ΝΕΟΣ ΚΙ ΑΠΕΙΡΟΣ

Είστε καινούριο μέλος ?? Γραφτήκατε μόλις τώρα ?? Πείτε μας κάτι για σάς : Πχ το όνομά σας , τι ηλικία έχετε , με τι ασχολείστε , πόσα πούρα καπνίζετε , ποιο είναι το αγαπημένο σας ..

kostashabanos

Re: ΝΕΟΣ ΚΙ ΑΠΕΙΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Παρ Αύγ 14, 2015 1:46 am

λοιπόν για να τελειώνουμε μια και καλή
σε θέμαα τζιζ.
από εε 200 πούρα
εκός εε 50 πούρα.
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Παρ Αύγ 14, 2015 2:43 pm

Καλώς ήρθες Άκη, άργησες λίγο μιας και στην Καβάλα εχω βρεθεί φέτος τουλάχιστον 5 φορές για επαγγελματικό ταξίδι. Την επόμενη φορά θα σου φέρω τις ευχές του καλοσωρισματος όλης της μονής.
Δικιά μου γνώμη ειναι να διαλέξεις οτι σου έρθει, σου κάτσει , η σου αρεσει στο μάτι, στην μύτη ή οπουδήποτε ρε αδερφέ. Κανεις μας δεν μπορεί να σου πει τι θα σου αρεσει και πότε!
Έτσι ειναι το σπορ, δοκιμή και πάλι δοκιμή!
Θες αρκετό δρόμο για να καταλήξεις με θα γεμίζεις τους υγραντηρες σου στο μέλλον, και θα γίνουν πολλοί, πίστεψε με.

Υ.Γ. Η επιλογή του φίλου Σουηδού πάντως ειναι σούπερ!
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
EL JEFE

Δημοσίευσηαπό EL JEFE » Παρ Αύγ 14, 2015 4:09 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις προτροπές σας.

@nikos doc, είμαι από Καβάλα και δουλεύω στην Ξάνθη. Οπότε, όποτε κι όπως σε βολέψει όταν ανεβείς ξανά με το καλό, κανονίζουμε συνάντηση. Σαφώς και είναι θέμα δοκιμών, δεν το συζητώ, αλλά είναι αμαρτία να είμαι στον παράδεισο και να μην έχω ένα μπούσουλα τι να επιλέξω...

@kostashabanos, όντως πολύ τζιζ το θέμα αλλά όπως και να είναι, ρωτώντας πας στην πόλη... Θα ρωτήσω στο μαγαζί κι ότι μου πουν θα το εξαντλήσω... Πάντως, δεν έχω κανένα λόγο να αμφσβητήσω τα 50 τεμάχια που αναφέρεις... Με βλέπω να επιστρέφω με 5 δεκάδες... :roll:

@harris_g, δυστυχώς θα ταξιδεύω μόνος οπότε και θα εξαντλήσω αποκλειστικά το προσωπικό μου δικαίωμα. Επίσης, όταν λες πολύ φτηνότερα, είναι ακόμη φθηνότερα από το 42% του δασμού που πληρώνουμε καπέλο εμείς εδώ;! Έχεις άποψη για να μας κατατοπίσεις;!

@Τάκης, τίποτε δεν αποκτιέται χωρίς μάχη... Και φαίνεται οτι κι εσείς κι ο οικοδεσπότης μας έχετε κάνει εξαιρετική δουλειά εδώ!

@Alex46, ευχαριστώ πολύ για την πρόταση στην επιλογή υγραντήρα αλλά και για τις οδηγίες σεταρίσματος. Οποιαδήποτε βοήθεια είναι υπερ του δέοντος πολύτιμη!

Υ.Γ. Υπάρχει πιθανότητα να κατέβω μεσοβδόμαδα Αθηνα, είτε αυθημερόν είτε με μια διανυκτέρευση, για να επισκευτώ την Πρεσβεία της Κινας έτσι ώστε να επισπευθεί η διαδικασία έκδοσης της βίζας μου. Αν κάποιος/α, έχει σχέση με την Πρεσβεία της Κίνας και μπορεί να με βοηθήσει ( :lol: :lol: :lol: ) ή έχει χρόνο εφόσον καθαρίσω με την γραφειοκρατία και βολεύει, θα χαιρόμουν πολύ να τον/την συναντήσω και γιατί όχι, να μοιραστούμε λίγο γαλάζιο καπνό!
Δεν έχω καμία αμφιβολία για την αξία των ανθρώπων.
Έχω αμφιβολία για τις προθέσεις τους...
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Παρ Αύγ 14, 2015 6:35 pm

Καλως ηρθες και απο εμενα
Και εγω απο δραμα καταγομαι
Οποτε μπορει και να βρεθουμε φετος τον χειμωνα,απο κοντα,να σε διαφθειρω(το μοτο της Μονης),στα κελαρια των non....
Kαι παλι καλως ηρθες,και καλο ταξιδι
EL JEFE

Δημοσίευσηαπό EL JEFE » Παρ Αύγ 14, 2015 11:07 pm

Ρε παίδες, ερώτηση της στιγμής παρέα με ένα Partagas Corona Senor...

Από DF Σαγκάης, αν ψωνίσω τα 50 που δικαιούμαι και τα ρίξω στην χειραποσκευή, μετά στο DF του Abu Dabi, δικαιούμαι άλλα 50;!

Δηλαδή, αν μπω στο Ελ Βενιζέλος με εκατό κομμάτια θα μου δημιουργήσουν θέμα από τη στιγμή που θα έχω απόδειξη από 2 διαφορετικά DF?

Έχετε εμπειρία;!
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Σάβ Αύγ 15, 2015 12:34 am

EL JEFE έγραψε:Ρε παίδες, ερώτηση της στιγμής παρέα με ένα Partagas Corona Senor...

Από DF Σαγκάης, αν ψωνίσω τα 50 που δικαιούμαι και τα ρίξω στην χειραποσκευή, μετά στο DF του Abu Dabi, δικαιούμαι άλλα 50;!

Δηλαδή, αν μπω στο Ελ Βενιζέλος με εκατό κομμάτια θα μου δημιουργήσουν θέμα από τη στιγμή που θα έχω απόδειξη από 2 διαφορετικά DF?

Έχετε εμπειρία;!

:D :D μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι :mrgreen: κανοντας αγορες απο αφορολογητα, σου ζητανε διαβατηριο και boarding pass, το οποιο καταχωρουν στο συστημα με τα στοιχεια σου... Δεν ξερω εαν μπορουν να ελεξουν ετσι τι αγορασες και απο που... Θεωρω οτι καποιος ελεγχος πρεπει να γινεται, εγω με τα τσιγαρα κατι τετοιο ειχα απο εμιρατα και οταν εφτασα Κυπρο, ημουν ο μονος απο το αεροπλανο που περασαν απο ελεγχο. Οκ δεν εγινε και τιποτα στο τελος :wink: ... Αλλα δεν ξερω... Θεωρω οπως σου ειπα οτι καποιο ρολο παιζει, εκτος αν τους πεισεις οτι τα καπνισες !!! (Οπως και να εχει κρατα παντα τις αποδειξεις) παντως αμα θες να μαθεις σιγουρα.... Ενα τροπος υπαρχει 8) :twisted:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Αύγ 15, 2015 9:35 pm

EL JEFE έγραψε:Ρε παίδες, ερώτηση της στιγμής παρέα με ένα Partagas Corona Senor...

Έχετε εμπειρία;!

δεν ειμαι και πολυ σιγουρος για το οριο των 50 κομματιων .
αν το λεει ο κωστας κατι θα ξερει .

αλλα σιγουρα δεν μπορεις να φερεις 50 απο μια χωρα και αλλα 50 απο την επομενη ...
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Κυρ Αύγ 16, 2015 10:01 pm

ρε σεις παίδες μην μπερδεύεστε και
μην πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό.
το όριο εκτος εε είναι 50 πούρα.
τώρα αν εμεις μπορούμε να αγοράσουμε και
να φέρουμε 100
τα ντιούτι φρει τι τα νοιάζει?
αν μπορείτε περάστε και 100.
αν γίνει έλεγχος θα πληρώσετε.
9 στις δέκα δεν γίνεται.....
πιστεύω ότι με εκατό είστε άνετοι.
EL JEFE

Δημοσίευσηαπό EL JEFE » Δευ Αύγ 17, 2015 10:10 am

kostashabanos έγραψε:ρε σεις παίδες μην μπερδεύεστε και
μην πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό.
το όριο εκτος εε είναι 50 πούρα.
τώρα αν εμεις μπορούμε να αγοράσουμε και
να φέρουμε 100
τα ντιούτι φρει τι τα νοιάζει?
αν μπορείτε περάστε και 100.
αν γίνει έλεγχος θα πληρώσετε.
9 στις δέκα δεν γίνεται.....
πιστεύω ότι με εκατό είστε άνετοι.

Το θέμα είναι οτι με μια ψακτική που έκανα επάνω επάνω, στη Σανγκαη παίζει πολύ μαιμού, οπότε μόνο από τα DF θα μπορούσα να ψωνίσω... Ανα ψωνίσω από τα DF της Σανγκάης την μια 50άδα, δεν θα έχω την δυνατότητα να τα σπάσω μέσα στην αποσκευή την μεγάλη και θα πρέπει να τα έχω επάνω μου, στη χειραποσκευή... Με τα άλλα 50 στο Abu Dabi ή την Doha ανάλογα, θα φτάσω με μια 100άδα στην χειραποσκευή... Εκεί φοβάμαι μην φάμε κανένα κόλλημα με 100 κομμάτια στο Ελ Βενιζέλος...
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Αύγ 20, 2015 3:34 pm

Άκη καλώς ήρθες!
Αρχίζουμε και επιστρέφουμε όπως βλέπεις, και ετοιμάζεται η μονή για τις φθινοπωρινές λειτουργίες :D

Όσο για το άλλο που συζητάτε εδώ και μερικές μέρες, εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάζεις αρχικά στικς από καπνοπωλεία, για να έχεις μια πρώτη εντύπωση τι σου δίνει η κάθε μάρκα.
Εφόσον όμως πρόκειται να ταξιδέψεις και μάλλον θες ντε και καλά να χρεωθείς αρκετά, προτίμησε τουλάχιστον 10άρες κούτες!

Όσο για πιπεράτο που ψάχνεις, πιστεύω πως το πιο πιπεράτο partagas είναι η πυραμίδα τους. (Patagas P No 2)
Σε αυτό λογικά εύκολα θα βρεις και 3άδες, μιας και στα ΗΑΕ γίνεται το χάος από πούρα.

Καλώς ήρθες και πάλι, και αν θες δες και τα "standard" topics μας, σαν τους πουροβινσώνες, mass tastings, best of, top10 κτλπ.
Πιστεύω πως θα σου αρέσουν.
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Παρ Αύγ 21, 2015 10:13 am

Καλημέρα και από μένα Άκη! Καλές φούμες!
Σχετικά με τις εισαγωγές από τρίτες χώρες τα όρια φαίνονται εδώ. Αν σε πιάσουν με παραπάνω από 50 πούρα, ασχέτως από πόσα DF τα πήρες, μπορούν να σου ρίξουν πρόστιμο.
EL JEFE

Δημοσίευσηαπό EL JEFE » Σάβ Αύγ 22, 2015 12:14 pm

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Ήδη δοκιμάζω όσο περισσότερα και διαφορετικά εννοείται, στικ μπορώ έτσι ώστε να έχω άποψη...

Εχθές κάηκε ένα D No. 4, σήμερα έχει σειρά ένα Edmundo, κι αύριο μάλλον ένα Bolivar Royal Coronas.
Οφείλω να ομολογήσω οτι το 4αρι μου έδωσε τα πιπέρια που ήθελα.
Το εκτίμησα δεόντως!

Τώρα, όσον αφορά το διαδικαστικό, σκέφτομαι επιστρέφοντας να πάρω την 50άδα που δικαιούμαι ούτως ή άλλως από τα DF, ακολουθώντας την συμβουλή σας για 10αδες...

Έχω προκρίνει μέχρι στιγμής, τα D4, τα Epicur 2, Partagas P2 και μάλλον τα άλλα δυο που θα προλάβω να δοκιμάσω, τον Edmundo και τον bolivarο! Εκτός κι αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο από Bolivar...

Επίσης θα ήθελα να δοκιμάσω το Hupmann Magnum το 50αρι, αλλά δεν το βρήκα πουθενά...

Σκέφτομαι δε, από τα DF πηγαίνοντας στη Σανγκάη, εφόσον μάθω τι δικαιούμαι, να ψωνίσω κι επιστρέφοντας να τα "σπάσω" μέσα στη βαλίτσα... Δεν ξέρω αν περνάνε τωρα οι βαλίτσες από Χ-rays κι αν υπάρχει περίπτωση να τα δούν... Τέσπα, μια πρώτη σκέψη είναι...

Ο Habana μου έχει σταθεροποιηθεί στο 70% και ζητάει "τάισμα" με νέα κουτάκια ή στικάκια!!!

Καλή επιστροφή στη Μονή!!!
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Σάβ Αύγ 22, 2015 10:24 pm

σημείωση:
δεν υπάρχει επίκουρος 2 δεκάδα
μπολιβαρ 10 μόνο τούμπος
εντμούντο 10 γιοκ
πάρε ότι ρομπούστο ΄και πυραμίδα σε 10 βρεις
EL JEFE

Δημοσίευσηαπό EL JEFE » Σάβ Αύγ 22, 2015 11:45 pm

kostashabanos έγραψε:σημείωση:
δεν υπάρχει επίκουρος 2 δεκάδα
μπολιβαρ 10 μόνο τούμπος
εντμούντο 10 γιοκ
πάρε ότι ρομπούστο ΄και πυραμίδα σε 10 βρεις

Σ αυτά (κι όχι μόνο) φαίνεται πόσο αδαής είμαι...
Θα βελτιωθώ σύντομα!
Σας το υπόσχομαι! :lol:
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Κυρ Αύγ 23, 2015 1:08 am

dont worry
για αυτό είμαστε εδώ
δοκίμασε σε δεκάδα
partagas serie d no 4
partagas serie p no 2
partagas lusitanias
hoyo de monterrey epicure especial
bolivar royal coronas tubos