Diesel by A.J. Fernandez

Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 31, 2010 4:42 pm

Leonidas έγραψε:........

Από πού ν' αρχίσω δεν ξέρω.
Γενικά, έχεις δίκιο.
Φαντάσου, οτι μετά από πολλά "οχι εδω δεν μ΄αρέσει, να πάμε εκεί, γιατί εκει και όχι αλλου" κλπ. είχαμε καταλήξει να πάμε Amalfi. Βρήκε κι ενα φανταστικό ξενοδοχείο η CEO...
Και μετά έδωσε ο Red την ιδέα "μένουμε Ελλάδα". Και μείναμε.

Δεν θέλω όμως να επεκταθώ άλλο, με αναφορές στο προσωπικό μου προφιλ διακοπών.
Σε άλλο φόρουμ ή πριβε, ίσως.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Αύγ 31, 2010 4:52 pm

φανταστικο δεν ηταν το amuse bouche?

δεν ειμαι σιγουρος, αλλα νομιζω δεν εχει αστερι μισελεν, νομιζω οτι σιγουρα το αξιζει. Εχω φαει σε εστιατορια με πολυ χειροτερο φαγητο και σερβις με μισελεν εδω αγγλια. Εμενα μου φανηκε λιγο τσιμπιμενο, δεδομενου οτι με τα ιδια λεφτα εδω αγγλια πας σε 2-3αστερα μαγαζια. Αλλα κανενα παραπονο κατα τα αλλα.

οντως στο Καβαλιερι πρεπει να πας με καποια διαθεση, γιατι τα γκαρσονια ειναι μουρλοι! Σου το ειπα... καλα παιδια ομως, καναμε πολυ χαβαλε. Εαν δεν εχεις τετοια διαθεση ομως καταλαβαινω οτι μπορει να ειναι ενοχλητικοι...

τα μοχιτο ηταν οντως καλα, αφου να φανταστεις τα σχισαμε τοσο πολυ που το πρωι αντι για καφε μας λεγανε εαν θελαμε μοχιτο...

θα ξαναπαμε για πασχα, εχεις να προτεινεις κατι αλλο για φαγητο;
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τρί Αύγ 31, 2010 5:39 pm

χαζευω τη θαλασσα τις ελιες και τον ταϋγετο απο το μπαλκονι μου στο melitsina beach στην καρδαμυλη. εχει και wi-fi, οπως, απ' οτι φαινεται, τα περισσοτερα μερη μη μαζικου τουρισμου, τωρα πια.

τον τουρισμο, τον καλο τουρισμο εννοω, δεν τον κανει το τεχνητο περιβαλλον των μεγαθηριων, αλλά ο τοπος. και τον τοπο εδω δεν τον εχουν ξεπατωσει. πετρινα σπιτια. μικρα μεγεθη. πολιτισμενος κοσμος, και οι εντοπιοι και οι ξενοι. το συνθημα βλεπεις το εδοσε, απο τις περασμενες και βαλε δεκαετιες, ο paddy (sir patrick lee-fermor), ηλθαν οι πεζοποροι της ανοιξεως, αγγλοι και γερμανοι, με τα βιβλια του υπο μαλης, αγορασαν πυργοσπιτα, αναπαλαιωσαν, αντιστοιχοι και οι ημεδαποι που ακολουθησαν τα χναρια. λιγο παρακατω η κολαση της στουπας: κατι σαν λουτσα, στο πιο επαρχιακο. ας οψεται η φημη οτι εχει μεγαλη παραλια με αμμο ( και ο κοσμος που μαζευει αναλογος - δεν την πλησιασα).

στην καρδαμυλη ομως αφαιρεσαν τους σοβαδες και τα ασπρισματα που τους ειχαν υποχρεωσει οι συνταγματαρχαιοι να βαλουν μεχρι το υψος του πρωτου οροφου, τα ταβερνακια σερβιρουν ακομη τις συνταγες της γιαγιας (στης λελας, για την ακριβεια, μαγειρευει η γιαγια και κανουν μανατζμεντ τα εγγονια, νεα παιδια, μεγαλωμενα στην αγγλια, που επεστρεψαν). στα μπαρακια ακους τζαζ, σε χαμηλη ενταση πουθενα δεν ανταγωνιζονται, πως να υπερκαλυψουν τον διπλανο. οι τιμες χαμηλες. στο παλιο δημοτικο εκθεση ζωγραφικης απο κοσμο, αλλοδαπους και ντοπιους, που εχουν εγκατασταθει εδω (αλλά μαλλον μετακινουνται μεταξυ μανης και μεσευρωπης). λιγο πιο πανω, μιση ωρα δρομο στο βουνο, ενα ζευγαρι αυστριακων που ερωτευτηκε τον τοπο και εγκατασταθηκε απο την δεκαετια του 80 λειτουργουν ενα μικρο ξενωνα με αγροτουρισμο και σεμιναρια γιογκα και ενα ελαιοτριβειο - μαλλον δεν θα βρειτε πουθενα, εκτος απο την καρδαμυλη, το λαδι τους, μαζευουν τα καλυτερα βιολογικα της περιοχης και τα στελνουν κατ' ευθειαν εξω. και ουτω καθ' εξης.

αντιστοιχη βεβαια η κατασταση και στη μεσα μανη, αν δεν βαριεσαι να μπεις στο αυτοκινητο. ο τοπος ειναι ζωντανος επειδη εχουν τα μεσα και τον κρατανε ζωντανο και οι ντοπιοι. ο συλλογος και το μουσειο ιππασιας στην αρεοπολη (και το μικρο ζαχαροπλαστειο με το δικο του εργαστηριο και την ταμπελα στα αγγλικα "confectionary - international master" και οι λευκες σημαιες με τον μπλε σταυρο και το μοττο "η ταν ή επι τας - ελευθερια ή θανατος - αδουλωτη μανη" μπορει να ακουγονται γραφικα, ειναι ομως ανυστεροβουλα - και το κυριοτερο: προϊοντα ζωντανης κοινωνιας που μπορει να εξασφαλισει την αναπαραγωγη της.

υπηρχε ομως η μαγια: οχι μονο το τοπιο, αλλά και οι οικισμοι (και - μην το ξεχναμε - υπαρχει, απ' οσο ειδα, και μια ζωντανη αγροτικη οικονομια). στην υπολοιπη ελλαδα γκρεμισαμε τα πλινθοκτιστα - και καλα καναμε - και στην θεση τους ματζακωσαμε ενα διοροφο με αλουμινια και μπαλκονακι των 60 ποντων, κτισμενο σε σχεδια του μαστρομητσου του μικροεργολαβου. αλλά και τι να καναμε; μηπως υπηρχαν λεφτα να το δωσουμε μελετοκατασκευη στον μιες βαν ντερ ροε και στον ισαζακι;

τελος, παντων, αρκετα το φιλοσοφησαμε, τελειωσα και το d5, τα ξαναλεμε μετα την επανοδο στην αθηνα.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Σεπ 01, 2010 2:46 pm

Επειδή με έχει πρήξει ο μεταμφιεσμένος λόρδος με τα αστέρια του Michelin και με επιφύλαξη γιατί μπορεί να μην έψαξα/διάβασα καλά.

Για το 2010 βρήκα μόνο στην Αθήνα
----------------------
* Βαρούλκο
* Χύτρα
* Βαρδής
----------------------
** Σπονδή

Τα υπόλοιπα έχουν αστέρια απο την Bridgestone ή την Khumo. H Pirelli δεν συμμετέχει επειδή του χρόνου θα προμηθεύει την F1 με λάστιχα.

Οποιος έχει γνώση για τι άλλο προτείνουν οι λαστιχάδες άς το συμπληρώσει.
Και για σόδα να προτιμάτε Σουρωτή :lol:
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τετ Σεπ 01, 2010 3:21 pm

βαρδηηηης; αν δεν σας αρεσουν τα ραβιολια με χλωροφυλλη, μακρια (ερνεστο, αν μας διαβαζεις ακομα, μη γελας)
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Σεπ 01, 2010 3:23 pm

INS έγραψε:βαρδηηηης; αν δεν σας αρεσουν τα ραβιολια με χλωροφυλλη, μακρια

Αμ καλά κάνω και τηλεφωνώ πρώτα στον βουλκανιζατερά μου. Αφού.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Σεπ 01, 2010 3:46 pm

RedRum έγραψε:...θα ξαναπαμε για πασχα, εχεις να προτεινεις κατι αλλο για φαγητο;

Θα σε απογοητεύσω.

Δείπνησα (sic) από περιέργεια πιό πολύ και στο γκουρμέ (sic) εστιατόριο του ξενοδοχείου που έμενα.
Αν μιλάμε μόνο για το φαγητό και όχι τον χώρο, τη θέα, το σέρβις, τότε δεν αξίζει. Τιμές; Discounter ο Ετρούσκος μπροστά του.

Επιστροφή σε “A. J. Fernandez”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης