Πατάω την ουρά μου!!!

Είστε καινούριο μέλος ?? Γραφτήκατε μόλις τώρα ?? Πείτε μας κάτι για σάς : Πχ το όνομά σας , τι ηλικία έχετε , με τι ασχολείστε , πόσα πούρα καπνίζετε , ποιο είναι το αγαπημένο σας ..

Άβαταρ μέλους
GregV

Πατάω την ουρά μου!!!

Δημοσίευσηαπό GregV » Τετ Νοέμ 12, 2014 4:23 pm

Γειά σας και από εμένα λοιπόν,
με λένε Γρηγόρη, γεννημένος το 1984, ψάχνοντας πάντα κάτι να μου παίρνει τα μυαλά με σκοπό να γνωρίζω και να μαθαίνω το κόσμο γύρω μου.

Νέος στον κόσμο των πούρων λοιπόν (έχω το τσόφλι ακόμη στο κεφάλι μου..... :D :D :D ) .
Η ιστορία μου είναι μικρή και η βαλίτσα μου έχει μόλις ένα αυτοκόλλητο επάνω από το ταξίδι μου μέχρι τώρα.

Όλα ξεκίνησαν το καλοκαίρι που μας πέρασε, όταν είχα πάει με τον "manager" ( χαχαχαχα είσαστε απίστευτοι!!! Έχω διαβάσει αρκετά παλιά posts :D ) στο εξοχικό της για διακοπές. Σε μια γειτονική περιοχή είχε ένα μπαζάρ βιβλίων και δε χάσαμε την ευκαιρία να ρίξουμε μια ματιά. Όπως κοιτούσαμε διάφορα βιβλία λοιπόν με φωνάζει από μακρυά και μου λέει "Έλα να δείς ένα βιβλίο, πιστεύω θα σου αρέσει". Πλησιάζω και βλέπω ένα βιβλίο με παλιό, χοντρό εξώφυλλο.

Εικόνα

Ενδιαφέρων τίτλος σκέφτηκα και κοντοστάθηκα ξεφυλλίζοντάς το για λίγο ώστε να πάρω μία ιδέα για τη δομή του, το πόσο ευκολοδιάβαστο είναι κτλ. Δεν άργησα πολύ να αποφασίσω και έτσι το πήρα μαζί μου φεύγωντας (είχε μόλις 2€!!) και φτάνοντας σπίτι εν συνοδεία ποτού άρχισα να το ξεφυλλίζω. Μόλις είχε αρχίσει το ταξίδι μου και ένας καινούριος κόσμος είχε εμφανιστεί μπροστά μου!

Ήμουνα κατενθουσιασμένος, μέχρι εκείνη τη στιγμή είχα καπνίσει κάποια πούρα (ούτε καν ξέρω και θυμάμαι μάρκα,σχήμα κτλ) αλλά συνειδητοποίησα ότι ποτέ δεν τα είχα καπνίσει "σωστά" μιας και τα κάπνιζα στη δουλειά (έπαιζα μουσική σε μπαράκια), κομμένα κοντά στο δαχτυλίδι, κατέβαζα το καπνό και μετά από 10-12 τζούρες το πολύ τα άφηνα και αν μετά από ώρα με έπιανε τρέλα το ξαναάναβα, άλλες 3-4 τζούρες και ξανά ανάπαυση ...

Έτσι λοιπόν αφού κατάλαβα λίγο πολύ τι παίζει με το θέμα "πούρο" άρχισα να ψάχνω πού πουλάνε, σε τι τιμές κτλ. Το πρώτο μου πούρο πλέον ήταν ένα Rafael Gonzalez Panetelas Extra. Μου άρεσε το μέγεθος και η διάμετρος περισσότερο μιας και μπορούσα να το "κουμαντάρω" πιό εύκολα σαν πρώτη φορά 8) . Ακολούθησα όλα τα βήματα που είχα διαβάσει μέσα στο βιβλίο έτσι ώστε να το καπνίσω σωστά και το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά υπέροχο. Όταν τέλειωσε ήξερα μέσα μου ότι θα τα ξαναλέγαμε πολύ σύντομα.

Άρχισα να ψάχνω στο internet διάφορα πράγματα ώστε να λύσω απορίες που είχα, στη πορεία μου δημιουργήθηκαν νέες αλλά αυτή είναι και η μαγεία πιστεύω όταν γνωρίζεις και μαθαίνεις κάτι καινούριο στη ζωή σου.

Να μη σας τα πολυλογώ, μετά από 1 μήνα περίπου πειραματισμού μέσα από μία κουβέντα με ένα φίλο μεγαλύτερο από εμένα έφτασε η κουβέντα στα πούρα μιας και ήξερα ότι κάποτε κάπνιζε και αυτός (Ξεκίνησε το 1984 περίπου και σταμάτησε το 2003 όπως μου είπε). Αφού μιλήσαμε για αρκετές ώρες γύρω από το θέμα φεύγωντας από το σπίτι του μου δίνει τον έναν από τους δύο υγραντήρες που είχε και μου λέει "Για μένα το άθλημα έχει τελειώσει στην ουσία, αυτός είναι δικός σου πλέον". Τα μάτια μου έλαμψαν από ενθουσιασμό και ευγνωμοσύνη. Πήγα σπίτι και "έπαιζα" με το "καινούριο μου παιχνίδι" σα μικρό παιδί. Όπως καταλαβαίνετε...ξανά Internet.. αναζήτηση γύρω από υγραντήρες, υγρόμετρα, θερμοκρασίες.... και πάει λέγοντας...

Έτσι λοιπόν έχω περίπου 2 μήνες που απολαμβάνω πραγματικά αυτό το υπέροχο προϊόν σχεδόν κάθε βράδυ (στη βεράντα πάντα...) δοκιμάζοντας πάντα καινούριες μάρκες, σχήματα, μεγέθη, συνδιασμούς. Δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για να το συνεχίσω με αυτό το ρυθμό, ακόμη και αν παίζω με φτηνά μεν, Κουβανέζικα δε, πούρα.

Πλέον προσπαθώ να καταλαβαίνω τις γεύσεις του κάθε πούρου, δοκιμάζοντας συχνά το ίδιο πολλές φορές (όχι το ένα μετά το άλλο..) έτσι ώστε να καταλαβαίνω τις διαφορές με τα υπόλοιπα και σιγά σιγά να μαθαίνω τι θέλω όταν το θέλω.

Αυτά λοιπόν με εμένα, εύχομαι να μην σας κούρασα, δε συνηθίζω να μιλάω τόσο πολύ για τον εαυτό μου αλλά τι γνωριμία θα ήταν άλλωστε αν δεν μοιραζόμουνα μαζί σας την εμπειρία που είχα μέχρι τώρα σε αυτόν τον μαγικό γκριζο-γαλάζιο κόσμο.

Γειά σας λοιπόν από εμένα και εύχομαι να συμβάλλω και εγώ όσο μπορώ μέσα σε αυτή την τόσο όμορφη και σοφή παρέα σας!
real eyes realize real lies
kostashabanos

Re: Πατάω την ουρά μου!!!

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Τετ Νοέμ 12, 2014 4:40 pm

καλή πορεία στο σπορ!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Νοέμ 12, 2014 4:55 pm

το καλύτερο introducing νέου μέλους με διαφορά ως τώρα!
(ο τίτλος πάει κατευθείαν για το word game)

καλώς ήλθες λοιπόν (και επίσημα) νέε φίλε μας GregV
κάτι μου λέει, πως έχουμε πολλά να πούμε
καλή διαμονή λοιπόν, καλές φούμες
κι ακόμα πιο καλές και περι-πολύπλοκες (ma non troppo) κουβέντες :wink:

μπες ενεργά σε όλα!
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Τετ Νοέμ 12, 2014 5:22 pm

Καλώς σας βρήκα!
Θα προσπαθήσω να συμμετέχω όπου μπορώ μιας και αγάπησα πραγματικά αυτό το φόρουμ.
Το word game το παρακολουθώ με ενδιαφέρων από την αρχή του, αλλά πιστεύω ότι το καλύτερο χιούμορ προκύπτει μέσα από τη γνώση κάτι που μου λείπει προς το παρών, ίσως αν βρω την κατάλληλη στιγμή να μπω σφήνα πουθενά χωρίς να χαλάσω την ιστορία (που κάποιοι ήθελαν να τελειώσει άδοξα χαχαχαχα )

Σίγουρα έχουμε πολλά να πούμε, πολλά να μοιραστούμε και γιατί όχι και από κοντά κάποια στιγμή στο μέλλον αν υπάρξει χημεία( @Τάκης συστημένο: υπόσχομαι να φέρω και λικέρ κράνα αν κάτσει :wink: ).

Είμαι όλος αυτιά, μάτια, υπομονή για όποιον θελήσει να με συμβουλέψει στο ο,τιδήποτε οποτεδήποτε ή ακόμη και να με ρωτήσει για κάτι που ενδεχομένως θελήσει να μάθει για μένα.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Τετ Νοέμ 12, 2014 5:25 pm

πες μας λίγο για τα πούρα που κάπνισες
και που γουστάρεις για αρχή
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Νοέμ 12, 2014 5:29 pm

@ Greg
μέσα σε όλα, εκτός από το word game 8)

καλή διάθεση θέλει (μόνο) και πέντε λεξούλες
αν είναι και σουρεάλ, ακόμα καλύτερα... :wink:
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Τετ Νοέμ 12, 2014 5:43 pm

Όπως προανέφερα δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για ακριβά πούρα μιας και προς το παρών συνεχίζω ακάθεκτος με ένα την ημέρα.

Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει:
όλα από Jose L. Piedra
2 R&J Mille Fleur (το πρώτο στούμπος αλλά το δεύτερο υπέροχο),
Αρκετά Rafael Gonzalez Panetelas Extra (όπως και νά'χει έχω δεθεί μαζί του) ,
1 Montechristo No3 (χθες το βράδυ συγκεκριμένα),
1 Cohiba - Ειλικρινά δεν γνωρίζω ποιό.. ήταν στον υγραντήρα που μου δώθηκε σαν δώρο από τον φίλο μου, το μόνο που μπορώ να πώ για αυτό είναι ότι ήταν περίπου 3 σπιρτόκουτα διαστάσεις + 2 εκατοστά ακόμα , το οποίο ήταν και το καλύτερο μακράν πούρο που έχω καπνίσει μέχρι τώρα...(έπρεπε να το επαναφέρω πρώτα και πιστεύω ότι τα κατάφερα)
Quintero Brevas και Coronas ,αρκετά από αυτά στην αρχή αλλά στην συνέχεια δε ξέρω γιατί αλλά δεν τα προτιμούσα

Ευελπιστώ να δοκιμάσω σύντομα Montechristo No2 που ήταν το αγαπημένο του φίλου μου όταν κάπνιζε, σίγουρα Upman και HdM.

@Τάκης δεν έχω σκοπό να το χαλάσω και το πιό πιθανό είναι να συνεχίσω απλά να το παρακολουθώ και να δω πού θα οδηγήσει όλη αυτή η ιστορία :) . Όπως είπα άλλωστε "..το καλύτερο χιούμορ προκύπτει μέσα από τη γνώση κάτι που μου λείπει προς το παρών.." :wink:
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Νοέμ 12, 2014 6:11 pm

Καλώς ήρθες φίλε Γρηγόρη! Πανέμορφο το post!!!
Τάκη, στα φετινά βραβεία μας, νομίζω πως πρέπει να αναφερθεί αυτό το Post :D
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Νοέμ 12, 2014 6:13 pm

καλως ηρθες στην παρεα μας . ελπιζω και να μεινεις .

τα κουιντερο δεν τα προτιμας πια γιατι καπνισες αλλα καλυτερα και ειδες την διαφορα :D

μην κολλας και γραψε και εσυ 5 λεξουλες στο word game
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Νοέμ 12, 2014 6:18 pm

jimbo έγραψε:Τάκη, στα φετινά βραβεία μας, νομίζω πως πρέπει να αναφερθεί αυτό το Post...

συμφωνώ, αλλά ο οικοδεσπότης των "Πουρίων" έχει δηλώσει "γκεστ σταρ"
/viewtopic.php?f=8&t=2803

τελευταία μάλιστα τον ψάχνουμε (και τον Βρας μαζί), μέσω ΕΕΣ 8)
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Τετ Νοέμ 12, 2014 7:54 pm

Γρηγορη καλως ηρθες!

Μου αρεσε πραγματικα το ποστ σου.
Εχεις ξεκινησει μια ειλικρινη και ακομπλεξαριστα ερωτικη σχεση με κατι τοσο θεικα ομορφο οπως την απολαυση ενως πουρου και -στην περιπτωση σου ειμαι συγουρος - την ενδοσκοπηση με την οποια πανε χερι-χερι και μας ημερευη, μας κανει καλυτερους ανθρωπους.

Σορρυ για την Ορθογραφια :roll:
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τετ Νοέμ 12, 2014 8:17 pm

καλωσόρισες στην μονή πουρίων...θα περάσεις καλά σίγουρα και θα μάθεις και ωραία πράγματα από τους παλιούς σοφούς εδώ που έχουμε 8) πολυ ωραίο η εισαγωγή σου προσπαθώ να σκεφτώ τι έγραψα και εγώ τώρα τόσο καλά που τα είπες!

άντε καλή αρχή
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Πέμ Νοέμ 13, 2014 11:11 am

Σας ευχαριστώ πολύ για τη θερμή υποδοχή, ζεστό σπιτικό με ζεστούς ανθρώπους :D

Δεν έχω λοιπόν παρά να σας ευχαριστήσω με ένα υπέροχο τραγούδι:
Bau - Jailza
https://www.youtube.com/watch?v=oiRVTB0DIhQ

Έτσι για την ιστορία (σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα του εκφωνητή του Κόσμος Fm):
Το τραγούδι γράφτηκε στην έρημο του Μεξικού και η γεννήτρια του ρεύματος ήτανε θαμμένη στα 500m μακρυά ώστε να μην επηρεάζει την εγγραφή του κομματιού. Ο λόγος του εγχειρήματος ήταν ότι θέλανε να νιώσουν τα κομμάτια τους και κατ'επέκταση αυτό να περάσει και μέσα στο album τους.

Καλή ακρόαση λοιπόν!

Υ.Γ.
Όσο και αν έχω ψάξει για την ιστορία
του κομματιού δεν έχω βρεί κάπου κάτι
για αυτό, επαναλαμβάνω ότι αυτά που
αναφέρω είναι λόγια του εκφωνητή της
εκπομπής στο Kosmos FM. Όπως και να'χει
πάντα το απολαμβάνω και αυτός είναι ο
λόγος που το μοιράζομαι μαζί σας.
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Νοέμ 13, 2014 11:48 am

Καλώς ήρθες Γρηγόρη και απο μένα! Καλά καπνά σου εύχομαι και να έχεις ενεργητικό ρόλο και στα tasting που κάνουμε ή και σε αυτά που θες να μας παρουσιάσεις εσύ.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Νοέμ 13, 2014 12:08 pm

ευχαριστούμε πολύ για την αφιέρωση :wink:

το "πραγματικό " όνομα του "Bau" είναι Rufino Almeida
μεταξύ άλλων έχει συνεργαστεί και με τη μεγάλη Cesaria Evora, (απ' το Cape Verde κι αυτή)

το "Jailza" που μας αφιέρωσες, είναι από το album "Cape Verdean melancholy"
http://www.afromix.org/html/musique/art ... ly.en.html

το πρώτο τραγούδι από αυτόν τον δίσκο το "Raquel"
υπάρχει στο σάουντρακ της ταινίας του Pedro Almodovar "Talk to Her" (Hable Con Ella)
https://www.youtube.com/watch?v=lobMPZHeNgI
Τελευταία επεξεργασία από Τάκης σε Πέμ Νοέμ 13, 2014 12:28 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Επιστροφή σε “Γνωριμία μελών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες