Dunhill signed robusto

Άβαταρ μέλους
v_panos

Dunhill signed robusto

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τετ Ιουν 13, 2012 1:21 am

Βρήκα σήμερα ξεχασμένο σε ένα καπνοπωλείο ένα και μοναδικό Dunhill signed range robusto. Ιδέα δεν έχω πως κατέληξε εκεί μια και δεν είδα κανένα κουτί του, το βρήκα μέσα σε ένα άλλο κουτί άσχετο partagas...

Είπα να μην ρωτήσω για το μυστήριο γεγονός και άπλα να το πάρω έτσι γιατί φάνηκε τελευταίο, "put it out of its misery"

Κατασκευαστικά πολύ ωραίο , κάποια μικρά σημάδια στο wrapper αλλά γενικά σε καλή κατάσταση.

Μυρωδιά γήινη μαζί και λίγο σοκολάτα αμυδρά. Το τράβηγμα ήταν αρκετά χαλαρό για το πόσο καλοφτιαγμένο και γεμάτο φαινόταν εμφανισιακά, ίσως να ήταν καλύτερο με ένα bullet που όμως δεν έχω.

Ξεκίνησε πολύ απαλά στην αρχή με κυρίαρχη γεύση να μου αφήνει κέδρο και μια ακαθόριστη για μένα στην γλυκύτητα. Σίγα σίγα η γλυκύτητα έγινε ποιο κρεμωδείς και μαζί συνδυαζόταν σαν σταφίδα, έτσι το χαρακτήρισα εκείνη την στιγμή. Μικρό τελείωμα με λίγο πιπέρι στην άκρη της γλώσσας που ήταν ωραίο όμως ταίριαζε.
Όσο πλησίαζε στο μέσο το πούρο αρχίζει να εμφανίζει ποιο πικάντικη γεύση συνοδευομένη από νότες καφέ ,κέδρο , αμυδρά λίγο κακάο. Από την μέση και μετά παρέμεινε σε αυτό το προφίλ.

Όταν έφτασα στο δακτυλίδι περίμενα να άλλαζε , περίμενα ξανά το γλυκό καπνό από το πρώτο μισό αλλά μάταια τελικά. Αυξήθηκε το πιπέρι που ήταν και το κυριότερο με κάποιες αναλαμπές από καβουρδισμένο καφέ. Το πάλεψα μέχρι περίπου το σημείο που τελειώνει το δακτυλίδι αλλά μετά ήταν πολύ toasty hot and spicy! άρχισε να βγάζει μια χαρακτηριστική για μένα γεύση που την αντιλαμβάνομαι σαν πικραμύγδαλο κάτι που για μένα συνήθως είναι η στίμη που νιώθω ότι πρέπει να το αφήσω να σβήσει…
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιουν 13, 2012 7:15 am

καλημέρα Πάνο, ωραίο το ριβιού σου
(για το σιγκάρ με το πολυεθνές blend που κάπνισες)

αλλά, την επόμενη φορά, (τουλάχιστον μέχρι να σε συνηθίσουμε)
πριν πατήσεις "υποβολή", κοίτα και λίγο τους τόνους
εύκολο είναι, κάνεις μια ανάγνωση (φωναχτά)
κι όπου δεν σου "κάθεται" η κουκιδίτσα από πάνω, ή ακούγεται φάλτσα
τη μετακινείς 1-2 κλικ πέρα ή δώθε

για λεξικό δε σου λέω, γιατί θα 'ναι πολύ ε! 8)

(ωραία η υπογραφή σου...)
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τετ Ιουν 13, 2012 7:35 am

πάντα είχα την περιέργεια να καπνίσω ένα dunhill

θυμάμαι κάποτε είχαν δωρίσει μια κούτα (τσιγάρα όμως) στον πατέρα μου, αρχές δεκαετίας 80

έτσι συγκράτησα τη μάρκα, και μέχρι σήμερα μου θυμίζει πράγματα

ήταν άραγες από τις μπράντες που ήταν κουβανέζικες και μετά έγιναν δομινικο-νικαράγουες?

καλημέρες και μπράβο για το ρηβιού 8)
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιουν 13, 2012 8:01 am

μετα-επαναστατική κουβανέζα, και μάλιστα στα ύστερα χρόνια
και για μια δεκαετία μονάχα...

..εκεί, στα πρώτα χρόνια τα "καλά", στα ντουζένια του αντρέ-α
καλημέρα... :wink:
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τετ Ιουν 13, 2012 9:21 am

Ωραίο πούρο αξίζει μια δοκιμή αλλά αυτή η επίθεση από πιπέρι στο τέλος δεν ήταν πολύ στα γούστα μου περίμενα και κάτι άλλο. Ίσως να είναι κάτι που έχει να κάνει και με την παλαίωση προσωπικά δεν είχα πότε μου εμπειρία να συγκρίνω δυο όμοια πούρα διαφορετικής ηλικίας αλλά ίσως αυτό να το έκανε λιγότερο πιπερατο.. δεν ξέρω όμως οι ποιο έμπειροι θα είναι καλύτεροι στο θέμα.

Η υπογραφή ήταν απογευματινή έμπνευση που μου ήρθε καθώς δοκίμασα το πρώτο μου el principie.Καταπληκτικό πούρο δεν το περίμενα τόσο ωραίο, θα πρέπει όμως να καπνίσω ακόμη μερικά για μια ποιο ολοκληρωμένη άποψη.
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιουν 13, 2012 9:37 am

είδες βελτίωση...
(στους τόνους, γιατί τον ...πρινσιπίε...) :wink:

...αφού ρε Πάνο είναι "δικιά" σου η υπογραφή
γιατί δεν τη μοστράρεις ελληνικά :roll:
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τετ Ιουν 13, 2012 10:25 am

Δυστυχώς η ευτυχώς έμαθα να σκέφτομαι πολύ άνετα στα αγγλικά λόγο της δουλειάς μου μιλώ καθημερινά, οπότε μου βγήκε έτσι …

Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Ιουν 13, 2012 1:37 pm

Αν και δεν το 'χω το αγγλικό τόσο καλά όπως τα γερμανικά ή ίσως γι' αυτό ακριβώς, στην εν λόγω υπογραφή σου δεν μου κάθεται καλά το "Its doesn't..." Μήπως θα έπρεπε να είναι "It doesn't..."?
Νομίζω οτι τα δύο βοηθητικά ρηματα do και be δεν κολλαν μαζι στην ιδια πρόταση.
Σε αλλη περίπτωση βέβαια κολλάνε μια χάρα με την εξής μετατροπή:
doo-bee-doo-bee-doo

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων και ειδικά τώρα που τα νεύρα είναι τσατάλια, να τονίσω, οτι δεν θελω να κάνω τον έξυπνο, αλλά α) εμπνεύστηκα από τον Τάκη που ανακίνησε τις οξείες και β) είναι η υπογραφή σου και θα εμφανίζεται έτσι πάντα.

Ον τόπικ, τα Dunhill τα βλέπω συχνά μπροστά μου, αριστερά μαζί με τα Davidoff και τα Fuente, αλλά δεν μου κάθονται να κάνω το μέγα βήμα της δοκιμής...
Από Davidoff δοκίμασα πρόσφατα μία καινούρια (για μένα) σειρά αποκαλούμενη Churchill ( τί πρωτότυπο) σε κόκκινο μεταλικό κουτί των 5 πούρων.
Φτηνιάρικη σειρά για τα μέτρα και σταθμά των Davidoff, αλλά δεν ήταν άσχημα για πρωινές ώρες και συνοδεία διπλών εσπρέσο και οι λοιποί συγγενείς.
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τετ Ιουν 13, 2012 3:18 pm

ναι πολύ σωστά το είπες.. :D
το επόμενο review θα είναι όλα σωστά...el principie μεσα στο ΣΚ.

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιουν 13, 2012 4:30 pm

Νίκος έγραψε:...Από Davidoff δοκίμασα πρόσφατα μία καινούρια (για μένα) σειρά αποκαλούμενη Churchill ( τί πρωτότυπο) σε κόκκινο μεταλικό κουτί των 5 πούρων...

...Davidoff of Geneva has introduced a new brand called Winston Churchill (2007)

φτηνιάρικη δεν θα την έλεγα (σε σχέση με τα σανά... καπνά ήθελα να πω)
έχει μνημονευθεί πριν λίγο καιρό μια ...regata της
http://www.cigars.gr/forum/viewtopic.php?t=2072

γι αυτά που δοκίμασες τώρα...
από τους λοιπούς συγγενείς που αναφέρεις, τα ες-πρέσα και το τσίγκινο
μιλάς μάλλον για τα 4 x 38 Spitfire, με:

Ecuador ράπερ
Dominican Yamasa μπίντερ
& Filler από 5 different tobaccos, (μεταξύ των οποίων και από το Περού) :shock:

έτερον, ουδέν...

Υ.Γ.
και δεν ανακίνησα τις οξείες, τις μετακίνησα :wink:
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τετ Ιουν 13, 2012 6:00 pm

πάντως εκείνο που βρήκα εγώ ήταν αυτό...

http://www.cigarjack.net/wp-content/upl ... ange-1.jpg

Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιουν 14, 2012 1:30 pm

Τάκης έγραψε:
Νίκος έγραψε:...Από Davidoff δοκίμασα πρόσφατα μία καινούρια (για μένα) σειρά αποκαλούμενη Churchill ( τί πρωτότυπο) σε κόκκινο μεταλικό κουτί των 5 πούρων...

...Davidoff of Geneva has introduced a new brand called Winston Churchill (2007)

φτηνιάρικη δεν θα την έλεγα (σε σχέση με τα σανά... καπνά ήθελα να πω)
έχει μνημονευθεί πριν λίγο καιρό μια ...regata της
http://www.cigars.gr/forum/viewtopic.php?t=2072

γι αυτά που δοκίμασες τώρα...
από τους λοιπούς συγγενείς που αναφέρεις, τα ες-πρέσα και το τσίγκινο
μιλάς μάλλον για τα 4 x 38 Spitfire, με:

Ecuador ράπερ
Dominican Yamasa μπίντερ
& Filler από 5 different tobaccos, (μεταξύ των οποίων και από το Περού) :shock:

έτερον, ουδέν...

Υ.Γ.
και δεν ανακίνησα τις οξείες, τις μετακίνησα :wink:

Μπα, δεν ήταν αυτό, ήταν κάτι σαν ρεγκάτα, πιό κοντό, πιό χοντρό.
Κάπου τον έχω τον άδειο τενεκέ, θα κοιτάξω για να βγούμε από την απορία.
Πάντως επιμένω, και δεν με λες και φαν των NC, μιά χαρά πουράκι ήταν για καφέ και τσάι.

Panos, σόρυ αν σου μαμησα το θρεντ.
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Πέμ Ιουν 14, 2012 2:36 pm

σιγά φόρουμ είναι όπως και το ρωμαϊκό φόρουμ ο καθένας εκφράζει την άποψη του... :)
και εγώ τον τενεκέ περιμένω να δω…

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Ιουν 14, 2012 5:26 pm

...άμα λέει ρε-γάτα στο πιο κοντό
θα 'ναι το Lancaster που αναφέρω πιο πάνω, στην παρα-πομπή...
ας περιμένουμε όμως και τον άδειο τενεκέ του νο φαν Nι Cου 8)
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιουν 19, 2012 12:52 pm

Α ρε-γατα Τακη :lol:

Ιδού και το πειστήριο ο τενεκές:
https://www.dropbox.com/s/7hvp2pegqemaa ... caster.jpg
Και λάθος μου δεν είχε 5, αλλά 4 πούρα ο τενεκές. Τιμή, οσο κι αν προσπαθώ, δεν θυμάμαι.

Τώρα που το αναλογίζομαι, δεν συγκράτησα και πολλά πράμματα γύρω από αυτά τα πούρα., οπότε και βγάζω το συμπέρασμα, οτι τελικά δεν πρέπει να μου είχαν αρέσει. :lol:

Διάβασα και το θέμα του Αργι περι των W.Churchill και την επόμενη φορά θα δοκιμάσω τα τενεκεδένια ρομπούστα.

Εχει και κάτι 3άδες Opus X σε τενεκέ, αλλά δεν τα δίνω τα 100?.

Επιστροφή σε “Dunhill”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης