La Gloria Cubana - Medaille D Or #1

Άβαταρ μέλους
silkman9

La Gloria Cubana - Medaille D Or #1

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Τρί Ιούλ 11, 2006 1:54 pm

Για το παραπάνω "άγνωστο" σχετικά πούρο ακούω μόνο καλά λόγια. Παρότι το μέγεθος δεν είναι από τα αγαπημένα μου, για πείτε αν τα έχει δοκιμάσει κανείς;

Καρναμπάκο;
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Τρί Ιούλ 11, 2006 2:30 pm

ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΟ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΟΥΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΡΕΙΣ MPOREI ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ VINTAGE!!ΤΕΛΕΙΟ ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ!!
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Τρί Ιούλ 11, 2006 2:31 pm

ΑΝ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΕΣ ΠΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ!!!
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Τετ Ιούλ 12, 2006 9:37 am

Πήρα για δοκιμή ένα κουτί :oops: :oops: :oops:

Οπότε μόλις δοκιμάσω θα σας πω...
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Πέμ Ιούλ 20, 2006 7:33 pm

Ήρθαν εδώ και 1-2 μέρες οπότε σήμερα δεν άντεξα τον πειρασμό...

Επέστρεψα σπίτι από το γραφείο, έφτιαξα ένα espresso freddo και άνοιξα το χάρτονένιο κουτί μέσα στο οποίο βρισκόταν το βερνικωμένο cabinet όπου τα 25 πούρα ήταν πιασμένα με κορδελίτσα :lol:

Επόμενη έκπληξη το box code - OSU JUN 02. Όπως είπες Χρήστο, μου έκατσε vintage :D Τα πούρα έχουν 4 γεμάτα χρόνια πάνω τους.

Το vitola αυτό λέγεται Delicado Extra και είναι 185 χ 36, πιο μεγάλο από πανατέλα δηλαδή σε μήκος και πάχος. Λόγω μεγέθους προσπάθησα να το καπνίσω πιο σιγά από ότι συνήθως (από τα meets με έχετε δει ότι καταβροχθίζω τα πούρα). Ακριβώς γι' αυτό αλλά και λόγω του μικρού ring έσβησε αρκετές φορές αλλά το ξανα άναψα χωρίς πρόβλημα.

Η κατασκευή του πούρου άριστη με υπέροχη μυρωδιά. Το πούρο άναψε έυκολα με καλό τράβηγμα. Οι πρώτες ρουφηξιές μου έφεραν στον ουρανίσκο την χαρακτηριστική κουβανέζικη γέυση, αυτό δηλαδή που μου άρεσει στα punch, όπως έχω γράψει σε άλλη δημοσίευση. Ένα πούρο με ένταση από την αρχή χωρίς να περίμενεις να καπνίσεις μια ίντσα για να καταλάβεις τι γίνεται.

Φτάνοντας στο δέυτερο τρίτο εξεπλάγην πολύ ευχάριστα:

ΣΟΚΟΛΑΤΑ!!! άφθονη όμως, βουνά ολόκληρα!!! Δεν έχω ξαναδοκιμάσει κάτι τέτοιο σε πούρο. Ο συνδυασμός με τον παγωμένο εσπρέσσο την τόνιζε ακόμη περισσότερο. Διέκρινα και ξηρoύς καρπούς, να τολμήσω να γίνω και συγκεκριμένος και να πω makadamia :P

Η γλύκα συνεχίστηκε μπαίνοντας στο τελευταίο τρίτo χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις. Η πολυπλοκότητα του πούρου αυτού όμως δεν σταμάτησε εδώ. Η γλύκα έδωσε την θέση της σε υγρή γη που ενίοτε σου έδινε χάδια (ή χαστουκάκια) δέρματος. Το κάπνισα μέχρι που έμειναν 2 δάχτυλα. :o Με εντυπωσίασε ότι μέχρι που το αποχωρίστηκα δεν υπήρχε ίχνος πικράδας (Το παράπονό μου από τα sublimes που πικραναν αρκετά νωρίς).

Μπορώ να πω ότι στο top25cigar έπεσαν μέσα (9.62 αλλά μόνο με 4 reviews) και ο οποίος ήταν ο λόγος να δοκιμάσω το συγκεκριμένο πούρο.

Εν κατακλείδι, ένα εξαιρετικό πούρο μέτριας έντασης, αναπάντεχα πολύπλοκο (παλαίωση; ) και παρότι σχετικά άγνωστο είμαι σίγουρος ότι θα αρέσει και σε άλλα μέλη του φόρουμ.

Silkman

ΥΓ: Η συσκευασία είχε ανοιχθεί απο το τελωνείο και μάλλον ο τελώνης τσίμπησε και ένα κομματάκι :twisted: . Κατά τα άλλα ο φάκελος είχε ξανακλειστεί με ταινία των ελτα και υπήρχε μια σφραγίδα "ατελώς" και η γνωστή στρογγυλή. Μάλλον ήμουν πολύ τυχερός... Προτείνω τις παραγγελίες όχι 5-5 κουτιά παιδιά... :oops:
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Πέμ Ιούλ 20, 2006 7:57 pm

silkman9 έγραψε:ΥΓ: Η συσκευασία είχε ανοιχθεί απο το τελωνείο και μάλλον ο τελώνης τσίμπησε και ένα κομματάκι :twisted: . Κατά τα άλλα ο φάκελος είχε ξανακλειστεί με ταινία των ελτα και υπήρχε μια σφραγίδα "ατελώς" και η γνωστή στρογγυλή. Μάλλον ήμουν πολύ τυχερός... Προτείνω τις παραγγελίες όχι 5-5 κουτιά παιδιά... :oops:

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Από πού παρέλαβες την παραγγελία σου Silkman9? Μήπως έχουμε αρχίσει πολλές παραγγελίες και οι τελώνες άρχισαν να ποθούν καπνά Αβάνας? :roll: :roll: :roll: :roll:
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιούλ 20, 2006 8:22 pm

silkman9 έγραψε: Η συσκευασία είχε ανοιχθεί απο το τελωνείο και μάλλον ο τελώνης τσίμπησε και ένα κομματάκι :twisted: . Κατά τα άλλα ο φάκελος είχε ξανακλειστεί με ταινία των ελτα και υπήρχε μια σφραγίδα "ατελώς" και η γνωστή στρογγυλή

Άλλο πάλι και τούτο!. Τι άλλο θα δούνε τα ματάκια μας? Αφού λοιπόν τα ανοίγουν για έλεγχο δειγματοληπτικά καλά είχα πεί εγώ να μαζευτούμε όλοι μαζί και να κλείσουμε ένα container! :lol: :lol: :lol: ένα μόνο του, μπορεί και να περάσει κατά τύχη! :lol: :lol:
Πάντως πριν μια εβδομάδα, την ίδια μέρα παρέλαβα 5 κουτιά από CoH χωρίς να πειραχθεί τίποτε απολύτως!
Κατά τα άλλα από ότι διαβάζω, αριστούργημα το .... εργαλείο!
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Πέμ Ιούλ 20, 2006 8:31 pm

Παρέλαβα από τον γνωστό και αγαπημένο μας προμηθευτή :P

Για το αν τσίμπησε πούρο δεν είμαι σίγουρος, δεν έκατσα και να τα μετρήσω απλά η κορδελίτσα μου φάνηκε λίγο "χαλαρή" :roll:

Ακόμα υπάρχει η γεύση των LGC στο στόμα μου... :shock:
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Πέμ Ιούλ 20, 2006 8:39 pm

Άδικα κατηγόρησα τους δημόσιους λειτουργούς της πατρίδας μας. Έκατσα και τα μέτρησα και είναι οκ :oops: :wink:
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Πέμ Ιούλ 20, 2006 11:34 pm

silkman9 έγραψε:Άδικα κατηγόρησα τους δημόσιους λειτουργούς της πατρίδας μας. Έκατσα και τα μέτρησα και είναι οκ :oops: :wink:

Καλά ρε silkman 8:39 το απόγευμα και είσαι λιώμα.... :?: :?: :?:

Απαράδεκτος :P :P :P
"And a woman is only a woman, but a good cigar is a smoke." Rudyard Kipling, The Betrothed.

Επιστροφή σε “La Gloria Cubana”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης