NAT SHERMAN OMERTA

Επισκέπτης

NAT SHERMAN OMERTA

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Μάιος 16, 2008 7:18 pm

Nat Sherman Omerta
Μου τα έφερε ένας φίλος προχθές. Πρόκειται για μια τορπίλη 61/8 Χ 54. συσκευασμένα σε μια καλαίσθητη συσκευασία των 6 τεμ. ένα πολύ όμορφο κουτί στ΄αλήθεια. Από μόνο του σε προδιαθέτει για πολλά. Πρώτη έκπληξη μόλις το άνοιξα, το μάτι μου έπεσε στα αυτοκόλητα "μην καπνίζεις", "καρκίνος ή .... διαβήτης?", "μετανοείτε χριστιανοί", "φτού ... " και άλλα τέτοια. Και στο πλάϊ φόρος καπνού - ευρώ 51,00 (τα Αμερικανάκια τα ψωνίζουν για 29,99 $ από ότι είδα ψάχνοντας λίγο αργότερα). Μπά τι είναι τούτο πάλι? αναφώνησα! Νόμιμη εισαγωγή, πλάκα έχει. Ακουστά τα είχα, αλλά δεν είχα συνατήσει μέχρι τώρα κανέναν από το .. σόϊ τους.
Σήμερα αποφάσισα να τους βάλω χέρι. Ήταν μου είπε ο φίλος, για δυο μέρες έξω από υγραντήρα, αλλά το καθένα είχε το γνωστό πλαστικό περίβλημα που βρίσκουμε στην πλειοψηφεία των Non Cubans, οπότε δεν νομίζω να επηρεάστηκαν ιδιαίτερα. Το μωρό ήταν από την Νικαράγουα, αναντάν που λένε. Έξω, μέσα φύλλο, γέμιση, όλα του. Με πρώτη ματιά έδειχνε εξαιρετικά καλοφτιαγμένο (όπως και τα υπόλοιπα της παρέας του) και έτσι έμεινε και σε όλη την διάρκεια της καύσης του, η οποία ήταν ομοιόμορφη. Ήταν λίγο pressed, αλλά αυτό φείλεται στην συσκευασία του. Δεν ήταν κακό αυτό απαραίτητα, άσχετα αν εμένα μου την δίνουν λιγάκι τα .....τετράγωνης διατομής πούρα. Σκουρόχρωμο και εξαιρετικά ελαιώδες με ελαφρό άρωμα πριν από την καύση. Ελαφρύ στην γεύση, τόσο ελαφρύ που δεν μπορούσα να καταλάβω τι θα μπορούσε να μου θυμήσει και σχετικά γλυκιά γεύση. Η στάχτη ήταν αρκετά λευκή, κρατούσε καλά και ήταν συμπαγής για περίπου 3 cm, οπότε την έριξα, προλαβαίνοντας την πρώτος. Συνέχιζα να καπνίζω και να προσπαθώ να θυμηθώ κάτι. Πάντως ένα ήταν γεγονός, η πρώτη ρουφηξιά ήταν καλύτερη από κάθε επόμενη.
Εν κατακλείδει, έτσι συνέχισε μέχρι το τέλος και με άφησε με μια απορία - για τον λόγο της ύπαρξης του, κυρίως. Άκου Omerta!!. Έεε ρε ξύλο που θέλουν, σιγά το μυστικό!
Πάντως ήταν εξαιρετικό στην εικόνα και στην κατασκευή και αρκετά φτωχό σε άρωμα και γεύση. Άν αναλογιστεί κανείς ότι κοστίζει 8,5 € / τεμ (νόμιμα) δεν θεωρείται και φτηνό. Πάντως θα του δώσω ακόμη μια ευκαιρία, αφού το τιμωρήσω για λίγο καιρό στην ... απομόνωση!!
Η όλη συσκευασία και εικόνα του παραπέμπει σε μια καλή ιδέα για δώρο!!

Οι φίλοι μας στην αντίπερα όχθη της μεγάλης θάλασσας, τα βαθμολογούν με μέσο όρο το 7,5 από ότι είδα αργότερα. Είχα μια περιέργεια να δώ πόσο έξω από τα πράγματα ήμουν. Τελικά νομίζω ότι τα Domenico Cigars θα μπορούσαν να κάνουν καριέρα εκεί!!!

Το παράτησα σχετικά γρήγορα (αφού βαρέθηκα) και βούτηξα με ανυπομονησία ένα Monte A, δώρο του ..... Jr (είχε χώρο στον ...... πελαργό και μου΄φερε μερικά προ μηνών)
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Μάιος 17, 2008 11:32 am

Πρόσεξε, κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς κολλημένος :lol:

Οπως πάντα, πολύ ωραίο το report σου και ειδικά εκείνο το σημείο που προλαβαίνεις τη στάχτη πρώτος. Θα χαιρόταν πολύ ο manager, αν τα κατάφερνα κι εγώ ... πάντα.

Το θέμα non cubans vs. cubans, το θέτω αλλιώς:
Πούρα για αμερικάνους ενάντια πούρα για τον υπόλοιπο κόσμο.

Αυτά τα αμερικάνικα έχουν εντυπωσιακά και πολυσύνθετα ονόματα, φανταχτερά, πολύχρωμα και τεράστια δαχτυλίδια και ή δυνατόν δυό τρία το κάθε πούρο, είναι τρομερά καλοφτιαγμένα και σε πάρα πολλές αποχρώσεις και και και...

Αλλά μου θυμίζουν κάτι αμερικανές γιαγιάδες, που είναι με τα λίφτιγκ τους, μαργαριταρένιες οδοντοστοιχίες, χτυπητά ταγεράκια Escada, αλλά δυστυχώς (γι' αυτές) δεν τις ... καπνίζονται.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Σάβ Μάιος 17, 2008 1:37 pm

δεν ξερω... θελω να δοκιμασω μερικα καλα μη κουβανεζικα. Εχει δοκιμασει κανεις padron?
kyriakos seferoglou

Δημοσίευσηαπό kyriakos seferoglou » Σάβ Μάιος 17, 2008 3:34 pm

Εχω δοκιμασει το PADRON 3000 και το churchill.Καλα πουρα,τιποτε το συγκλονιστικο αν καπνιζεις κουβανεζικα.Το καλυτερο non-cuban που καπνισα τελευταια Tatuaje Regios.Θα συμφωνησω με το Νικο στο οτι αν καπνιζεις κουβανεζικα δυσκολα θα ικανοποιησεις τους γευστικους σου καλυκες με non-cuban.
Άβαταρ μέλους
Skipper_D

Re: NAT SHERMAN OMERTA

Δημοσίευσηαπό Skipper_D » Δευ Μάιος 19, 2008 8:22 am

cpt Kouk έγραψε:Το παράτησα σχετικά γρήγορα (αφού βαρέθηκα) και βούτηξα με ανυπομονησία ένα Monte A, δώρο του ..... Jr (είχε χώρο στον ...... πελαργό και μου΄φερε μερικά προ μηνών)

Τεραστιε τι κανεις?
Για πες γνωμη για τα Α γιατι ακομα δεν τους εχω "βαλει χερι".

Επιστροφή σε “Nat Sherman”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης