La Gloria Cubana Medaille d'Or No. 3

Leonidas

La Gloria Cubana Medaille d'Or No. 3

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Αύγ 10, 2010 4:26 pm

Μια diva με ψευδώνυμο Panetela Larga, μια ψιλόλιγνη κορμοστασιά, με μέση μόλις 28 -χωρίς μπούστο.

Δεν έχω κάψει πολλά στα χρόνια που πέρασαν, ενάμισυ κουτάκι με άλλο τόσο να περισσεύει. Είναι απο αυτά τα πούρα -μαζί με τα Monte Carlos- που με κάνουν να ξεστρατίζω απο τον ορθό δρόμο του 46+

Χθές βράδυ λοιπόν, με την ευκαιρία άφιξης μιας ακόμη κουτίτσας, είπα να την ρίξω στην πυρά. Μυρίζει απίθανα. Καίγεται καλλίτερα. Γήινες, ήρεμες γεύσεις. Γλυκές νότες απο φουντούκια με απαλή παρουσία κέδρου. Οσο πιο παλιά τόσο πιο γλυκιά. Κάποια μου θυμίζει :lol:

Αυτά είναι τα προσόντα της.

Πάμε στα μείον. Εμαθα προσφάτως τε και τυχαίως ότι κάποιοι(?) αγοράζουν in-bulk ότι κυκλοφορεί. Σταμάτησε πέρσι να παράγεται.
Υπάρχει ακόμα. Σαφώς συστήνω όπου την βρείτε να την ψωνίσετε εις διπλούν. Εχει και χαριτωμένο ξύλινο κουτάκι. Δυστυχώς όμως την βλέπω να ακριβαίνει την κούκλα.
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Τρί Αύγ 10, 2010 4:59 pm

οπως τα λες ειναι το μαρτη πυρωσα ενα στο barceloneta στην κηφισιας ακουγοντας live μουσικες.Υπαρχει μια καβα στην κανονικη barcelona
που με λιγη τυχη τον οκτωβρη θα την αδειασω.Μεγαλο πουρο παρα το μεγεθος του. :wink:
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Re: La Gloria Cubana Medaille d'Or No. 3

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Σάβ Σεπ 16, 2017 8:30 am

Γενικά στη ζωή μου νιώθω τυχερός άνθρωπος...
Σίγουρα χρειάζεται τύχη για να καταφέρω να πετύχω και να αγοράσω αυτό το κουτακι με LGC νούμερο τρία !!! Από τότε που είδα το φόρματ τους τις ερωτεύτηκα  και άρχισα να τις ψάχνω γνωρίζοντας την δυσκολία της ανακάλυψης τους.... :roll: :roll: 8)
Εικόνα
Γενικ έψαξα αρκετά και έβαλα αρκετά "μέσα" για να βρω άκρες και πρόσβαση σε κάποια πιο ... μακρινά λιμάνια και λημέρια, που κατα τύχην γλύτωσαν απο την Ιρμα!!! ... Και ας μου έλεγε ο θεσσαλονικιός Θωμάς ότι εχω πάθει κολλημα μαζί τους και μου τις έβριζε ο άτιμος. Βασικά μου έβριζε όλες τις Γκλόριες μου παλιόπαιδο και θέλω να τον καταγγείλω :twisted: :twisted:

Τελοσπάντων τελικά κατάφερα και τα βρήκα και έφτασαν σε μένα πριν λίγες μέρες μετά απο ενα μακρινό ταξιδι. Ετσι παράλαβα το καταπληκτικό 898 format και σένα πανέμορφο με ξύλινο κουτί :) Κωδικός του 1999 !!!!! :idea: :roll: ένα χρόνο πριν την κατάργηση τους.... :shock: :shock:

Το άνοιξα με το που βγήκα από το ταχυδρομείο και κυριολεκτικά έσκισα το φακελο του ταχυδρομείου σαν μανιακος... πήρα το χαρτόκουτο στα χέρια μου και το έβγαλα ευλαβικά, πήρα το πανέμορφο όπως είπα ξύλινο κουτί, και το έβαλα στο ύψος των ματιών μου κρατώντας το κλειστό και με τα δύο μου χέρια σε μία απόσταση περίπου 10 εκατοστών... "Μικρούλι είναι" παραμίλησα....
Ξεκουμπώνω σιγά-σιγά και με πολύ αργές κινήσεις ανοίγω το κουτί. Έκανα λες και είχε μέσα μία πεταλούδα και θα πετούσε να φύγει... Μύρισα χωρίς να το ανοίξω πλήρως... Μύρισα και ξανά μύρισα και αυτά τα πούρα σίγουρα ηταν φυλαγμένα κάπου πολύ καλά... 18 χρονια Περίμεναν και κυριολεκτικά χαμογέλασα σκεπτόμενος, πως σκατά τα βρήκα :D !!!!

Έφυγα ... ηταν ωρα εργασίας , είχα να κάνω πολλές δουλειές , είχα να δω δύο σημαντικούς ανθρώπους, επρεπε να πάω λιμάνι για κάτι υπογραφές ....  αλλά έφυγα, πήγα  στο γραφείο μου, εκλεισα την πόρτα και πάτησα πάνω στην καρέκλα (οχι δεν εσπασε) Και αφαίρεσα το smoke sensor!!! Πήρα ενα pint νερο :wink: και διάλεξα ένα πουράκι ως συνήθως αυτό που θεωρούσα πιο άσχημο και το χαζευα. Έπαιζα με το τρελό δαχτυλίδι του το μύριζα και το ξαναμύρισα ήταν ώρα να το καπνίσω... ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

Μαλακό ,κρεμώδες και κάπως άγρια υφή στο ράπερ ... (λιγο πιο χοντρο απο σλεντερέλλα το βρήκα 8) )

Κόβω ευλαβικά φοβούμενος μην το σπάσω  το λεπτούλι ... Έχοντας αυτή την σταθερή μυρωδιά μέντας στην μύτη μου!!!! 
Κρύο τράβηγμα χώμα βρεγμένο χώμα γη, χορτάρι ... 

Φοβήθηκα να σας πω την αλήθεια μη μου ερχόταν καμιά Στουμπα και απογοητευόμουν!!! 

Ανάβω με σπίτρο... και ρουφάω... Κρύο!!! Αφού κάνει μια μικρή στάχτη περίπου πέντε χιλιοστα , Αρχίζει!!! 
Πλούσιες εναλλαγές και συνεχόμενες... Αλμυρό στην αρχή γλυκό σαν μέλι στη συνέχεια φρούτα κόκκινα και μαστιχα... Δε γίνεται να βρήκα μαστίχα δεν γίνεται!!! Ο συνδυασμός του γήινου  με την φρουτώδες με τρέλανε...  αρκετά φρούτα και γλύκιες βγήκαν προς την μέση... Κίτρο και δέρμα ενω λίγες σταγόνες καραμέλας έκαναν μια τέλια συνταγή!! 8)

Καιγόταν πολύ γρήγορα και το κάπνιζα με τη συνοδεία νερού οπως είπα που βοήθουσε. Ηταν μεσημεράκι και ουτε ειχα φάει κάτι...... Η μαλακη υφή του αλλά και το καταπληκτικό του τράβηγμα ηταν ένας άλλος λόγος που είχα ξετρελαθεί... 

Μπήκε στο τρίτο τρίτο χωρίς να το καταλάβω σε περίπου 25 με 30 λεπτά είχα φτάσει στο δαχτυλίδι χωρίς να πικρίσει χωρίς να σβήσει και το κυριότερο χωρίς να μείνει στάσιμο. Περίπλοκα πολύπλοκο που θα λέει και ενας φιλος ... Κάπου εκεί στο υψος του δακτυλιδιού εμεινε σχεδόν μονο η μεντα να μου τσιμπάει την γλωσσα ... 

Μου θύμισε περισσότερο το νούμερο τέσσερα της σειράς παρά το 1 και το 2. Κινούμενο βέβαια σε πολύ πιο ψηλές πτήσεις απο το 4 και με πολύ πιο έντονες εναλλαγές. Πιστεύω πως αν κάπνιζα αυτό το πούρο πριν δύο χρόνια δεν θα το εκτιμούσα όσο το εκτίμησα τώρα. 

Και να φανταστέιτε οτι το κάπνισα 25-30 λεπτά μετά απο ταξίδι αρκετών ημερών!!! :mrgreen:
Εικόνα
Δικαιωματικά πλέον, αν και σπανία και καταργημένα είναι αγαπημένη μου σειρά πούρων!!! 

Medaille d or λοιπον!!!
Τελευταία επεξεργασία από Haris_g σε Σάβ Σεπ 16, 2017 10:47 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Σάβ Σεπ 16, 2017 10:35 am

Όμορφη περιγραφή Χάρη.
Η εικόνα που ζωγράφισες με το άνοιγμα του κουτιού… σα να σ’ έβλεπα
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Σεπ 16, 2017 10:42 am

+1
το πούρο πάνω απ' όλα είναι πάθος κύριοι, πάντα τέτοια Χάρη!

Επιστροφή σε “La Gloria Cubana”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης