Dunhill Signed Range Cigars - Churchill

Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Dunhill Signed Range Cigars - Churchill

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Κυρ Ιούλ 29, 2007 11:39 pm

Το σαββατοκυριακο που μας περασε μου εφερε δωρο μια φιλη απο την Αθηνα ενα κουτι (3αδα) Dunhill Churchills. Βεβαια ενω στην αρχη ειπα να τα αφησω και τα τρια στην ησυχια τους για κανενα τριμηνο, τελικα ομως το βραδυ δεν αντεξα 8) και εβαλα χερι στο ενα. Το Havana Club συνοδεψε το πουρο.

Το εξωτερικο κουτι ειχε οντως επανω μια ταμπελιτσα κολλημενη με τις υπογραφες του στριφτη και του υπευθηνου παραγωγης καθως και των κωδικο αριθμο της παραγωγης. Κατι το οποιο ομολογω πως δεν το εχω ξαναδει σε αλλα πουρα και σιγουρα οχι σε κουτια με 3αδες/5αδες.

Τραβηξα ενα και το εβγαλα απο την ζελατινα του και το περιεργαστηκα. Το πουρο φαινοταν να ειναι σωστα στριμενο, ουτε ιχνος σκληρων ή χαλαρων σημειων σε ολο το μηκος του, κατι που με προϊδεασε για ενα καλο και συμμετρικο καψιμο, που η πραξη τελικα το επιβεβαιωσε. Το wrapper ηταν ανοιχτοχρωμο και χωρις νευρα. Το κεφαλι ηταν ομορφα καλημμενο (μου θυμισε καποια Davidoff που εχω στον υγραντηρα μου). Το μονο που με χαλασε στην εξωτερικη του εμφανηση ηταν ενα σκισιμο στο wrapper που ειχε στο ποδι του, γνωστο σημαδι απο ανεβοκατεβασμα της υγρασιας.

Το pre-light αρωμα του πουρου μου εφερε στο νου κατι το γλυκο, που ακομα δεν μπορω να προσδιορισω... Αφου εκοψα το κεφαλι ρουφιξα το πουρο σβηστο και εδειχνε να εχει καλη κυκλοφορια ο αερας στο εσωτερικο του. Μου θυμισε καποια Esplendidos και τωρα τελευταια τα Romeo Churchills.

Αναβοντας το πουρο καταλαβα οτι δεν προκειται για ενα ιδιαιτερα βαρυ σε σωμα πουρο - μαλλον μετριο θα το ελεγα -, ενω στη γευση επικρατουσε αυτο το ακαθοριστο για μενα αρωμα.

Το πουρο αρχισε να ξεδιπλωνει τον χαρακτηρα του καθως πλησιαζε στο δευτερο τριτο. Εγινε λιγο πιο δυνατο κατι που μου αρεσε και κατεληξε στο τριτο μερος χωρις να με καψει, ακομα και λιγο πριν το αφησω να σβησει στο τελος του. Σε ολη την διαρκεια το πουρο ειχε πολυ ομοιομορφη καυση.

Συνολικα το πουρο ηταν πολυ ευχαριστο, χωρις καποιες ασχημες εκπληξεις και λογω του οχι και τοσο βαρυ χαρακτηρα του θα ελεγα οτι ταιριαξε πολυ ωραια σε μια καλοκαιρινη βραδια.

Η τιμη της τριαδας ανερχεται στα 69 Ευρω κατι το οποιο φερνει την 25αδα στα 575 Ευρω. Δεν μπορω να πω οτι ειναι απο τα φτηνα πουρα. Μου εκανε εντυπωση ομως οτι παρολη την ταλαιπωρια που τραβηξαν για να φτασουν στα χερια μου το ενα απο τα τρια που καπνισα με εντυπωσιασε για τον χαρακτηρα του.

Τα αλλα δυο αδερφια του θα τα βαλω σε εναν μακροχρονιο και υγρο υπνο και οταν θα καπνισω και το δευτερο ελπιζω να προσδιορισω τελικα αυτο το ακαθοριστο για μενα αρωμα που ομως μου αρεσε πολυ!

Θα με ενδιεφερε βεβαια και η αποψη καποιου αλλου απο μας που τυχων εχει δοκιμασει τα Dunhill Signed Range Cigars, κυριως για τα υπολοιπα formats της σειρας. Ειμαι περιεργος να δοκιμασω καποια στιγμη τα torpedos και τα toros. Μεχρι τοτε...

Σας χαιρετω!
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Τρί Ιούλ 31, 2007 1:09 pm

Χρήστο πολύ ενδιαφέρον και εκτενές post για την πρώτη επαφή με τα Dunhill. :)

Τα οποία είναι Δομίνικου ή Νικαράγουας;

Αυτό που θα ήθελα να πω στα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ είναι ότι όταν κάποιος μπαίνει στον κόπο να γράψει για μια δοκιμή / γνωριμία με ένα πούρο καλό θα ήταν να απαντούμε και να κάνουμε κανένα σχόλιο... :wink:

Ο εξαφανισμένος
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τρί Ιούλ 31, 2007 3:41 pm

Παρελειψα, οντως, να σας πω οτι ειναι Νικαράγουας.

Πραγματι μου βγηκε λιγο μεγαλο το post αλλα ηταν τοσο αναπαντεχα ευχαριστη η ολη περιπτωση, καθως βρεθηκα σαββατοκυριακο σε μια ερημη και ζεστη Λαρισα και με τους υγραντηρες μου μακρια κρημμενους στο πιο σκοτεινο μερος του εξοχικου. Προσβαση δεν ειχα λοιπον στα πουρα μου και μπορω να πω οτι - αν και δεν ειχα αλλες επιλογες - εκεινο το Dunhill Churchill ταιριαξε στο σαββατοβραδο μου :D .

Ακριβως, οπως ειπες, επροκειτο για "γνωριμια" και ηθελα να την περιγραψω απο ολες τις αποψεις. Οπως εγραψα και στην αρχη, θα με ενδιεφερε να ακουσω και η αποψη καποιου αλλου απο μας που τυχων εχει δοκιμασει τα Dunhill Signed Range Cigars και κυριως για τα υπολοιπα formats της σειρας. Μεχρι στιγμης καμια φωνη... Ισως να φταιει και το καλοκαιρι :roll: .

Προς το παρον, επειδη εκεινο ηταν σαφως ταλαιπωρημενο απο την μεταφορα, ειμαι περιεργος να δω τον χαρακτηρα τους μετα απο μια περιοδο θερμοκρασιακης και υγρασιακης ηρεμιας.

Χαιρετω!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Ιούλ 31, 2007 4:01 pm

Συγγνώμη για το εκτός θέματος, αλλά Σαββατοκυριακο στη Λαρισα?Εισαι καλά ρε Χρήστο?Χάθηκαν οι ωραίες παραλίες του Αγιόκαμπου να χτυπήσεις τα ωραία τσιπουρα σου στου Σκιαθά η στου Λυντέρη και να κάνεις και τα πούρα σου?
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τρί Ιούλ 31, 2007 4:34 pm

anastgeo1 έγραψε:Συγγνώμη για το εκτός θέματος, αλλά Σαββατοκυριακο στη Λαρισα?Εισαι καλά ρε Χρήστο?Χάθηκαν οι ωραίες παραλίες του Αγιόκαμπου να χτυπήσεις τα ωραία τσιπουρα σου στου Σκιαθά η στου Λυντέρη και να κάνεις και τα πούρα σου?

:lol:

Υποχρεωσεις anastgeo1... Και να φανταστεις οτι οι υγραντηρες ειναι καπου εκει κοντα που ειπες... Ελπιζω να μην επιναν τα πουρα μου τιποτα τσιπουρακια χωρις εμενα 8) . Ας ειναι καλα το κλιματιστικο! :wink:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Ιουν 14, 2012 5:51 pm

αισθάνομαι περίεργα (& όμορφα), σʼ αυτό το τόπικ
έχει ησυχία και δροσιά :wink:
5 χρόνια είναι πολλά, καλή τους ώρα στα παιδιά που είχαν γράψει εδώ…

αφορμής δοθείσας, από τον Πάνο
θυμήθηκα πώς κάπου έχω καταχωνιασμένα κάτι dunhill, σκόρπια
με λίγο ψάξιμο τα βρήκα, “κιτρινισμένα απ' τον καιρό...”

...ο Alfred Dunhill, παλιά καραβάνα του καπνού (απʼ το 1907)
«αμφισβήτησε» το Zino Davidoff
παράγοντας εξαιρετικά κουβανέζικα πούρα, από το ʼ82 έως το ʽ91
όποιοι είχαν την τύχη να δοκιμάσουν κάποια από αυτά
όχι μόνο συμφωνούν, αλλά καταγράφουν αυτήν τους την εμπειρία
ως κάτι το ξεχωριστό

η φίρμα πλέον ανήκει (εδώ και καιρό), στην British American Tobacco
δραστηριοποιήθηκε αρχικά στον Αγ. Δομίνικο
αλλά γρήγορα μετακινήθηκε στη Νικαράγουα
υπό την επίβλεψη και εποπτεία της οικογένειας Torano

η συγκεκριμένη (signed) σειρά, έχει πολυεθνικό blend (όπως πολλά torano)
Εκουαδόρ, Δομίνικος, Νικαράγουα, Καμερούν, Κολομβία
(& ποιος ξέρει τι άλλο)
τα δε καπνά, αναφέρεται, πως κουβαλάνε τουλάχιστον 3 χρόνια ωρίμανση

το συγκεκριμένο, ένα 7 Χ 50 Churchill
είναι ένα ελαφρύ και λεπτεπίλεπτο γευστικά πούρο
κατασκευαστικά κομψοτέχνημα, (σαν τα Davidoff)
με μικρές δόσεις από καραμέλα, καφέ και ξύλο
ήπια εκδοχή των πρώτων dunhills του Δομίνικου, (απʼ ότι λένε)

δίχως “μεγάλες συγκινήσεις”, μια ευχάριστη, cool συντροφιά
«καλοκαιρινό» που λέει κι ο Χρήστος
το συνόδευσα κι εγώ, με ένα δροσιστικό cuba libre (and not only...)

στην υγειά σας 8)
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Πέμ Ιουν 14, 2012 9:42 pm

εβιβι , καιρος να ξεθαψω και εγω μια τορπιλη της .....πανε πανω απο 4 ετη στο μπουντρουμι με τις μαυρες αδερφες..........(τορπιλες)
cuba libre and not only cuba
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Παρ Ιουν 15, 2012 7:48 pm

εβδομάδα dunhill θα γίνει όπως πάμε τελικά :)
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιουν 15, 2012 8:29 pm

για να σε επιβεβαιώσω φίλε Πάνο, καίω τώρα άλλο ένα από τη σειρά
ένα torpedo 5 1/2 x 52, κάτι σαν campana δηλαδή

μοιάζει με το churchill, κινούμενο περίπου στην ίδια παλέτα
έχοντας όμως πιο rock σώμα, παίζει και λίγο πιο "σκληρές" συγχορδίες
καλό, "ψημένο" πούρο, με κάτι από κακάο και αρκετά δέρματα
λίγο γλυκό, λίγο πικάντικο, με ισορροπημένη εξέλιξη και ενδιαφέρουσα πλοκή

έχει και κάτι από "κεράσι" μετά τη μέση, (πού είσαι ρε red?) 8)
αλλά, θα μου πείτε, τώρα είναι και η εποχή του

στάχτη, καύση, τράβηγμα κλπ αρετές, κοντά στα ιδεατά
κι έτσι τελειώνει το ταξίδι του, σταθερά, ταπεινά, αποτελεσματικά
εκπληρώνοντας όλα αυτά για τα οποία φτιάχτηκε

ναι, καλό...(τηρουμένων) :wink:
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Παρ Ιουν 15, 2012 8:31 pm

για να ιδουμε τι θα πει το αυριανο δικο μου.....(κοντα θαμαι)
cuba libre and not only cuba
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιουν 15, 2012 8:35 pm

see you later alligator 8)

Επιστροφή σε “Dunhill”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης