Δεν Πουλάω-Δεν Ζητάω

Έχετε κάποια πούρα ή κάποια αντικείμενα τα οποία δεν τα θέλετε άλλο και θέλετε να τα πουλήσετε ?
Ζητάτε κάτι να αγοράσετε και δεν το βρίσκετε ?
Θέλετε την βοήθεια των άλλων μελών για κάποια αγορά ??
Εδώ είναι ο χώρος σας ...
Παρακαλώ μόνο αντικείμενα συναφή με το αντικείμενο της σελίδας μας ...
Επισημαίνεται ότι για τα προς πώληση αντικείμενα και ειδικά για παράγωγα καπνού όπως πούρα, θα πρέπει να έχουν πληρωθεί όλοι οι νόμιμοι φόροι και επιβαρύνσεις όπως ορίζει ο Ελληνικός τελωνειακός κώδικας και να μην είναι προϊόντα ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΟΥ .
Παρακαλώ εδώ δημοσιεύουν μόνο τα μέλη που έχουν πραγματοποιήσει πάνω από 100 δημοσιεύσεις- μυνήματα .
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δεν Πουλάω-Δεν Ζητάω

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Μάιος 28, 2013 6:06 pm

το έγραψα σαν «βάση συζήτησης» για να το ανεβάσω στο θέμα με τα Cohiba
ελάχιστα πριν το κλειδώσει ο Author
θέλοντας να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μαζί σας
επειδή θεώρησα πως είναι ωφέλιμο αλλά και χρήσιμο
να κουβεντιάσουμε και για το μέλλον «παρόμοιων» περιπτώσεων
αφού η πλειοψηφία εκφράστηκε αρνητικά

ιδού:

…η μοίρα λοιπόν το έφερε και «παίξαμε» σε δύο ταμπλό αυτή τη φορά, συγχρόνως
και με άδεια, και με γεμάτα (κουτιά), κατά σύμπτωση όλα cohiba
και παρόλο που έχουμε περάσει (και) ωραίες στιγμές με ορισμένους πραματευτάδες
που κατά καιρούς έχουν εμφανιστεί (και εξαφανιστεί) περίπου από το πουθενά
είμαι έτοιμος να σεβαστώ τη γνώμη της πλειοψηφίας, αν αυτή εκφράζεται με τον "όρο" του Jimbo
ή με κάποιες δικλίδες τέλος πάντων, που μπορούν να μπουν ως "προϋποθέσεις"
αν τελικά το θέμα "ενοχλεί" πολύ κάποιους φίλους

θέλω όμως να σημειώσω πως κατά τη γνώμη μου
η ενότητα "πουλάω-ζητάω", πέρα από οτιδήποτε άλλο, είναι και ιδιαίτερα χαλαρωτική
(ομιλώ περί των περιπτώσεων ρίψεως από αλεξιπτώτου)
και με κανέναν τρόπο δε βλάπτει, την εύρυθμη και ομαλή λειτουργία του forum
τουναντίον, συνεισφέρει τα μέγιστα, στη ρουτίνα της παρέας

προσωπικά, δε θίγομαι καθόλου, αν κάποιος προσπαθήσει να μου «πουλήσει φτηνά πούρα»
από την Κούβα, το φεγγάρι, έναν μακρινό θείο, ή τον παππού του
αντίθετα, αφού ο ίδιος μπαίνει στον κόπο να «εκθέσει»
κυριολεκτικά & μεταφορικά, την πραμάτεια του
θεωρώ δικαίωμα μου, να εμπλακώ στη συζήτηση, κάνοντας ερωτήσεις
λίγο αυτονόητες, καμιά φορά και λίγο «χαζές»
οι απαντήσεις, αν υπάρξουν, «κρίνουν» αν όχι το προϊόν, σίγουρα τον πωλητή

άλλωστε, όλοι εδώ μέσα λίγο-πολύ, ξέρουμε «τι παίζει» με «μια ματιά»
και ο «πωλών» επίσης, πρέπει να το γνωρίζει αυτό, δείχνοντας τον ανάλογο «σεβασμό»
καθώς απευθύνεται σε πολύ εξειδικευμένο κοινό που συμμετέχει ενεργά σε φόρουμ για πούρα
σε ανθρώπους μερακλήδες δηλαδή και ψαγμένους
γι αυτό λοιπόν, χαλαρά και 8)
μη μας περάσουν και για ανθρωποφάγους…

…αρκεί φυσικά σε όλα αυτά, να υπάρχει "μέτρο"
αλλά και όταν δεν, υπάρχει και το χιούμορ...

τα σέβη μου :wink:
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Re: Δεν Πουλάω-Δεν Ζητάω

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τρί Μάιος 28, 2013 6:58 pm

Τάκη συμφωνώ με όσα λες . Το φόρουμ μόνο κλειστό δεν είναι. Και το μόνο που θέλουμε εδώ μέσα είναι ανθρώπους με τρόπους παν' απ όλα , που να μην παίζουν με την νοημοσύνη μας και να μην περνάνε τον κόσμο που γράφει εδώ μέσα για ιθαγενείς. Για μένα είναι πολύ σημαντικό το νέο μέλος που θα μπει εδώ για πρώτη φορά θα συστηθεί , όπως κάναμε όλοι μας όταν πρωτομπήκαμε και θα μας πει δυο κουβέντες για το τι του αρέσει κλπ. Και δεν ζητάει κανείς από κανέναν ούτε να έχει καπνίσει ότι πούρο υπάρχει και δεν υπάρχει στον πλανήτη ούτε να καπνίζει 5 πούρα την ημέρα. Και ένα πούρο το μήνα να κάνει , γιατί τόσο το αντέχει η τσέπη του ή γιατί έτσι θέλει αλλά το γουστάρει αυτό , για την πάρτη του και μόνο ούτε για να το παίξει κάποιος εδώ είναι καλοδεχούμενος. Δεν με αγχώνει αν μπαίνει ή βγαίνει ο κάθε κομήτης. Θα γραφτούν θα πουν την "σοφία" τους και αργά ή γρήγορα θα τους πετάξει το ίδιο το φόρουμ έξω. Με αγχώνει όμως , ότι εδώ ψάχνει πράγματα να μάθει και ο πρωτόμπαρκος στο χώρο του πούρου και θέλω αυτός ο άνθρωπος να μην παρασυρθεί από κάποιον εξυπνάκια και πετάξει λεφτά για κάτι άχρηστο , που μπορεί να τον κάνει να πει "δεν ξανασχολούμε" . Θα μου πεις μα τι θα κάνουμε τον αστυνόμο ; Δεν γίνεται , γι αυτό και άριστα κάνουν τα εμπειρότερα μέλη όταν βλέπουν κάτι "ασυνήθες" να φροντίζουν να ξεσκεπάζουν κάπως την υπόθεση. Ούτε είναι για μένα και κριτήριο το πόσα post έχει κάνει ο άλλος. Εδώ έχουν μπει και μέλη τα οποία έχουν γράψει μια δυο φορές και όμως αμέσως καταλαβαίνει κανείς πέντε πράγματα γι αυτούς. Η λογική του φίλου jimbo είναι φυσικά ότι σιγά μην έχουν την υπομονή να γράψουν 20-30 post πριν πουν το πουλάω αφού μόνο το δεύτερο τους ενδιαφέρει. Έχει κι αυτό μια βάση. Ο διάλογος είναι καλός και παρακαλώ όλους να γράψουν τις σκέψεις τους ,τουλάχιστον όσους θεωρούν ότι αυτό το ιντερνετικό σπίτι που μας φιλοξενεί είναι και δικό τους.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Μάιος 28, 2013 8:17 pm

οκ λοιπον ...μετα απο αρκετη σκεψη,στην αρχη ειπα οτι δεν θα γραψω αλλα τελικα αλλαξα γνωμη, θα καταθεσω και εγω την
ταπεινη μου αποψη ...Να με συγχωρεσουν μερικοι εαν τους ενοχλησει αλλα να ειναι σιγουροι 1000% οτι η προθεση μου δεν ειναι αυτη.
Οταν ανακαλυψα το χωρο αυτον ειχα απλετο χρονο στην διαθεση μου εκατσα και διαβασα παααρα πολυ (μερικοι θυμαστε οτι ειχα ενα αυτυχηματακι) >μετα λυπης ειδα οτι υπαρχουν ή πιο σωστα υπηρχαν πολλα ατομα που κατευθειαν ηταν ετοιμα να αρπαχτουν , να τσακωθουν και να ειρωνευτουν ... ναι καταλαβενω οτι μερικους τους "χαλαει" να παει καποιος να τους κοροιδεψει-εξαπατησει πουλωντας μαιμουδες πουρα αλλα δεν τους αναγκαζει καποιος να τα αγορασει ...
σαφως και κατανοω και αυτο που ειπε ο φιλος ,ας μου επιτρεψει τον χαρακτηρισμο, νικος οτι δλδ θελουν να με προστατεψουν απο μια τετοια αγορα αλλα μπορουν να το κανουν χωρις ειρωνιες και "αναμα στα αιματα".
δεν σας κρυβω οτι οταν ειδα τις αγγελιες των 2 παιδιων ειμουν σχεδον σιγουρος οτι θα γινει κατι τετοιο
μπορουμε να πουμε απλα και ξεκαθαρα οτι κυκλοφορουν πολλες μαιμουδες και για να ειμαστε σιγουροι για την ποιοτητα των εν λογο πουρων θα πρεπει ο πωλητης να δειξει φωτογραφιες απο τα πουρα και να πει καποια στοιχεια
και οποιος ενδιαφερετε βλεπει και πρατει
μην ξεχνατε οτι εαν καποιος θελει να εξαπατησει και ειναι λιγο εξυπνος τροποι υπαρχουν ...

δεν συμφωνω με την λογικη των 20 ποστς μιας και αναγκαζει τον αλλο να σπαμαρει
20 αναρτησεις, ανουσιες ως επι το πλειστον, ωστε απλα να μπορεσει να εχει το δικαιωμα της αγγελιας .
πιο πολυ με ενοχλει αυτο παρα να μπει καποιος με σκοπο να μου πουλησει πουρα που εαν θελω τα αγοραζω

εχει και την πλακα του πολλες φορες...
μην ξεχνατε μεγαλες στιγμες με απιστευτο γελιο που ζησατε με ατομα σαν τον dil και τον cirilo :lol:
δυστυχως δεν ημουν μελος τοτε τα διαβασα μετα... :lol: :lol:
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τρί Μάιος 28, 2013 8:24 pm

edit...
Τελευταία επεξεργασία από jimbo σε Τρί Μάιος 28, 2013 8:26 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τρί Μάιος 28, 2013 8:25 pm

Ρε παιδιά, έχετε προσέξει πως όποιος "κομήτης" μπαίνει, μας λέει σνομπ και ψηλομύτες;
Τα άτομα που με έχουν γνωρίσει από κοντά, πιστεύω πως θεωρούν ότι είμαι ευγενικό άτομο.
Αλλά πραγματικά εξαγριώνομαι με άτομα που βλέπω ότι θέλουν να κοροϊδέψουν κόσμο.

Μίλησε κανείς για τις αγγελίες των Argi & Amazonios; Όχι.

Μίλησε κανείς για παιδιά που θέλουν να πουλήσουν υγραντήρες; Όχι

Μίλησε κανείς για άτομα που έχουν πάει στη Κούβα, έχουν αγοράσει μπανάνες ΧΩΡΙΣ να το ξέρουν, και ακόμα και από το πρώτο ποστ θέλουν να πουλήσουν,αλλά είναι ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ και δεκτικοί σε προτάσεις; Όχι

Ακόμα θυμάμαι ένα παλικάρι που ήθελε να δώσει κάτι monte A, Που δεν ήταν αυθεντικά, αλλά δεν το ήξερε, και ρωτούσε συνεχώς να μάθει που την πάτησε, και πως θα καταλαβαίνει από δω και στο εξής αν είναι ή όχι αυθεντικά. Μας είπες και τις εντυπώσεις του από το νησί που είχε πάει με μία σχολή χορού. Κρίμα που δεν έμεινε στο forum.

Άτομα όμως που έχουν και ένα υφάκι, γιατί αποφάσισαν να πιάσουν τον πάπα από τα @@ δεν αξίζουν ευγενική και σωστή αντιμετώπιση. Το έχει το DNA μας να προσπαθούμε να γίνουμε μάγκες εις βάρος κάποιου άλλου. Έδωσε ο άλλος 100-150 cuc, γυρνάει Αθήνα, λέει κάτσε να δω πόσο έχουν αυτά που πήρα. Βλέπει σύνολο ένα ποσό πάνω από χιλιάρικο, παθαίνει κοκομπλόκο, και λέει εδώ είμαστε. Γίναμε. Α ρε Fidel Μεγάλε. Κοίτα φτώχια που παίζει εκεί.

Θα τα δώσω 700-800.
Και αυτό το άτομο, μας λέει ψηλομύτες επειδή τον πήραμε στο δούλεμα.(άλλος με τάση χαβαλέ, βλ Τάκη με Montecarlo, και άλλος πιο χύμα. Βλ τον Ηλία και εμένα.)

Ο άλλος φίλος, από τη Σαντορίνη.
Πουλάει κάτι κουτιά. Ευγενικά, του είπαμε ότι κάτι δεν πάει καλά, και τον παρακαλούσαμε πόσα άτομα, να ανοίξει ένα ποστ, να μας πει από που είναι, τι καπνίζει, και γενικά ποιος είναι σαν άνθρωπος. Με το ζόρι στο ίδιο θέμα είπε δυο πράγματα, και ανέβαζε κάποιες photos. Έδειξε ότι αξίζει να τον πάρουμε στα σοβαρά; Έγραψε κάτι σε ένα tasting, σε ένα οποιοδήποτε thread, κάπου τέλος πάντως ΕΚΤΟΣ από εκεί πουλάει. Όχι.
Πάλι καλά τουλάχιστον, που δέχεται να ακούσει και μια κουβέντα.

Αυτή είναι η άποψή μου, και ο πρώτος τρόπος που σκέφτηκα, ήταν αυτός. Post counter. Σε τόσα άλλα forum γίνεται. Δοκιμασμένη λύση. Δεν θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας βέβαια αν δε γίνει τίποτα, ό,τι θέλει ας κάνει ο κ. Λεωνίδας.
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Hank Moody

Δημοσίευσηαπό Hank Moody » Τρί Μάιος 28, 2013 9:06 pm

Καλησπέρα παίδες, το "Πουλάω - Ζητάω" εμένα πάντως με βοήθησε αφού έχω αγοράσει 3 φορές από υγρασιόμετρα , υγραντήρες & πούρα..και σε πολύ καλή τιμή , βέβαια ήμουνα τυχερός γιατί ειλικρινά τη στιγμή που χρειαζόταν να αγοράσω κάτι από τα παραπάνω (εκτός των πούρων..γιατί πάντα χρειάζεται :lol: ) ξεπετάχτηκαν μπροστά μου οι "ευκαιρίες" και βάζω σε εισαγωγικά τη λέξη γιατί πολύ πιθανό για κάποιον άλλον να μην ήταν ευκαιρίες.
Στη συνέχεια επί του θέματος και αφού κάποιες φορές νυχτερινός στην εργασία μου η συγκεκριμένη ενότητα προσέφερε τα μέγιστα εκτός από τη συλλογή πληροφοριών και πολλές στιγμές γέλιου και χαλάρωσης ,ότι πρέπει μετά την ατελείωτη αναζήτηση άρθρων για το πώς θα σώσουμε τα πούρα μας από ξηρασία και υπερβολική ζέστη (μεγάλος νταλκάς :? ) .. άλλωστε τα τέιστινγκ προτιμώ να τα διαβάζω με το φως της ημέρας στο μπαλκόνι παρέα με πούρο.

Τώρα όσον αφορά τις αγγελίες πώλησης χωρίς ¨πιστοποιήσεις" και κάποιες άλλες "υπερτιμημένες" για μένα όλα αυτά είναι μαθήματα..και δε με πειράζουν..μαθαίνω τι παίζει και σε αυτόν τον κόσμο των πούρων,άποψη μου βέβαια αλλά φυσικά καταλαβαίνω και όλους εσάς που είστε αντίθετοι σε αυτό.

Υ.Γ. Αν ποτέ δείτε αγγελία από εμένα θα είναι μια ευτυχισμένη μέρα...θα έχω πάρει τον LIEBHERR και θα πουλάω τους υγραντήρες μου :P
Rehab is for quitters.
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τρί Μάιος 28, 2013 9:31 pm

Σκέψου φίλε Alex το νέο μέλος της παρέας μας όπως πχ τον Γιώργο από το Ηράκλειο που μπήκε πριν λίγες μέρες και ήθελε απλά να ακούσει πεντε συμβουλές για το τι να κάνει. Και σου λέει πχ έχω ενα ποσό 300 ευρώ τι μπορώ να κάνω ; E να του πω εγώ φίλε μου μην πιάνεσαι κορόιδο..υγραντήρες τώρα και μπούρδες , πάρε από μένα κάτι άδεια κουτιά..δώσε εδώ καμια 200 αριά ευρουλάκια (να βγάλω εγώ τα δικά μου σπασμένα) και έχω και κάτι κοχιμπάρες..άλλο πράμα SIGLO VII ναι ναι καλά ακους SIGLO VII ειδικό χαρμάνι μόνο ο Φιντέλ το καπνίζει μου το δωσε ένα φιλαράκι που δουλευε μπαρμαν σε ξενοδοχείο της Αβάνας του οποίου ο αδερφός είναι στην φρουρά του Φιντέλ. Για σένα τα 3 μόνο 100 ευρουλάκια, το σύνολο 300..

Για σένα φίλε Alex και το κάθε μέλος που θεωρεί ότι ξέρει να ψωνίζει (εγώ δεν θεωρώ ότι ξέρω) απλά όταν θα βλέπεις τέτοιες αγγελίες αγνοησέ τις ή γέλα ή κάνε ότι αγαπάς. Εγώ όμως απο δω μέσα άκουσα και πολλές μπούρδες από άσχετους αλλά άκουσα και σωστά πράγματα απο κάποιους ανθρώπους που είχαν την καλοσύνη να μη σκέφτονται σαν παρτάκηδες ( εγώ ξέρω εσείς ψοφείστε ) αλλά βοηθούσαν κόσμο εδώ μέσα. Δεν έχω να πω κάτι άλλο.
cigarsforum.gr
insomnia440

Δημοσίευσηαπό insomnia440 » Τρί Μάιος 28, 2013 10:17 pm

καλησπερα και παλι...ειλικρινα μετα απο ολα αυτα δεν μπορω να καταλαβω ακομα γιατι τοσος ντορος με τα κουτια που δινω....λογω τιμης???λογω οτι μπορει να μην ειναι original?????φταιει που δεν εγραψα σε κανενα tasting??????η μηπως ειμαι καινουργιο μελος??????συμφωνα με τον συνforumιτη jimbo θα επρεπε να ειχα γραψει καπου για να με παρετε στα σοβαρα (τηλεφωνο επαγγελματικη ιδιοτητα και τοπος διαμονης φενεται δεν αρκουν εδω!!!)η πλακα ειναι που με χαρακτηρισε καποιος αφελη!!!φευ!!!!!.....τελοσπαντων δεν βγαζω ακρη και δεν θα το συνεχισω.....

για να μη γινομαι κουραστικος το θεμα πουρο (καπνιζω απο το 1995 που μπηκα στη σχολη ξενοδοχειακων στην Ελβετια)το θεωρω πολυ προσωπικο οσο προσωπικες ειναι και οι στιγμες που το καπνιζω......δεν αρεσκομαι στην κριτικη ειτε του πουρου ειτε του καπνιστη του.....στον κοσμο του food & beverage ολα ειναι υποκειμενικα....το ιδιο και στα πουρα......κατι που αρεσει σε μενα μπορει να μην αρεσει σε αλλους και το αντιστροφο........για αυτο τις κριτικες τις κραταω για τον εαυτο μου.....απο την αλλη στο forum μου αρεσουν οι συμβουλες επειδη οντως πολλα ατομα εχουν το know how.....θα καταληξω στο εξης, το θεμα ειναι οτι πανω απο ολα μετραει ο ανθρωπινος παραγοντας.......

δεκτη οποιαδηποτε καλοπροαιρετη κριτικη με εξυπνο χιουμορ και οχι ειρωνεια-εξυπναδα......ευχαριστω οσους με διαβασαν....jimbo no hard feelings....
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Τρί Μάιος 28, 2013 10:18 pm

Ούτε στιγμή δεν θα φανταζόμουν το φόρουμ χωρίς την ενότητα της Χρυσής Πουροευκαιρίας!

Ναι, θέλω να μου πουλάνε:
- ο Αμαζόνιος, τα εκπληκτικά πούρα του...μου δίνει την ευκαιρία να πάρω κάτι που θά' θελα, από χέρι στοργικό...
- ο Άργι, τα σεντούκια που ξεθάβει απ΄τις κατακόμβες του...μου εξάπτει την φαντασία, μου πλουτίζει τη γνώση...
- διάφοροι φίλοι, τους υγραντήρες, που δεν χρειάζονται...μπορεί να τους χρειάζομαι εγώ...
- ο κάθε πουλαδερός μπατζανάκης, Εσπλεδίδα και Σίγλα....με διασκεδάζει αφάνταστα η λογική κάποιων, που προσπαθούν να πουλήσουν κάτι ακριβό και τόσο απροσδιορίστου προέλευσης και ποιότητας σε μια τόσο "εξειδικευμένη" πελατεία, που ως επί το πλείστον έχει δαπανήσει πολύ χρόνο και χρήμα στο άθλημα...

Ναι, θέλω να μπορώ να πουλάω:
- όσα πούρα για κάποιο λόγο θεωρώ οτι πλέον μου πιάνουν χώρο....θα μ' ευχαριστούσε να πιάναν τόπο στη συλλογή κάποιου άλλου...
- έναν κόφτη, μια θήκη, που απλά βαρέθηκα να βλέπω καθημερινά...ίσως λύσουν τα χέρια κάποιου, χωρίς να χρειάζεται να πληρώσει και το "περιτύλιγμα"...

Προτείνω η ενότητα να εμπλουτιστεί και με "Ανταλλάσω - Χαρίζω".
Κρίνοντας από τον εαυτό μου και όσους φίλους του φόρουμ έχω γνωρίσει προσωπικά, φανταζομαι οτι δεν θα προλαβαίνουμε να διαβάζουμε νέες αναρτήσεις.

Τέλος, πολλοί πραματευτάδες χαρακτήρισαν τον χώρο σαν "κλειστό κλαμπ", με ειρωνικά μέλη κτλ...
Προβληματίστηκα...προσπάθησα να θυμηθώ ποσα "καλωσήρθες" είπα στα χρόνια αυτά που είμαι μέλος, πόσες φορές συμμερίστηκα το άγχος και την αγωνία κάποιου, που αμέσως άρχισε να βάλει κατά ριπάς με ερωτήσεις για υγρασίες, θερμοκρασίες, ζουζούνια, μαμούνια, χνούδια, μούχλες, σεταρίσματα υγραντήρων....
Ο λογαρισμός βγαίνει λειψός....

Αν αυτό το "κλαμπ" φαίνεται σε κάποιους κλειστό και ειρωνικό, τότε εγώ προτείνω να καθιερώσουμε και ποδίτσες...
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι.
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τρί Μάιος 28, 2013 11:36 pm

όλα καλά και ολα ωραία όσα λέτε... πιστεύω ότι συχνά θα υπάρχουν νέα μέλη που μπορεί να θέλουν να πουλήσουν κάτι και αν είναι ευγενικά και σωστά δεν βλέπω κανένα λόγο να τα πάρει κάποιος με κακό μάτι.

Το ίδιο είπα και για τα κουτιά απο τα behike, δεν βρήκα καθόλου προσβλητικό ενα νέο μέλος να πουλαει κουτιά. Τα έχει αν τα θέλει κάποιος καλώς. Δεν χρειάζεται πολλά πολλά. Δεν είναι και πούρο για να χρειάζεται περισσότερο ανάλυση. Ένα όμορφο κουτί που πολλοί από εμάς τους μικρούς μικρούς θα ήθελαν να έχουν.

Τώρα για της πωλησεις πούρων και ειδικότερα από νέα μέλη θα πρέπει να έχουμε ένα απλό κανόνα. Ένα μόνιμο θέμα (sticky) ψηλά στην ενότητα έτσι ώστε να παραπέμπουμε κάθε επίδοξο πωλητή.

-φωτογραφία
-απόδειξη αγοράς αν υπάρχει ειδικότερα από κουτιά.
-φύλαξη που είχαν μέχρι τώρα
-κωδικό κουτιού
-τιμή
-τηλέφωνο

Διαφορετικά το να προσπαθείς να πουλήσεις ενα κουτί με 25 πούρα σε τιμές που άλλοι ανθρωποι το παίρνουν για μηνιάτικο δεν γίνεται.

Τώρα για τα μέλη μας που υπάρχουν ήδη καιρό και ίσως να θέλουν να δώσουν κάποια πούρα για οποιοδήποτε λόγο είναι λίγο δύσκολο να είναι ίδια τα πράγματα (δεν έχω αποδείξεις από τα πούρα που έχω) όποτε είναι στην κρίση του καθενός για την εμπιστοσύνη που θα δείξει.
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τετ Μάιος 29, 2013 12:11 am

Σχετικά με το θέμα των αγγελιών μπορούν να εφαρμοστούν πολλές τακτικές. Ήδη έχει αναφερθεί ο ελάχιστος αριθμός δημοσιεύσεων, μπορεί δε να υλοποιηθεί και σε συνδυασμό με χρονική διάρκεια. Πιστεύω ότι θα ωφελήσει το χώρο αυτό το όριο των δημοσιεύσεων πριν την άδεια για δημοσίευση αγγελιών. Το βασικό σε μία συναλλαγή είναι η εμπιστοσύνη πάνω απ' όλα και δεν μπορεί να υπάρχει εμπιστοσύνη πίσω από το πληκτρολόγιο και με άτομα που με το καλημέρα θέλουν να πουλήσουν κάτι. Δε λέω ότι παίζει απατεωνιά, απλώς εγώ δε θα αγόραζα κάτι από κάποιον που θα έκανε αυτό το πράγμα. Γιατί ακόμα και να έχει πάει κάτι στραβά θα τη βρείτε την άκρη κάπως, αφού δε θα θέλει να του βγει το μάτι σε ένα χώρο που γράφει τακτικά.
Μετά το άλλο που θα μπορούσε να γίνει για αποφυγή παρεξηγήσεων είναι να μην επιτρέπονται οι απαντήσεις στις αγγελίες. Καθένας πουλάει ό,τι θέλει και όποιος θέλει το αγοράζει. Αν δεν το βρίσκει συμφέρον το συζητάει με τον πωλητή μήπως και κατεβάσει την τιμή. Επιπλέον θεωρώ αυτονόητο να δίνονται όλα τα απαραίτητα στοιχεία στην περίπτωση μίας πώλησης ως δείγμα καλής πίστης.
Σίγουρα ο χώρος αυτός δεν προσδιορίζεται από την ενότητα των αγγελιών, είναι απλώς μια πρόσθετη κατηγορία, ούτε μπορούμε να υποχρεώνουμε κάποιον να κάνει δημοσιεύσεις για τις εμπειρίες του σχετικά με τα πούρα. Αλλά νομίζω ότι χτυπάει άσχημα στο μάτι η πρώτη ή από τις πρώτες δημοσιεύσεις να είναι αγγελία πώλησης. Σε προκαταβάλει αρνητικά ότι κάποιος γράφτηκε για να πουλήσει.
Αυτό που πρέπει να καταλάβουν όλοι προτού αρχίσουν να πουλάνε είναι ότι το βασικότερο εδώ μέσα είναι να συζητήσουμε για την αγαπημένη μας ασχολία. Όλα τα άλλα είναι απλώς πρόσθετες υπηρεσίες.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Μάιος 29, 2013 2:12 am

Trendy, συμφωνώ μέχρι και στην τελευταία λέξη σε αυτά που γράφεις.
-----------------------
asiawatcher

Δημοσίευσηαπό asiawatcher » Τετ Μάιος 29, 2013 3:07 am

jimbo έγραψε:Ρε παιδιά, έχετε προσέξει πως όποιος "κομήτης" μπαίνει, μας λέει σνομπ και ψηλομύτες;
Τα άτομα που με έχουν γνωρίσει από κοντά, πιστεύω πως θεωρούν ότι είμαι ευγενικό άτομο.
Αλλά πραγματικά εξαγριώνομαι με άτομα που βλέπω ότι θέλουν να κοροϊδέψουν κόσμο.

Μίλησε κανείς για τις αγγελίες των Argi & Amazonios; Όχι.

Μίλησε κανείς για παιδιά που θέλουν να πουλήσουν υγραντήρες; Όχι

Μίλησε κανείς για άτομα που έχουν πάει στη Κούβα, έχουν αγοράσει μπανάνες ΧΩΡΙΣ να το ξέρουν, και ακόμα και από το πρώτο ποστ θέλουν να πουλήσουν,αλλά είναι ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ και δεκτικοί σε προτάσεις; Όχι

Ακόμα θυμάμαι ένα παλικάρι που ήθελε να δώσει κάτι monte A, Που δεν ήταν αυθεντικά, αλλά δεν το ήξερε, και ρωτούσε συνεχώς να μάθει που την πάτησε, και πως θα καταλαβαίνει από δω και στο εξής αν είναι ή όχι αυθεντικά. Μας είπες και τις εντυπώσεις του από το νησί που είχε πάει με μία σχολή χορού. Κρίμα που δεν έμεινε στο forum.

Άτομα όμως που έχουν και ένα υφάκι, γιατί αποφάσισαν να πιάσουν τον πάπα από τα @@ δεν αξίζουν ευγενική και σωστή αντιμετώπιση. Το έχει το DNA μας να προσπαθούμε να γίνουμε μάγκες εις βάρος κάποιου άλλου. Έδωσε ο άλλος 100-150 cuc, γυρνάει Αθήνα, λέει κάτσε να δω πόσο έχουν αυτά που πήρα. Βλέπει σύνολο ένα ποσό πάνω από χιλιάρικο, παθαίνει κοκομπλόκο, και λέει εδώ είμαστε. Γίναμε. Α ρε Fidel Μεγάλε. Κοίτα φτώχια που παίζει εκεί.

ela re file egines k kritis tora ??? poios axizei eygeniki metaxeirisi k poios oxi ? ela re thee

Θα τα δώσω 700-800.
Και αυτό το άτομο, μας λέει ψηλομύτες επειδή τον πήραμε στο δούλεμα.(άλλος με τάση χαβαλέ, βλ Τάκη με Montecarlo, και άλλος πιο χύμα. Βλ τον Ηλία και εμένα.)

esy opoios leei kati poy den soy aresei i diafoneis etsi kaneis ? ton prosvaleis i ton doyleyeis gia na deixeis oti eisai anoteros ? mallon se xtypagane otan isoun mikros e ?

Ο άλλος φίλος, από τη Σαντορίνη.
Πουλάει κάτι κουτιά. Ευγενικά, του είπαμε ότι κάτι δεν πάει καλά, και τον παρακαλούσαμε πόσα άτομα, να ανοίξει ένα ποστ, να μας πει από που είναι, τι καπνίζει, και γενικά ποιος είναι σαν άνθρωπος.

malista diladi gia na valei aggelia edo kapoios prepei na soy grapsei viografiko e ???

Με το ζόρι στο ίδιο θέμα είπε δυο πράγματα, και ανέβαζε κάποιες photos. Έδειξε ότι αξίζει να τον πάρουμε στα σοβαρά; Έγραψε κάτι σε ένα tasting, σε ένα οποιοδήποτε thread, κάπου τέλος πάντως ΕΚΤΟΣ από εκεί πουλάει. Όχι.
Πάλι καλά τουλάχιστον, που δέχεται να ακούσει και μια κουβέντα.

Αυτή είναι η άποψή μου, και ο πρώτος τρόπος που σκέφτηκα, ήταν αυτός. Post counter. Σε τόσα άλλα forum γίνεται. Δοκιμασμένη λύση. Δεν θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας βέβαια αν δε γίνει τίποτα, ό,τι θέλει ας κάνει ο κ. Λεωνίδας.

k na soy po re file esy poios eise poy tha krineis ti tha kanei o allos ? opos gia ton filo apo santorini opos les ? tha se rotisei k olas ? i tha parei tin adeia soy ? esy poios eise i astynomia toy forum i einai dikia soy i selida ??? poios se rotise tin gnomi soy k poios eise esy poy tha epis pos tha ginonte ta pragmata sosta ?? den katalava !!! kala se lene psonio eidika esena

a nai sygnomi na sisitho eime enas komitis k ego poy irtha na pouliso alla afoy eida ta prota 1-2 threads k pos antimetopizete (kapoioi apo esas) ton kosmo asto kalitera pexte me ta poul**kia sas. kala kriveste piso apo ena pliktrologio deiloi alla exo stin alithini zoi mallon tha trogate sfaliares giayto edo to pezete magkes

a k poulao k ego kapoia adeia koutia apo poura alla mallon edo apagoreyete i prepei na eime eidimon i prepei na exo postarei 30 posts toylaxiston e ? i oti alloi kanones ftiaxnete metaxy sas xoris na rotate ton Author giati mallon ekeinos thetei toys kanones oxi eseis dikia toy einai i selida k eseis apo oti vlepo dioxnete kosmo k ontos to exete kanei kleisto club

ela vriste oso thelete tora pexte em ta poul***kia sas opos proeipa exete toso eleythero xrono poy i anergoi i aergoi i k ta x2 eiste

ela na min proslavo k ego ligaki ?

geia xaraaaaaa
asiawatcher

Δημοσίευσηαπό asiawatcher » Τετ Μάιος 29, 2013 3:12 am

v_panos έγραψε:όλα καλά και ολα ωραία όσα λέτε... πιστεύω ότι συχνά θα υπάρχουν νέα μέλη που μπορεί να θέλουν να πουλήσουν κάτι και αν είναι ευγενικά και σωστά δεν βλέπω κανένα λόγο να τα πάρει κάποιος με κακό μάτι.

Το ίδιο είπα και για τα κουτιά απο τα behike, δεν βρήκα καθόλου προσβλητικό ενα νέο μέλος να πουλαει κουτιά. Τα έχει αν τα θέλει κάποιος καλώς. Δεν χρειάζεται πολλά πολλά. Δεν είναι και πούρο για να χρειάζεται περισσότερο ανάλυση. Ένα όμορφο κουτί που πολλοί από εμάς τους μικρούς μικρούς θα ήθελαν να έχουν.

Τώρα για της πωλησεις πούρων και ειδικότερα από νέα μέλη θα πρέπει να έχουμε ένα απλό κανόνα. Ένα μόνιμο θέμα (sticky) ψηλά στην ενότητα έτσι ώστε να παραπέμπουμε κάθε επίδοξο πωλητή.

-φωτογραφία
-απόδειξη αγοράς αν υπάρχει ειδικότερα από κουτιά.
-φύλαξη που είχαν μέχρι τώρα
-κωδικό κουτιού
-τιμή
-τηλέφωνο

Διαφορετικά το να προσπαθείς να πουλήσεις ενα κουτί με 25 πούρα σε τιμές που άλλοι ανθρωποι το παίρνουν για μηνιάτικο δεν γίνεται.

Τώρα για τα μέλη μας που υπάρχουν ήδη καιρό και ίσως να θέλουν να δώσουν κάποια πούρα για οποιοδήποτε λόγο είναι λίγο δύσκολο να είναι ίδια τα πράγματα (δεν έχω αποδείξεις από τα πούρα που έχω) όποτε είναι στην κρίση του καθενός για την εμπιστοσύνη που θα δείξει.

i pio sosti apantisi poy diavasa
asiawatcher

Δημοσίευσηαπό asiawatcher » Τετ Μάιος 29, 2013 3:15 am

insomnia440 έγραψε:καλησπερα και παλι...ειλικρινα μετα απο ολα αυτα δεν μπορω να καταλαβω ακομα γιατι τοσος ντορος με τα κουτια που δινω....λογω τιμης???λογω οτι μπορει να μην ειναι original?????φταιει που δεν εγραψα σε κανενα tasting??????η μηπως ειμαι καινουργιο μελος??????συμφωνα με τον συνforumιτη jimbo θα επρεπε να ειχα γραψει καπου για να με παρετε στα σοβαρα (τηλεφωνο επαγγελματικη ιδιοτητα και τοπος διαμονης φενεται δεν αρκουν εδω!!!)η πλακα ειναι που με χαρακτηρισε καποιος αφελη!!!φευ!!!!!.....τελοσπαντων δεν βγαζω ακρη και δεν θα το συνεχισω.....

για να μη γινομαι κουραστικος το θεμα πουρο (καπνιζω απο το 1995 που μπηκα στη σχολη ξενοδοχειακων στην Ελβετια)το θεωρω πολυ προσωπικο οσο προσωπικες ειναι και οι στιγμες που το καπνιζω......δεν αρεσκομαι στην κριτικη ειτε του πουρου ειτε του καπνιστη του.....στον κοσμο του food & beverage ολα ειναι υποκειμενικα....το ιδιο και στα πουρα......κατι που αρεσει σε μενα μπορει να μην αρεσει σε αλλους και το αντιστροφο........για αυτο τις κριτικες τις κραταω για τον εαυτο μου.....απο την αλλη στο forum μου αρεσουν οι συμβουλες επειδη οντως πολλα ατομα εχουν το know how.....θα καταληξω στο εξης, το θεμα ειναι οτι πανω απο ολα μετραει ο ανθρωπινος παραγοντας.......

δεκτη οποιαδηποτε καλοπροαιρετη κριτικη με εξυπνο χιουμορ και οχι ειρωνεια-εξυπναδα......ευχαριστω οσους με διαβασαν....jimbo no hard feelings....

nai file insomnia epistreofi sta thrania opoios einai kainourios edo i exei kati na poulisei to paizei exypnos k tsampoukas k poniros k prospathei na koroidepsei toys "allous" prepei na prosexoume pos ekfrazomaste edo mesa min prosvalloume tis idiofiies k na min prosvaloume tin noimosini toys me otidipote exoume gia polisi k na toys afisoume k ena viografiko na xeroun me poion milane gia na tin paroume tin douleia !!!

Επιστροφή σε “Πουλάω - Ζητάω”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες