El Rey del Mundo Choix Supreme (20/06/2008)

hernesto

El Rey del Mundo Choix Supreme (20/06/2008)

Δημοσίευσηαπό hernesto » Κυρ Ιουν 22, 2008 11:13 am

Ένα robusto του τίτλου είναι αυτό που απόλαυσα προχθές απόγευμα προς βράδυ στην ησυχία του σπιτιού παρέα με μία κούπα καφέ φίλτρου.

Pour les connaisseurs:
Αν και τυπικά δεν είναι robusto, όπως έμαθα στην προσπάθειά μου να συγκεντρώσω κάποιες πληροφορίες για το χαρακτήρα του από σχετικά sites, το χαρακτηρίζω έτσι μιας και ίσως κι άλλοι 'νέοι' σαν εμένα διαβάσουν αυτή τη δημοσίευση και να μην καταλάβουν τι σημαίνει το vitola: Hermoso No. 4... :oops:

Πριν το λαμπαδιάσουμε:
Αν και οι περισσότεροι το ξέρετε, πρόκειται για πούρο σκουρόχρωμου wrapper με ελαφρώς ελαιώδη υφή και σφιχτό τύλιγμα. Αρώματα γλυκά και στο βάθος ίσως λίγο floral όπως τα λένε και οι Βρετανοθρεμμένοι [...RedRum - :lol: ] Διατήρηση στο υγραντήρα μου για έναν ολόκληρο χρόνο.

Κόψιμο - Άναμμα:
Με τον Palio-κόφτη το κόβω μόλις 1 χιλιοστό από το butt, το οποίο βέβαια αφήνει διάμετρο καπνίσματος ιδανική για τα γούστα μου. Το άναμμα με ανησύχησε λίγο διότι με τον κλασικό Xikar μονής φλόγας που χρησιμοποιώ πήρε φόκο πάρα πολύ εύκολα σε σχέση με άλλα πούρα παρόμοιου gauge που κατά καιρούς κάνω. Εδώ να παραδεχτώ ότι ακολουθώντας τους ρυθμούς φροντίδας του υγραντήρα που ακολουθώ όλη τη χρονιά, τώρα το καλοκαίρι η σχετική υγρασία του humidor έχει πέσει στο 67%-25'C σε σχέση με το μέσο όρο 70%-21'C, γεγονός το οποίο μπορεί να μεταφραστεί σε μία σχετική ξήρανση των πούρων μου.

Πρώτο 1/3:
Ξεκινάμε με πολύ καλή κάφτρα, ομοιόμορφα καιόμενη. Στάχτη γκρι ανοιχτή και η οποία τόσο φαινόταν όσο και αποδείχθηκε στην πρώτη πτώση της μαλακή - προσοχή δεν εννοώ ότι κάθε χιλιοστό γινόταν και θρίψαλλα!.. Οι ποσότητες καπνού δεν ήταν πολύ μεγάλες και το τράβηγμα ήταν ελαφρώς απαιτητικό χωρίς όμως υπερβολές. Όσο προχωρούσα το τράβηγμα βελτιωνόταν διαρκώς. Στο πρώτο αυτό μέρος ελαφρές γεύσεις ξύλου και ένταση soft.

Δεύτερο 1/3:
Στις αρχές του δεύτερου τρίτου η στάχτη του πρώτου τρίτου πέφτει και η ομοιόμορφη καύση συνεχίζεται. Στο τασάκι με ένα ελαφρο άγγιγμα και μόνο διαπιστώνω ότι η στάχτη σπάζει πολύ εύκολα. Η ένταση αυξάνεται όπως και η ξυλώδης γεύση της υπέρτατης αυτής επιλογής... Προσπάθησα έντονα να διαπιστώσω την ύπαρξη γλυκού χαρακτήρα όμως με το ζόρι και μόνο κατάλαβα κάποιες γλυκές νότες ακαθόριστης υφής λόγω και της πολύ μικρής τους διάρκειας. Η ποσότητα του καπνού παρέμεινε στα ίδια μέτρια επίπεδα.

Τρίτο 1/3:
Εδώ είχαμε το πραγματικό πάρτυ καπνού. Μέσα σε λίγα και μόνο χιλιοστά η ποσότητα του καπνού αυξήθηκε κατακόρυφα γεμίζοντας το δωμάτιο με γεναίες ποσότητες λευκού σύννεφου. Η ξυλώδης γεύση ήταν ξεκάθαρα κυρίαρχη και τολμώ να μιλήσω και για λίγες vegetal νότες. Η ένταση παρά τα όσα περίμενα παρέμεινε μέτρια όπως και στο δεύτερο τρίτο κάνοντας μου τη χάρη να το απολαύσω μέχρι και τα μέσα του τρίτου 1/3 αυτού. Ακολούθως και λόγω ότι πλέον είχε αρχίσει να προχωρά βαθύτερα και η υψλή θερμοκρασία πίσω από την κάφτρα, το άφησα να σβήσει διασπείρωντας έτσι τον ξυλώδη χαρακτήρα του και στον αέρα.

Συμπέρασμα:
Άλλα περιμένεις και άλλα σου προκύπτουν μερικές φορές - χωρίς αυτό βέβαια να είναι απαραίτητα κακό... Γλυκιά γεύση με ξεκάθαρους τόνους μελιού περίμενα, ξυλώδες μου προέκυψε το σύνολο. [ Διευκρινίζω για όσους δεν το γνωρίζουν: πριν από οποιοδήποτε πούρο ψάχνω να βρω χαρακτηριστικά και σχολιασμό του για να μπορέσω να εντοπίσω μέσα στο πούρο τις γεύσεις - ως σκιντζής γευσιγνώστης :lol: ] Αυτό βέβαια δεν είναι αναγκαία κακό όπως είπα παραπάνω μιας και από τη μια κατάφερα μόνος μου για πρώτη φορά να συνειδητοποιήσω γεύσεις χωρίς να είμαι υποψιασμένος και κατά δεύτερον ο χαρακτήρας αυτός που υποτίθεται πως έπρεπε να είχε το Choix Supreme έχει καταδειχτεί από κάποιους ψαγμένους (τουλάχιστον όπως μου φάνηκαν από τις περιγραφές τους...) να 'έρχεται' στο συγκεκριμένο πούρο μετά από γενναία παλαίωση τουλάχιστον 3 ετών...

Κυρίες μου και κύριοι τα σχόλιά σας και οι σκέψεις σας είναι ευπρόσδεκτες. Βοηθήστε το νεαρό και άβγαλτο μέλος της παρέας σας να μάθει περισσότερα από τα λάθη και την άγνοιά του... :D

Keep puffing boys and girls!..
Τελευταία επεξεργασία από hernesto σε Κυρ Ιουν 22, 2008 2:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Billwine
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Billwine » Κυρ Ιουν 22, 2008 11:33 am

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ Ανάλυση και το κυριότερο με αγάπη πάθος και σεβασμό για το πούρο που κάπνισες!!!!
Οινικά ταξίδια σε μπλε φόντο καπνού
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Κυρ Ιουν 22, 2008 12:45 pm

Ευγε hernesto .

Αψογο review .

Με βοηθησε στο να αποφασισω για το ποιο κουτι θα παραγγειλω την δευτερα

:)
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Κυρ Ιουν 22, 2008 1:04 pm

Ωραία τα καλά σας λόγια... Καμμία ερμηνεία ΚΑΙ από εσάς για τα διάφορα σημεία παρατήρησής μου επί της γεύσης, της στάχτης, κτλ. ? ? ?

Όλα καλά τα βρίσκετε;? :lol:

Τα δέοντα κύριοι!
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Δευ Ιουν 23, 2008 8:50 am

Καλημερα και παλι .

Hernesto δεν μας ανεφερες το box code του ουτε ποσο καιρο το κρατησες στον υγραντηρα σου .

Να υποθεσω απο οσα γραφεις οτι ειναι σχετικα νεο και δεν προλαβε να εξελιξει τις γευσεις και τα αρωματα του ;
---------------------

hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Δευ Ιουν 23, 2008 8:56 am

hernesto έγραψε:Πριν το λαμπαδιάσουμε:
... Διατήρηση στο υγραντήρα μου για έναν ολόκληρο χρόνο. ...

Όσο για το box-code δυστυχώς δεν το γνωρίζω γιατί το είχα πάρει σε 3pk ή σε 5pk (δε θυμάμαι ακριβώς) ως δώρο του Kevin από τον Κουβανό Lou οπότε ομολογώ την άγνοιά μου ως προς χρονιά και στριφτάδικο :oops: ...

Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Δευ Ιουν 23, 2008 9:05 am

A sorry hernesto μου διεφυγε αυτο για τον ενα χρονο .
---------------------

hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Δευ Ιουν 23, 2008 9:39 am

Μισή ντροπή δική σου, μισή ντροπή δική μου...

Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Δευ Σεπ 08, 2008 9:12 pm

Μετα απο 70 μερες ξεκουρασης του κουτιου στον υγραντηρα αποφασισα να δοκιμασω το πρωτο μου choix supreme σημερα .

Κωδικος BLP JUN07 απο px δηλαδη αρκετα νεο .

Υγρασια υγραντηρα 66 %.

Ολες οι προσδοκιες μου και τα τοσα καλα που ειχα διαβασει για το συγκεκριμενο πουρο εγιναν καπνος με την πρωτη ρουφηξια . Εχω καπνισει περιπου 60 πουρα κουβας και μη και ηταν με διαφορα το χειροτερο πουρο που εχω δοκιμασει ... μεχρι τωρα πιστευα οτι ολα τα πουρα καλα και μη καπνιζονται με λιγη προσπαθεια αλλα αυτο μου αλλαξε την γνωμη ...

Δεν μπορω να περιγραψω καν γευσεις και αρωματα παρα μονο σταχτης και πικριλας χωρις καθολου αρωμα ενα ξερο κλαδι να καπνιζα πιο ευχαριστο θα ηταν . Καλα για γλυκια γευση η χαρακτηρα ουτε λογος .

Ελπιζω το πουρο να ειναι σε αυτο που περιγραφεται στα πουρα σαν sick period και με τον καιρο να διορθωθει η κατασταση του .

Θα τα δοκιμασω σε κανα τριμηνο περιπου ξανα και ελπιζω να μην εχω καμια παρομοια δυσαρεστη εμπειρια .
---------------------

hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τρί Σεπ 09, 2008 10:15 pm

Άσε Domen γιατί τώρα που διάβασα το comment το δικό σου θυμήθηκα ένα HdM Petit Robusto που πήγα να απολαύσω τον προηγούμενο μήνα και ήταν πραγματικά η μαύρη απογοήτευση!!! Κανοντάς το νόμιζα πως κάποιος είχε καρφώσει ένα καρφί στο κέντρο του και του είχε ανοίξει μια διαμπερή τρύπα! Με το που έκανα μισή ρουφηξιά ντουμάνια καπνού γέμιζαν το στόμα, όλο πίκρα και καπνίλα ενοχλητική!! Άστα να πάνε!!!

Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τρί Σεπ 09, 2008 11:27 pm

κακο κουτι, ή ...
Domen, εσυ δεν ήσουν που μας εδοσες το link για τους grey importers, συμφωνα με το οποιο ο πειρασμος ειναι παντα μεγαλος, ιδιως οταν δεν μπορουν να ανταποκριθουν στην ζητηση, να πασαρουν και μερικα αμφιβολου προελευσεως :?: :?: :?: :?: :?: :evil:
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Τετ Σεπ 10, 2008 5:52 am

INS αν δεν ειχα διαβασει αυτο το review απο τον ιδιοκτητη του μεγαλυτερου online shop στην αυστραλια που ολοι ορκιζονται για την αυθεντικοτητα των πουρων του (μια απλη αναζητηση τον βγαζει σαν τον μεγαλυτερο official habanos retailer στην αυστραλια ) και εγω θα το αναρωτιομουν αυτο .

http://friendsofhabanos.com/board_entry.php?id=84228&page=0&order=time&category=all

Ομως αυτος κανει review σε κουτι Choix με κωδικο BLP JUL 07 δηλαδη ιδιο εργοστασιο και σχεδον ιδια παρτιδα με το δικο μου και καταληγει :

This morning I fired up a second Choix from the same box. This one had the draw of a wind tunnel and the initial ½ inch was so ghastly (green/ammonia/ poorly fermented) that I wanted to pitch it off the deck. I persisted for the sake of the review and it did improve from ghastly to mind numbingly boring. The good news was that the astringency on the palate disappeared to be replaced by simple tobacco flavours experienced in the first cigar Friday.

This is perhaps the poorest cigar I have had this year. Both were from the same July 07 box which raises questions for me as to how were the conditions at the time of rolling. I would take a guess that it had been raining for a week in Havana and stinking hot in the middle of summer. The leaf was overly moist at the time of rolling and hence the “green” tasting nature of the tobacco.

I have had so many good Choix Supreme of late and this was a disappointment that I would struggle to rate in the early 80ʼs.

Και οταν αυτα τα γραφει ενας ανθρωπος που αυτα τα κουτια θελει να τα πουλησει καταλαβαινεις οτι μιλαμε για πολη ασχημη περιπτωση .... :(

Θα δουμε στο μελλον ... :roll:
---------------------

Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τετ Σεπ 10, 2008 8:18 am

ιουλιος 2007;
στις διακοπες καπνισα ενα κουτι regalos απο τον ιδιο μηνα. μου θυμισε τα μετρια regalos που ειχα καπνισει στην βαλενθια περσι τον σεπτεμβριο και που με ειχαν κανει αρχικα να θεωρησω την σειρα αποτυχημενη (καμμια σχεση με τα άλλα κουτια, με άλλους κωδικους, που ειχα καπνισει).
μηπως οντως όλη η παραγωγη εκείνης της περιοδου εχει προβλημα;
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Σάβ Μαρ 27, 2010 11:17 am

Μα πραγματικά μου κάνουν εντύπωση αυτά που γράφουν οι φίλοι μας γιαυτό το all-time cuban classic.

Πράγματι hermoso No4 είναι, σαφέστατα colorado wrappers -σε καμμία περίπτωση σκουρόχρωμα- δηλαδή αυτό και μόνο για το χρώμα του wrapper με προβληματίζει για την πηγή προέλευσης. Ας είναι.

Πόσα έχω κάψει απο δαύτα, ειλικρινά δεν θυμάμαι. Δεκάδες κούτες σίγουρα, ότι και νάβγαλαν και βγάζουν οι κουβάνοι πρέπει να φτάνει στα πνεμόνια μου. Αστοχίες μηδέν. Είναι ένα σίγουρο πούρο που το ανάβω χωρίς σκέψη, υπάρχει παντού γύρω μου. Κλασσικό κουβάνικο. Είναι σχετικά καλά τιμολογημένο. Αρέσει σε όποιον το προσφέρω, ακόμα και στον αξιομακάριστο maltakias που μεν του άρεσε δε το βρήκε grassy.

Το Choix Supreme καίγεται εξαιρετικά. Είναι αρκετά floral και άν μείνει καιρό -γράφε 4-5 χρόνια- το γυρνάει σε MC, δηλαδή κέδρινες οσμές και γεύσεις με αρκετή γλυκάδα. Πιο φρέσκο συνεχίζει να είναι εξαιρετικό, πλην όμως floral.

Ελαφρά box pressed, συνέρχονται και στρογγυλεύουν γρήγορα. Επίσης είναι πούρα μεγάλης αντοχής σε κακομεταχείρηση, μεταφορές.

Ειλικρινά παραξενεύομαι με αυτά που διαβάζω.
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Σάβ Μαρ 27, 2010 10:26 pm

BLP JUN07 ... σιγουρα ελλατωματικο κουτι ...

Εχω απογοητευτει γιατι το πρωτο Choix που ειχα κανει με ειχε ενθουσιασει και πηγα αμεσως για box ...

Θα τα κρατησω οσο περισσοτερο μπορω στον υγραντηρα να δω αν θα διορθωθουν ... κοντευουν 2 χρονια πλεον και ακομα δεν εδειξαν κατι ...

Μεχρι σημερα οσα εχω κανει απο τον συγκεκριμενο κωδικο ειναι ολο και χειροτερα στη γευση .... καθε μηνας που περναει επανω τους πικριζουν ολο και περισσοτερο ... μπροστα τους τα φρεσκα JLP μοιαζουν cohiba .....

Ειναι το μοναδικο πουρο μεχρι σημερα που οποτε το βαζω στο στομα μου το μετανοιωνω και το πεταω ... :(
---------------------

Επιστροφή σε “El Rey Del Mundo”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης