Καλώς σας βρήκα

Είστε καινούριο μέλος ?? Γραφτήκατε μόλις τώρα ?? Πείτε μας κάτι για σάς : Πχ το όνομά σας , τι ηλικία έχετε , με τι ασχολείστε , πόσα πούρα καπνίζετε , ποιο είναι το αγαπημένο σας ..

Mihalis

Καλώς σας βρήκα

Δημοσίευσηαπό Mihalis » Τρί Νοέμ 17, 2009 3:52 pm

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι νέος στη παρέα σας, πρώην καπνιστής 3 πακέτων Davidoff daily και νυν καπνιστής cubans, εδώ και 2 χρόνια.

Όλα τα cubans είναι αγαπημένα, το καθένα για το λόγο του.

Καπνίζω 1 την ημέρα και σε καλές στιγμές 2. Εξάλλου τα όμορφα πράγματα δεν τα καταχράζεσαι για να μπορείς να τα απολαμβάνεις συνέχεις.

Θέλω τη γνώμη σας σε 1 θέμα.

Αγορά τα πούρα μου από topcubans & esplendidocigars.

Για το 1ο γνωρίζω και από το cigar aficionado ότι είναι έγκυρο.

Για το 2ο γνωρίζει κανείς κάτι?

Τέλος θέλω τη γνώμη σας, αναφορικά με βιβλιογραφία πούρων. Έχω 4-5 αλλά θέλω να εμπλουτίσω ακόμα περισσότερο τη βιβλιοθήκη μου.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας,
Money we have, time we don't!
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Τρί Νοέμ 17, 2009 4:58 pm

Μιχάλη καλωσόρισες

Το πρώτο το γνωρίζω κι εγώ από το Aficionado και γνωρίζω ότι είναι έγκυρο.

Αν και προτιμώ να αγοράζω πούρα από τα ενδεδειγμένα "φυσικά" καταστήματα, είναι πολυ ακριβά εν Ελλάδι λόγω φορολογίας (ενημερώθηκα χθες ότι ανεβαίνουν και άλλο για τις νέες παραγγελίες) και έτσι καταφεύγω στο διαδίκτυο. Νομίζω ότι από το διαδίκτυο το οικονομικότερο είναι το www.cigarsofhabanos.com . Χρόνια στο κουρμπέτι και το Cıgarone που είναι πιό τσιμπημένο, αλλά αξιοπιστο.

Είμαστε όμως μέλη πολλά και άλλοι φίλοι μπορούν να σου πουν τις απόψεις τους.

Θα τα λέμε.
ΠΗΤΕΡ
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Νοέμ 17, 2009 5:20 pm

Καλωσήρθες.

Μην πολυρωτάς για πηγές, γιατί δεν θα πάρεις πλέον εύκολα απάντηση.
Διάβασε λίγο τα παλαιώτερα, κάνε αναζήτηση για μαϊμούδες, fake΄και μπανάνες και θα εμφανιστούν άμεσα οι αναξιόπιστοι "έμποροι".
Οι υπόλοιποι είναι λίγο-πολύ όλοι τους καλοί, αν εξαιρέσεις προσωπικές προτιμήσεις στον τάδε ή δείνα και επίσης προσωπικές καλές ή κακές εμπειρίες.
Οσο πιό πολύ ψωνίζεις από το διαδίκτυο, τόσο πιό πολύ κινδυνεύεις να πάθεις κάποια στραβή.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τρί Νοέμ 17, 2009 8:11 pm

Γεια σου mihalis καλησπέρα καλώς ήρθες!!! :)

Βαλε το κράνος σου και προχώρα (δεν γελαω)!!! :shock:

Υπάρχουν αναφορές σε διαδικτυακούς μεταπωλητές αξιόπιστους γρήγορους και ακίνδυνους!!
Ρίξε μια ματιά και θα δεις πως η κουβέντα γίνετε για 3-4 ‘’μαγαζιά’’!!!
Ελπίζω να μπεις στην ‘’αγαπημένη’’ μας παρέα και πίστεψε με θα σε ‘’αγκαλιάσουμε’’ δεόντως!! :lol: :lol: :lol:
Τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως φαίνονται στα τελευταία-φρέσκα post που έχουμε αναρτήσει!!!
Πιο πολύ είναι ενημερωτικό το forum παρά ‘’παρε’ι’στικο’’ όπως λέει ο hernesto
Μη μασάς γράψε τις απορίες-διαπιστώσεις-ανακαλύψεις σου και σίγουρα θα πάρεις την απάντηση σου!!!!!
Ελπίζω να διαθέτεις το ανάλογο χιούμορ που προβλέπετε και να μην είσαι ευέξαπτος!!!!
Τέλος θα ήθελα όχι να σε παρακαλέσω αλλά να σε προειδοποιήσω πως πριν ξεκινήσεις να κανείς τις ερωτήσεις σου να ρίξεις μια πολύ γρήγορη ματιά σε παλιότερες δημοσιεύσεις και που ξέρεις ίσως βρεις την λύση εκεί μέσα!!!!!
Αν και να σου πω την αλήθεια πιο πολλές σελίδες δημιουργούντα για καβγάδες και παρεξηγήσεις παρά για το θέμα που μας ενδιαφέρει!!!!
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Τρί Νοέμ 17, 2009 10:26 pm

Τέλος θέλω τη γνώμη σας, αναφορικά με βιβλιογραφία πούρων. Έχω 4-5 αλλά θέλω να εμπλουτίσω ακόμα περισσότερο τη βιβλιοθήκη μου.

Μιχάλη επειδή κι ένας άλλος φίλος είχε την ίδια ανάγκη για ευρυμάθεια σου παραθέτω ιστοσελίδα στο amazon με λιστα των πιο σημαντικών βιβλίων στην αγγλική, όχι όλα απαραίτητα οδηγοί.

www.amazon.com/All-about-Cigars/lm/R3R8 ... TEWXT3TZKE[/url]
ΠΗΤΕΡ
Mihalis

Δημοσίευσηαπό Mihalis » Τετ Νοέμ 18, 2009 10:21 am

Καλημέρα και πάλι και ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες.
Ο λόγος που έγινα μέλος στο forum είναι για να αλλάζω γνώμες με ανθρώπους με μεγαλύτερη εμπειρία, όπου ίσως μια μέρα τους φτάσω.
Το πούρο, όπως το κρασί και το ουίσκι είναι πολύ δύσκολη ενασχόληση.
Πριν καπνίσω διάβασα και προσπάθησα να καταλάβω όσα γράφονται αλλά εις μάτην. Ακόμα δε καταλαβαίνω τα δέρματα, τη γη, το κακαό, το πιπέρι.
Καταλαβαίνω όμως την απόλαυση και τη αλλαγή στη διάθεση που μου δημιουργείται. Σε αυτό θα ήθελα βοήθεια.
Αναφορικά με τη βιβλιογραφία ευχαριστώ πολύ για τη διεύθυνση του φίλου, έχω όμως ήδη ψωνίσει 2 πολύ καλές εκδόσεις από το amazon. Αυτό που θα ήθελα ήταν εκδόσεις ελληνικές και προς θέου όχι του Ζαμπούνη (ακόμα κλαίω τα 15 ευρώ).
Τέλος ζητάω ιντερνετικές διευθύνσεις ώστε να μπορέσω να απολαμβάνω περισσότερο τη νέα μου ενασχόληση. Δυστυχώς η ελλάδα δεν αφήνει τη δυνατότητα να απολαμβάνεις, ούτε σε επίπεδο τιμών, ούτε σε καταστήματα, ούτε σε λέσχες. Απέχουμε ακόμα από τους αδελφούς μας στην ευρώπη.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Νοέμ 18, 2009 10:28 am

Καλώς ήρθες.

Οι τιμές των πούρων στα ελληνικά καταστήματα συμβαδίζουν με αυτά της Ευρώπης. Και υπάρχουν εξαιρετικά ενημερωμένα μαγαζιά στην Ελλάδα. Για ξεκίνημα σου προτείνω να απευθυνθείς στο κατάστημα του κου Παυλόπουλου που φιλοξενεί το forum.

Προτάσεις για ιντερνετικά μαγαζιά σου απαντήθηκε ήδη ότι δεν προσφέρονται εδώ.
Mihalis

Δημοσίευσηαπό Mihalis » Τετ Νοέμ 18, 2009 10:44 am

Να ρωτήσω κάτι?

Βρίσκομαι σε forum ή σε site που προωθεί ελληνικά καταστήματα πούρων?

Τυχαίνει να είμαι διαφημιστής και τέτοιου είδους τακτικές μου είναι πολύ γνωστές.

Όλες οι ερωτήσεις θα πρέπει να έχουν απαντήσεις σε ένα ελεύθερο forum.

Παρακαλώ για τις θέσεις σας.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Νοέμ 18, 2009 11:03 am

Τυχαίνει να είσαι σε forum που φιλοξενείται απο ελληνικό μαγαζί. Ισως να μην το έχεις συνειδητοποιήσει.

Τις τακτικές που αναφέρεσαι δεν τις γνωρίζω. Δεν είμαι διαφημιστής και πολλώ μάλλον δεν πουλώ πούρα.

Δεν έχουν όλες οι ερωτήσεις απαντήσεις. Νομίζω.

Η θέση μου είναι αυτή

Φιλικά, Λεωνίδας
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Νοέμ 18, 2009 2:12 pm

@ Mihalis:
Αντιλαμβάνομαι την απορία σου επί του θέματος που σχολιάζεις αλλά δεν μπορώ να αντιληφθώ τη συγκεκριμένη επιμονή σου... Αν μάλιστα λες ότι έχεις διαβάσει το forum σε διάφορα σημεία του, διερωτώμαι πώς ξαναρωτάς ειδικά κάτι που έχει αναλυθεί σε συγκεκριμένο thread βαθιά και διεξοδικά...

Ελπίζω να μην προσπαθείς να αποφύγεις την ανάγνωση του σχετικού θέματος μιας και το θεωρώ από δύσκολο έως ΑΔΥΝΑΤΟ να μεταφερθούν οι απόψεις και εμπειρίες ΤΟΣΩΝ ετών μέσα σε δέκα γραμμές ή δέκα posts... Think about it! ;)

Από κει και πέρα απορίες επί του ειδικού σίγουρα μπορείς να απευθύνεις και μέσω εκείνου του θέματος που σε απασχολεί! Σου εύχομαι υπομονή και κουράγιο να μελετήσεις με προσήλωση το περιεχόμενο της διαδικτυακής μας αυτής κοινότητας γιατί έχει απίστευτες πληροφορίες να σου προσφέρει!

Keep puffing man!
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Mihalis

Δημοσίευσηαπό Mihalis » Τετ Νοέμ 18, 2009 2:30 pm

Ευχαριστώ πολυ όλους σας για τις απαντήσεις.

Να ζητήσω συγγνώμη γιατί δεν είχα δει ότι πρόκειται για forum καταστήματος.

Παρόλα αυτά επιμένω ότι θα πρέπει να γίνουν προσπάθειες να μειωθούν οι τιμές σε αυτό που όλοι αγαπάμε. Συμφωνώ ότι ο καλύτερος τρόπος να αγοράζεις τα πούρα σου είναι τα cigar shop, αλλά συγχωρέστε δε μπορώ να δίνω το 50% του μεροκάματου μου για να καπνίζω ένα siglo vi ή 25% για 1 edmundo κλπ. Για αυτό ψάχνομαι από το internet.

Παρόλα αυτά θα ήθελα τη γνώμη σας για descent afordable non-cubans.

Έχω δοκιμάσει πούρα curivari, τα οποία θα ομολογήσω ότι δεν με ενθουσίασαν.

Παρακαλώ για τα φώτα σας,
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Νοέμ 18, 2009 2:33 pm

Βρε Μιχάλη,κάνε τον κόπο να ψάξεις λίγο το φόρουμ.

Τα ίδια φώτα έχουν ζητήσει κατά το παρελθόν δεκάδες άνθρωποι.

Πιστεύεις ότι είναι δυνατόν να απαντάμε από την αρχή όλα τα θέματα κάθε φορά που μπαίνει κάποιος καινούργιος.

Ψάξε στα tasting,ψάξε στις διαδικτυακές αγορές,ψάξε γενικώς το φόρουμ.

Θα βρεις μετά βεβαιότητας πολλά περισσότερα απ'όσα φαντάζεσαι.

Όσο για την προσπάθεια να πέσουν οι τιμές στα καταστήματα είναι σαν να μου λες να πέσουν οι τιμές των τσιγάρων στα περίπτερα,υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις για αυτό;

Δεν ξέρω από που αγοράζεις εδώ αλλά τα σοβαρά μαγαζιά έχουν κοινή τιμή στα πούρα σε όλη την επικράτεια,ακριβή μεν αλλά κοινή.Κάτι άλλοι πιο τυχάρπαστοι που τα βαράνε στο θεό,απλώς διέγραψέ τους.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Mihalis

Δημοσίευσηαπό Mihalis » Τετ Νοέμ 18, 2009 2:45 pm

Τελευταίο για τις τιμές και σταματώ να σας κουράζω.

Το Μ.Ο. αμοιβής του περιπτερά είνα 7%, ενώ του cigar shop είναι 15%.

Αν θα μπορούσε να εναρμονιστεί η τιμή, αφού και τα 2 προιόντα ανήκουν στην ίδια κατηγορία (καπνική), τότε ο χρήστης θα κέρδιζε ~8% στη τιμή.

Αυτό σημαίναι ότι ένα PD4 θα κόστιζε 9€ vs 10€.

Νομίζω ότι αυτό είναι κάτι.

Και είναι σίγουρό (όπως και στο παράδειγμα του ΟΠΑΠ), ότι ο χρήστης δε θα διεφευγε στο intrernet, αλλά θα χρησιμοποιούσε το πιστοποιημένο κατάστημα αντί του αναμφίβολου site.

Το internet δεν είναι πανάκεια, αλλά μια λύση για όσους δεν μπορούν να απολαυβάνουν.

Ευχαριστώ και πάλι.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Νοέμ 18, 2009 2:48 pm

Κοίτα να δεις που θα γίνω και υπερασπιστής της ελεύθερης αγοράς στο τέλος -φτού μακριά μου- αλλά τα ίδια λειτουργικά έχει βρε Μιχάλη το περίπτερο με το cigar shop;

Κι επίσης το περίπτερο πουλάει τα πάντα,το cigar shop είναι πολύ εξειδικευμένο μαγαζί.

Είπες ότι είσαι και διαφημιστής,εγώ θα σου μάθω την αγορά;
Τελευταία επεξεργασία από maltakias σε Τετ Νοέμ 18, 2009 2:50 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Νοέμ 18, 2009 2:50 pm

Mihalis

Φιλικώτατα φιλικώτατα φιλικώτα

Αλλαξε υπογραφή.

Επι της ουσίας. Το πούρο δεν είναι σε διατίμηση. Ο καθένας πουλάει όσο θέλει. Ισχυρίζονται συνθήκες διατήρησης, χρονιές παραγωγής και ότι άλλο φαντάζεσαι.

Δυστυχώς είναι μια ακριβή διασκέδαση.

Επιστροφή σε “Γνωριμία μελών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες