LA AURORA PREFERIDOS 1903 EDITION - TUBOS PLATINUM

Επισκέπτης

LA AURORA PREFERIDOS 1903 EDITION - TUBOS PLATINUM

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Μάιος 20, 2008 12:34 pm

Όποτε ανοίγω το "θηρίο" πέφτω μπροστά τους. Ακόμη και να το θέλεις δεν μπορείς να τα αποφύγεις, αφού μαγνητίζουν το μάτι σου και αποσπούν τη προσοχή σου. Βρίσκονται εκεί από τον Αύγουστο του 2007 και αναπαύονται.
Πρόκειται για ένα Perfecto (είναι αυτά που κάπνιζε ο .... Μαύρος Πήτ - για να καταλάβετε!) με μικρές σχετικά διαστάσεις 5 Χ 54. Όλα τα λεφτά όμως είναι ο σωλήνας. Εδώ και αν μιλάμε για τέχνη. Ξεχάστε ότι έχετε δεί μέχρι σήμερα στον χώρο του πούρου και είπατε ή σκεφτήκατε "όμορφο είναι". Μιλάμε για πολλά καράτια ή καντάρια (αν προτιμάτε) τέχνη. Ίσως και για τον λόγο αυτό, είναι και πανάκριβα. Θα επανέλθουμε σε αυτό όμως σε λίγο.
Αγοράστηκαν από δύο κομάτια από το καθένα (Platinum, Gold, Sapphire) για δοκιμή από τον GIMENO προς 15 € το καθένα ή κάπου εκεί γύρω (αν θυμάμαι καλά). Το συγκεκριμένο (Platinum) έχει Wrapper Καμερουνέζικο και τα υπόλοιπα (Filler και Binder) είναι Δομινικανά.
Επι του θέματος τώρα!
Πολύ καλή κατασκευή, όλα τα λεφτά η συσκευασία (tubos) - το ξαναείπαμε αυτό νομίζω, αλλά όπως και να το κάνουμε δεν μπορώ να το ξεχάσω. Πολύ γευστικό με αρκετό άρωμα και γεύση κυρίως ξύλου (αυτό μπόρεσα να διακρίνω). Προσωπικά δεν με χαλάει ιδιαίτερα η γεύση του ξύλου (αν μιλάμε όμως για ξύλο, προτιμώ τα γνωστά καδρόνια - RGPE - που μου δίνουν και την υφή του ξύλου :lol: :lol: )
Έχει πολύ καλή καύση και όπως είπαμε, κατασκευαστικά παίρνει Α+ και όπως καταλαβαίνετε στριφογυρίζω σχετικά με την κατασκευή του, αφού δεν μπορώ να βρώ κάτι άλλο να σχολιάσω για αυτό.
Για να μην το μακραίνουμε το θέμα, σαφώς και περίμενα πολλά περισσότερα από αυτήν την πλατινένια "σφαίρα"
Πολύ ακριβό πούρο για αυτό που μου έδωσε και μπορώ να φανταστώ μια πολύ μεγάλη λίστα με Κουβάνικα και μη πούρα, τα οποία τελικά εκτιμώ περισσότερο. Αλλά η τιμή είναι κάτι σχετικό, όιπως σχετική είναι και η ισοτιμία του € με το $. Ξεχάστε για λίγο την τρέχουσα ισοτιμία και αναλογιστείτε αν θα είσασταν διατεθειμένοι να ξοδέψετε περίπου 20$ για ένα τέτοιο πούρο. Πιστεύω πως θα τα δίνατε (μην ξεχνάμε ότι μας μένει ο άδειος σωλήνας, που - δεν θυμάμαι αν το ανέφερα παραπάνω - είναι καταπληκτικός), αλλά δεν νομίζω ότι θα συνεχίζατε να δοκιμάσετε και τα υπόλοιπα της σειράς ή πολύ περισσότερο να τα ψωνίσετε σε πακέτο. Κάτι που πλέον ξέρω ότι εγώ δεν πρόκειται να κάνω. Η δοκιμή ξεκίνησε (απομένουν τα υπόλοιπα της παρέας) αλλά γνωρίζω ήδη ότι εκτός συγκλονιστικών γεγονότων, θα μείνουμε εκεί. Με κόστος περίπου όσο ένα κουτί Monte A ή δύο κουτιά Partagas PSD4 (σε περιόδους προσφοράς) δεν παίρνουν ψήφο εμπιστοσύνης ούτε για πλάκα.
Αυτό που με "πόνεσε" ήταν ότι είχα μεγάλες προσδοκίες για αυτά. Τελικά καλύτερα να κάπνιζα μια ........ ρέγγα, που θα άφηνε σαφώς καλύτερες αναμνήσεις.
Οι Αμερικάνοι και οι λοιποί ... "γνώστες" τα εκθειάζουν. Ίσως γιατί η συντριπτική τους πλειοψηφεία δεν έχει πρόσβαση στα "καλά" - πράγμα που με ανησυχεί ιδιαίτερα εν όψει μιας πιθανής άρσης του εμπάργκο και κατάργησης του νόμου "Μπάρτον-Χέλμς", οπότε θα χαθούν τα κουβάνικα από την αγορά όλου του υπόλοιπου πλανήτη. Ένα πράγμα, με τις πρώτες ύλες κάθε είδους, που ζητιούνται σήμερα σαν τρελλές από τους Κινέζους (μετά από το άνοιγμα της αγοράς τους) και αρχίζει πλέον να τραγουδά ο υπόλοιπος πλανήτης.
Αγοράζεις μιά Prosche 924 και βρίσκεσαι αγκαλιά με ένα σπορ AUDI (σήμερα δεν είναι κακό αυτό, αλλά τότε που γινόταν αυτό, ήταν). Και να σκεφτεί κανείς ότι το καταπληκτικό NSU Ro80 με τον Wankel, πήγε "άπατο". Τέλος πάντων, ξέφυγα πάλι.
ΥΓ. Μετά από αυτά δεν δίνω πλέον καμμιά απολύτως σημασία σε reviews από την άλλη μεριά της θάλασσας ή καλύτερα από ανθρώπους που δεν έχουν πρόσβαση σε ΟΛΗ την αγορά.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Μάιος 22, 2008 6:43 pm

Κουκ, μια που το ανέφερες [μια που τ' ανα (φεραμε) :) ] πόσο σου χρέωσε μεταφορικά ο gimeno τελευταία φορά που ψώνισες απ' αυτόν? Θυμάσαι?

Μήπως έχεις και κανένα φρέσκο τιμοκατάλογό του?
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Πέμ Μάιος 22, 2008 7:42 pm

πόσο σου χρέωσε μεταφορικά ο gimeno

φτιαχτηκες για magnum 50 ανδρεα;.
νομιζω να υπολογιζεις για 2-3 κουτια να χρεωσει κανενα 30αρι.
αλλα θυμησου ποσο χρεωνει το ιδιο το κουτι!
δεν το λεω δυνατα, γιατι αν το επαναλαβω, και να μην του εχει εξαντλησει ολα τα στοκ ο skipper (απο τοτε που ειπα πρωτη φορα τιμη), θα εξαντληθουν τωρα :P :P :P :P :P
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Μάιος 22, 2008 9:14 pm

Mr Cool έγραψε: ... πόσο σου χρέωσε μεταφορικά ο gimeno τελευταία φορά που ψώνισες απ' αυτόν? Θυμάσαι? Μήπως έχεις και κανένα φρέσκο τιμοκατάλογό του?

Ανδρέα
Δεν έχω παραγγείλει τίποτε από αυτόν, αν θυμάσαι τα είχα πάρει από το μαγαζί το καλοκαίρι. Όσο για κατάλογο δεν ξέρω άν υπάρχει καινούργιος. Τον παλαιό (2007) τόν έχω ήδη "σηκώσει".
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Μάιος 23, 2008 7:40 pm

Τελευταία φορά που ψώνισα απ' αυτόν, κάπου δύο χρόνια πριν, μου χρέωσε σχεδόν 50 ? μεταφορικά [κάπου 40 για τη μεταφορά και σχεδόν 10 για αμπαλάζ (!!!)] και τσατίστηκα και δεν ξαναψώνισα.
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Παρ Μάιος 23, 2008 8:05 pm

τα ταχυδρομικα ειναι, εχω την εντυπωση, το κοστος των γραμματοσημων. απο κει και περα χρεωνει την αποστολη, ως αυτοτελη υπηρεσια (μην ξεχναμε οτι δεν ειναι ιντερνετεμπορος, αλλά καταστημα, και μαλιστα με κρατικα καθορισμενη τιμη λιανικης).
υποθετω οτι η παραγγελια ηταν δυο δεματα;
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Μάιος 23, 2008 8:29 pm

Όχι βέβαια ήταν ένα δέμα και για την ακρίβεια ήταν 48 ? !!!
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Παρ Μάιος 23, 2008 8:56 pm

αουτς, τον θυμαμαι φθηνοτερο - με τα ματια της ψυχης μου κοιταζω; :evil:
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Μάιος 23, 2008 9:10 pm

Νομίζω ότι αφού υπάρχει η Ελβετία, η Ισπανία το έχει χάσει το παιχνίδι.
Άβαταρ μέλους
capobomba

Re: LA AURORA PREFERIDOS 1903 EDITION - TUBOS PLATINUM

Δημοσίευσηαπό capobomba » Σάβ Μάιος 05, 2018 1:25 pm

Υπάρχει κανείς με πρόσφατη εμπειρία από preferidos της La Aurora?

Επιστροφή σε “La Aurora”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης