ΝΕΟΣ ΚΙ ΑΠΕΙΡΟΣ

Είστε καινούριο μέλος ?? Γραφτήκατε μόλις τώρα ?? Πείτε μας κάτι για σάς : Πχ το όνομά σας , τι ηλικία έχετε , με τι ασχολείστε , πόσα πούρα καπνίζετε , ποιο είναι το αγαπημένο σας ..

EL JEFE

ΝΕΟΣ ΚΙ ΑΠΕΙΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό EL JEFE » Τετ Αύγ 12, 2015 10:49 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Λέγομαι Άκης, είμαι από Καβάλα και μόλις το κοντέρ έδειξε τα δεύτερα μου -άντα, ξεκίνησα αυτό το εξαιρετικό ταξίδι με την προτροπή αδελφικού μου φίλου και δικηγόρου μου.

Φανατικός αντικαπνιστής παιδιώθεν μια και ασχολήθηκα με εμμονή με την κολύμβηση, δεν το κρύβω οτι με ενοχλούσε τρομερά η μυρωδιά του πούρου στον χώρο, και οτι αντιμετώπιζα τους καπνιστές πούρων αλαζονικά, αν και πολλές φορές τους άξιζε, μια κι ήταν εμφανώς μια προβολή επίδειξης ή επιτηδευμένης ισχύος.

Επιχειρηματίας στο επάγγελμα, με έφεση στα ταξίδια στο εξωτερικό, (ήδη ψάχνω να ενημερωθώ για το αν υπάρχουν cigar lounges στην Σανγκάη που σχεδιάζω να πάω σύντομα), ελπίζω να καταφέρω να προσφέρω όσο μπορώ στην κοινότητα εδώ. Η βοήθεια της ομάδας δε προς εμένα, είναι ήδη υπερπολύτιμη!

Σας ευχαριστώ για την φιλοξενεία και καλές φούμες να έχουμε!
Δεν έχω καμία αμφιβολία για την αξία των ανθρώπων.
Έχω αμφιβολία για τις προθέσεις τους...
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Re: ΝΕΟΣ ΚΙ ΑΠΕΙΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τετ Αύγ 12, 2015 11:00 pm

Πολυ καλησπερα Ακη και καλως μας ηρθες... Αν και μας πετυχαινεις σχεδων ολους σε διακοπες και το η μονη ειναι σε αργια :mrgreen: ... Η παρεα ειναι καλη και αυτο θα το δεις και εσυ σιγουρα!

Πες μας με τι πουρα αρχισες και ασχολησε με το ευγενες αυτο ´´σπορ´´ και εαν εχεις καποια ιδιαιτερη αγαπη... :roll:

Για τους αλαζονες καπνιστες πουρων που παλια εβλεπες και ελεγες "αι στα διαλα, τι ειναι αυτος ρε;" Μην σκας, σε ολους μας εχει τυχει :mrgreen: :roll: αυτοι υπαρχουν και παντα θα υπαρχουν οσο τα πουρα θεωρουντε απο τους μη καπνιστες σαν καποιου ιδους κλισε! Καποιος φιλος πιο παλια ειπε οτι δεν ηθελε να καπνιζει εξω πουρα γιατι φοβοταν μηπως και παρεξηγηθει... Δεν πτοουμαστε... Εμεις ειμαστε με τους αααααλους 8)

Σανγκαι θεωρω σιγουρο οτι θα βρεις καποιο lounge για να χαλαρωσεις με το πουρο σου... Και λογικα αν πας μεσω Εμιρατων θα ψωνησεις και σε πολυ καλες τιμες !!!
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
EL JEFE

Δημοσίευσηαπό EL JEFE » Τετ Αύγ 12, 2015 11:49 pm

Haris_g έγραψε:Πολυ καλησπερα Ακη και καλως μας ηρθες... Αν και μας πετυχαινεις σχεδων ολους σε διακοπες και το η μονη ειναι σε αργια :mrgreen: ... Η παρεα ειναι καλη και αυτο θα το δεις και εσυ σιγουρα!

Πες μας με τι πουρα αρχισες και ασχολησε με το ευγενες αυτο ´´σπορ´´ και εαν εχεις καποια ιδιαιτερη αγαπη... :roll:

Για τους αλαζονες καπνιστες πουρων που παλια εβλεπες και ελεγες "αι στα διαλα, τι ειναι αυτος ρε;" Μην σκας, σε ολους μας εχει τυχει :mrgreen: :roll: αυτοι υπαρχουν και παντα θα υπαρχουν οσο τα πουρα θεωρουντε απο τους μη καπνιστες σαν καποιου ιδους κλισε! Καποιος φιλος πιο παλια ειπε οτι δεν ηθελε να καπνιζει εξω πουρα γιατι φοβοταν μηπως και παρεξηγηθει... Δεν πτοουμαστε... Εμεις ειμαστε με τους αααααλους 8)

Σανγκαι θεωρω σιγουρο οτι θα βρεις καποιο lounge για να χαλαρωσεις με το πουρο σου... Και λογικα αν πας μεσω Εμιρατων θα ψωνησεις και σε πολυ καλες τιμες !!!

Όπως έγραψα και στο θέμα των διακοπών 2015, για την καθημερινότητα μου έχω τα JLPs...

Ξεκίνησα το ταξίδι με Brevas, έκανα μια ενδιάμεση 5άδα Cremas τα οποία δεν με ενθουσίασαν και το ξαναγύρισα στα Brevas...

Εν τω μεταξύ, πέρασα από ένα στικ, Guantanamera Cristales, Cohiba Sig. I, Cohiba Sig. IV (με περιμένει ακόμη ένα στικάκι), Partagas Corona Senior, με περιμένει στο κουτί μου (γιατί υγραντήρα δεν αξιώθηκα να πάρω ακόμη) κι ένα Partagas Mille Fleurs.

Κι επειδή ο 15αύγουστος είναι κοντά, και η επαρχία είναι δύσκολη στις αγορές, ειδικά τέτοιες εποχές (στοχοποιείσαι εύκολα και δεν είναι ό,τι καλύτερο), περιμένω την νέα μου παραλαβή αύριο από LA ROSA DOMINICANA CLASSIC - Chuchill και COHIBA LINEA 1492 - Siglo V.

Στην επόμενη παραγγελιά, βλέπω BOLIVAR Coronas Gigantes, H. UPMANN Magnum 50 και PARTAGAS Serie D No4 όπου έχω εναποθέσει κι όλες μου τις ελπίδες για κάτι πραγματικά πιπεράτο (εκτός κι αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε πιπέρι...). Έχω ιδιαίτερη αγάπη για το πιπέρι!

Από την άλλη, θέλω να βρω για να αγοράσω έναν Adorini Deluxe Chianti Medium, αλλά δεν μπορώ να βρω αξιόπιστο προμηθευτή εδώ στην Ελλάδα... Κι επειδή κατά την επιστροφή μου από Σανγκάη, θα κάνω και τα ψώνια μου, φαντάζομαι θα μου χρειαστεί ιδιαίτερα.

Από εκεί και πέρα, επειδή δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για αγορές από το εξωτερικό, το καλύτερο (και οικονομικότερο, φαντάζομαι) θα ήταν να ψωνίσω από τα DF του Abu Dabi επιστρέφοντας στην Ελλάδα, σωστά;! Για διαφωτίστε με όσοι το κατέχετε! Πως πρέπει να γίνει για να μην έχω θέματα με ελέγχους και τα σχετικά;!

Τέλος, σκοπεύω να κάνω κι ένα μίνι ταξιδάκι για αποκλειστικά για πουροψώνια στην Τουρκία, περνώντας τα σύνορα στην επιστροφή. Οποιαδήποτε βοήθεια, θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτη! Σας ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Αύγ 13, 2015 9:02 am

φιλε Ακη καλωσηρθες ξανα .

ξεχνα τον κιαντι και αγορασε αυτον εδω απο τον οικοδεσποτη μας
http://www.cigarworld.gr/catalog/produc ... 0537466c10
παρε μαζι και το ηλεκτρονικο υγρομετρο γιατι τα "μαμα" ειναι λιγο γτπ
http://www.cigarworld.gr/catalog/produc ... cts_id=552

μιας και θα περασεις απο αμπου νταμπι χωρις κανενα προβλημα μπορεις να αγορασεις ,αν δεν κανω λαθος, 4 κουτες

φυσικα καθε φορα που βγαινεις εξω μπορεις να κανεις τις αγορες σου και σιγα σιγα να γεμισεις τον υγραντηρα (ευκολο ειναι )
θα ελεγα τουλαχιστον τωρα στην αρχη να αγορασεις απο 2-3 κομματια απο διαφορα πουρα ωστε να βρεις τι σου κανει το κλικ και μετα να επενδυσεις σε κουτες.

οσον αφορα το θεμα πιπερι το παρταγας serie d no 5 το θεωρω πιο πιπερατο απο το νο4 και αφου θα τα αγορασεις για να τα δοκιμασεις αγορασε μαζι και το καινουργιο νο6
τις γνωμες μας για αυτα θα τις βρεις εδω
viewforum.php?f=37

για ακομα περισσοτερο πιπερι μαλλον θα πας προς νικαραγουα μερια, αλλα γιαυτα θα σου πουν ο τακης και ο τομυ
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Πέμ Αύγ 13, 2015 10:04 am

Γεια σου Ελ Γεφε.
Μπαίνεις φουριόζος και μου αρέσει.
Από το Άμπου Ντάμπι όντως χωρίς πρόβλημα παίρνεις 4 κούτες. (Μην χάσεις τις αποδιώξεις.)
Καλό πιπέρι θα βρεις και στα Bolivar Royal Coronas.
EL JEFE

Δημοσίευσηαπό EL JEFE » Πέμ Αύγ 13, 2015 12:42 pm

Χαίρομαι που, αν και σε διακοπές, η ανταπόκριση είναι άμεση και εμπερειστατωμένη...

Σας ευχαριστώ πολύ...

Το μόνο που με απασχολεί είναι οτι ακόμη δουλεύω στικάκια για να παιδευτώ, να εκπαιδευτώ και να επιλέξω...
Και στις κούτες φαντάζομαι θα ζοριστώ στην επιλογή ως αδαής! Πόσα στικάκια να χωράει ο Αβάνα;! Η τιμή του πάντως είναι εξαιρετική σε σχέση με τους Chianti που βρίσκω στο εξωτερικό! Το μόνο που με αγχώνει είναι οτι θα βρεθώ μέσα στον παράδεισο και δεν θα ξέρω ποιες 4 κούτες να επιλέξω... Και μάλλον θα την πατήσω, για πρωτη φορά, ως τελείως αδαής!

Ξέρω ξέρω, θα πείτε "που πάνε και δίνουν την δυνατότητα να πάρει κάποιος 4 κούτες και να μην ξέρει να ψωνίσει!" Έχετε δίκιο, ό,τι και να πείτε... Γι αυτό χρειάζομαι και την συνδρομή σας!!!

Όσον αφορά τις κούτες από ΑD, παίζει ρολο ο αριθμός τεμαχίων (δηλ. αν είναι η κούτα 10αρα ή 25άρα) ή μετράει ως κούτα, ό,τι μέγεθος κι αν έχει, οπότε είτε 40 κομμάτια είτε 100 είναι το ίδιο;

Συγνώμη αν σας πρίζω, αλλά η γνώση σας δεν μπορεί να αντικατασταθει με οτιδήποτε άλλο!
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Πέμ Αύγ 13, 2015 1:28 pm

Άκη καλώς όρισες και καλές φουμες.
Όντως η περίοδος είναι λιγο περίεργη,βλέπεις μπάνια,θάλασσα,βουνά άλλοι αλλα φαίνεται ότι γουστάρουμε τον καπνό και μεταδίδουμε γνώσεις,απόψεις όσο μπορεί ο καθένας τουλάχιστον, στη κοινότητα..
Λοιπόν όσο αναφορά τον υγραντήρα που σου πρότεινε ο Αλεξ τον αγόρασα προ 2μηνου μετά από ψάξιμο για αγορά και κουτιών αλλα και στικ.
Παρτον με κλειστά μάτια ειναι ότι πρέπει και για αρχικο και για μεταβατικό στάδιο αποθηκεύσεις(κούτες για παλαίωση δλδ)
Στικς χύμα χωράει στο πάνω ράφι περίπου 50,αναλόγως βεβαια και το μέγεθος και αν θες μπορείς να ζητήσεις και άδεια κουτιά και να βάλεις και κάτω..
Όσο αναφορά την ποσότητα που μπορείς να μεταφέρεις από το AD ξέρω ότι κοιτάν τον αριθμό τεμαχίων...
Εύχομαι καλές διακοπες και καλό ξεμπέρδεμα με τις αγορές
EL JEFE

Δημοσίευσηαπό EL JEFE » Πέμ Αύγ 13, 2015 4:50 pm

Ήδη ακολούθησα την συμβουλή σας και παρήγγειλα τον υγραντήρα και το υγρόμετρο.
Μέχρι την Δευτέρα που θα μου παραδοθούν, εχω να διαβάσω για τα σεταρίσματα...
Άντε να δούμε τι πουλιά θα πιάσουμε!!!
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Αύγ 13, 2015 4:58 pm

πιστευω οτι ο χαβανα στο ραφι χωραει παραπανω απο 50 πουρα. δεν θυμαμαι ποσα εχω εγω στον δικο μου.
επισης μετα απο καιρο θα εχεις αγορασει τουλαχιστον εναν επιτραπεζιο και στον χαβανα θα καταργησεις τελειως το ραφι για να χωρεσεις 2-3 κουτες ακομα .(οπως εχω κανει και εγω στον εναν)

το οριο που μπορεις να παρεις ειναι με τα κομματια . 200 κομματια και οχι 4 κουτες. απλα οι περισσοτερες ειναι 25αρες και γιαυτο σου εγραψα 4 κουτες.

ξεκινα με τα στικς που εχεις δοκιμασει και εχεις κρατησει σημειωσεις για τα ποια σου αρεσαν και αγορασε τις πρωτες σου κουτες.
δεν αξιζει να αγορασεις τα jlp φυσικα απο τα d.f ουτε και τα γκουανταναμερα κτλ φθηνιαρικα πουρα.

δοκιμασε μερικα απο τα "οικονομικα" must πουρα και θα δεις τι θα αγορασεις τελικα .

πχ ξεκινα με παρταγας μιλλε φρελ,σουπερ,αριστοκρατς, κορονες εσπεσιαλ

ρωμαιο μιλλε φλερ, κορονιτες εν κεδρο

ουπμαν μαζορ κορονα , χαφ κορονα

ολα αυτα που σου λεω παιζουν στην ελλαδα κατω των 6€

και εαν το ψαξεις λιγο στο φορουμ εχουμε αρκετα θεματα με οικονομικα πουρα και πουρα για "νεους"

Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Αύγ 13, 2015 5:02 pm

δεν εχεις και πολλα να διαβασεις για το σεταρισμα.

μολις τον πιασεις στα χερια σου τον καθαριζεις καλα με ενα πανακι για ο,τι εχει μεινει μεσα και μετα γεμιζεις νερο απεσταγμενο και οχι απο την βρυση στα υγραντικα και τα πετας μεσα.

μετα απο 4-5 μερες ανοιξε τον και κοιτα τι γραφει το ηλεκτρονικο υγρομετρο

μολις πιασει πανω κατω 65-67 βαλε τα πουρα μεσα και τελειωσες
μην περιμενεις τετοια εποχη να δεις 70-72%

υπαρχουν και αλλοι τροποι να πιασεις την υγρασια που θελεις πιο γρηγορα αλλα δεν βλεπω τον λογο

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Αύγ 13, 2015 5:32 pm

με τη σειρά μου σε καλωσορίζω κι εγώ φίλε Άκη από Καβάλα
είναι μεγάλη μας χαρά να μπαίνουν καινούργιοι φίλοι στην παρέα, (δώσαμε μάχη γι αυτό) 8)
εύχομαι καλή διαμονή στη Μονή και καλές φούμες!
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Πέμ Αύγ 13, 2015 6:50 pm

Αλεξ ειναι 200 πουρα η 100 που δικαιουσε απο Αφορολογιτα;;; Γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι 100, αλλα δεν βαζω το χερι μου στην φωτια.

Παντως αν ειχα εγω επιλογη κουτιων θα επερνα σαν φτηνες λυσεις, half coronas απο upmann, ramon alones ss στα σιγουρα :roll: :roll: :mrgreen: να αναφερουμε καο στον Ακη οτι τα αφορολογητα ατα εμιρατα ειναι.... ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ απο Ελλαδα... Αρα ας το εκμεταλευτει λιγο σε καποια που ειναι μετρια εως ακριβα που στην Ελλαδα δεν αγοραζονται!!!
EL JEFE

Δημοσίευσηαπό EL JEFE » Πέμ Αύγ 13, 2015 7:21 pm

Χαίρομαι που η "αγραμματοσύνη" έχει βγάλει κάτι από δημοψήφισμα! 8)

Ή μήπως και να βγάλει επίσημα;! :roll:

Να το θεσουμε ορθώς;! :mrgreen:

"Αν είχατε την δυνατότητα, να αγοράσετε 100 τεμάχια από τα αφορολόγητα του Abu Dabi, σε ποια θα βάζατε τα λεφτά σας;!" (οποιαδήποτε παραπλήσια διαμόρφωση του ερωτήματος θα βοηθούσε, παρακαλώ διατυπώστε το αναλόγως!)

Μια παράκληση, επειδή δεν γνωρίζω ακομη τις συντομογραφίες των φούμων μας, μια αναλυτική αναφορά τους θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτη!!! :D
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Πέμ Αύγ 13, 2015 8:06 pm

Xμμμμ.... Εγω θα ελεγα..
25 ramon allones specially selected or 25 Hoyo de Monterrey Epicure no2
25 upmann Half coronas
10 Partagas serie d no 4
10 Partagas serie d no 5
10 Montecristo no4
10 Montecristo Petit edmundo
10 romeo y Julieta Churchill

:roll: 8) εγω αμα ειχα να επιλεξω 100 θα επερνα αυτα... Ισως... Δεν ξερω... Μπορει... Πολλες επιλογες!!!
Βρες αλλο ενα φιλο που θα πας μαζι του... Και φορτωσε του και τα epicure no2 :roll:
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Πέμ Αύγ 13, 2015 9:22 pm

Εγώ θα σε συμβούλεψα να πάρεις

Epicure 2, Epicuse Especial
Partagas E2
Monte Petit Pyramides, Nr 4
Upmann Royal Robusto. Connoisseuer 1
Trinidad Vigia

Επιστροφή σε “Γνωριμία μελών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες