δητοκελμάρηδες

Σας απασχολεί κάτι και θέλετε να το συζητήσετε; θέλετε γενικώς να μας πείτε την αποψή σας για οτιδήποτε;
Άβαταρ μέλους
jimbo

Re: δητοκελμάρηδες

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Μάιος 28, 2015 12:21 pm

Φίλε Τάκη, καταρχάς το επίπεδο δεν είναι τέτοιο όσο ευγενικά το παρουσιάζεις :D
Αλλά και πάλι στην Ελλάδα κάτι τέτοιο θα είχε σχεδόν μηδαμινή απήχηση, ειδικά στα μέσα που λες!

Ποιους να "πιάσεις";
Τις Ελληνίδες γιαγιάδες, ή τους κλαρινογαμπρούς νεοέλληνες;
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Μάιος 28, 2015 1:42 pm

για να μην παρεξηγηθούμε με τα επίπεδα 8)
στον "άλλο" Τάκη απευθύνεται ο Τζίμης παιδιά
(εμένα εξάλλου είναι γνωστό πως μου αρέσουν οι σαπουνόπερες) :wink:

πέρα από την πλάκα πάντως, δε θα ήταν άσχημο να βρίσκαμε έναν ατζέντη
το πακέτο περιλαμβάνει άλλωστε πρόζα, ποίηση, μουσική, χορό και διάφορες άλλες τέχνες :D
Τελευταία επεξεργασία από Τάκης σε Πέμ Μάιος 28, 2015 2:25 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Μάιος 28, 2015 2:24 pm

Τα σέβη μου Jimbo και ώρα καλή. Το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις. Ο δε εχθρός είναι δίμουρος ( έχει δυο πρόσωπα ) εσωτερικός και εξωτερικός. Και όταν γίνεται μια ζημιά είναι δύσκολο να την φτιάξεις χωρίς να μείνουν σημάδια. :|
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Μάιος 29, 2015 12:14 am

Τhanks Νίκο.
Προφανώς (και δυστυχώς) έχεις απόλυτο δίκιο.
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Ιουν 03, 2015 1:38 am

Δητόκελοι.
Είναι επίγονοι των Δητοκελμάρηδων που ζουν στα έλη μιας διαφορετικής και μακρινής γης.
Κρατούν όμως τους δεσμούς απίστευτα δεμένους και είναι σύμμαχοι.
Σύμμαχοι διαφορετικοί.
Σύμμαχοι αυστηροί.
Σύμμαχοι άνευφ όρων.

Τους ενώνουν οι ιεροί δεσμοί του αίματος, ράτσας και αδελφικής φιλίας.
Κάποιοι ίσως θα πουν πως είναι το ίδιο και το αυτό με τους Δητοκελμάρηδες.

Αυτά τα έλη όμως είναι λίγο διαφορετικά.
Δε φαίνονται άσχημα με την πρώτη ματιά.
Τουναντίον.
Εκεί κολυμπούν όμορφα πλάσματα και ψάρια, που οι Δητόκελοι δεν τολμούν να τραφούν από αυτά.
Όχι επειδή φοβούνται κάτι, αλλά από θαυμασμό.
Θαυμάζουν τόσο την ομορφιά τους, εσωτερική και εξωτερική, καθώς και την κλάση που δείχνουν με κάθε ευκαιρία.

Τα φυτά στα έλη... τι να πρωτοπεί κανείς για τα φυτά;
Δεν έχουν ένα κορμό σα τα συνηθισμένα, αλλά αγέροχα πλεγμένα μεταξύ τους κορμάκια που ξεπετάνε κόκκινα κλαδιά με μελιτζανί ρίγες αλεξανδρινής ομορφιάς.

Είναι τόσο όμορφα όμως, γιατί κάποιοι πιστεύουν πως είναι.
Αν σταματήσει αυτή η πεποίθηση, αυτομάτως θα χαθεί και η ομορφιά τους.
Ή ίσως να είναι όμορφα μόνο στα μάτια των βαρβάρων.
Τι νόημα υπάρχει;

Αυτά σκεφτόταν ο Δητόκελος Ανδρόνικος όταν από πίσω ακούστηκε
"Τελικά ίσως και τούτα τα έλη να είναι απλά βάλτοι, όπως σου είχα πει παλιότερα αδελφέ..."
λες και είχε διαβάσει τις σκέψεις του ο εκκεντρικός μπεροδοφόρος αγαθός Δητοκελμάρης , με ύψος μόλις 2.05, ενώ κατέβαινε από το πυρηνοκίνητο 7τροχό του όχημα φορώντας περήφανα τον πορφυρό μανδύα.
-----------------------
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Ιουν 04, 2015 2:05 am

Έλα λοιπόν αγαπημένε μου Ανδρόνικε.
Ήρθε η ώρα και στιγμή να λήξει αυτή η περιπλάνηση σου.

Άτοπη σίγουρα δεν ήταν.
Ίσως όμως να συνέχισες λίγο παραπάνω από όσο έπρεπε αυτή την μυστήρια αυτοεξωρία σου.
Τουλάχιστον πλέον είσαι σίγουρος.
Είχες από την αρχή δίκιο απέναντι σε όλες τις δειλές φωνές που σου σιγοψιθύριζαν να γυρίσεις στον ευθύ δρόμο.

Γιατί ποιος είναι ο ευθύς δρόμος;
Είναι μήπως ο δρόμος των πολλών;
Είναι ο ίσιος;
Είναι ο φιδίσιος;

Νομίζω όμως πως τον βρήκες, ή ακόμα καλύτερα τον ξαναβρήκες.
Ξεκαθάρισε πάλι στο περίεργο μυαλό σου το τι νομίζεις σωστό και όμορφο.
Τι και αν χρειάστηκε να βουτήξεις μέχρι τα μαλλιά στα έλη;
Τι και αν για λίγες στιγμές θεώρησες ίσως όμορφο το όμορφο των βαρβάρων;

Έλα λοιπόν αγαπημένε μου Ανδρόνικε.
Ήρθε η ώρα και στιγμή να αρχίσει η μηχανή του δεκάτροχού σου.
-----------------------
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Ιουν 25, 2015 4:39 pm

Και γιατί να γυρίσω πίσω αξιότιμε πορφυρογέννητε;
Ή μήπως νομίζεις πως δεν πήρα κλεφτές ματιές από τη Δητοκελμαρία;
Ή μήπως νομίζεις πως δεν ξέρω ακριβώς τι να περιμένω στο γυρισμό;

Όχι αδελφέ μου.
Όχι δε θα γυρίσω.
Όχι δε θα το κάνω πάλι αυτό, ούτε καν επίσημα, με τη βούλα.

Έχω ξεμείνει πλέον από ερωτήσεις που μπορώ να κάνω.
Γνωρίζεις πολύ καλά πως ερώτηση δεν ερωτάται αν δεν είναι γνωστή η απάντηση.
Πόσο μάλλον από έναν Δητοκελμάρη.

Οπότε αδελφέ μου, δε γνωρίζω γιατί έκανες τόσο κόπο.
Δε γνωρίζω τι σε έκανε να έρθεις μέχρι εδώ.
Δε γνωρίζω αν έχεις κάτι καινούργιο να μου πεις.
-----------------------
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Παρ Ιουν 26, 2015 1:42 pm

Όσο για τους αυτούς που έφυγαν για την Δητοκελμαρια και τώρα μας παραμυθιάζουν για τις εκεί χαρές της ζωής με τον Φεισμπουκ, ως εργαλείο, και τεκμήριο ηλιθιότητας……
Τούτο έχω να πω!

Για τους άξιους που φυγαν επιλεγέντας την, όμορφα απλά...η απο πονο μπραβο! Για αυτούς που στέρεψαν από επιλογές, όπως και από δάκρυα, καλή τύχη αδέλφια. Για αυτους που δεν αντεξαν τον βοθρο μας, το μεγαλυτερο μπραβο!
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΜΩΣ..............

τους πολλούς φυγόπονους αρουραίους. Τους θυμίζω συνεχώς τι λεγαν όταν οι μύγες ήταν παχιές. Τις εν μέσο φραπεδιας και κρεπαλης, τραγικές πλέον εξυπνάδες τους.
Αλλοίμονο βρε κόπροι!

Όταν εγώ ως γνήσιο δέντρο της Δητοκελμαριας, αλλά και με ρίζες που έφταναν και στην εδώ μεριά του λόφου, την επικίνδυνα ηλιόλουστη που μυρίζει αλάτι, έλεγα…..
«Είναι ευλογημένος!»

Αυτό! Αυτό έλεγα πάντα όταν ερχόμουν σε αυτόν τον τόπο για να κλέψω ήλιο και αλάτι. «Σεβαστείτε των όμως λίγο. Μην κατουράτε ρε ανάξιοι εκεί που φύτρωσε ο Άνθρωπος.»
«Άσε μας ρε Δητοκελμαρη!

"Εσύ ποτέ δεν έμαθες να ζεις, δες τι ωραία που περνάμε ρε κρύε!» Λεγαν. Αν επιδοτούνταν η ελαφρότητα, οι περισσότεροι από αυτούς θα κανανε αιτήσεις, συγουρα θα βαζαν και μέσον
για να αποδείξουν την δικια τους.

«Τρώτε τις σάρκες τον παιδιών σας! Σας το είπε και ο Καθηγητής πριν φύγει για την σπηλιά του, ρε ευρωχιμπατζήδες» Είχα πει πολλές φορές. «Οχου μωρέ ακόμα δεν ήρθες, αλήθεια…
γιατί ήρθες?» Λεγαν χορεύοντας.

Στα μάτια μου όμως, τον χορό του Ζαλόγγου.

Και τώρα πηγαίνουν εκει που παλιά έφτυναν τα γεμάτα φυματίωση ρόχαλα τους. Άφησαν την γη της επαγγελίας και πήγαν στην Δητοκελμαρια, γιατί λένε το γρασίδι της είναι πιο…
οργανωμένο και τετραγωνισμένο!

Μα άνθρωποι οργανώνουν τα γρασίδια ρε ανάξιοι λαθρεπιβάτες της γλώσσας σας. Και εκεί στην Δηλετοκελμαρια,την επιφάνεια της απλά γρατζουνάτε. Μεταξύ σας κάνετε παρέα, ότι τρώγατε τρώτε
και ότι ακούγατε ακούτε.

Αν εκεί που είστε δεν είχατε τους ντόπιους να σας οριοθετούν το κωλογρασιδι σας, πάλι στον ίδιο χορό του Ζαλόγγου θα είχατε επιδοθεί. Πάλι εγώ, εγώ, εγώ, εγώ, εγώ, εγώ, εγώ, θα σαλιαρίζατε.
Ένα έχω να σας πω!

Μείνετε εκεί που είστε! Ουτε Δητοκελμαρηδες θα γίνεται ποτέ, όπως και παιδιά του Απόλλωνα δεν υπήρξατε ποτέ.
Τελευταία επεξεργασία από svensk σε Παρ Αύγ 21, 2015 1:42 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιουν 26, 2015 4:40 pm

:!: όσο πάει γίνεται και καλύτερο, πιο βαθύ, πιο πολύπλοκο, πιο τσιριμπόμ
όσο κι αν το ρετροχάλι του αρχίζει να τσούζει μύτες...

Δητοκελμάρηδες.....ευχή ή κατάρα :?:
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τετ Ιούλ 01, 2015 3:37 pm

svensk takis jimbo και λοιποι αρθρογράφοι και συγγραφείς της παρέας...δικό σας...

http://www.designfather.com/introducing ... mingwrite/
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Ιούλ 02, 2015 6:18 am

:!:
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Πέμ Ιούλ 02, 2015 3:11 pm

v_panos έγραψε:svensk takis jimbo και λοιποι αρθρογράφοι και συγγραφείς της παρέας...δικό σας...

http://www.designfather.com/introducing ... mingwrite/

Μου αρέσει πολύ το πληκτρολόγιο του.
Ίσως σε αυτό να γράψω το δεύτερο μέρος του σφαίρες και πούρα…..
(Τελικά πόσο ψώνιο είμαι που αρεσκωμαιι με εντελώς ψωνισμένο τρόπω να πιστεύω πως δεν ειμαι…..ψωνιο) :lol:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Σεπ 07, 2015 10:43 am

απ’ ότι θυμάμαι ήρθες μια μέρα σαν τις άλλες
κατευθείαν από τη μοναχική σου ζούγκλα
κι ήσουν εσύ, αλλά δεν ήσουν
φορώντας το πολιτισμένο πανωφόρι της γνώσης
πάνω από το σαμάρι της άγνοιας

μα όσο κι αν πάσχισες
δεν τα κατάφερες τελικά να αξιωθείς την πανοπλία του ιππότη
γιατί το ψέμα σου είχε πολλούς δράκους κι ο θυρεός σου τρύπες
έτσι μια νυχτιά έφυγες, σαν φύσηξε αγέρας του Απρίλη δυνατός

τα φεγγάρια γεμίσανε κι αδειάσανε πολλές φορές
ώσπου μια μέρα ξαναφάνηκες στα μαρμαρένια αλώνια
με κάποια κενά μνήμης ειν’ αλήθεια
που οι μοίρες φρόντισαν αλλοίμονο να σου θυμίσουν

και τότε μεταμορφώθηκες σε κλώνο, σχεδιάζοντας την τέλεια εκδίκηση
μα η φτωχή σου η φαντασία και το καρμπόν μελό της διττής σου καρδιάς
πρόδωσαν ανεπανόρθωτα την ταυτότητα και τις προθέσεις σου
κάτω φυσικά απ’ το άγρυπνο μάτι Αυτού που τα βλέπει Όλα

σε συμπαθώ κατά βάθος, και θα μπορούσα να σε συγχωρήσω
αλλά το ψέμα σου μεταμορφώθηκε σε άνθος του Κακού, γεμάτο μικροπρέπεια
κι έγινε άγαρμπο σαν την καμπούρα σου

φοβού την οργή των Θεών και τη δική μου άθλιε Δητοκελμάρη!
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τετ Σεπ 09, 2015 7:14 am

Δεν είναι κακά τα όνειρα..
Γεννήθηκε φτωχός με ελαττώματα πλουσίων..γεννήθηκε στο οσπιτάλιο των μπαστάρδων της Δητοκελμαρίας μα έλεγε πως βγήκε από παλάτι.
Γεννήθηκε κλώνος μα καμωνόταν τον ευγενή. Τι κι αν ο θυρεός του ήταν του Καρέλια ; Σάμπως θα καταλάβουν;
Αυτός ένιωθε στιβαρός μέσα στο όνειρο. Μέσα στον ψεύτικο και εικονικό κόσμο του ονείρου. Γεμάτος εμπειρίες που πρόθυμα
και απλόχερα ήθελε να μοιραστεί με τους άλλους ευγενείς.
Στο όνειρο όμως έφτανε ψηλά, κοιτούσε όχι απλά να αρπάξει κανένα κοψίδι απ τα τραπέζια του παλατιού μα ήθελε να εντυπωσιάσει και τον βασιλέα. Με ύφος χιλίων και βάλε καρδιναλίων διαλαλούσε πως μπήκε στην αίθουσα του χορού, πριν καν τον αναγγείλει ο υπηρέτης.
Λάδωσε ο άτυχος με σάλιο το μαλλί και έσβησε νευρικά ένα καρέλια μπλε κασετίνα κάτω απ το παπούτσι..
Καλώς όρισα λοιπόν είπε με χαμόγελο πλατύ βλέποντας παλιόφιλους αγαπημένους. Να ο Δούκας και δυο τρις Μαρκήσιοι δίπλα του, ας μπω ανάμεσά τους.. Α εξοχότατε θα σας μαλώσω..αυτό το άθλιο πούρο δεν αρμόζει στην εξοχότητά σας, ακούστε και μένα που έχω καπνίσει κούτες και κούτες..
Δεν κατάλαβε ο αφελής πως η ευγένεια του Δούκα και της συντροφιάς του δεν του επέτρεπε να τον στείλει στον διάολο και ακόμα παραπέρα. Βλέποντας πως και νέοι, φερέλπιδες ευγενείς βαρόνοι και ιππότες που μπήκαν πρόσφατα στην αυλή και έδειχναν να αγωνιούν και αυτοί μπας και κάνουν αίσθηση ήταν πρόθυμοι να ανοίξουν κουβέντα, πήρε θάρρος. Κάτω από το δανεισμένο φράκο όμως και το δεύτερης ποιότητας υπόδημα αναδεικνυόταν μια βρώμα, μια σταβλίλα που πρόδωσε την δητοκελμάρικη καταγωγή του.
Μάταια, σαν τζόκερ προσπάθησε να καλυφθεί. Όλοι είδαν την μάσκα του γελωτοποιού ! Τι κι αν προσπάθησε με χάχανα και αστεία να γίνει αρεστός ο Βασιλιάς προσπέρασε. Μεγαλειότατε μεγαλειότατε τα σέβη μου !!!!!!! Είπε κάνοντας βαθιά υπόκλιση με ύπουλο σχέδιο στην καρδιά. Κατά βάθος φοβόταν. Φοβόταν πολύ. Μα γιατί να μην είμαι εγώ ο Βασιλιάς σκέφθηκε με ασέβεια. Δεν πρόλαβε όμως να χαρεί καν στο όνειρο και οι υπασπιστές του βασιλέως είχαν πάρει τις θέσεις τους.
Είναι αυτός ένας..είπε κάποιος κόμης και χαμογέλασε ειρωνικά μα ο δύσμοιρος κλώνος ευφράνθηκε θαρρώντας πως κατακτάει τις καρδιές τους. Και να ένας υπηρέτης τον πλησίασε και του είπε στα γαλλικά πως στην διπλανή αίθουσα θα μεταφερθούν σε λίγοι όλοι οι καλεσμένοι για να δοκιμάσουν κάποια εκλεκτά εδέσματα και αν θέλει και αυτός να τους κάνει την τιμή. Με εμφανή και επιτηδευμένη δυσφορία απέναντι στον υπηρέτη που τόλμησε να τον ενοχλήσει ενώ κοιτούσε σαν χάσκας τον Βασιλέα και την εκλεκτή του συντροφιά από τον Δούκα και έναν Μαρκήσιο που δοκίμαζαν καπνά, είπε πως θα τους κάνει την τιμή. Μα κάπου εκεί το όνειρο άρχισε να σβήνει και χωρίς να το καταλάβει βρέθηκε σε μια νέα αίθουσα. Μεγάλη και ευρύχωρη γεμάτη κόσμο. Κόσμο σαν αυτόν, Δητοκελμάρηδες, βρώμικους και κουρελήδες. Άλλοι με Καρέλια και Παπαστράτο και άλλοι με Ashton και στικ του Στήβ. Μα πως είπε και έκανε να πιάσει το μάνταλο της πόρτας. Το χερούλι όμως έκαιγε και του έκαψε το χέρι..
Μάταια προσπαθείς του είπε ένας άλλος Δητοκελμάρης , αυτό το δωμάτιο έχει μόνο μια πόρτα και αυτή είναι της εξόδου...
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Σεπ 09, 2015 9:11 am

-δηλαδή, δεν υπάρχει περίπτωση να μη με έχουν καταλάβει? ψέλλισε ταραγμένος
-όχι, καμία! απάντησε ο άλλος, καπνίζοντα μια vintage γόπα Sante

-μα πώς….εγώ δεν…θέλω να πω ότι προσπάθησα πολύ να μπω στο πετσί του ρόλου μου
δοκιμάζοντας για κάμποσο καιρό μάσκες και φορεσιές, να δω ποια μου πηγαίνει καλύτερα
και στο τέλος τα κατάφερα, τόσο, που κάποια στιγμή κι ο ίδιος πίστεψα πως εγώ δεν είμαι εγώ
-ότι κι αν κάνουμε εμείς οι Δητοκελμάρηδες, έχουμε μια χαρακτηριστική μυρουδιά που μας προδίδει
απάντησε ο άλλος μελαγχολικά σκαλίζοντας τη μύτη του

-και τώρα τι? ρώτησε ο κατά φαντασίαν δούκας, τι μέλει γενέσθαι με μας?
-σίγουρα δεν έχει μέλι, απάντησε πικρόχολα ο άλλος, ξίδι και καμιά σφαλιάρα μπορεί
-τι βαράνε κιόλας? ρώτησε εμφανώς αναστατωμένος ο πρώτος
-τρόπος του λέγειν συνάδελφε, είπε ο άλλος, αλλά σύντομα ΚΑΤΙ από ΚΑΠΟΥ θα σου ‘ρθει, που δεν το περιμένεις
έτσι την έπαθα κι εγώ, συμπλήρωσε δείχνοντας το σπασμένο τσόφλι στο κεφάλι του…

…κι ενώ οι δύο Δητοκελμάρηδες, αποτυχημένοι κόμηδες, βαρόνοι, δούκες & μαρκήσιοι
γαλαζοαίματοι και γαλαζόκαπνοι μόνο στη φαντασία τους, λέγανε τα βάσανα τους
μια σκιά πέρασε σαν αστραπή πάνω απ’ τα κεφάλια τους, ανεβαίνοντας στο πιο ψηλό μέρος του Πύργου
κι η μπέρτα της ανέμισε, καθώς το φεγγάρι κρυβόταν στα μολυβένια σύννεφα της νύχτας...

Επιστροφή σε “Ελεύθερες απόψεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες