημοσιας ταξης μαζι με τον διοικητη μου και τον Ελ σιντ με δυο οπλισμενους μπραβους!
Μενω αφωνος για δευτερη φορα!
- Που ειναι οι φιλοι του ρωταει ο διοικητης μου που με αγνοησε εντελως, ενω ταυτοχρονα αρπαξε την φωτογραφικη απο τα χερια του Τιτο.
- Στο μπαγκαλαο στην πισηνα, ακουο τον Ελ σιντ να λεει με ενα γλυοδες, υποτακτικο υφος.
-Ειναι ολοι Ελληνες ρωτησε ο υπουργος? Ο υπουργος που πριν δυο χρονια ηταν νταβατζης της Μαριας και ιδιοκτητης του πιο χλιδατου μπουρδελλο της Αβανας. Τωρα εκλεχτηκε δημοκρατηκοτατα ηπουργος μας. Αφησε και μουστακι!

Ακολουθω και εγω λοιπον τελευταιος μαζι με τον Τιτο την κουστοδια προς τα μπαγκαλοους. Εκει μενω αφωνος για τριτη -και τελευταια - φορα οταν ο διοικητης μου δεν με αφησε να περασω την πυλη για τα μπαγκαλοους!
-Εσενα ποιος σου ειπε να ερθης μου ειπε φανερα ενοχλημενος οπως παντα απο την παρουσια μου. Βλεπετε οταν ειταν ενας απλος αστυνομικος, εγω και ο μακαριτης πρωιν συναδελφος μου ειμασταν αυτοι που τον καταγγειλαμε στο σωμα για επαφες με την μαφια του Μαιαμι και λαθρεμποριο πουρον. Πριν τελεσιδηκησει η δικη ηρθε η αρση του εμπαργκου και με μαγικο τροπο αυτο το κατακαθι ο Βαλντες ειναι τωρα μπροστα μου ως προισταμενος μου και...........

Ξαφνικα ακουμε ριπες αυτοματου ξανα και ξανα απο τα μπαγκαλοους. Ενστικτοδως προσπαθω να κανω ενα βημα οταν ο Βαλντες μου βγαζη το οπλο του και με σημαδευη.
-Ουτε βημα μαλακα, δωσμου μονο μια αφορμη!
Με κηταζη ο Τιτο, και η δυο μας ξερουμε οτι το εννοει.
Εκεινη την στιγμη ακουω την θηλυπρεπει φωνη του Ελ σιντ:
- Το εσκασε ο ενας μη ξεφυγει.........
Και αλλες ριπες πιο μακρυνες. Ο Βαλντες βριζοντας φευγη. Ξεχασε οτι ειδες μαλακα μου φωναξε πριν μπη στο αυτοκινητο του.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ
Author
Γενικός επόπτης

Re: ΣΦΑΙΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΥΡΑ ΣΤΗΝ ΑΒΑΝΑ

Δημοσίευσηαπό Author » Τετ Φεβ 05, 2014 5:46 pm

Αρκετά καλο .
Αναμενουμε την συνεχεια ...
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Φεβ 05, 2014 5:57 pm

αναμένω με μεγάλη περιεργεια την συνέχεια ...
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Φεβ 05, 2014 6:04 pm

svensk έγραψε:...Αν δεν ημουν αστυνομικος, τοτε σιγουρα θα ημουν δολοφονος...

Σουηδέ γουστάρω πολύ
κάτι ανάμεσα σε Stieg Larsson και Peter Cheyney, σε φόντο Kafkaesque

φίλε, αν γράφεις έτσι σε μια γλώσσα που δε γνωρίζεις καλά
στα σουηδικά θα πρέπει να είσαι κοφτερός σαν μαχαίρι

ωραία παρακμιακή ατμόσφαιρα με ευρηματικό μετά-εμπάργκο σκηνικό
σε μια Κούβα που θυμίζει αρκετά την τελευταία περίοδο του Μπατίστα
αποδεικνύοντας πως η ιστορία επαναλαμβάνεται σαν φάρσα

γρήγορη πλοκή, μυστήριο, νύχτα, μοιραίες γυναίκες
άνθρωποι ναυάγια, διεφθαρμένοι χαρακτήρες, άσπρο και μαύρο ανακατεμένα
κι όλοι, καλοί και κακοί, θύτες και θύματα, καπνίζουν πούρα 8)
καίρια και η επιλογή της αφήγησης σε πρώτο πρόσωπο

όμορφο, παλιομοδίτικο, σκοτεινό, κλασάτο noir με λίγα λόγια
με έκανες να λέω μέσα μου "θέλω κι άλλο"
επιθυμώντας να μπω πιο βαθιά σ' αυτόν τον σκοτεινό subculture κόσμο

φυσικά θα περιμένω όπως και οι υπόλοιποι, τη συνέχεια...

...αγαπητέ Author τα σέβη και την καλησπέρα μου :wink:
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Τετ Φεβ 05, 2014 7:14 pm

Τάκης έγραψε:
svensk έγραψε:...Αν δεν ημουν αστυνομικος, τοτε σιγουρα θα ημουν δολοφονος...

...αγαπητέ Author τα σέβη και την καλησπέρα μου :wink:

Καλησπέρα Τάκη , συγνωμη για τις απουσιες μου ...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Φεβ 05, 2014 7:37 pm

αγαπητέ Λεωνίδα είναι χαρά και τιμή μας η συμμετοχή σου στις συζητήσεις μας
μείναμε λίγοι (αλλά καλοί), κι ένας ακόμα μπορεί να κάνει τη διαφορά 8)
είμαστε ευγνώμονες για το βήμα που μας δίνεις και σε ευχαριστούμε πολύ
θα έχεις καταλάβει είμαι σίγουρος
πόσο αγαπάμε αυτό το φόρουμ, κι ότι το νοιαζόμαστε σαν σπίτι μας

πίνω στην υγειά σου φίλε και οικοδεσπότη μας...
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τετ Φεβ 05, 2014 10:59 pm

χαιρετώ την ωραία παρέα...μου θυμίζει τα βιβλία του Leonardo Padura :) Κουβανός συγγραφέας με noir ιστορίες 8)
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Πέμ Φεβ 06, 2014 11:02 am

Ωραίο, αναμένουμε τη συνέχεια!
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Φεβ 06, 2014 11:53 pm

:lol: Μπράβο Svensk !!! Περιμένουμε τη συνέχεια..
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Παρ Φεβ 07, 2014 1:27 am

Εύγε Χαβιέ...πολύ ωραία προσπάθεια. :wink:

Για να ειδούμε τι μέλλει γενέσθαι... :roll:
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Κυρ Φεβ 09, 2014 11:15 pm

ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ

Παω να τρεξω πρoς το μπαρ πριν γυρισει πισω η παρεα, οταν ο Τιτο μου πιανει το χερι.

-Χαβιε, εγω τα παραταω, τους ειδες ολους αυτους, εσυ ομως, σε ξερω καλα ρε φιλε......το βλεπω, το εχεις ηδη παρει προσωπικα, εισαι ετοιμος να ριξεις παλι γροθια στο μαχαιρι. Το βλεπεις δεν ειναι μια απλη δολοφονια ενος τουριστα, κατι πολυ χοντρο τρεχει εδω και εσυ δεν προκειται να κανεις πισω, θα μας μπλεξεις και εγω εχω τρια παιδια......

Ο Τιτο σηκωσε τις παλαμες και εκανε πισω καταιδρωμενος. Μπηκε στην παλια του Καντιλακ του πενηντα και εβαλε μπρος.
-Παρε και αυτο ειπε και μου πεταξε το σακουλακι με το πουρο του νεκρου.

Δεν ειμαι συναισθηματικος τυπος με εξαιρεση την Μαρια, που και αυτη μαλλον εξαρτηση ειναι. Ετσι δεν δεθηκα ποτε αυτα τα δυο χρονια με τον Τιτο, θα ελεγα μαλιστα οτι τον αντιπαθουσα. Νοθος γιος στρατηγου, ο ευπορος, κοιλιοδουλος, αναρχιδος και παντα βαριεστημενος Τιτο. Υποχειριο της γυναικας του και τον τριων εφηβων καμπυλωτων θυγατερων της, ο ανικανος τρελενονταν να της βλεπει τριγυρω του στο τεραστιο σπιτι του, αυτες παντα με τα εσωρουχα, το θυμα της αποκαλει μαλιστα κορες του.

Πισω τωρα στο μπαρ δεν ειναι κανεις. Μετραω εξι πολυθρονες σε κυκλο και ισαριθμα τασακια, στο καθε ενα απο αυτα, εκτος απο το τασακι του νεκρου, ενα απομειναρι πουρου επιμελως αναπαυμενο στο αυλακι και παραδιπλα μερικα φυλλα κεδρου.
Προφανως η παρεα Ελληνων τουριστων ηταν αφισιοναδος, λατρεις του πουρου. Για αυτου του ειδος τουριστων η επισκεψη τους πρωτα πρωτα στα εργοστασια πουρων ειναι δεδομενη. Να λοιπον ενα στοιχειο.

Ακουω παλι την φωνη του Ελ σιντ να πλησιαζει και εξαφανιζομαι τρεχοντας.

Οδηγωντας οχι καπου συγκεκριμενα, απλα οδηγωντας αισθανομαι την αδρεναλινη να παλεται στον λαιμο μου. Αναβω ενα επικουρο για να ηρεμησω λιγο, αλλα θυμωνω ακομη περισσοτερο. Ο Τιτο ειχε δικιο, εδω δεν θα κανω πισω. Οχι οπως εκανα στην εξαφανιση του Αντονιο του πρωην συναδελφου μου. Χτυπαω το τιμονι, ξανα και ξανα, παλιοπουστηδες....... θα τους γαμησω ειπα μεσα μου, στο χρωσταω Αντονιο!

Και το εννοω!

Ξανακοιταξα το σακουλακη με το πουρο του νεκρου και θυμηθηκα το λογο που μου ειχε κεντρισει το ενδιαφερον εξαρχης. Δεν ειχε φυλλο περιτυλιγματος wrapper και φυσικα ουτε δαχτυλιδι. Ηταν πουρο ειδικης παραγγελιας που καποιοι τυλιχτες τα φτιαχνουν μπροστα στον πελατη. Αν αυτο εγινε στο εργοστασιο της Παρταγας που ειναι και το πιο πιθανο και ο πελατης ηταν ο νεκρος, τοτε σιγουρα θα τον θυμουντε. Εδω εχω ενα καλο πατημα. Ο Κλεμεντε, αδερφος του Αντονιο ειναι ελεγκτης ποιοτητας εκει.

Σταματαω το αυτοκινητο εξω απο την Παρταγας και περιμενω να ανοιξει, εν τω μεταξυ εχω παρει τηλεφωνο σε ολους οσους θα μπορουσαν να μου δωσουν πληροφοριες για τον Ελληνα που γλιτωσε, αν δηλαδη γλιτωσε, τοτε πρεπει να τον βρω πρωτος.

Με πηρε ο υπνος οταν με ξυπνησε χτυπωντας το τζαμι ο Κλεμεντε.
- Τη κανεις εδω ρε Χαβιε, σου τελειωσαν τα πουρα......
Ανοιγω αμεσως την πορτα και τον βαζω μεσα. Παντα καλοσυνατος και γελαστος ο Κλεμεντε. Του δειχνω το πουρο χωρις περιτυλιγμα.

ΤΕΛΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΜΕΡΟΥΣ
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Δευ Φεβ 10, 2014 12:33 am

Μπράβο σου!!!

Εξαιρετικό και το δεύτερο μέρος!!!

:wink:
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Δευ Φεβ 10, 2014 12:51 am

Πολύ καλό, αναμένουμε με αγωνία τη συνέχεια!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Φεβ 10, 2014 9:16 am

Εικόνα +1
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Δευ Φεβ 10, 2014 11:36 am

trendy έγραψε:Πολύ καλό, αναμένουμε με αγωνία τη συνέχεια!

+1000
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια

Επιστροφή σε “Ελεύθερες απόψεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες