El Rey del Mundo Lunch Club

Άβαταρ μέλους
Τάκης

El Rey del Mundo Lunch Club

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Μάιος 23, 2017 6:05 pm

LCD Nickos H

Εικόνα

Franciscanos 116 x 40, discontinued 2009

ένα εξαιρετικό μικρό πούρο από το χαμένο βιτολάριο μιας ιδιαίτερης brand
με μόνο δυο πούρα πλέον στο χαρτοφυλάκιο της από τα 19 που είχε κάποτε
αυτό το κατά ένα χιλιοστό πιο κοντό από Coronita, handmade Franciscano
ερχόταν και στην Ελλάδα πριν κάμποσα χρόνια με 5,60 € το τεμάχιο (140 € η κούτα)

η βιντατζιά του κρητίκαρου έχει ολοζώντανα pre αρώματα
κι από την αρχή δείχνει πως δεν αστειεύεται βγάζοντας τσαμπουκά και ντέρτι
με γη, τζίντζερ, πλούσια ξύλα, μπαχάρια και πιπέρια, στο «πάρε να ‘χεις»

μετά το πρώτο τρίτο αμπραγιάρει και αρχίζει να πετάει νοστιμιές
δέρμα, παξιμάδι, κακάο, κανέλα, μέλι και νότες λουλουδιών
που συμπληρώνονται από πινελιές εσπεριδοειδών και μια υποψία καραμέλας
πιάτο γεμάτο αρώματα, πλούσιο και αρχοντικό

εξαιρετικό μικρό, αδικημένο και αδικοχαμένο
με διαφορά το πιο full bodied El Rey μαζί ίσως με το minuto Tres Petit Coronas
πριν δέκα χρόνια βρισκόταν συχνά μέσα στις καθημερινές μου επιλογές
(πριν κάποιο διάστημα κυκλοφορούσαν σε μαγαζιά του κέντρου μερικές παλιές κούτες)

Νικόλα μου σε ευχαριστώ που μου το θύμισες…
...ετοιμάζω ταξίδι μοναχά για πάρτη σου
Άβαταρ μέλους
alex46

Re: El Rey del Mundo Lunch Club

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Μάιος 23, 2017 7:40 pm

ακομα ενα καλο πουρακι που εξαφανισαν οι αθεοφοβοι
με φουλ σωμα και συνοχη ενα μικρο διαμαντακι γεματο γευση
ειχα την τυχη να καψω σχεδον μια απο τις κουτες που αναφερει ο τακης πιο πανω
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Τετ Ιούλ 05, 2017 1:49 pm

Σε μια εξόρμηση όταν βρισκόμουν Ελλάδα έπεσα πάνω σε μια κούτα El Rey del Mundo – Lunch Club (SXF MAR05). Δεν είχα καμία σχέση με την μπράντα. Δεν είχα δοκιμάσει ούτε ένα single. Ο καπνοπώλης μου ανέφερε ότι είναι πιο πολύ πρωινά ελαφριά πουράκια. Μόλις άνοιξα την κούτα με πήραν από μακριά οι μυρωδιές, είναι και ένα από τα αγαπημένα μου μεγέθη, επομένως δεν το πολυσκέφτηκα και τα τσίμπησα. Χθες το απόγευμα έκανα την πρώτη δοκιμή …

Εικόνα

Τα στικ μυρίζει bitter σοκολάτα με λίγα βότανα. Ήταν λες και άνοιξα συσκευασία Σοκολάτας Παυλίδου Υγείας !!! Έμεινα κάνα πεντάλεπτο και απλά μύριζα το πούρο. Κόβω και στο pre παίρνω χόρτα και ένα δροσερό τόνο κάτι σαν να αναπνέεις αέρα από υγρό υπόγειο στο χωριό. Η κατασκευαστική παραπάνω από καλή, το πούρο παρόλο που ήταν παραγεμισμένο τραβούσε πολύ καλά.

Εικόνα

Ανάβω και απαλές, φίνες σχεδόν γλυκές γεύσεις πλημυρίζουν τον ουρανίσκο μου. Super smooth και απαλός καπνός τόσο στο στόμα όσο και στο ρετροχάλι. Το πούρο καίγεται υπερβολικά αργά και έχει τόσο απαλές και smooth γεύσεις που σε μια στιγμή νόμιζα ότι δεν τραβούσε. Μετά από περίπου ένα εκατοστό δυναμώνει λίγο περισσότερο η ένταση των γεύσεων: Γλύκες, μέλι, απαλά βότανα και νέκταρ από λουλούδια.
Πλούσιος γαλάζιος καπνός τέλεια και αργή καύση με πολύ συμπαγή στάχτη. Το πουράκι είναι το πιο smooth πούρο που έχω καπνίσει μέχρι σήμερα (μου ερχόταν να κατεβάσω κάτω τον καπνό).
Πολύ διαφορετικό γευστικό προφίλ από ότι έχω συνηθίσει έως σήμερα. Λίγο πριν τη μέση προθέτει καραμέλα και ίσως και λίγο κανέλα (κάτι σαν ρυζόγαλο μου φέρνει γευστικά)

Εικόνα

Μετά τη μέση και αφού ρίχνω την πρώτη στάχτη δυναμώνει και βάζει στο παιχνίδι αρωματικά ξύλα, λίγο καφέ και μπαχάρια. Λίγο πριν τα 3/3 ανοίγει το τράβηγμα ακόμα πιο πολύ και το πούρο αποκτά πολύ σώμα δυναμώνει και αρχίζει ο χορός με λιβάνια, βοτάνια και ξύλα. Προσπάθησα να το καπνίσω όσο πιο πολύ μπορούσα αλλά δυστυχώς τελείωσε … ευτυχώς αφήνοντάς ένα πλατύ χαμόγελο στο πρόσωπό μου.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιούλ 05, 2017 5:38 pm

spasias έγραψε:...Ο καπνοπώλης μου ανέφερε ότι είναι πιο πολύ πρωινά ελαφριά πουράκια...

:shock: αχ αυτοί οι έλληνες καπνοπώλες...
...ετοιμάζω ταξίδι μοναχά για πάρτη σου
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Τετ Ιούλ 05, 2017 6:14 pm

Δώσε φιλε πόνο! Μια χαρά τα πας!
on the road...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Κυρ Ιούλ 09, 2017 7:56 pm

Ο συγκεκριμένος καπνοπώλης είπε και σε μένα το ίδιο ;)
Κάπνισα λοιπόν κι εγώ αυτό το πούρο του 2005. Η κούτα του μοσχομύριζε βότανα και μπαχάρια οπότε αγόρασα μερικά.
Το πούρο σε καμία περίπτωση δε θα το χαρακτήριζα βαρύ αλλά ούτε ελαφρύ. Θα το έλεγα μεσαίου σώματος.
Όμως γευστικά ήταν πολύ ενδιαφέρον καθώς ήταν γήινο αλλά και με καρυκεύματα, μπαχαρικά και μυρωδικά.
Πιπέρι απαλό, ξύλο, φρυγανιά, μέντα, μπαχάρι ήταν τα κύρια του χαρακτηριστικά. Σαφώς όχι το καλύτερο el rey που έχω δοκιμάσει, αλλά ένα πούρο που σίγουρα θα το ξανακαπνίσω γιατί ήταν πολύ ενδιαφέρον γευστικά.
Με ζώσανε οι κουλέμπρες

Επιστροφή σε “El Rey Del Mundo”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης