Υποψήφιος Μοναχός

Είστε καινούριο μέλος ?? Γραφτήκατε μόλις τώρα ?? Πείτε μας κάτι για σάς : Πχ το όνομά σας , τι ηλικία έχετε , με τι ασχολείστε , πόσα πούρα καπνίζετε , ποιο είναι το αγαπημένο σας ..

Άβαταρ μέλους
myron

Υποψήφιος Μοναχός

Δημοσίευσηαπό myron » Δευ Οκτ 23, 2017 10:59 pm

Ας συστηθώ και εγώ μετά από αρκετό καιρό ανάγνωσης των γραφών του Φόρουμ.

Μετά από περιπου 7 χρόνια άκαπνος (καπνό Drum λευκό για περίπου 10 χρόνια), ψάχνοντας να αγοράσω ενα malt για τις κρύες νύχτες του χειμώνα, χάζευα κάτι ρούμια, μετά βρέθηκα να χαζεύω κάτι πούρα και το ένα έφερε το άλλο... :lol:

Από μικρός είχα μεγάλη συμπάθεια στο άρωμα των πούρων όταν μια-δυο φορές το χρόνο μπορεί να κάπνιζε κανείς σε καμιά γιορτή, ρεβεγιόν κλπ.

Η πρώτη μου εμπειρία το καλοκαίρι, παρέα με ένα (πιθανόν κακοσυντηρημένο) RyJ Mille Fleurs, ήταν άθλια. Μου διέλυσε το στομάχι, το στόμα δηλητήριο που δε ξεπλενόταν με τίποτα, τρομερή ζαλάδα και τάση για εμετό. Περιττό να πώ οτι δε ξανα-αγόρασα από το συγκεκριμένο κατάστημα και δε ξανα-αγόρασα RyJ γενικώς.

Μετά από ενα μήνα και ενω διάβαζα συνεχώς, κατέληξα σε ένα Upmann Half Corona το οποίο ήταν σαφώς πιο ήπιο, πιο αρωματικό και πιο ευχάριστο.

Το επόμενο ήταν ενα RA Small Club Corona το οποιο ξανά ηταν πολύ ευχάριστο πούρο. Η επόμενη δοκιμή ήταν σε κάτι πιο σπέσιαλ το οποίο ίσως λόγω vitolas ή λόγω νεότητος δε με ενθουσίασε όσο γράφουν οι κριτικές : Hoyo Epicure No2

Συνέχισα με ένα ταπεινό Fonseca Cadetes το οποίο το τίμησα δις και μου έχει αφήσει πάρα πολύ καλες εντυπώσεις και με ένα Rafael Gonzales Panetelas Extra, το οποίο αφου χρησιμοποίησα σαν σαξόφωνο για 5 λεπτά και αφου δοκίμασα να το πετσοκόψω, είδα οτι ηταν απλά ενα μπαστούνι που έβγαζε καπνό, το παράτησα και το χρησιμοποίησα για να δοκιμάσω τον καινούργιο κόφτη μου, μετά από μερικές ημέρες.

Η συχνότητα που φουμάρω προσπαθώ να είναι καθε 15 ημέρες minimum προκειμένου να μην αποκτήσω κακές συνήθειες :P

Σε άλλο θέμα θα κάνω και μια παρουσίαση του στοκ που έχω φτιάξει και θα περιμένω ευλαβικά να ωριμάσει μήπως και ανακαλύψω και εγώ το El Dorado μου...

Ευχαριστώ
Μύρωνας
Άβαταρ μέλους
GregV

Re: Υποψήφιος Μοναχός

Δημοσίευσηαπό GregV » Τρί Οκτ 24, 2017 12:02 am

Καλώς όρισες Μύρωνα,
δε σου έκατσε το Rafael Gonzales panatela extra!?!?! :lol: :lol: Ήταν το πούρο που με μύησε σε αυτό το κόσμο και είναι η πρώτη αγάπη και η παντοτινή αν και πιστεύω ότι προχώρησα. Με το Romeo & Juliet mille fleur εχω φαει φόλα εις τριπλούν σερί..! Θα ψάξω στη μονή την αφήγηση μου και θα τη ποστάρω..το έχω πάρει και εγώ από φόβο :P

Για εμένα δώστου άλλη μια ευκαιρία...για καφεδάκι την αξίζει, τα perlas δε μου κάτσανε, Petit Corona, αν βρεις χτύπα τα!

Καλώς όρισες και εύχομαι να μείνεις :wink:

Υ.Γ.
Το βρήκα :P
http://www.cigars.gr/forum/viewtopic.php?f=8&t=2938&p=43946&hilit=Παω+για+τσιγάρα#p43946
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τρί Οκτ 24, 2017 12:19 am

Καλώς ήρθες Μύρωνα! Καλές φούμες και ελπίζω οι δύο φορές το μήνα που καπνίζεις να συμπεριλαμβάνουν πλέον και το πούρο του mass. :wink:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Οκτ 24, 2017 7:13 am

γεια σου Μύρων

με βάση τα δύο πούρα που καπνίζεις το μήνα, δηλαδή παρά ένα μια 25άδα το χρόνο
υπολόγισε πως για να πάρεις μια "μυρουδιά" περί πούρου, κυριολεκτικά και μεταφορικά
με βάση και τη ρέουσα και από πολλές μεταβλητές επηρεαζόμενη φύση του
θα χρειαστείς σίγουρα μια δεκαετία στο νερό
εκτός κι αν στο μεταξύ κολλήσεις κάποιο από τα μικρόβια που κυκλοφορούν αδέσποτα εδώ
και για τα οποία δεν έχει - ούτε πρόκειται ποτέ να βρεθεί - γιατρειά

...αστειεύομαι φυσικά, σε καλωσορίζω στη Μονή μας
και σου εύχομαι γρήγορα να περάσεις τη διαδικασία της μοναχικής κουράς και να ενδυθείς το ράσο
Άβαταρ μέλους
myron

Δημοσίευσηαπό myron » Τρί Οκτ 24, 2017 10:40 am

Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Οντως θα προσπαθήσω να συμμετέχω στα Mass αν και επ'ουδενί δε καταφέρνω να ξεχωρίσω τις γεύσεις που περιγράφετε.
Προς το παρόν είμαι στο : μ'αρεσει / δε μ'αρεσει ή έστω κάπου εκεί κοντά.

Εχεις δίκιο Τάκη οτι το δείγμα είναι πολύ μικρό και θα αργήσω πολύ να μπω στο νόημα, απλά θέλω το κάθε πουρο να είναι μια σημαντική στιγμή, σαν δώρο για μια γιορτή, έστω και αν αυτή είναι ενα καλό γεύμα, μια συνάντηση με ένα αγαπημένο πρόσωπο κλπ.

Τώρα αν κολλήσω τίποτα εδω μέσα και δε βρω και αντιβίωση πουθενά, that's life που λέει και ο Σινατρα... :wink:

Τάκης έγραψε:...αστειεύομαι φυσικά, σε καλωσορίζω στη Μονή μας
και σου εύχομαι γρήγορα να περάσεις τη διαδικασία της μοναχικής κουράς και να ενδυθείς το ράσο

Αμήν! :lol:
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Οκτ 24, 2017 2:26 pm

Να ξεκινήσεις από αυτό το mass γιατί είναι δικό μου! :lol:
Καλωσήρθες!
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Τρί Οκτ 24, 2017 2:42 pm

Καλώς όρισες Μύρωνα και καλά καπνά!
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τετ Οκτ 25, 2017 11:14 am

Γειά σου Μύρω και καλώς ήρθες. Για πες μας από που είσαι ; Δημόσια, όχι με πμ
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Τετ Οκτ 25, 2017 11:35 am

Καλωσόρισες Μυρων!!
Καλή διαμονή.. :D
Άβαταρ μέλους
myron

Δημοσίευσηαπό myron » Τετ Οκτ 25, 2017 4:52 pm

Nickos H έγραψε:Γειά σου Μύρω και καλώς ήρθες. Για πες μας από που είσαι ; Δημόσια, όχι με πμ

Και μόνο που λές Μύρω φανερώνεις οτι έχεις σχέση με την Κρήτη!

Δυστυχώς γεννημένος στην Αθήνα με ελάχιστες επισκέψεις στη μεγαλόνησο... :cry:
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Τετ Οκτ 25, 2017 5:24 pm

Καλώς ήρθες Μύρωνα στη μονή! Καλή διαμονή και εύχομαι τα 2 πούρα το μήνα να γίνουν ...22 !!!! :mrgreen: :mrgreen:
:arrow: «Vive la démocratie-Ζήτω η Δημοκρατία-Long live democracy» :idea:

Επιστροφή σε “Γνωριμία μελών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες