Principes Maduro Sumo Short Robusto

Άβαταρ μέλους
Matchoman

Principes Maduro Sumo Short Robusto

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Τρί Φεβ 21, 2017 2:32 pm

Καλησπέρα εις τους απανταχού γης λάτρεις του γαλάζιου καπνού!!!! Καλημέρα συνοδοιπόροι, στα όμορφα και άσχημα ταξίδια του μυαλού!!
Η Δευτέρα, από μόνη της για τους περισσότερους είναι μια δύσκολη μέρα!! Χτες λοιπόν και επειδή η καλή μέρα, όπως ο σοφός λαός λέει, φαίνεται από το πρωί, η Δευτέρα έδειξε από νωρίς τα δόντια της!!! Ήταν μια πραγματικά πολύ δύσκολη και απαιτητική μέρα όσον αφορά την εργασία και συνέχισε έτσι γεμάτη υποχρεώσεις μέχρι αργά το βράδυ που ο άμαχος πληθυσμός έπεσε στην αγκαλιά του Μορφέα!!!
Εδώ να κάνω μια παρένθεση και να αναφέρω ότι τελευταία στάση πριν την αγκαλιά του Μορφέα, για τα γυναικόπαιδα και τον υποφαινόμενο, υπήρξε ένα παιδικό αποκριάτικο πάρτι, όπου μπούχτισα παμπολειο και μακαρένα και έκανα ένα κεφάλι σαν να έιχα κατεβάσει 1lt από την χειρότερη μπόμπα που υπάρχει σε ποτό!!!! Αφήστε που δοκίμασα και ένα απαίσιο León Jimenes Petites Vanilla, το οποίο αν και υποτίθεται με γεύση βανίλιας, ήταν μες την πίκρα και έμεινε ακάπνιστο στο τασάκι αφού κόντεψε να μου κάνει τα έντερα σπληνογάρδουμο!
Επιτέλους!!! Ηρεμία, Ησυχία, η Γαλήνη όμως???? Που πήγε η Γαλήνη?? Μάλλον πρέπει να κάνω κάτι εγώ να την φέρω κοντά μου!!! Ο καιρός έξω σχετικά καλός, μια όμορφη ξάστερη νύχτα χωρίς ιδιαίτερο κρύο. Με ένα φθινοπωρινό πανωφόρι καθόσουν άνετα έξω. Για πάμε λοιπόν συγκέντρωση απαραίτητων πολεμοφοδίων και στάση στο Κεδρόκουτο, για επιλογή φούμας!!! Θέλω κάτι να συνοδεύσω τον πιστό φίλο μου, Γιάννη Δανιέλλη, ο οποίος με κοιτάει περήφανα φορώντας το καπέλο του, ενώ χαμογελάει δειλά κάτω από τη μουστάκα του!!! Εδώ είμαστε στάση στην ραφιέρα του Δομίνικου!! Στη μέση κάπου τεμπελιάζουν μερικοί μελαμψοί ζουμπάδες ξυπόλητοι Πρίγκιπες . Εεειι λέω στον έναν απλώνοντας του χέρι μου έλα πάμε ήρθε η ώρα!! Αράζω στο μπαλκόνι γεμίζω το ποτήρι μου και παίρνω το ζουμπά ανα χείρας!!!
Εικόνα
Ωραίο γυαλιστερό, λιπαρό σώμα δεν το λες πρίγκιπα αλλά ούτε κουασιμόδο.
Εικόνα
Μυρίζω και μου έρχονται στο μυαλό οι καραμέλες βουτύρου που με τράταρε η μακαρίτισσα η κυριά Μαρία από το μπακάλικο της γειτονιάς, όταν πήγαινα σαν παιδί για ψώνια με το σκονάκι της μαμάς. Μέχρι να μου ετοιμάσει τα ψώνια μου προσέφερε από αυτές τις λιχουδιές, τις οποίες λάτρευα στα παιδικά μου χρόνια και με έβαζε στην παλιά ψάθινη καρέκλα να περιμένω!!!!
Κόβω και τραβάω στο Pre παίρνω πάλι βούτυρο και ζαχαροκάλαμο! Ανάβω κινητήρες, μέγιστη Ισχύ, απογείωση, σκέλη πάνω και πάμε!!! Στο 1/3 έχουμε βουτυροκακάο έντονο που συνοδεύεται από μια γλύκα, η οποία δεν μπορώ να καταλάβω, τι ακριβώς είναι και σαν σύνολο έρχεται και δένει αρμονικά με το Jack Daniels!! Στο 1/3 η στάχτη μένει πάνω ενώ ο καπνός είναι πυκνός και το τράβηγμα ανετότατο!!
Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Στο 2/3 σκάει μύτη ένας καφές μερακλίδικος και γαργαλάει τον ουρανίσκο ενώ στα χείλη μου μένει μια αίσθηση σαν να τα ακούμπησα σε παλιό δερμάτινο σακάκι. Γίνεται τρελό παιχνίδι καθώς ανακατεύονται με το Tennessee Whiskey!!! Η πρώτη στάχτη έπεσε στις πρώτες ρουφηξιές του 2ου τρίτου, ενώ ο καπνός εξακολουθεί να είναι γαλανόλευκος και πυκνός. Το δε τράβηγμα εξακολουθεί να είναι άνετο και η καύση αρχίζει και γίνεται ομοιόμορφη διορθώνοντας από μόνο του κάποιες ατέλειες που εμφανίστηκαν.
Εικόνα Εικόνα
Περνάμε στο 3/3, στην αρχή του οποίου πέφτει και η δεύτερη στάχτη. Καπνός πυκνός τράβηγμα άνετο και ο καφές με το παλιό δέρμα γίνονται εντονότερα ανεβάζοντας τη θερμοκρασία στα κόκκινα!! Στο τελείωμα σκάνε μύτη και τα πικάντικα πιπέρια, έτσι για να σε αναγκάσουν να βάλεις στο ποτήρι λίγο ακόμα να τα σβήσεις!!!
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Ένας κοντόχοντρος, μελαμψός, Πρίγκιπας, που σε αντίθεση με την τιμή του, γευστικά μόνο ξυπόλυτος δεν είναι και σου κρατάει ευχάριστα συντροφιά ακόμα και όταν συνοδεύεται από ένα απόσταγμα με τόσο ιδιαίτερη γεύση!!! Όχι τόσο πολύπλοκα, αλλα Πολύ VFM πούρα, που Πάντα υπήρχαν και πάντα θα έχουν θέση στο αφιερωμένο, στον Δομίνικο, συρτάρι του Υγραντήρα.
Εικόνα
Τα Principes γενικά αν τα πετύχεις φρέσκα πρέπει να τα αφήσεις να μεστώσουν λίγο καιρό στον υγραντήρα και να απαλλαγούν από την Αμμωνία, ( θ μου πείτε, όλα τα φρέσκα πούρα έχουν Αμμωνία. Ναι αλλα εδώ είναι το κάτι άλλο), η οποία είναι πολύ έντονη και καθιστά το κάπνισμα τους Αδύνατο. Τα συγκεκριμένα ήταν από κούτα 02 L 16
Εικόνα

Principes Maduro short Robusto από την La Aurora
4 x 54 - Long Filler - Box Of 25
Strength: Mild
Shape: Rothschild
Country: Dominican Republic
Color: Maduro
Wrapper Origin: Indonesian
Wrapper Leaf: Sumatra
Price: from 1.80 euro

Απο το site της La Aurora

HANDMADE VERSION
Príncipes Long Filler Maduro has an extra aged wrapper from Indonesia, very dark color, that gives sweetness to the taste without adding more strength. Opposite to the popular belief, the dark wrappers affects the taste sweetening it, but not providing more strength, which is actually conditioned by the amount of ligero tobacco leaves that has the cigar blend. This is a popular cigar, one hundred percent handmade with quality tobaccos from Cibao Valley, Dominican Republic, but at a great price, with a mild strength very tasty. It is an ideal cigar for those who likes high quality smokes but do want to spend a lot of money.IIndonesia binder and a filler 100% tobacco leaves from Cibao Valley, Dominican Republic. Besides, the cigars are sold in a premium packaging: a cabinet cedar box with the bundle inside tied up and wrapped by a white tissue paper.
Εικόνα
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
karachrist

Re: Principes Maduro Sumo Short Robusto

Δημοσίευσηαπό karachrist » Τρί Φεβ 21, 2017 3:59 pm

Ενταξει, ποσο πιο αναλυτικη περιγραφή πια???
Φανταζομαι μια τετοια περιγραφή σε κάθε είδους πουρο και το κορυφαιο βιβλιο - οδηγος για πουρα θα λανσαριστεί στην αγορα με το ονομα σου, φιλαρακι μου.
Πραγματικα πολύ καλη περιγραφή, για ένα πουρο που δεν είναι τοσο διαδεδομενο και αξιζει τα λεφτα του...
Sláinte
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Τρί Φεβ 21, 2017 5:39 pm

Φιλαράκι μου καλό σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!! Άλλος είναι αυτός, του οποίου οι περιγραφές, μας έχουν ταξιδέψει σε μέρη Beyond any Imagination και πρέπει να γίνουν βιβλίο!!! Εγω απλά προσπαθώ, όπως κι εσύ άλλωστε, να τηρω τα ποιοτικά πρότυπα της Ιερας Ημων Μονής, όσον αφορά τις περιγραφές τουλάχιστον!!!! Nothing More. Nothing less!! 8) 8) 8) 8) 8)
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Τρί Φεβ 21, 2017 7:09 pm

karachrist έγραψε:πολύ καλη περιγραφή, για ένα πουρο που δεν είναι τοσο διαδεδομενο και αξιζει τα λεφτα του...

Φιλαράκι περιμένω και δική σου ταξιδιάρικη!!! :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Mic

Δημοσίευσηαπό Mic » Τρί Φεβ 21, 2017 7:23 pm

Κων/νε πολύ ενδιαφέρον. Αν και η εμπειρία μου απ´ τα non είναι μηδαμινή, μ' έβαλες στην πρίζα να καπνίσω τη χορηγία σου το συντομότερο δυνατό (ίωσης επιτρεπούσης). Άντε, να οργανωθούμε γιατί "χαθήκαμε". Έρχεται και φιλοξενούμενος τον άλλο μήνα... :wink:
Άβαταρ μέλους
karachrist

Δημοσίευσηαπό karachrist » Τρί Φεβ 21, 2017 7:32 pm

Mike και γω να ξερεις δε σε εχω ξεχασει... απλα ψαχνω την καταλληλη στιγμη για να δοκιμασω την χορηγια σου....εννοειτε πως θα γραψω τωρα που πηρα μπροστα...
Εννοειτε να οργανωθουμε και να προετοιμασουμε το εδαφος για τον επισκεπτη μας...
Οσο για τον ξυπολητο πριγκιπα δοκιμασε τον αφοβα
Sláinte
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Τρί Φεβ 21, 2017 7:43 pm

Mic έγραψε:Κων/νε πολύ ενδιαφέρον. ....

Μιχαλη καλησπερα και περαστικα!!! Σιγουρα σε καμια περιπτωση δεν το συγκρινω με την Gloria αλλα πιστευω οτι πραγματικα ειναι αξιο δοκιμης 8)
Οσο για την οργανωση εννοειτε να το τρεξουμε
Mic

Δημοσίευσηαπό Mic » Τρί Φεβ 21, 2017 8:05 pm

Ευθύμη καλησπέρα, σχετικά με τις ευγενικές χορηγίες, χαλαράάάά! Αν σκεφτώ πόσες χρωστάω εγώ... :oops:
Στέλιο (Goutsou), με την πρώτη ευκαιρία θα ποστάρω την μία απ´ τις χορηγίες σου. Το hoyo των θεών, περιμένει ακόμη στη σειρά...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Φεβ 23, 2017 5:01 pm

Εικόνα

ελληνική τιμή 3,30 €

είχα αγοράσει από τις αρχές του περασμένου καλοκαιριού μια τετράδα
που για διάφορους λόγους δεν είχα ακουμπήσει ως τώρα
με αφορμή λοιπόν τα θετικά σχόλια που διάβασα από το φίλο Matchoman
έβγαλα χθες το απόγευμα ένα να το καπνίσω
(Κωνσταντίνε θα με συγχωρήσεις ελπίζω για το ύφος, αλλά έκανα προσπάθεια για να είναι κόσμιο) 8)

τα Principes ήταν η φτηνιάρικη machine made-short-filler σειρά της Aurora
με πολύ μεγάλες πωλήσεις σε puritos και cigarillos εδώ και δεκαετίες
μέχρι που η εταιρεία αποφάσισε να φτιάξει και μια επίσης φτηνή, αλλά χειροποίητη long filler σειρά πούρων
που κυκλοφόρησε σε claro & maduro version

κάπου διάβασα, χωρίς όμως να είμαι πεπεισμένος ότι ισχύει
πως το maduro wrapper της περίπτωσης μας, έλκει βραζιλιάνικη καταγωγή
με το ινδονησιακό binder και το δομινικανό filler να ολοκληρώνουν τη σύνθεση του blend

το pre έχει κάτι άσχημο, σαν μούχλα, ή ξαναζεσταμένο παστίτσιο για τρίτη φορά
με τις πρώτες νότες να κινούνται σε ένα περίεργο γλυκόπικρο mood, βγάζοντας καντάρια ταγγίλα
οι γεύσεις ποικίλουν από βρεγμένο χαρτόνι και ξερό χώμα
μέχρι πικρές φλούδες δέντρων και μπαγιάτικο καφέ
με ένα ξεθωριασμένο πιπέρι να καρυκεύει τα ακαρύκευτα

κι όσο κι αν έσφιξα τα δόντια για να το καπνίσω, το μπαγάσικο έμεινε εκεί αμετακίνητο
δίχως να μπορέσω να βρω ούτε καν ένα θετικό στοιχείο να μετριάσει την αιώνια καταδίκη του
και χωρίς να μπορώ να δικαιολογήσω, ούτε 50 από τα 330 σεντς που πλήρωσα για τη χάρη του

έχοντας καπνίσει μπόλικα πούρα από τις διάφορες σειρές της Aurora
μπορώ να πω άνετα πως είναι μια από τις δομινικανές brand που μου αρέσουν
αλλά αυτός ο χοντρός ζουμπάς ήταν αίσχος

και δε νομίζω πως οφείλεται σε νεότητα φίλε Κωνσταντίνε
αφού τα συγκεκριμένα τα ‘χω στα αμπάρια κοντά εννιά μήνες
για να βεβαιωθώ φυσικά πως δεν έπεσα στον απόλυτο Κουασιμόδο
θα δοκιμάσω κάποια στιγμή και κάποιο από τα άλλα…
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Πέμ Φεβ 23, 2017 5:54 pm

Εκφρασου ελευθερα Τακη :mrgreen: :mrgreen: !!!!!! Οτι σου εβγαλε φιλε μου. Ασε τις κοσμιοτητες κατα μερους :mrgreen: :mrgreen: :evil: !!! Εχω καπνισει πολλα απο αυτα απο μια 25αρα κουτα οπως και toro επισης απο μια κουτα, αγορασμενες απο την χωρα των μιζαδορων εταιρων μας, και ειλικρινα αυτο που περιγραφεις δεν μου εχει τυχει!!!!! Επεσα σε κουτες καλες??? Ισως!!!! Ιντα να πω δεν κατεχω!!!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Φεβ 23, 2017 6:48 pm

de gustibus non est disputandum, sol omnibus lucet 8)
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Πέμ Φεβ 23, 2017 7:11 pm

Αν όλοι απεχθάνονται κάτι, θα πρέπει να το εξετάσουμε. Αν σε όλους αρέσει κάτι, πάλι θα πρέπει να το εξετάσουμε.
Κομφούκιος

8) 8)
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Φεβ 23, 2017 7:28 pm

ναι φίλε μου, μόνο που στην περίπτωση μας περισσότερο κι από τη ρήση του Κομφούκιου
νομίζω πως καλύτερα κολλάει το "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα"
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Πέμ Φεβ 23, 2017 7:31 pm

+10000000
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Παρ Φεβ 24, 2017 12:04 am

Καλησπέρα Κωνσταντίνε και Τάκη
πριν 1,5 χρόνο περίπου είχα καπνίσει 10-15 από αυτά τα μαδούρο και μαζί με τα toro μου φάνηκαν ένα κλικ καλύτερα από τα υπόλοιπα της σειράς που έρχονται στη Ελλάδα, ήταν κάτω από 3 € τότε το εν λόγω μαδούρο,
λοιπόν μου άρεσαν ολίγον για την κατηγορία τους, ήταν γλυκοκάπνιστα αλλά μέχρι τη μέση, το πολύ να το πήγαινα μέχρι τα 2/3
θα συμφωνήσω με τον Τάκη για την πικρίλα, ταγγίλα, και πιπερονικοτίνες αλλά από τη μέση και κάτω,
το δε περίεργο που μου είχε συμβεί (και δεν το ξαναγόρασα) ήταν όταν μια μέρα έπιασα ένα με βρεγμένο χέρι και είδα κατόπιν τα δάκτυλά μου να γίνονται καφέ :shock: τα ξανάβρεξα και είδα όντως να ξεβάφει ελαφρώς, έτριψα τα δάκτυλα σε μια λευκή κόλλα χαρτί και ήταν τόσο έντονο το καφέ........... σαν χρώμα ακουαρέλας :mrgreen:
Αυτά !
δεν έχω εξήγηση :idea: :?:

Επιστροφή σε “La Aurora”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης