Diesel by A.J. Fernandez

Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τετ Αύγ 25, 2010 8:29 am

Κερασμενη απο γνωστο-εξαφανισμενο συμφορουμιτη-σε μια δικαιη ανταλλαγη με φιαλη ελληνικου οινου (ισως και σε μια υποχθονια προσπαθεια του να μου αλλαξει γνωμη για τα NC ) αυτη η καρβουνιασμενη τορπιλη μου φανηκε εξ'αρχης πολυ παραξενη και μακρια απο την συνηθισμενη οπτικη που εχω παγιωσει αντιμετωπιζοντας μονο cubans.
Αν την ελεγα ασχημη θα ελεγα ψεματα.Ετσι απλα θα την πω ιδιομορφη και διαφορετικη.Συγκεντρωνει ολα τα χαρακτηριστικα κατασκευης των NC-ομορφο wrapper,εξαιρετικο καψιμο και διατηρηση καυσης ομως...
Πριν ακομα απο το αναμμα,κατα τη διαρκεια των "προκαταρκτικων" παιχνιδιων εκανε την εμφανιση του το πιπερι,αυτο το καψιμο που προσωπικα δεν με ενθουσιαζει στο πουρο(προτιμω πιο floral γευσεις).
Αναμμα και ...καψιμο,πιπερι.Εντονο,λιγο ενοχλητικο αλλα με την ωρα η αυτο συνηρθε η εγω συνηθισα.Το συνοδευσα οπως συνηθως με παγωμενο νερο-αυτη τη φορα ηπια λιγο παραπανω για να καθαρισει η γλωσσα απο το πιπερι.
Περασα περιπου μια ωριτσα παρεα του,το αποχαιρετησα ησυχα λεγοντας Good bye και οχι au revoir και ...συνεχισα να εχω την ιδια αποψη για τα NC που ειχα και πριν.Οτι ο,τι και να κανουν δεν θα γινουν ποτε ...Cubans
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Άβαταρ μέλους
Realtor

Δημοσίευσηαπό Realtor » Τετ Αύγ 25, 2010 4:11 pm

Leonida το Diesel και το torpido αλλα και το shorty ειναι απο το αγαπημενα μου και συμφωνο απολυτα με την περιγραφη που εδωσες.
RedRum ειμαι με το μερος σου στο οτι υπαρχουν NC sticks που στεκονται περηφανα πλαι στα κουβανεζικα και οι μαρκες και παραγωγοι που αναφερεις ειναι απο τις πιο καλοπουλητες εδω στην Αμερικη.
RedRum πμ sent
Cheers !!!
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Αύγ 25, 2010 4:15 pm

δεν ξερω εαν ειναι καλο η κακο πουρο. δεν το εχω δοκιμασει. αυτο που ξερω ειναι οτι πολλες φορες συγκρινουμε διαφορετικα πραγματα. πχ. δεν υπαρχει κουβανεζικη τορπιλη με ρινγκ 56 με 12 εκατοστα μηκος με $99. Τα πουρα αυτα δεν ειναι premium ΜΚΠ. ειναι "καθημερινα" φτηνα πουρα, που στην αμερικανικη αγορα πουλανε σαν τρελα. Η αμερικανικη αγορα ειναι διαφορετικη απο την ευρωπαικη, εκει το πουρο ειναι πιο καθημερινο ειδος, παρα ειδος "πολυτελειας" οπως στην ευρωπη. Στην αμερικη τα πουρα με 80-100 δολ το κουτι ειναι αυτα που εχουν τις μεγαλυτερες πωλησεις, γιατι αυτα καπνιζουν οι περισσοτεροι.

Μια τορπιλη κουβανεζικη αντιστιχου μεγεθους κοστιζει διπλασια, σαφως και τα καπνα που εχει ειναι πολυ καλυτερα.

Για μια απευθειας συγκριση ΚΠ και ΜΚΠ σε αυτο το μεγεθος καπνισε πχ P2 και Tatuaje Belicoso. παρομοια τιμη, παρομοιο μεγεθος.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Αύγ 25, 2010 6:18 pm

RedRum έγραψε:Για μια απευθειας συγκριση ΚΠ και ΜΚΠ σε αυτο το μεγεθος καπνισε πχ P2 και Tatuaje Belicoso. παρομοια τιμη, παρομοιο μεγεθος.

Ηλία μου, άν και σε πολλές-ίσως τις περισσότερες-προσεγγίσεις συμφωνούμε, εδώ είναι ένα σημείο δεν σε ακολουθώ.

Η λογική της σύγκρισης σε θέματα που αφορούν στη γεύση ή στην οσμή ή ακόμα ακόμα και στην αισθητική, συνήθως εγείρουν αντιπαραθέσεις . Ομαδοποιούν δυο κατηγορίες ανθρώπων. Τους γνώστες/ψαγμένους απο τη μιά και τους άσχετους/δήθεν απο την άλλη. Υποθέτω ότι ανήκω στη δεύτερη, μιας και διαβάζοντας εμφαντικές δηλώσεις και άκαμπτες υπερασπιστικές γραμμές, δεν έχω τίποτα αξιόλογο να προσθέσω.

Σαν τέτοιος λοιπόν, άσχετος/δήθεν, αρέσκομαι να δοκιμάζω και βεβαίως να επιδοκιμάζω αξιόλογες προσπάθειες όπως αυτές του Fernandez. Και θα συνεχίζω να το κάνω.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Αύγ 25, 2010 6:56 pm

Με κατασυγκινησες με την αυτοκριτικη σου. Λεο. Σου προτεινω να τα συνοδεψεις με βουλγάρικη φετα.

Με την εμφανιση του ΟξΑπΟδω αρχισατε παλι τα ιδια και μαλιστα στην λοου σιζον, που οι πιο πολλοι ασχολουνται με αλλα σπορ αντι του φοφουμ.
Μονοι εισαστε. Κι εγω φευγω. Βαρεθηκα τα φιδια του Ευβοϊκου και παω σε ενα πλυσταριό.
Ναναι καλα ο λορντ που μου εδωσε την ιδεα και επεισα το ceο, που ηθελε Πορτο Τσερβο ή εστω Πορτο Ναβαρινο.
Κερκυρα λοιπον, μετα απο δεκαετια και βαλε.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Αύγ 25, 2010 11:29 pm

@Λεο

συμφωνω απολυτα μαζι σου. Περισσοτερο γενικη διαπιστωση εκανα παρα συγκεκριμενη κριτικη σε καποιο πουρο.

Απλα ο φου μαν τσου (ΛΙ) ειπε οτι δεν του αρεσε και οτι δεν τα πιανουν τα ΜΚΠ τα ΚΠ, γενικευοντας το. Και αρκετοι κανουν το λαθος αυτο.

Συμφωνω οτι ειναι η δεν ειναι σε καμια περιπτωση η τιμη απολυτος παραγοντας. Πολλα αγαπημενα μου ΜΚΠ ειναι φτηνα, στα 4-5 δολλαρια. Αλλα πχ, μπορεις να βγαλεις συμπερασμα για την ποιοτητα των κουβανεζικων εαν εχεις καπνισει μονο JLP και Partagas PCE?

@Νικο, καλα να περασεις στο καταπρασινο νησι μου. πας στην καλυτερη εποχη. Οποσδηποτε να πας στο ρουφ γκαρντεν του Καβαλιερι (απο το Λιστον ισια πανω, διπλα απο το αγαλμα του Καποδιστρια ).

Χαιρετισμους στον φιλο μου τον Νικο (τρελος σερβιτορος, μελαχρινος με μαλλι γλυμενο, δεν γινεται να μην τον πετυχεις) και ρωτα τον εαν το καπνισε το πουρο που του εδωσα. Και στον αλλο τον τρελο τον καραφλο σερβιτορο τον Χρηστο νομιζω.

Εαν εισαι μετα τις 12 το βραδυ στη ρεσεψιον θα ειναι ο Αντωνης, καταπληκτικο παιδι επισης πολλους χαιρετισμους. Πραγματικα μας κανανε την διαμονη υπεροχη.

πμ εαν θες αλλες πληροφοριες για εστιατορια, παραλιες κτλ κτλ
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Πέμ Αύγ 26, 2010 8:05 am

Συμφωνα με την -νεα- κατηγοριοποιηση του Μεγα Μαγιστρου του Φορουμ(για συντομια στο εξης ΜΜΦ) κι εγω ανηκω στην κατηγορια ασχετος/δηθεν/μυρωδιας/poser αλλα αυτο που ο καημενος ειπα ειναι οτι το συγκεκριμενο πουρο ηταν μετριο και οτι ως τωρα δεν εχω βρει NC να με συγκινησει οπως το BBF ,το Trinidad Robusto T η το Magnum 46 (αφηνωντας εκτος συναγωνισμου ολα τα Cohiba).
Δεν καταδικασα στο πυρ το εξωτερο τιποτα και κανεναν αλλο κατασκευαστη πιτας,απλα εμμενω στη θεση μου οτι τα NC -ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ τονιζω-δεν εχουν κερδισει μια θεση στον υγραντηρα μου.
Δικαιωμα μου; Νομιζω !
Αποψη μου; Εχω το δικαιωμα να την εκθετω !
Εχετε ολο το δικαιωμα κι εσεις να την απορριψετε/παραβλεψετε/προσπερασετε.
@Νικο
Καλες διακοπες στο πανεμορφο νησι
Ο κινεζος μεταποιητης ρουχων abibas και biesel !
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Αύγ 26, 2010 8:47 am

@Νίκος
Θενκς για το τιπ της φέτας. Τη δοκίμαζα τόσο καιρό με τα τεσσάρια και δεν έλεγε τίποτα. Ξυνό με ξυνό :lol:

Προπόνηση κάνουμε με τον λόρδο. Ζεσταματάκια εν αναμονή της επίσημης έναρξης της αγωνιστικής περιόδου.

Καλό ρηλάξ.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Αύγ 26, 2010 9:40 am

Σας ευχαριστώ όλους και θα παρακολουθώ τις μάχες, που αρχίσαν νωρίς-νωρίς.
μπορεί και να συμμετάσχω :lol: .

@Red
Την ξέρω την Κέρκυρα καλά, από μικρός πήγαινα και όσο ήμουν Γερμανία την επισκεπτόμουν 3/4 μέρες κάθε χρόνο. Βόλευε λόγω σύνδεσης με Ανκόνα.

Δεν μένω μεσ' την πόλη, για ευνόητους λόγους και παρ' όλο που ο CEO εχει τα μέσα λογω επαγγέλματος, ίδρωσα να βρω καλο ξενοδοχείο, που να ΜΗΝ είναι all inclusive.
Μου αρέσει η δυτική πλευρά με τα ωραία ηλιοβασιλέματα και τα μεγάλα κύματα. Ειδικά ο Πέλεκας / Κοντογιαλός, αλλά δεν έχει καλά ξενοδοχεία.
Θα μείνω τελικά στο Γκρεκοτελ Κορφου Ιμπεριαλ στο Κομένο. Το αδερφάκι του Ευα Παλας, που προτιμάω, δεν έχει διαθεσιμότητα μέχρι 16/9, παρ' όλο που οι τιμές ξεκινούν από 250€ τη βραδιά. Κρίση σου λέει.

Δυστυχώς στην Κερκυρα δεν επενδύουν (πλεον) στον υψηλό τουρισμό. Κανένα καινούριο καλο ξενοδοχείο -πραγματικό 5άστερο.

Εκείνο που θέλω όμως να μου πεις είναι το πού θα βρω ποιοτικό φαγητό. Οχι κοψίδια, αλλά ούτε και ψεφτογκουρμέ ή δήθεν ιταλικα με λασπωμένα μακαρόνια. Κατάλαβες.
Thx εκ των προτέρων.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Παρ Αύγ 27, 2010 10:27 am

Νίκος έγραψε:Σας ευχαριστώ όλους και θα παρακολουθώ τις μάχες, που αρχίσαν νωρίς-νωρίς.
μπορεί και να συμμετάσχω :lol: .

@Red
Την ξέρω την Κέρκυρα καλά, από μικρός πήγαινα και όσο ήμουν Γερμανία την επισκεπτόμουν 3/4 μέρες κάθε χρόνο. Βόλευε λόγω σύνδεσης με Ανκόνα.

Δεν μένω μεσ' την πόλη, για ευνόητους λόγους και παρ' όλο που ο CEO εχει τα μέσα λογω επαγγέλματος, ίδρωσα να βρω καλο ξενοδοχείο, που να ΜΗΝ είναι all inclusive.
Μου αρέσει η δυτική πλευρά με τα ωραία ηλιοβασιλέματα και τα μεγάλα κύματα. Ειδικά ο Πέλεκας / Κοντογιαλός, αλλά δεν έχει καλά ξενοδοχεία.
Θα μείνω τελικά στο Γκρεκοτελ Κορφου Ιμπεριαλ στο Κομένο. Το αδερφάκι του Ευα Παλας, που προτιμάω, δεν έχει διαθεσιμότητα μέχρι 16/9, παρ' όλο που οι τιμές ξεκινούν από 250? τη βραδιά. Κρίση σου λέει.

Δυστυχώς στην Κερκυρα δεν επενδύουν (πλεον) στον υψηλό τουρισμό. Κανένα καινούριο καλο ξενοδοχείο -πραγματικό 5άστερο.

Εκείνο που θέλω όμως να μου πεις είναι το πού θα βρω ποιοτικό φαγητό. Οχι κοψίδια, αλλά ούτε και ψεφτογκουρμέ ή δήθεν ιταλικα με λασπωμένα μακαρόνια. Κατάλαβες.
Thx εκ των προτέρων.

στην πολη φαγαμε:

1)στο κλασσικο Rex (ουτα να τολμησεις να πας...).

2)Στο πρωτο οπως ανεβαινεις στην πλατεια δημαρχειου, διπλα απο το δημαρχειο. ΟΠΩΣΔΗΠΗΠΟΤΕ να παρετε μυδια με σως μουσταρδα, μια απο τις καλυτερες σως που εχω φαει (2 φορες πηγαμε). Γενικα οτι πηραμε ηταν πολυ καλο, ακομα και τα μακαρονια ;)

3) Στου Βοτρινι στην Κορακιανα, ακριβουτσικο (τιμες μισελιν εστιατοριου στην αγγλια, ποιοτητα λιγο χαμηλοτερη) αλλα φρεσκοτατα υλικα και αψογο σερβις.

4) Βενετικο Πηγαδι στο Καμπιελο. Επισης τσιμπημενο, αλλα καλο φαγητο.

5)Il Pollo στη Γαριτσα, φτηνα ψαρικα (ψιλα, πχ γαυρο, μαριδα κτλ), πολυ φτηνο καλο μαγαζι. Διπλα ειναι και ο συνονοματος Ηλιας, απο τα καλυτερα κοψιδια στην Κερκυρα.

πηγαμε στο Μαντουκι (μαντουκιωτης ειμαι... με οτι αυτο συνεπαγεται...), που ειχε την περιφορα στις 14 και ψηναν αρνακι στη σουβλα και σουβλακια παντου, οποτε φαγαμε κοψιδι... (αναστεναξαν τα αρνακια... και το στομαχι μου...)

Γενικα ακριβο το φαγητο στην Κερκυρα (εχω καλομαθει απο Ξανθη στην Ελλαδα που εχουμε καλο και φτηνο φαγητο), αλλα φανταζομαι εαν ξερεις απο τιμες Αθηνας ισως σου φανει και φτηνο! χεχε!

καλα να περασεις, σε ζηλευω!!! Η Σονια επαθε πλακα, μου λεει κατι να κανουμε να ζησουμε εδω...

Εαν μου ελεγαν να ζησω οπουδηποτε στην Ελλαδα την κερκυρα θα διαλεγα..

τι να κανω... DNA ρε παιδι μου!
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Αύγ 27, 2010 12:39 pm

Σ ευχαριστω πολυ, για πρωτη κατα Κορακιανα μας βλεπω.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Παρ Αύγ 27, 2010 12:42 pm

Κατω Κορακιανα, οχι Ανω

(εε ειναι τρελοι αυτοι/εμεις οι Κερκυραιαι...)
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Σάβ Αύγ 28, 2010 9:05 am

Νίκος έγραψε:Δυστυχώς στην Κερκυρα δεν επενδύουν (πλεον) στον υψηλό τουρισμό. Κανένα καινούριο καλο ξενοδοχείο -πραγματικό 5άστερο.

Είναι τρείς μέρες που διαβάζω και ξαναδιαβάζω αυτή τη φράση του Νίκου. Και προβληματίζομαι. Του χώρου είμαι, έ με απασχολούν αυτά τα πράγματα.

Είναι έτσι; Είναι τα πεντάστερα ξενοδοχεία που κάνουν τον "υψηλό τουρισμό";

Είναι το ελληνικό τσαρτεράδικο μοντέλο (δοκιμασμένο απο τα τέλη της δεκαετίας του '60), που συνεχίζει να υφίσταται, το κατάλληλο για να χτίζονται 5άστερα; Ανεβαίνει το επίπεδο; Εχει πάει κανείς στο Φαληράκι της Ρόδου; Στην Ελούντα της Κρήτης; Δεν είναι τίγκα στα πενταροεξάστερα; (ο καθένας βάζει όσα αστέρια θέλει)

Το πιτουρο-περιβάλον που είναι φυτεμένα τα 5άστερα δεν χρήζει αναβάθμισης σε μια ποιοτική τουριστική προσέγγιση; Θυμάστε το πλαστικό τραπεζομάντηλο και τη καρέκλα του γύφτου; Τα σκουπίδια; Οι δρόμοι; Τα παρκαρισμένα στα πεζοδρόμια; Τα περιφερειακά αεροδρόμια; Την παροχή υπηρεσίας; Τα ταξί; Το ότι εδώ σε αυτόν τον τόπο δεν μπορούμε οι επιχειρηματίες του τουρισμού να χρησιμοποιούμε mini van για τις μεταφορές vip πελατών και υποχρεούμαστε να μιθώνουμε κιτρινολελαπάδες; Την Ακρόπολη που την κλείνουν; Το σπασμένο πόδι του τουρίστα που πρέπει να κινητοποιηθούν οι πάντες στις πρεσβείες για να αναταχθεί;

Πολλές φορές δίνω σαν παράδειγμα το Capri, το Amalfi Drive. Μια περιοχή μεν όμορφη, δε μακράν απέχουσα του Ελληνικού φυσικού κάλους. Μη τρελαθούμε κιόλας. Και όμως την αναφέρω γιατί είναι υπόδειγμα τουριστικής ανάπτυξης. Ναι υπάρχουν και 5άστερα. Οπως υπάρχουν δεκάδες 4άστερα και 3άστερα. Το συνολικό προιόν όμως είναι πάρα μα πάρα πολύ καλό. Τα κότερα καβαλούν το ένα το άλλο. Τα λεφτά πάνε κι έρχονται. Τα εστιατόρια είναι απλώς φανταστικά. Το ίδιο και οι τρατορίες. Το ίδιο και τα σαντουιτσάδικα. Και ο κερατάς ο εσπρέσσο 0,8 ευρώ.

Η Αθήνα έχει συνολικά τα καλλίτερα ξενοδοχεία απο οποιαδήποτε άλλη ευρωπαική πόλη. Μη κολλήσουμε στα αστέρια. Συνολικά ξαναλέω. Δέστε το χάλι της πόλης. Και βεβαίως την πτώση κατα 15% των διανυκτερεύσεων για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Δεκαενέα ξενοδοχεία είναι για πώληση αυτή τη στιγμή που γράφω. Εντός Αθηνών.

Η επένδυση του Κωσταντόπουλου με το Πόρτο Ναυαρίνο και ότι άλλο πορτο θα πετύχει; Μόλις βγείς απο τον παράδεισο που έχει φτιάξει παθαίνεις πολιτισμικό σόκ πανάθεμά με. Δηλαδή χρυσή φυλακή. Αυτό είναι ο ποιοτικός τουρισμός;

Τα τελευταία 12 χρόνια έχουν παρελάσει 46 πολιτικοί προιστάμενοι του τουρισμού. Εκοντες άκοντες, περιφέρονται δίκην Επιταφίου σε διεθνείς εκθέσεις, κάνουν δημόσιες σχέσεις, δηλώσεις, ξοδεύουν χρήματα για ένα τομέα που προφανέστατα δεν γνωρίζουν. Και αντί να ρωτούν τους ανθρώπους του χώρου και να νομοθετούν στοχεύοντας σε μια μεσο-μακροπρόθεσμη υγιή τουριστική πολιτική, δυστυχώς συνεχίζουν τις ίδιες πρακτικές. Βγάλτε μόνοι σας συμπεράσματα.

Δικό μου συμπέρασμα. Δεν είναι τα 5άστερα αυτά που κάνουν τον ποιοτικό τουρισμό.
Τελευταία επεξεργασία από Leonidas σε Σάβ Αύγ 28, 2010 12:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Σάβ Αύγ 28, 2010 10:32 am

+10000
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 31, 2010 4:03 pm

RedRum έγραψε:
Νίκος έγραψε:Στην Ανω Κορακιανα νηστικος θα εμενες Λεε.

το βρηκες; σου αρεσε;

Φυσικά το βρήκα (στην κατω Κορακιάνα, εννοείται).
Πάρα πολύ καλό. Οι τιμές είναι λογικές για το είδος, καθόλου τσιμπημένες, αν σκεφτείς οτι το προσωπικό - κουζίνα και σέρβις- είναι περισσότερο από τον αριθμό των τραπεζιών.
Σπάνιος επαγγελματισμός για Ελλάδα. Καμμία σχέση με τα ψευτογκουμέ -πήγα και σε τέτοιο, μη χάσω. :roll:

Το συνηθισμένο σε τέτοιου είδους μαγαζιά κέρασμα, κάθε άλλο παρά συνηθισμένο ήταν: Εφτά μπουκίτσες από εφτά διαφορετικά μέρη της Μεσογείου, σερβιρισμένες πάνω σε τετράγωνο "δίσκο" με αποτυπωμένο το χάρτι της Μεσογείου και η κάθε μπουκιά τοποθετημένη στην περιοχή, που αντιπροσώπευε. Θεσπέσιο. Ετσι τοποθετεί από την αρχή και εκούσια τον πήχη πολύ ψηλά.
Αψογο το σέρβις, καλά οργανωμένο, γρήγορο και διακριτικό, χωρίς σνομπισμό και θεατρινισμούς.
Αξιζε 100% τα λεφτά του.

Εντύπωση μου έκανε επίσης, οτι το mojito στο Καβαλιέρι ήταν καλύτερο απ' ό,τι περίμενα, γιατί πέραν της μαγευτικής θέας, το υπόλοιπο σκηνικό και προσωπικό, είδικά ένας παλαβός, που όποτε χτυπούσε το τηλέφωνό τους, έριχνε κατάρες του στιλ " δεν μπορεί ο Θεός να κάνει έναν κατακλυσμό να γλυτώσουμε από δαύτους", δεν σε προδιαθέτει γιά τα καλύτερα. Θαυμάσιοι οι ξηροί καρποί του.
Η άνοδος με το ασανσέρ στον έκτο, περιπετειώδης θα έλεγα.
Τεσπα καλά ήταν και κυρίως άρεσε στη CEO, κάτσαμε καμμιά ώρα και βάλε, από ηλιοβασίλεμα μέχρι που βγήκε το σχεδόν γεμάτο φεγγάρι, μεστό πορτοκαλί.
Για περιπτώσεις όπου οι προσδοκίες δεν είναι και πολύ μεγάλες, έχω κι ένα MC4 στην τσάντα της CEO. Το άναψα πριν έρθουν τα πιοτά. Λάθος μου. Αξιζε καλύτερο πούρο, γι' αυτό το κάπνισα σε 15 λεπτά και όχι όλο, έκανα πάυση άλλα τόσα και άναψα έναν Ειδικό Επίκουρο, που ήταν ό,τι έπρεπε για την συγκεκριμένη ώρα πριν το βραδυνό φαγητό.

Επιστροφή σε “A. J. Fernandez”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης