dunhill tubo

kostashabanos

dunhill tubo

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Κυρ Φεβ 01, 2009 1:35 am

μου έκαναν δώρο ένα ξεαχασμένο κουβανέζικο, δε ξέρω και εγώ από πότε το οποίο ήταν καλά διατηρημένο, όλως περιέργως.
το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό, από τα καλύτερα που έχω καπνίσει σε συνδυασμό βεβαίως με την σπανιότητά του. αναρωτιέμαι που θα μπορούσα να βρώ και άλλα και σε τι τιμή.
σιγουρα στο χογκ κογκ αλλά δε ξέρω την τιμή
any ideas?
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Κυρ Φεβ 01, 2009 6:44 pm

Κostashabanos, χαίρεται..
Σου απαντώ για μερικά θέματα που έχεις θέσει( πριν σε περιλάβει κανένας maltakias και μετά θα λες οτι σου συμπεριφέρονται επιεικώς απαράδεκτα..)
Ο γραπτός λόγος γενικά είναι απρόσωπος και ενίοτε δύσκολα διακρίνει κανείς το ύφος αυτού που γράφει μηνύματα και γί'αυτό το λόγο πολλές φορές δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Το ίδιο συμβαίνει και με τα sms στα κινητά. Δεν σου έχει τύχει;
Δεν νομίζω λοιπόν ότι κάποιος ήθελε να σε προσβάλει και να σε αδικήσει.. απλά οι ερωτήσεις που έκανες λίγο πολύ έχουν απαντηθέι καθολικά σε αυτό το forum και εισαι γενικά λίγο αμφισβητικός τύπος.
Έπειτα εδώ μέσα γράφουν οι φίλοι μας για περισσότερο από 3-4 χρόνια. Λογικό είναι λοιπόν να είναι λίγο πιο ευαίσθητοι-ευέξαπτοι σε μερικά θέματα.
Μην τσιμπάς λοιπόν ως νέος στο forum-κι εγώ νέος είμαι.
Ούτε και εγώ ταυτίζομαι με πολλές απόψεις. Σιγά να μην πιώ zero coke ή χυμό μανταρίνι.. Αν θα ήθελα να καθαρίζει η γέυση μου σίγουρα θα πήγαινα σε ένα lemon ή kiwi ή οποιοδήποτε sorbet ρε αδερφέ.. όχι cola. Ούτε και τα Nicaraguas αρεσουν κι ας μου τα κάνουν και δώρο..
Παρόλ'αυτα όμως δεν μπορώ να αμφισβητήσω μερικούς όπως τον Redrum,cptcouk, statos, Γουρλή, Ψιακή, hernesto κτλ που οι άνθρωποι έχουν κάνει έρευνα, δοκίμασαν και έχουν ξεστραβώσει πολλούς με τις συμβουλές τους.
Ε και αν πουν και μια κουβέντα παραπάνω δεν θα έλεγα οτι το λένε κακοπροαίρετα.
Και οι φωτογραφίες που αναφέρεις ας είναι και άνω κάτω. Πούρα δείχνουν. Δεν κάνουμε διαγωνισμό φωτογραφίας εδω!
Κάποτε γύρω στο 2000 έγινε μια δημοπρασία (ίσως οι φίλοι από UK να το θυμούνται) και πουλήθηκαν 25 dunhill του 1934 παρακαλώ! έναντι 15000 pounds. Δεν νομίζω αυτός που αγόρασε να πιάστηκε κορόιδο..
Προσωπικά όμως δεν με τρελαίνουν πόσο μάλλον 22€ σε καπνοπωλείο και
15€ duty free για ένα belicoso.
Aυτά για τώρα,καλό μήνα, keep going..
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Κυρ Φεβ 01, 2009 7:23 pm

Κωστα, επειδη αναφερθηκες στην Κολα, και εγραψες και πεντε αραδες... μαλλον θα εχεις ακουσει το κουβανεζικο ποτο Κουμπα λιμπρε, που εχει ρουμι, λαιμε και... ΩΩΩ τι συμπτωση, κοκα κολα!! χμμμ... μαλλον αυτοι οι κουβανοι δεν εχουν ιδεα με τι να συνοδεψουν το πουρο τους. Εαν διαβασες τι ειπα για την κολα, ειναι οτι δεν θελω να πινω αλκοολ με πουρο (κυριως για να μην μου μουδιαζει τη γλωσσα και μυτη) ωστε να μη χανω γευσεις απο το πουρο. Η κολα εχει σχετικα ουδετερη και λιγο πικριζουσα γευση (εαν δεν ειναι κανονικη) και βοηθαει να αναδειχτουν οι γευσεις του πουρου.

Εχω γραψει πεντε-δεκα πραγματα για γευσιγνωσια και φυσιολογια των αρωματων και γευσης, διαβασε. Και εαν θες να ξερεις, παρα πολλοι που γραφουν reviews σε περιοδικα εχουν παραδεχτει οτι πινουν κολα με το πουρο, για τους ιδιους ακριβως λογους.

Δευτερον, μη με βαζεις στην ιδια κατηγορια με Statos, Cook, Mr Cool και αλλους, δεν εχω την ιδια πειρα ουτε σε χρονια ουτε κατα διανοια σε συλλογη με αυτους...
Τελευταία επεξεργασία από RedRum σε Κυρ Φεβ 01, 2009 8:17 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Κυρ Φεβ 01, 2009 7:54 pm

ΤΣΑΚΛΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:Κostashabanos, χαίρεται..
Σου απαντώ για μερικά θέματα που έχεις θέσει( πριν σε περιλάβει κανένας maltakias και μετά θα λες οτι σου συμπεριφέρονται επιεικώς απαράδεκτα..)

Δεν θυμάμαι ούτε να έβρισα κανέναν,ούτε να του επιτέθηκα προσωπικά.Το να ζητάς από κάποιον να επιχειρηματολογήσει δεν πιστεύω ότι αποτελεί προσωπική επίθεση.Αν έχει κάποιος να μου προσάψει κάτι ας το πει ευθέως.Πιστεύω ότι ως τώρα η στάση μου στο φόρουμ είναι μέσα στα πλαίσια της ευγένειας και του σεβασμού και ειλικρινά δεν κατανοώ τον στόχο των άνωθι γραφόμενων.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΕΛΙΟΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΕΛΙΟΣ » Κυρ Φεβ 01, 2009 8:06 pm

Παρακολουθώντας καιρό το forum αλλά γραφοντας λιγότερο,θα συμφωνήσω με τον maltakias. Διότι το βασικό εδώ,είναι να επιχειρηματολογεί κανείς. Το πιο εύκολο είναι να αμφισβητείς τα πάντα.Ανοικτός σε κριτική πάντα,αλλά με επιχειρήματα. Ολα τα άλλα μπορεί να είναι και εκ του πονηρού.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Κυρ Φεβ 01, 2009 10:41 pm

εκ του πονηρού δεν πηγάζει τίποτα. για την κόλα μια ερ'ωτηση έκανα γιατί χωρίς ζάχαρη αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει.
όταν θα δοκιμάσω τα πούρα των προμηθευτών σας θα χαρ'ω να βγείτε αληθινοί. και τότε θα σας ζητ'ήσω συγνώμη.
αλλάθα λέμε αλήθειες.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Κυρ Φεβ 01, 2009 10:47 pm

ματάκια εσύ ήσουν όντως κύριος. δεν ανέφερα εσένα εσύ δεν ειρωνεύτηκες για αρωματικά πούρα κλπ
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Κυρ Φεβ 01, 2009 11:03 pm

kostashabanos έγραψε:ματάκια εσύ ήσουν όντως κύριος. δεν ανέφερα εσένα εσύ δεν ειρωνεύτηκες για αρωματικά πούρα κλπ

Αν θες μόνο,προς αποφυγήν παρεξηγήσεων,ματάκιας δεν υπήρξα ποτέ μου ή τελοσπάντων δεν έτυχε :wink:

Malt-akias εκ του malt είναι το ψευδόνυμο.
De omnibus dubitandum

kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Κυρ Φεβ 01, 2009 11:06 pm

sorry, δεν είχα την παραμικρή πρόθεση
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Κυρ Φεβ 01, 2009 11:09 pm

maltakia τα κονιακ που τα τοποθετείς στη λίστα σου?
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Δευ Φεβ 02, 2009 9:12 am

kostashabanos έγραψε:maltakia τα κονιακ που τα τοποθετείς στη λίστα σου?

Δεν μου αρέσει η σύγκριση κατ'αρχήν ανόμιων πραγμάτων και εν συνεχεία καθαρά υποκειμενικών.

Παρ'όλα αυτά αν έπρεπε να δώσω την προσωπική μου θέση στο ζήτημα θα έλεγα ότι στην κατάταξη των spirits τοποθετώ malt whisky και cognac στην ίδια κατηγορία με το ρούμι να ακολουθεί από πολύ κοντά.

Δυστυχώς η μέχρι τώρα εμπειρία μου από cognac απέχει παρασάγγας από αυτή του malt.
De omnibus dubitandum

J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Δευ Φεβ 02, 2009 9:23 am

Aγαπητέ Redrum, λέω ξανά ότι ΕΓΩ δεν θα έπινα κόλα! Εσύ καλά κάνεις και πίνεις!
Δηλαδή κάποιοι που γράφουν στα reviews και κατηγοριοποιούν τα bolivar-diplomaticos- por larranaga σε κατώτερη κλίμακα από άλλα cubans (το έχω ξαναγράψει και όπως κι εγώ διαφωνούν κι άλλοι..) πρέπει να συμφωνήσουμε απαραίτητα;
και δεύτερον έχω διαβάσει όλες τις δημοσιεύσεις που έχετε γράψει όλοι στο forum (+περιοδικά + βιβλία) και μετά μπήκα στην διαδικασία να γράψω πέντε "αράδες".

Maltakia το σχόλιο για την αυστηρή κριτική σου το έγραψα χαριτολογώντας. No hard feelings
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Φεβ 02, 2009 11:53 pm

maltakia θα σεβαστώ τις απόψεις σου και όσον αφορά τα ουίσκι που νομίζω πως έχεις δοκιμάσει περισσότερα.
μετά το φαγητό που λογικά θα περιλαμβάνει κρασί πίνεις ουίσκι με το πούρο κιαν ναι ποια περίπου?
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Φεβ 03, 2009 12:04 am

kostashabanos έγραψε:εκ του πονηρού δεν πηγάζει τίποτα. για την κόλα μια ερ'ωτηση έκανα γιατί χωρίς ζάχαρη αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει.
όταν θα δοκιμάσω τα πούρα των προμηθευτών σας θα χαρ'ω να βγείτε αληθινοί. και τότε θα σας ζητ'ήσω συγνώμη.
αλλάθα λέμε αλήθειες.

δεν αναφερομουν σε εσενα οσον αφορα την κοκα κολα, αλλα στον αλλο κωστα. μπλεξαμε με τους κωστηδες!

λοιπον, εχω αποφασισει σε καιρο στρες και πολλης δουλειας δεν θα γραφω στο φορουμ, γιατι βλεπω γινομαι ειρωνικος και αρπαζομαι με ολους...

καλα καπνα!!
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Τρί Φεβ 03, 2009 12:09 am

dont worry be happy

Επιστροφή σε “Dunhill”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης