El Rey del Mundo Choix Supreme (20/06/2008)

Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Σάβ Απρ 03, 2010 9:02 pm

Δηλωνω και εγω απογοητευμενος απο το συγκεκριμενο πουρο.
5 απο αυτα δοκιμασα και δεν τελειωσα ουτε ενα ,απλα δεν μπορεσα να περασω την μεση.
Ακομα και ενας φιλος που με βρηκε υπερβολικο στην δευτερη ρουφιξια τα παρατησε με πονοκεφαλο.....
Τι να πω,μπορει να εχουν χαλασει το blend.....
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Τρί Απρ 06, 2010 9:47 am

Καταρχήν Χρόνια Πολλά
Με την σειρά μου να επιβεβαιώσω τα γραφόμενα του Λεωνίδα καθόσον και εγώ παρόμοια εντύπωση έχω αποκομίσει από αυτά. Φυσικά έχω καπνίσει πολύ λιγώτερα πούρα από αυτόν. Και μάλιστα έχει περάσει και πολύς καιρός από τότε και δυστυχώς δεν έχω σαφείς αναμνήσεις από τα CS, αλλά θυμάμαι ότι η γενική εντύπωση ήταν θετική. Καθόσον όμως στην πορεία ασχολήθηκα με άλλα, έχουν σχεδόν ξεχαστεί.
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τετ Απρ 07, 2010 9:06 am

Να δηλωσω κι εγω με τη σειρα μου οτι καμμια 20αρια κομματια που εχω δοκιμασει τα τελευταια 2 χρονια με εχουν ευχαριστησει.Το θεωρω αυτο που εγω ονομαζω "τιμιο πουρο"
γευστικο , ευκολοκαπνιστο , οικονομικο , χωρις ιδιαιτερα προβληματα καυσης και εξαιρετικο για καθημερινη χρηση η κερασμα σε φιλο που θα σε βγαλει ασπροπροσωπο.
Δηλωνω fan .
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Τετ Απρ 07, 2010 11:07 am

Φίλοι μου,

για μένα το συγκεκριμένο είναι από τα πιό αγαπημένα και τα παραγγέλνω συνεχώς, διότι απολαμβάνω την επίγευση πορτοκαλιού ή κίτρου που μου αφηνει αλλά και την υπέροχη οσμή του καπνου, ειδικά με γλυκά λικέρ ή grand marnier που δένουν αρμονικά. Δεν έχω απογοητευτεί από το συγκεκριμένο μπραντ ποτέ. Το συνιστώ και για νέους εραστές του πούρου.
ΠΗΤΕΡ
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τετ Απρ 07, 2010 12:05 pm

εχω ηδη δηλωσει την αγαπη μου για το συγκεκριμενο. να προσθεσω ομως στα σχολια του παναγιωτη, οτι οποιος θελει να απολαυσει τις συγκεκριμενες γευσεις πρεπει να το καταναλωσει νεο.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Τετ Απρ 07, 2010 12:07 pm

INS έγραψε:εχω ηδη δηλωσει την αγαπη μου για το συγκεκριμενο. να προσθεσω ομως στα σχολια του παναγιωτη, οτι οποιος θελει να απολαυσει τις συγκεκριμενες γευσεις πρεπει να το καταναλωσει νεο.

Συμφωνώ απόλυτα
ΠΗΤΕΡ
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Πέμ Απρ 08, 2010 6:43 pm

Αχμ!
Έτυχε να δοκιμάσω 2 τεμ. πρίν απο λίγο καιρό, δώρο ενός φίλου κατα την διάρκεια ταξιδιού...

Σαφώς ελαιώδες, ωραία κατασκευή, γεύση (ίσως ελαχιστότατα harsh), και άρωμα!
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Παρ Αύγ 20, 2010 1:28 am

για να γυρνάμε σιγά σιγά από τα μπάνια άντε γιατί έχουμε έναν δύσκολο χειμώνα μπροστά μας.
να πω και εγώ την γνώμη μου για το συγκεκριμένο πούρο που μου το σύστησε κάποιος από εδω μέσα πριν 3 μήνες αν δεν κάνω λάθος σε μια συνάντηση μας.
μου τόνισε μάλιστα αν μπορέσω να βρω κουτί του 2007 και τον ευχαριστώ πάρα πολύ για την λεπτομερή του διευκρίνηση.
αρκετά σκούρο wrapper και ας λένε κάποιοι πως δεν υφίσταστε κάτι τέτοιο.
από την πρώτη ρουφηξιά καταλαβαίνεις ότι πρόκειται περί θησαυρού.
φυσικά γλυκό και γήινο στην γεύση μέχρι που το κατάλαβα και εγώ που δεν σκαμπάζω πολλά.
σκούρο ξαναλέω και προσεγμένο χωρίς νεύρα και αγκάθια στο wrapper
σφιχτό χωρίς όμως να δυσκολεύει καθόλου στο τράβηγμα δίνοντας σου σωστή ποσότητα καπνού στο στόμα.

πριν μια εβδομάδα αγόρασα άλλη μια κούτα BLP JUN 08 και πιστεύω πως αν κοιμηθούν λίγο θα γίνουν καλύτερα από τα πρώτα.
πραγματικά ένα αξιόλογο πούρο.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Όσο για τα παραπάνω αρνητικά σχόλια........απλά κακές κούτες!
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Κυρ Αύγ 22, 2010 2:18 am

choix supreme!
έμαθες τελικά τι είναι μπαγάσα.

keep walking
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Κυρ Αύγ 22, 2010 9:20 pm

Κάλιο αργά παρά ποτέ :wink:
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Κυρ Ιαν 09, 2011 3:43 pm

off-topic έγραψε:Επανέρχομαι γι'άλλη μια φορά, αυτή τη φορά στο σωστό thread γιατί μες στην απόλαυση της στιγμής άλλο κάπνιζα κι άλλο σκεφτόμουν να σχολιάσω! ΧΑΧΑΧΑ!

Κοιτάζοντας τις σημειώσεις μου από παλαιότερες δοκιμές του ωραίου αυτού 'Hermoso 4' βλέπω να κρατάω σταθερή πίστη στην άποψή μου ότι έχει ΕΝΤΟΝΑ ξυλώδη χαρακτήρα... Είναι σημαντικό ότι εκτός της γεύσης ΚΑΙ το άρωμα του καπνού εκφράζει αυτό το προφίλ. Τολμώ επίσης να προβώ στην ασφαλή εικασία ότι φίλοι της παρέας μας με καλύτερη αντίληψη γεύσης θα έχουν εντοπίσει τουλάχιστον και floral νότες!..

Ένα πρόβλημα που έχει παρατηρηθεί από πολλούς είναι ότι τα "μωρά" αυτά είναι στριμμένα με σχεδόν ερασιτεχνικό τρόπο για τα έτη 2007 κ 2008 κάτι που ακόμα και για έναν άσχετο (σαν εμένα) είναι εμφανές κοιτώντας την κάφτρα. Σαν κάποιος να έχει περάσει σούβλα στο κέντρο του πούρου κακοποιώντας το filler! Μόλαταύτα το draw δεν είναι σα να ρουφάς καμινάδα - κάθε άλλο μάλιστα κρατά μία συμπαθητική αντίσταση ώστε να μην καίγεται γρήγορα (για το μέγεθός του) με κάθε puff...

Σαν αρνητικά θα παρατηρήσω:
α) από τα μέσα του δεύτερου 1/3 μαζεύεται νικοτίνη στο cap με τις γνωστές συνέπειες και
β) δεν υπάρχουν πλούσιες εναλλαγές στο γευστικό προφίλ ίσως και λόγω της "κακοποίησης" που περιέγραψα παραπάνω.

Δε θα το "θάψω" όμως το πούρο αυτό. Πιστεύω πως τα δύο χρόνια που το κοιμίζω στους υγραντήρες μου δεν του είναι αρκετά! Χαρακτηριστικό είναι ότι η χρωματική εξέλιξή τους παρουσιάζει ιδιαίτερη ανομοιομορφία με κομμάτια στα όρια του σκούρου καφέ και άλλα στα όρια του λαδί... Υπομονή λοιπόν αδέρφια μου!..
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Ιαν 10, 2011 4:33 pm

Σε μένα γιατί δεν έχει παρατηρηθεί τίποτα στα πούρα του 2007-2008; Οπως και σε κανένα τα τελευταία 10 χρόνια.

Ελα Choix Supreme στον τόπο σου.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Ιαν 10, 2011 5:05 pm

εγω παλι νομιζω οτι ξερεις γιατι αλλα δεν το λες γιατι θα γινει μπαχαλο παλι... :wink:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Ιαν 10, 2011 6:34 pm

Spot on mate. Spot on.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Ιαν 10, 2011 7:29 pm

Μα τετοια συμφωνια χαρακτηρων !!!
Απορω πώς δεν γινατε ακομα ζευγαρι

Επιστροφή σε “El Rey Del Mundo”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης