Καλησπέρα στην παρέα

Είστε καινούριο μέλος ?? Γραφτήκατε μόλις τώρα ?? Πείτε μας κάτι για σάς : Πχ το όνομά σας , τι ηλικία έχετε , με τι ασχολείστε , πόσα πούρα καπνίζετε , ποιο είναι το αγαπημένο σας ..

Άβαταρ μέλους
tommi

Re: Καλησπέρα στην παρέα

Δημοσίευσηαπό tommi » Πέμ Απρ 20, 2017 2:29 pm

Ο Διάβολος έχει πολλές μορφές ....
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Πέμ Απρ 20, 2017 3:28 pm

Kostas35 έγραψε: Νιώθω πολύ νεαρότερος, αν έχει σημασία!

Φυσικά και έχει σημασία! Σου το λέω εγώ που είμαι όντως 35 (αλλά περνάω εφηβεικογενές midlle life crisis :lol: )

Καλώς ήρθες και ελπίζουμε να συμμετέχεις! Μην αγχώνεσαι για τον υγραντήρα σου και εγώ έτσι ξεκίνησα και κατέληξα με έναν καταψύκτη :lol:
Kostas35

Δημοσίευσηαπό Kostas35 » Πέμ Απρ 20, 2017 4:38 pm

trendy έγραψε:Σε φέρνει ο δρόμος σου από Τσεχία-Σλοβακία-Αυστρία μεριά;

Ναι, Τσεχία πολύ συχνά, Σλοβακία και Αυστρία πιο σπάνια. Αυτή τη στιγμή είμαι στο Μαυροβούνιο, μέχρι το Σάββατο που θα ταξιδέψω Σερβία.
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Πέμ Απρ 20, 2017 4:51 pm

Ωραία, ρίξε ένα μήνυμα την επόμενη φορά που θα έρθεις στην Τσεχία να κανονίσουμε κάτι. Κατά προτίμηση ανατολικά, προς Μπρνο μεριά.
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Πέμ Απρ 20, 2017 5:32 pm

Καλώς όρισες και από εμένα Κώστα, εύχομαι η διαμονή σου να είναι ευχάριστη :D
Εδώ θα γνωρίσεις άτομα με γνώσεις, καλή διάθεση, απίστευτο χιούμορ και πολλή τρέλα :lol:

Πιστεύω ότι ήδη έχεις κάποια εμπειρία στο χώρο και το συμπέρανα από τη "κάβα" σου. Ίσως κάνω και λάθος. Πόσο καιρό ασχολείσαι και πώς και ψάχνεσαι μόνο στα Κούβας όπως είπες? Κουβέντα να γίνεται, από περιέργεια ρωτάω περισσότερο.
Για να καταλάβεις το ύφος της ερώτησής μου, αν μιλούσαμε για μουσική και μου έλεγες ότι ακούς μόνο rock θα σε ρώταγα πώς και δε ψάχνεσαι και σε άλλου είδους ακούσματα.

Όπως και να έχει, η εικόνα που περιέγραψες:
..και απολαμβάνω οπωσδήποτε ένα εξ' αυτών τα βράδυα όταν είμαι σπίτι, πάντα μαζί με τη γυναίκα μου...

μου λέει πολλά.

Καλώς όρισες λοιπόν και από εμένα!!!
real eyes realize real lies
Kostas35

Δημοσίευσηαπό Kostas35 » Πέμ Απρ 20, 2017 6:39 pm

GregV έγραψε:Καλώς όρισες και από εμένα Κώστα, εύχομαι η διαμονή σου να είναι ευχάριστη :D
Εδώ θα γνωρίσεις άτομα με γνώσεις, καλή διάθεση, απίστευτο χιούμορ και πολλή τρέλα :lol:

Πιστεύω ότι ήδη έχεις κάποια εμπειρία στο χώρο και το συμπέρανα από τη "κάβα" σου. Ίσως κάνω και λάθος. Πόσο καιρό ασχολείσαι και πώς και ψάχνεσαι μόνο στα Κούβας όπως είπες? Κουβέντα να γίνεται, από περιέργεια ρωτάω περισσότερο.
Για να καταλάβεις το ύφος της ερώτησής μου, αν μιλούσαμε για μουσική και μου έλεγες ότι ακούς μόνο rock θα σε ρώταγα πώς και δε ψάχνεσαι και σε άλλου είδους ακούσματα.

Καλώς όρισες λοιπόν και από εμένα!!!

Γρηγόρη (;;) ευχαριστώ θερμά.

Κατάλαβα πώς ρώτησες, δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης ούτως ή άλλως.

Δεν έχω παρά ελάχιστες γνώσεις γύρω από το πούρο. Ακαδημαϊκά έχω διαβάσει μπόλικα πράγματα (βλ. wikipedia). Δεν θέλω να περιοριστώ στα πούρα Κούβας, απλώς τα Κουβανέζικα brands είναι τα μόνα που γνωρίζω και ως νέος προσπαθώ να πηγαίνω εκ του ασφαλούς. Βέβαια εχω δοκιμάσει κανά-δυο La Rosa και μου άρεσαν, αλλά δεν συγκρίνονται με τα Partagas D4 που καπνίζω τον τελευτίο χρόνο.

Παραθέτω την ιστορία για το πως ξεκίνησε το ενδιαφέρον μου για τα πούρα μήπως τυχον έχει κανείς παρόμοιες εμπειρίες:

Όταν ήμουν μικρος (15-16) η μητέρα μου με έχωνε να διαβάζω στο δωμάτιό μου, λόγω Πανελλαδικών κλπ. Εγώ μετά το πρώτο δίωρο έπηζα και τσουπ, εμφάνιζα ένα STATUS (παλιό αντρικό περιοδικό, όλοι θα το θυμάστε σίγουρα - νομίζω ο Χατζηνικολάου το είχε τότε;;) που έκρυβα στο συρτάρι (σημ.: το αγόραζα ανελειπώς κάθε μήνα). Στις τελευταίες σελίδες λοιπόν του STATUS είχε συνήθως αφιέρωμα σε κάποιο πούρο. Εκείνη λοιπόν τη στήλη που ήταν αν θυμάμαι καλά μόνο μία σελίδα, την ξεψάχνιζα! Παρ' ότι δεν κάπνιζα τότε (παρά μόνο κανά τσιγάρο για φιγούρα στα κορίτσια στα παρτυ), θυμάμαι ότι διάβαζα την περιγραφή της γεύσης του πούρου του μήνα, κάρφωνα τις φωτογραφίες και μου τρέχανε τα σάλια, ήθελα να το δοκιμάσω! Μάλιστα, στο κάτω μέρος της σελίδας αναφέρονταν και η τιμή (σε δραχμές τότε) και δυσκολευόμουν να δεχτώ ότι ήταν για το τεμάχιο! Εκεί λοιπον, με το STATUS, στο δωμάτιό μου στη ζούλα, ερωτεύτηκα το πούρο.

Μετά πήγα για σπουδές, άρχισε και το συστηματικό κυνήγι του άλλου φύλου και ξέχασα τα πούρα του περιοδικού, που είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου. Και ως γνωστο όταν έχουμε χρόνο δεν έχουμε λεφτά, και όταν έχουμε λεφτά δεν έχουμε χρονο...

Το τελευταίο 12μηνο βρέθηκα σε ενα καπνοπωλείο και άδραξα την ευκαιρία. Έκτοτε κόλλησα. Σε ένα ξεχωριστό ποστ θα γράψω πιο αναλυτικά τα πούρα που έχω δοκιμασει και που έχω σταθερά στον υγραντήρα μου και ελπίζω στη συμβουλή σας και στην παρέα σας.

Ευχαριστώ και πάλι
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Παρ Απρ 21, 2017 11:37 am

Καλημέρα Συνονόματε, χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!!! Καλώς όρισες και από εμένα στην Μονή. Καλή διαμονή εύχομαι και καλές φούμες. Πάντα καλά καπνά στα χέρια σου και ξεχωριστά αποστάγματα στο ποτήρι σου!! Ωραία η Ιστορία σου για το πώς ξεκίνησες να ανακαλύπτεις τον Κόσμο του Πούρου και πολύ ενδιαφέρουσες οι επιλογές σου όσον αφορά τις Μπράντες που έχεις στον "μικρό" υγραντήρα σου!!! :wink: :wink: :wink: Η επιλογή της Μονής μας, για φόρουμ σχετικό με πούρα, είναι σαν να έριξες ζαριά κι έβγαλες εξάρες!!! Εδώ μέσα υπάρχει ένας θησαυρός γνώσεων που σε περιμένει να τον ανακαλύψεις!! Υπάρχουν άνθρωποι με απίστευτες γνώσεις και εμπειρίες όσον αφορά, οτιδήποτε σχετικό με το κόσμο των πούρων αλλά και των αποσταγμάτων, (αν σε ενδιαφέρουν κι αυτά), που έχουν τον τρόπο και την διάθεση να τις μοιραστούν μαζί σου και να σε βοηθήσουν σε όποια απορία - πρόβλημα - δυσκολία συναντήσεις !!!!
Και πάλι καλώς όρισες και καλή διαμονή!! :D :D :D
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Παρ Απρ 21, 2017 12:35 pm

Καλησπέρα κι από μένα Κώστα! Όμορφη ιστορία για το πως ανακάλυψες τον κόσμο των πούρων. Καλή διαμόνη και καλό διάβασμα. Εδώ θα βρεις ό,τι θέλεις για το πάθος μας κι αν δεν το βρεις απλά ρωτάς!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Δευ Απρ 24, 2017 9:52 am

καλως ηρθες και καλη διαμονη να εχεις

δεν το πιστευω οτι και καποιος αλλος "κολλησε" το πουρο οπως εγω...

η μονη διαφορα ειναι οτι εγω το κολλησα διαβαζοντας καπου στα μεσα του 1990 το αθηνοραμα
που ειχε μια στηλη για το πουρο ...
θυμαμαι και εγω τις τιμες σε δρχ και παντα ζαλιζομουν ...
το 97 αγορασα επισημα το πρωτο μου πουρο απο ενα καταστημα στο ψυχικο
φυσικα δεν ηταν κουβανεζικο γιατι ηταν πολυ ακριβα για την τσεπη μου και ειχα αγορασει εναν δομινικου που κοστιζε σχεδον 1700 δρχ
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Πέμ Απρ 27, 2017 7:56 pm

Ενδιαφερουσα ιστορια! Το θυμαμαι το status! Η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα αγορασει ποτε..επαιρνα θυμάμαι chip,ram ανελλιπώς και με τα "ρεστα" περιοδικά με demo παιχνίδια προγράμματα κτλ οποιο μου γυαλιζε στο ματι.

Alex πλακα πλακα δεν​ το ηξερα οτι και εσυ ετσι γοητευτηκες και ξεκινησες!!! Αρα μας ενωνει το "διαβασμα" 8) :lol: Εγω με το βιβλιο του Davidoff :lol:

Καλως ορισες και παλι και καλη διαμονη
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Πέμ Απρ 27, 2017 10:31 pm

...καί το Playboy και το Penthouse είχαν .................... πούρα :wink:
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Παρ Απρ 28, 2017 10:12 am

Κι εσύ Θωμά για τα άρθρα τα διάβαζες, έτσι δεν είναι; :lol: :D :lol:
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking

Επιστροφή σε “Γνωριμία μελών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες