Vegas De Santiago Lonsdales

Άβαταρ μέλους
capobomba

Vegas De Santiago Lonsdales

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τετ Φεβ 15, 2012 1:43 pm

Μια πολύ ευχάριστη έκπληξη για μένα, προελεύσεως Κόστα Ρίκα

Είναι puros δηλαδή κατασκευασμένα με φίλερ και binder από τη χώρα προέλευσης. Έδώ μια παρένθεση. Σε άλλη ιστοσελίδα διάβασα πως το ράπερ είναι Νικαράγουας. Δεν ξέρω ποιά είναι η πραγματικότητα. Στη δική τους ιστοσελίδα (https://www.vegassantiago.com/shop/cate ... d=31865385) αναφέρουν πως τα στικς είναι από 100% διαλεχτά καπνά Κόστα Ρίκα

Εγώ τα προμηθεύτηκα μαζί με άλλα, σε 3άδα, από το κατάστημα του Author, για να δοκιμάσω διάφορα και διαφορετικά πράγματα, και να σπάει η μονοτονία (αν μπορεί κάποιος να θεωρήσει μονοτονία, το να επιλέγει μεταξύ των τόσων πούρων Κούβας :lol: αλλά εντάξει, λέμε και καμιά μ..παρούφα για να περνάει η ώρα :lol: )

Σε τιμή νομίζω 14 ευρώ η τριάδα. Δεν έδωσα σημασία, μπροστά στο συνολικό ύψος της αγοράς, παρά μόνο όταν κάπνισα τα δύο από τα τρία στίκ

Λοιπόν παιδιά, είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση, σε ελαφρύ, καλοφτιαγμένο Non cuban. Μέγεθος όπως λέω και στην αρχή Lonsdale που σύμφωνα με αυτούς σημαίνει 6Χ42 αν το θυμάμαι σωστά (σιγά μην θυμάμαι :lol: ) και πρακτικά αυτό μεταφράζεται σε ανοιχτόχρωμο προς το ξανθωπό ράπερ, χωρίς εξογκώματα και κόμπους, λείο και στεγνό με ωραιότατο handling

Έχει και ένα δαχτυλιδάκι χρυσοκίτρινο που θέλει να μιμηθεί κάτι άλλο καλύτερο και διαφορετικό, αλλά δεν του βγαίνει :lol: .Δεν είναι όμως πρόβλημα αυτό, απλά πετάς το δαχτυλίδι και χαίρεσαι με το που το ανάβεις

Απρόσκοπτη καύση, καλό τράβηγμα, στάχτη γκρίζα και μέτριας πυκνότητας που πέφτει και στους 2 πόντους, και στους 5, αν τινάξεις, χωρίς να κολλάει πάνω στο σώμα. Αρώματα και γεύσεις ξυλώδεις και χορταρένιες, που δεν αλλάζουν κατά τη διάρκεια της μίας ώρας που ασχολήθηκα, πίνοντας τον καφέ μου

Κάπου προς το 3/3 φαίνεται να αλλάζει κάτι, προς τα κάπου :lol: αλλά επειδή με βάφτισε κάποιος που τον ευχαριστώ "πιο άσχετο απ όλους στο θέμα πούρο", αυτοαπαλλάσομαι του κόπου να το ψάξω τι είναι, όπως ας πούμε θα έκανε ο Τάκης, κλεισμένος στο υπόγειο για τριήμερο και βάλε :lol:

Ελαφρύ το λέω, εύγευστο για τα μέτρα μου, κρατάει αρκετή ώρα, και μυρίζει σαν πουρο, και όχι σαν κάτι άλλο...και μου άρεσε

Αύριο πιστεύω να κάψω και το τρίτο (αν δεν πέσει και τίποτα μολότωφ και τρέχουμε εννοώ :evil: ) και να κατασταλάξω αν θα ψωνίσω δεκάδα πλέον...

Προτείνω να ρίξετε μια ματιά, ίσως κάτι να πει και σε εσάς :wink:
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Φεβ 15, 2012 2:58 pm

Ναι ε;;;
Για να δούμε! Θα το δοκιμάσω Μάρκο! Σε ευχαριστώ! :D
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τετ Φεβ 15, 2012 3:01 pm

εσένα τζίμ σε έχω ήδη πάρει στο λαιμό μου τα καμάτσο :lol: :lol:

αλλά βλέπω είσαι τολμηρός! :D
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Φεβ 15, 2012 3:14 pm

χαχαχαχα. Δε βαριέσαι!
Χάρη μου έκανες κιόλας! Καιρό πριν μου το πεις ήθελα να δοκιμάσω camacho... :lol:
Αλλά ρε παιδί μου, λες και κάπνιζα κήπο ήταν! Πολύ λουλούδι και κακό! :lol:
Μου θύμισε ένα don kiki, μαύρη (νομίζω) ετικέτα...
Μην σου χαλάω όμως το όμορφο tasting!
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Re: Vegas De Santiago Lonsdales

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Ιαν 10, 2014 9:37 pm

Φίλοι καλησπέρα ,
δεν θα αναφερθώ στο Lonsdale που κάπνισε ο φίλος Mάρκος αλλά στο Vegas de Santiago Heritage Robusto. To γράφω απλά εδώ γιατί δεν βρήκα άλλο τόπικ το οποίο αναφέρεται στην εν λόγω brand και είπα να γράψω εδώ την ταπεινή μου γνώμη.
Το τεμάχιο με προέλευση Κόστα Ρίκα ( και προίκα wrapper από το Equador ) με το πενηντάρι ring το δοκίμασα σήμερα εξ' ανάγκης. Διότι το συρτάρι που έχω τα non πραγματικά γέμισε τόσο ασφυκτικά που λέω κάποιο πρέπει να καεί. Στο prelight λίγο μέλι , εμφάνιση βαθύ σοκολατί colorado , γενικά προσεγμένο χωρίς νεύρα so far so good. O καπνός του παχύς στρωτός , τράβηγμα υποδειγματικό , στάχτη δεν κρατάει και στο 1ο/3ο έδωσε ωραία αρώματα από καβουρδισμένους ξηρούς καρπούς. Λέω πολύ ωραία και καθώς προχωράω στο 2ο/3ο οι καβουρδισμένοι καρποί αναμίχθηκαν με λίγη καραμέλα και μπισκότο. Και μετά το χάος. Όχι καλό αλλά μια μαύρη άβυσσος με τράβηξε και με ξέρασε κατευθείαν σε κάποιο στάβλο της Κόστα Ρίκα...Κοπριά κοπριά κοπριά..το τελευταίο 3ο απλά δεν καπνιζόταν.

Κρίμα διότι τα στερνά τιμούν τα πρώτα και ενώ λες καλά το πάνε σε προσγειώνουν απότομα στην πραγματικότητα. Φίλε καπνίζεις non. Next please..

υ.γ. τιμή 6,75 ευρώ στην γερμανία.
cigarsforum.gr

Επιστροφή σε “Vegas De Santiago”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης