Δεν Πουλάω-Δεν Ζητάω

Έχετε κάποια πούρα ή κάποια αντικείμενα τα οποία δεν τα θέλετε άλλο και θέλετε να τα πουλήσετε ?
Ζητάτε κάτι να αγοράσετε και δεν το βρίσκετε ?
Θέλετε την βοήθεια των άλλων μελών για κάποια αγορά ??
Εδώ είναι ο χώρος σας ...
Παρακαλώ μόνο αντικείμενα συναφή με το αντικείμενο της σελίδας μας ...
Επισημαίνεται ότι για τα προς πώληση αντικείμενα και ειδικά για παράγωγα καπνού όπως πούρα, θα πρέπει να έχουν πληρωθεί όλοι οι νόμιμοι φόροι και επιβαρύνσεις όπως ορίζει ο Ελληνικός τελωνειακός κώδικας και να μην είναι προϊόντα ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΟΥ .
Παρακαλώ εδώ δημοσιεύουν μόνο τα μέλη που έχουν πραγματοποιήσει πάνω από 100 δημοσιεύσεις- μυνήματα .
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Re: Δεν Πουλάω-Δεν Ζητάω

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τετ Φεβ 08, 2017 11:35 am

Για να είμαι δίκαιος δεν αγνοώ αυτούς που γραψανε απ' τους παλιούς οπως Χάρης, Αλέξανδρος, Σουλεημαν, Σουηδός κλπ. Για έναν μάλιστα προγραμματίζω την επόμενη βδομάδα απονομή του πράσινου μπερέ..
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Doukas J.

Δημοσίευσηαπό Doukas J. » Τετ Φεβ 08, 2017 11:45 am

Εδώ και μέρες με προβληματιζει αυτό εδώ το ποστ τόσο όσο για το αν πρέπει να υπάρχει το πουλάω-ζηταω,όσο για το πότε πρέπει να έχει κάποιος πρόσβαση σε αυτή την ενότητα (για να πουλήσει) αλλά και για την συμπεριφορά κάποιον.. Θα τα πάρω λοιπόν ένα ένα,και θα διατύπωσω την προσωπική μου γνώμη. Το πουλάω ζητάω είναι χρήσιμο να υπάρχει αλλά ακόμα καλύτερα θα ήταν να υπάρχει και το ανταλλασω,έτσι λοιπόν άμα έχει βαρεθεί κάποιος την πουροθηκη του πχ να μπορέσει να την αλλάξει βέβαια χωρίς σκοπό του τπ κέρδος! Αλλά το όφελος όλων.. Όσο αναφορά το πότε "μπορεί" κάποιος να πουλήσει κάτι,δεν πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει κάποιος περιορισμός γιατί πχ πες ότι πρέπει να έχει 5 ποστ πρώτα: Κάνει 5 αερολογιες και μετά πουλάει... Το σωστό κατ'εμε είναι να ανεβάζει ο καθένας ότι θέλει και από κει και πέρα,ο καθένας κάνει την κριτική του και ύστερα αγοράζει άμα θέλει. Επίσης συμφωνώ απόλυτα με τους κανόνες του Τάκη.
Τώρα όσο αναφορά κάποια λόγια που είδα στο αρχικό ποστ πώλησης "Στο πουλαω-ζηταω ανοιξα thread οχι κατω απο το σπιτι σου με ντουντουκα." θα ήθελα να πληροφόρησω αυτούς που δεν το ξέρουν ήδη,ότι για πολλά άτομα,αυτό το φόρουμ δεν είναι απλά ένα μέρος που μπαίνουν και γράφουν,είναι το ίδιο τους το σπίτι. Έτσι λοιπόν ναι φίλε Sfaki δεν ήρθες απλά κάτω από το σπίτι τους,ήρθες μέσα. Όπως λοιπόν εσύ (ελπίζω) θα υπερασπιζοσουν την οικογένεια σου,τους φίλους σου και γενικά τον κόσμο δίπλα σου έτσι λοιπόν ορθοτατα τα άτομα αυτού του φόρουμ έπραξαν...Τα συγκεκριμένα λοιπόν άτομα δεν είναι κάποια παιδάκια, ή ξερολες αλλά άτομα με παιδεία, και γνώσεις που είναι με ευχαρίστηση θα μοιρασουν χωρίς αποτερο σκοπό σε όποιον τις χρειαστεί. Εκτός από αυτές βέβαια δεν θα σου πουλήσουν τα πούρα που πιάνουν χώρο στο υγραντηρα τους αλλά θα στα κάνουν μια ευγενική χορηγία.. Αυτά από μένα και συγγνώμη για την καθυστέρηση
"It is not what you wear,it's how you wear it"
Άβαταρ μέλους
Greekos

Δημοσίευσηαπό Greekos » Τετ Φεβ 08, 2017 1:31 pm

Εγώ έχω μείνει έκπληκτος με το πόσες φορές τους τελευταίους μήνες έχουμε αυτό το θέμα.
Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε πόσοι γράφτηκαν τους τελευταίους μήνες κ πόσοι θέλησαν να πουλήσουν κ πόσοι ακομα μαζί μας.
Μόλις ξεμπερδέψω με κάτι προθεσμίες αυτές τις μέρες θα κλέψω λίγο χρόνο να βγάλω τα νούμερα.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να κακοκαρδιστούμε με κανέναν κ κυρίως εδώ κ να δίνουμε τροφή σε τρολς.

Η λύση για μένα είναι να κλείσει το πουλάω....
Όσοι έχουν μείνει στο χώρο κ είτε γράφουν ή διαβάζουν δεν βάζουν συνήθως αγγελίες...
το πολύ να σπλιταριστεί κανένα κουτί που αυτό δεν χρειάζεται δικό του θρεντ...

Για μένα αυτός είναι ο μόνος τρόπος να σταματήσει αυτό.
Τελευταία επεξεργασία από Greekos σε Τετ Φεβ 08, 2017 8:36 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Τετ Φεβ 08, 2017 2:03 pm

Πρωτίστως θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, όσον αφορά στην αντίδραση κατά του συγκεκριμένου από την ηπιότερη έως την σκληρότερη. Κατανοώ γιατί έπρεπε να υπάρξει, όπως άλλως τε και σε προηγούμενες περιπτώσεις ατόμων που με τον ένα ή άλλο τρόπο θίξανε τους άγραφους νόμους του φόρουμ. Ναι όλοι οι αγλαοί θα πρέπει να εκλείψουν από αυτό το φόρουμ, όμως αυτό δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν μπορεί να λειτουργήσει όπως το facebook, που με μιας κάνεις μπλόκ τον κάθε κακοπροαίρετο. Που σημαίνει πως θα υπάρξουν στο μέλλον και άλλοι οι οποίοι θα μπουν και θα κάνουν το ίδιο ή και χειρότερα.
Κι εδώ μπαίνει η δικιά μου σιωπή επί του θέματος. Την τελευταία φορά που δημιουργήθηκε θέμα μπήκα στη διαδικασία να συνετίσω και μετά να επιπλήξω τον τύπο που επιτέθηκε στο φόρουμ. Μυαλό δεν έβαλε. Θεώρησα τότε πως το καλύτερο σε μια μελλοντική αντίστοιχη κατάσταση ήταν να μην ασχοληθώ. Δική μου προσωπική γνώμη είναι πως τέτοιου είδους άτομα, αν δεν τους δώσεις σημασία αυτοαποβάλλονται. Ξέρω πως ήταν το φόρουμ πριν, ξέρω πως είναι τώρα. Εξ’ άλλου με κάποιον (-ους) βρισκόμαστε επί εβδομαδιαίας βάσεως κι έχουμε και οικογενειακές φιλίες πια. Δεν θέλω επ’ ουδενί να γυρίσει στην φάση ‘μαλλί, γυαλί και πούρο μοστρατζή’. Δεν γουστάρω όμως για έναν μαλάκα να γίνει άνω-κάτω η παρέα, γιατί πραγματικά θεωρώ ότι είμαστε παρέα. Αν η σιωπή μου ενόχλησε ζητώ συγνώμη. Δεν το έκανα, επειδή περίμενα να μιλήσουν άλλοι για μένα, ούτε γιατί δεν θα μπορούσα να γράψω δέκα αράδες. Απλώς η σιωπή μερικές φορές λειτουργεί προς όφελος και νόμιζα πως αυτή ήταν μια τέτοια στιγμή. ΟΚ ακονίζω ξίφη από δω και στο εξής!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Τετ Φεβ 08, 2017 2:14 pm

Λοιπόν πριν γραφτώ στο φόρουμ το παρακολουθούσα απλα θεατής πάνω από χρόνο(οι παλιοί θυμούνται και το θέμα με τις εγγραφές τότε) και θυμάμαι το είχα ξεσκονισει όλο στο διάβασμα..
Παλιότερα νομίζω πριν το 12-11 και πίσω υπήρξαν άτομα τύπου sfaki οι οποίοι γούσταραν το τρολαρισμα,το ξεκατίνιασμα και γενικά την αναμπουμπουλα..
Αν ψάξει κάποιος σε παλιότερα θέματα όλο και κατι θα βρει,αρκετά από αυτά έχουν διαγραφή βέβαια..
Τι θέλω να πω ότι και τότε και τωρα ειδικά τον τελευταίο διάστημα μπαίνουν ατομα-κομήτες οι οποίοι δεν έχουν να πουν-προσφέρουν-δώσουν ΤΙΠΟΤΑ.
μπαίνουν γράφουν την μ@λακια τους,προκαλούν σύγχυση και μετά εξαφανίζονται,όπως και ο Sfaki..
Ναι sfaki διατυπωνοντας την έκφραση ψωνισμενοι,γκέτο 10-15 ατόμων δηλώνεις με χέρια και με πόδια ότι 1ον:δεν ανήκεις εδω(άσχετα με τη στεναχώρια σου ότι είχες να δώσεις πολλά..τριχες)
2ον:είσαι αγενής και υπερόπτης νομίζοντας ότι είμαστε όλοι μ@λακες.
Προσωπικά δεν θα κάτσω να ασχοληθώ εκτενέστερα
Sfaki μάθε να σέβεσαι για να σε σέβονται και οι άλλοι..αμοιβαία ειναι αυτα..
Για μένα,τελειώνοντας έχω να πω πως δεν θα έγραφα,ασχολιομουν αν το πράμα δεν είχε πάρει τέτοια έκταση,απλώς σέβομαι τα παιδιά τα οποια έχω γνωρίσει-ανταλλάξει-προσφέρει απόψεις-ιδέες-πούρα και όπου τα θεωρώ δικούς μου ανθρώπους.
Εξάλλου είμαστε και για τα εύκολα αλλα και για τα δύσκολα..
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Τετ Φεβ 08, 2017 2:20 pm

Δε ξέρω αν με τη σιωπή ή με τη φασαρία λύνεται καλύτερα ένα τέτοιο θέμα. Δυστυχώς στεναχωριέμαι όταν διαβάζω ποστ τύπου "15-20 άτομα. Την έχετε ψωνίσει πανηγυρικά μεταξύ σας και προσπαθείτε να το κρατήσετε όσο πιο κλειστό γίνεται."
Να σε πληροφορήσω κι εγώ όταν πριν 1 χρόνο και κάτι ήρθα σε αυτή τη παρέα, τα παιδιά ( κύριοι, φίλοι, γνωστοί - πες το όπως θες ) μου ανοίξαν τις αγκάλες τους, μου μάθανε τα βασικά και απαντούσαν κάθε μαλακία που ρώταγα. Δε νομίζω να χρειάζεται να πω για τα κεράσματα πούρων ή τις παρέες σε ταβέρνα και ποτά σε μαγαζιά!
όπως είπε και ο Στέλιος, εδώ μερικοί γίναμε παραπάνω από φίλοι, άλλοι μιλάμε σε καθημερινή βάση και άλλη αραιότερα !
Νίκο μου ( Κρητικέ ) τα μπαλάκια μου είναι τεράστια και αν χρειαστεί να υπερασπιστώ τη Μονή θα το κάνω με κάθε κόστος ( και ας είναι και ποινικό.. ). Το ότι απαντάω τώρα και όχι χθες δε παίζει κανένα ρόλο στο ποστ σου ( μπήκα για να απαντήσω τώρα και είδα το ποστ σου ) μιας και γνωρίζετε οι περισσότεροι τα της δουλειάς μου / ωράρια κτλ, είχα φτάσει μεχρι του svensk το ποστ νομίζω που επί προσωπικού το σχολίασα κιόλας με μερικούς από εδώ μέσα!

Αγαπητέ φίλε Sfaki δυστυχώς την έχεις δει λάθος τη δουλειά εδώ μέσα...
Αν είσαι έμπορος καλά κάνεις και πουλάς, αλλά πρόλογο σε άτομα που φουμάρουν όταν μερικοί από εδώ μέσα δε ξέραμε πως να τη τινάξουμε δε γίνεται να πουλάς...
sorry αν στεναχώρησα μερικούς που δεν απάντησα νωρίτερα, μα σήμερα για αυτό μπήκα και είδα τα υπόλοιπα ποστ! ( άλλα θα έγραφα - με εντονότερο ύφος - άλλα έγραψα, με πολύ χαλαρό ύφος να ρίξουμε τις πιέσεις μας προς όφελος της Μονής )

Αγαπητοί εν Μονή αδερφοί ... ξέρετε πόσο μέσα στη καρδιά μου σας έχω!

Sfaki man

Εικόνα
:arrow: «Vive la démocratie-Ζήτω η Δημοκρατία-Long live democracy» :idea:
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Τετ Φεβ 08, 2017 4:47 pm

Εγώ φόρτωσα άσχημα όταν διαπίστωσα το θράσος του ατόμου. Δυστυχώς διάβασα τα όλα τα ποστ του σφακι καθυστερημένα, αλλά και μαζεμένα.
Παιδιά, φίλοι μου!
Αυτό το φόρουμ είναι κάτι μοναδικό.
Κτίστηκε χωρις αρχικό σχέδιο, αλλά με ατσάλινο γνώμονα τον σεβασμό και την συναδελφικότητα.
Εμενα με έχει επηρεάσει καταλυτικά από τότε που μπήκα πριν τέσσερα χρόνια.
Πούρα?
Ποια πούρα βρε αδέλφια? Τα πούρα είναι μονο το μέσον τoυ ταξιδιού.
Το τοπίο, το φανταστικό πολύχρωμο ηλιόλουστο λιβάδι που ταξιδεύουμε είναι οι ανοιχτές καρδιές μας.
Σπάνιο πράγμα! Ανοιχτές καρδιές, στις μέρες μας. Είναι και ευαίσθητες οι ριμάδες.
Τρέφονται με γέλιο και με εκείνο το απροσδιόριστο χαμόγελο που συχνά –πυκνά έχουμε όλοι μας, διαβάζοντας, αλλά και αρκετή ώρα, αφότου βγούμε από το φόρουμ.

Δυστυχώς η κοινωνία μας αποκτηνώνεται όλο και περισσότερο. Τα σκατα βγαίνουν από το χαλί, που πλέον και το ίδιο σάπισε.
Επειδή σαν τον sfaki, θα υπάρξουν και άλλοι:

Πιστέψτε με, οι ουδετερότητες και οι μάταιες ευγένειες , θα έχουν αποτέλεσμα την ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ του φόρουμ.
Και τότε οι ανοιχτές καρδιές θα κλείσουν, πριν αποχωρήσουν.
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Τετ Φεβ 08, 2017 6:23 pm

Πρωτα να πω οτι συμφωνώ με τα οσα εχουν ειπωθεί απο τους προλαλήσαντες...
Απ κει και πέρα "φίλε" sfaki εσυ απο μόνος σου με τη συμπεριφορα σου έθεσες αυτόματα τον εαυτό σου εκτός φόρουμ.
Εγω οταν μπήκα και γράφτηκα πριν 2,5 χρονια περίπου όλοι με αγκάλιασαν, με συμβούλευσαν, με βοήθησαν να μάθω πολλα πραγματα οπως γίνεται αν δεις με όλους τους καινούργιους.
Μετα ο καθένας τραβάει τον δρόμο του. Άλλος μένει γιατι του αρεσει πραγματικα και προσπαθεί να μάθει απ τους πιο έμπειρους και τελος να βαλει και αυτός σιγά σιγα ενα μικρο λιθαράκι σε αυτο εδω το φόρουμ, άλλος ειναι απλα περαστικός άλλος μπαίνει για να πουλήσει κτλ..
Όσοι μενουν όμως μονο να κερδίσουν εχουν και οι περισσότεροι απο δω μεσα εχουν γίνει πραγματικοί φίλοι..!!!
Αυτο εδω το φόρουμ για τους περισσότερους αν οχι όλους ειναι το δεύτερο μας σπίτι και δε μπορεί να μπαίνει ο οποιοσδήποτε περαστικός και να θίγει το σπίτι μας οπως εκανες εσυ αλλα και πολλοί αλλοι οι οποίοι εχουν παρει αυτο που τους αξίζει... Και κατι αλλο οταν εγω πάω σε ενα ξένο σπίτι σέβομαι τον οικοδεσπότη ετσι και εσυ μάθε να σέβεσαι...
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τετ Φεβ 08, 2017 9:27 pm

Νίκο επειδή αυτά που έγραψες μπορεί να αναφέρονται και σε μένα (μεταξύ άλλων φυσικά) σου απαντάω.

Όσον αφορά εμένα προσωπικά, ο χαρακτήρας μου δεν είναι καθόλου επιθετικός, δεν έχω δαγκώσει λαρύγγι ποτέ μου, τα @@ μου είναι νομίζω φυσιολογικά, αγνώστου βάρους και η τεστοστερόνη μου την τελευταία φορά που μετρήθηκε ήταν στα 648 ng/dL δηλαδή φυσιολογική για την ηλικία μου. :D Φυσικά δεν περίμενα ποτέ ότι τα @@ μου θα ήταν θέμα δημόσιας συζήτησης σε φόρουμ για πούρα.

Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι διακατέχομαι από ωχαδερφισμό ή ότι δείχνω επιτηδευμένη ουδετερότητα . Αδιαφορία, ναι ίσως. Όχι προς τα εσάς η προς το φόρουμ όμως αλλά προς τα μέλη όπως ο sfaki. Το κάνω γιατί πιστεύω ότι είναι καλή τακτική σε τέτοια φαινόμενα. Προσοχή, αδιαφορία δεν σημαίνει ασυδοσία. Δεν σημαίνει ότι ο καθένας λέει ότι θέλει και τον αφήνουμε ελεύθερο. Γι αυτό γράφω και σε σένα που σε σέβομαι και επιλέγω να δώσω και τον χρόνο μου, στον sfaki τι να πώ? Αυτό το φόρουμ έχει την ιδιαιτερότητα να είναι ουσιαστικά unmoderated και καταλαβαίνω πλήρως την αγωνία να το διαφυλάξουμε. Αν ίσχυε ένα όριο δημοσιεύσεων για το δικαίωμα στις αγγελίες δεν θα είχε γίνει τίποτα από αυτά και εμείς θα μιλάγαμε τώρα για πούρα. Και μιας και αναφέρθηκαν οι ‘αγραφοι κανόνες΄του φόρουμ, με συγχωρείται αλλά θεωρώ ότι οι κανόνες πρέπει να είναι πάντα γραπτοί (και εμφανέστατοι).

Το βασικότερο όλων όμως είναι ότι δεν έχω την παραμικρή απαίτηση από σένα ή οποιανδήποτε να βγάλει το φίδι από την τρύπα. Αν το κάνει κάποιος και νιώθει μόνος του σ ’αυτό, εδώ είμαστε φυσικά να το συζητήσουμε! Επίσης δεν θέλω να δίνω την εντύπωση στους άλλους ότι είμαι μόνο για στρωμένα τραπέζια γιατί πραγματικά δεν το αισθάνομαι έτσι.
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Πέμ Φεβ 09, 2017 12:18 am

Χαιρομαι για την ομοβροντία απόψεων πριν ή έστω κατόπιν εορτής!
Μια που κατα τα λεγόμενα του Κύπριου απεσταλμένου , παντα με αρκετη δόση χιούμορ, εχω φάει τους πιο πολλούς απο εδω και με δεδομένο οτι πρώτος πυροβόλησα στο αλλο thread, να σας πω οτι νιώθω καλύτερα σε σχέση με τους διάφορους περαστικούς που μπήκαν απο την πόρτα μας με ´περιεργους´ σκοπούς.
Ας μάθουν επιτέλους να ρίχνουν μια μάτια και μετά να χτυπάνε το κουδούνι.

Σε προσωπικό επίπεδο, ελπίζω αυτή η φασαρία να μην μου στοιχίσει κατι δεν θα ήθελα ποτε να χάσω.

Πάμε παρακάτω, τρέχουν αλλα θέματα, με πιο πολυ ζουμί για την κοινότητα μας!
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Φεβ 09, 2017 2:38 am

Ξαφνικά οι "τυφλοί" ανέβλεψαν, οι "χωλοί" περιεπάτησαν και οι "κωφοί" άκουσαν. Δόξασι Κύριε δόξασι...

Πες μου φίλτατε Θωμά, τον τρόπο με τον οποίο με αδιαφορία (και ει δυνατόν μ' ένα πούρο στο δεξί χέρι και ένα ουίσκι στο αριστερό) θα σταματήσω την ασυδοσία των τρολ στο μέλλον. Δείξε μου, τον μαγικό τούτο τρόπο, γιατί έχω γυναίκα εγκυμονούσα ρε αδερφέ και αρκετές σκοτούρες στο κεφάλι για να χαλάω την ζαχαρένια μου. Να σου πω επίσης ότι θεωρώ αρκετά βολικό το εγώ δεν έχω από σένα καμία απαίτηση να βγάλεις το φίδι απ' την τρύπα. Αφού εγώ..δεν έχω απαίτηση, εσύ πως έχεις ;

Τλπ, ο καθένας θα κινηθεί όπως του υπαγορεύει η κρίση του και η συνείδησή του από δω και μπρος.

υ.γ. Μη φοβάστε παλικάρια μου..., ανάψτε κανένα πούρο κάντε και κανένα tasting..τρέχει και το mass του μήνα.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Πέμ Φεβ 09, 2017 3:46 am

Πιστός στα ωράρια που κρατάω στην πύλη διάβασα από την αρχή και αυτό το θέμα και το κλειδωμένο θέμα.

Συμβαίνει συχνά το φαινόμενο τον τελευταίο καιρό , ίσως και λόγο των τιμών που ανεβαίνουν να σκέφτονται κάποιοι ότι μπορούν να κάνουν λίγο κέρδος και να "αναπτύξουν" το χόμπι τους παράλληλα . Περνάνε χάνονται μετά από λίγο...όλοι

Αυτό που έμαθα εγώ όσο καιρό βρίσκομαι μέλος σε αυτή την ανοικτή κοινότητα κ παρέα μας είναι ότι όταν πραγματικά ενδιαφέρεσαι δεν μπαίνεις για να πουλήσεις . Η συντριπτική πλειοψηφία (αν όχι όλοι) από τα άτομα που είναι εδώ και ενδιαφέρονται , μιλάνε , συμβουλεύουν κλπ δεν ξεκινήσαν πουλώντας κάτι. Αυτό λέει πολλά.

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού χαρίζονται δεν πωλούνται. Το να δώσω ένα πούρο σε ένα aficionado , κουβαλάει πάνω του τον σεβασμό και το βάρος της φιλίας μας και όχι την αντικειμενική αξία του.

Συνήθως αγνοώ τις αγγελίες αυτές γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα εξαφανιστεί ο φιλόδοξος πωλητής. Όταν βέβαια αρχίζουν να ενοχλούν αν το προλάβω θα απαντήσω. Όσο για την συμμετοχή στο να απαντήσουμε στον προκλητικό Sfaki , δεν το διάβασα νωρίτερα.

Για να κλείσω , αν Sfaki ήσουν όπως λες γεμάτος όρεξη να προσφέρεις στην κοινότητα αυτή θα φαινόταν αμέσως. Ακόμη και η αγγελία σου δείχνει από μόνη της πόσο ΔΕΝ ενδιαφέρεσαι για το πούρο.

Αν ήσουν σωστός
Θα έδειχνες ότι σέβεσαι τους άλλους που βρίσκονται μάζι στο φόρουμ
(ας πούμε τους πελάτες σου)
Θα καταλάβαινεςότι πρώτα γνωρίζεις την κοινότητα στην οποία πας
να ενταχθείς , και μετά αν πρόθεση σου είναι το κέρδος αυτόματα εξ ορισμού είσαι
πωλητής και όχι φίλος
Θα ήθελες να βάλεις λεπτομέρειες αν σε εξέφραζε το παθος που μας ενώνει...

Πούλα αλλού τα πούρα σου.
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Φεβ 09, 2017 9:42 am

κύριοι καλημέρα σας
για να τελειώνουμε και να πάμε παρακάτω, θα πω το εξής απλό:

αν όλοι όσοι γράψατε σε τούτο το thread, και σας ευχαριστώ γι' αυτό, ακόμα κι οι μισοί βρε αδερφέ
με το που άρχισε ο κομήτης το τσάμικο μπαίνατε και γράφατε μισή γραμμούλα, ή απλά τη λέξη "παρών"
το θέμα θα είχε λήξει, ο τύπος θα είχε καταλάβει ότι δεν τον παίρνει, και θα την έκανε με ελαφρά
χωρίς να χαλάσουμε τη ζαχαρένια μας και να γεμίσει η αυλή μας κουτσουλιές, που σκουπίζουμε μέρες τώρα

η (για οποιονδήποτε λόγο) σιωπή όμως, ερμηνεύτηκε ως συνήθως σ' αυτές τις περιπτώσεις σαν ανοχή
κι έδωσε θάρρος στο χωριάτη να συνεχίσει και να φτάσει μέχρι στο σημείο να βρίσει τον Αλέξανδρο
δίχως πάλι να αντιδράσει κανείς, κι εδώ ρε μάγκες δε χωράνε ουδετερότητες και αφ' υψηλού θεωρήσεις
κι αν δεν επενέβαινε κυριολεκτικά η άμεση δράση, θα είχαμε άσχημα ξεμπερδέματα με απρόβλεπτες διαστάσεις
(πιο απλό, πεθαίνεις...)

η "άμεση αντίδραση" είναι κάτι τέλος πάντων, που από δω και πέρα ζητώ από όλους σας
στην απευκταία περίπτωση που θα έχουμε πάλι τέτοιου είδους κατάσταση με κάποιον άλλο λεβέντη

ας βάλουμε τώρα μια τελεία
κι ας επιστρέψουμε στο (σκοτεινό & φωτεινό) αντικείμενο του πόθου μας
και τα λοιπά - συνοδευτικά και μη - αντικείμενα λατρείας και διαφθοράς
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Πέμ Φεβ 09, 2017 9:37 pm

Τάκη, Νίκο ψηλέ, Νίκο Κρητικέ, Χάρη, Σουηδέ, Αλεξ,Θωμά, Σπύρο, Κωνσταντίνε, Μιχάλη, Γιαννη, τζιμπο,δουκα, Πάνο και όλοι οι υπόλοιποι φίλοι - παλαιοσειρές της Ιεράς, Υμών, Μονής. Μπορεί να μην σας γνωρίζω προσωπικά, να μην έχουμε συνομιλήσει ποτέ, να μην έχουμε ανταλλάξει ούτε π.μ., Μπορεί μπορεί ...... όπως έχω ξαναπεί, Παρακολουθώ τούτο το φόρουμ αρκετά χρόνια. Έχω διαβάσει πολλές δημοσιεύσεις σας, πολλές κριτικές σας, γευσιγνωσίες σας και τις φωτογραφίες σας. έχω ταξιδέψει μαζί σας σε μέρη που δεν χωράει ανθρώπινος νους!!! Σας διαβάζω χρόνια και αισθάνομαι ότι σας ξέρω καλά. Αυτό που έχετε φτιάξει με κόπο εδώ πέρα, είναι κάτι αδιαμφισβήτητα ξεχωριστό, εξωτικά όμορφο και φυσικά ζηλευτό με την καλή και δυστυχώς την κακή, από κάποιους έννοια!!! Κομήτες τρολ σπαμερς, και υπάρξεις ( δεν λέω άνθρωποι) που γουστάρουν να δημιουργούν προβλήματα, πάντα θα υπάρχουν. Λόγο φύσης Εργασίας μου, είμαι λάτρης του δόγματος η καλύτερη άμυνα είναι επίθεση!!! Εξάλλου αν θέλεις ειρήνη πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για πόλεμο!! Δεν είμαι από τους ανθρώπους που τους αρέσει να είναι αμέτοχοι σε τέτοιες καταστάσεις.
Δεν σας κρύβω, όμως, ότι προβληματίστηκα πολύ για το αν έπρεπε να γράψω η όχι και αυτό γιατί έχω κακή εμπειρία. Σε άλλο φόρουμ που αφορά αγαπημένη συνήθεια, το ψάρεμα, επειδή σαν νέο μέλος προσπάθησα να υπερασπιστώ το φόρουμ, ξεφεύγοντας αρκετά, ομολογώ, από την κοσμιότητα, με πέταξαν έξω χωρίς καν να με ενημερώσουν τον λόγο.
Η απάντηση μου στο συγκεκριμένο θέμα λοιπόν ήταν, καταπιεστικά για εμένα, ήπια, (Karachrist έτσι δεν είναι??), γι αυτό ακριβώς τον λόγο. Γιατί ως αντιαεροπόρος, δεν γνώριζα τις διαταγές ελέγχου εμπλοκών που ισχύουν για τους νέους, οπότε λειτούργησα ακολουθώντας το weapons hold. Αν η διαταγή ελέγχου εμπλοκών είναι Weapons FREE και για εμάς τότε στην επόμενη αξιολόγηση ή πραγματικό συμβάν θα αντιδράσουμε δρώντας κατά τα προβλεπόμενα!!!
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασα με τους στρατιωτικούς όρους μου
Τελευταία επεξεργασία από Matchoman σε Πέμ Φεβ 09, 2017 10:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Πέμ Φεβ 09, 2017 10:04 pm

Δεν χρειάζεται να είμαστε επιθετικοί αν κάποιος μπαίνει και είναι ΚΥΡΙΟΣ , ευγενικός, είναι σωστός πωλητής.

Ας μπει ,
ας βάλει όλα τα στοιχειά του σωστά ,
ας πει την καλησπέρα του,
ας πει μπήκα για να σας πουλήσω κάτι (στα ίσα) και συγυρισμένα
και ας φύγει μετά όταν κανένας δεν θα ασχοληθεί λογικά εκτός και αν κάποιος θέλει.

Όπως είπα και χθες άλλο πωλητής άλλο φίλος...τώρα όταν όμως με την δεύτερη του πρόταση ξεκινάει να γίνεται προκλητικός τότε συμφωνώ με την τακτική του ban , επίθεση κλπ
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/

Επιστροφή σε “Πουλάω - Ζητάω”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης