Camacho Corojo

Άβαταρ μέλους
Fairlight

Camacho Corojo

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Ιαν 12, 2013 6:22 pm

Λοιπόν..δοκίμασα 3 διαφορετικά από την σειρά, συγκεκριμένα το Figurado, το Monarca Maduro και το petit. Eίναι κατασκευασμένα όλα από corojo, κουβανέζικος σπόρος.
Από κατασκευή και εμφάνιση είναι γενικά καλά. Σωστά τοποθετημένο καπ και καλό wrapper αν και είχε 1-2 νεύρα. Τράβηγμα πολύ καλό και στα τρία. Από καύση, τα 2 τα πήγαν σχετικά καλά με ελάχιστες και μικρές διορθώσεις (όχι απαραίτητα αναγκαίες) αλλά το figurado εμφάνισε αρκετά προβλήματα καύσης.
Από σώμα? Εδώ αρχίζουμε και κλαίμε. .. Ελάχιστο σώμα (ελαφριά, δεν πάνε καν προς το μέτριο), εξαιρετικά μονοχρωματικά με την γεύση να έχει κυρίως γλυκερές και μουντές συνιστώσες, λίγο καραμέλα, ελάχιστος καφές και προς ελάχιστες στιγμές είχε και κάτι νότες δέρματος. Πιπέρια, ξύλα κτλπ τα ξεχνάμε. Γενικά ελαφρά, μουντά και βαρετά.

Οκ δεν είναι πολύ ακριβά…ευτυχώς.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Ιαν 12, 2013 11:52 pm

συμφωνώ, μετριότητες...
έχω καπνίσει και το churchill, (τιμηθέν με το νο 5 του 2010 της λίστας των "άλλων")
αλλά δεν...

έχουν βέβαια κι άλλες, μπόλικες σειρές (πάνω από 10!)
αλλά οκ, το φανάρι έμεινε κόκκινο
κοινώς, έστριψα (και δίχως αρραβώνα)
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Κυρ Ιαν 13, 2013 6:21 am

Είχα δοκιμάσει τα monarca. Robustos.
Από αυτή την σειρά πρέπει να ήταν. Και μένα δεν μου άρεσε.
Θα ήθελα όμως να δοκιμάσω και άλλες σειρές κάποια στιγμή.

ΥΓ. Μου αρέσει πάρα πάρα πολύ το δακτυλίδι τους,και γενικά η παρουσίασή τους!
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Κυρ Ιαν 13, 2013 11:41 am

Jimbo τα δαχτυλίδι, ειδικά στην σειρά που μιλάμε εδώ είναι όντως πολύ καλό και ξέχασα να το αναφέρω. Ταιριάζει στο πούρο και ξεφεύγει λίγο απο τις αισθητικές υπερβολές του μέσου non.
δαρβινος

Δημοσίευσηαπό δαρβινος » Κυρ Ιαν 13, 2013 5:36 pm

Triple maduro robusto.Πήρα ένα για δοκιμή γιατί με τράβηξε το χρώμα.η κατασκευή και το δαχτυλίδι....... και το αγάπησα τόσο που σε λίγο τελειώνει μια κούτα. Γλυκές και γήινες γεύσεις μαζί με γενναίες δόσεις καφε ξεπροβάλλουν μέσα από έναν αρκετά spicy χαρακτήρα.Στεναχωρήθηκα όταν έμαθα ότι έχει σταματήσει η παραγωγή του....προσοχή,αν το προμηθευτείτε χρειάζεται γεμάτο στομάχι και καλή διάθεση.Και η τιμή του τσουχτερή,στα 17,80E.
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Re: Camacho Corojo

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τρί Ιουν 04, 2013 12:36 am

Το Churchill της Camacho περιήλθε στην κατοχή μου κ μετά από ένα σύντομο δίμηνο ύπνο έφθασε η ώρα να δούμε αν δικαίως έφθασε ψηλά ή το έσπρωξαν όπως πολλά άλλα. Κατασκευή σφιχτή , τράβηγμα στο pre draw εξαίρετο με έντονη την μυρωδιά του κακάο. Κάτι νεύρα εδώ κ εκεί , μαυρισμένο wrapper , μου θύμισε κ
εμένα τα don kiki. 1ο/3ο μπαχαρικά πολλών λογιών με νότες καφέ , εκπλήσσομαι ευχάριστα... Στα 2/3 περισσότερα λουλουδάτα αρώματα , το πούρο γίνεται ένα τόνο πιο γλυκό κ ήπιο. Πρτη φορά καπνίζω N.C. το οποίο έρχεται στις γεύσεις τόσο κοντά σε κουβανέζικο. Θα είναι ο σπόρος όντως που κάνει τη διαφορά. Στο 3ο / 3ο η γεύση γίνεται πιο γήινη , μυρίζει ξύλο. Η βαθμολογία του από μένα ένα ολοστρόγγυλο 8 αρι σε όλα.!! Με εντυπωσίασε και νομίζω σίγουρα αποκτά μια θέση στο humi. Οκ δεν ξέρω αν αξίζει θέση στην 25 αδα αλλά για μη κουβανέζικο το συγκεκριμένο σκοράρει ψηλά.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Σάβ Φεβ 06, 2016 1:16 am

Camacho Corojo Robusto
Εικόνα

(5*50 Τιμή $6,75, Αμερική)

Origin: Honduras
Wrapper: Honduran Corojo
Binder: Honduran Corojo
Filler: Honduran Corojo

Camacho Corojo ή αλλιώς που πας ρε Καραμήτρο (θα γυρίσω σε αυτό)
Το συγκεκριμένο πούρο το έχω ξανακαπνίσει μέσα στο 2015, ήταν άλλωστε το νο. 7 μου. Το είχα κάνει στις αρχές του προηγούμενου χρόνου, αλλά τότε δεν μου είχε μπει το σαράκι των ρηβιού, για το οποίο ΕΣΕΙΣ συμφορουμίτες είστε υπεύθυνοι. Είχα λοιπόν καπνίσει κανά δυο και θυμάμαι ότι μου άρεσε αρκετά. Το μάτι μου σήμερα έπεσε στην κατακόκκινη ετικέτα του, που παρεμπιπτόντως μου αρέσει πολύ και είπα να ξανασυστηθούμε.
Ωραίο πούρο, καφεκόκκινο (αρχίζω να Μιραρακίζω) πράγματι κορόχο, σχεδόν λείο με μια δυο μικρές φλεβίτσες, άριστο κατασκευαστικά κατά τ’ άλλα. Η μυρωδιά του μου δίνει καφέ και… βερίκοκο. Δεν το θυμόμουν αυτό, μου άρεσε η διαφορετικότητα του. Μετά το κόψιμο η κρύα ρουφηξιά έβγαλε μια αμυδρή σοκολάτα γάλακτος (ΙΟΝ όχι Lacta) και ταμπάκο. Θα τα πάμε καλά οι δυο μας σκέφτηκα (χα, χα).
Οι πρώτες τζούρες δεν διέφεραν από τα κλασσικά νον, πιπέρι και όχι από το απαλό το άσπρο αλλά το τσίλι το αναθεματισμένο που τρώνε αυτοί οι τύποι νότια των ΗΠΑ (Άσχετο –Πως καταλαβαίνουν οι Μεξικάνοι ότι πεινάνε; -Όταν σταματήσει να καίει ο κώλος τους). Ευτυχώς κράτησε δυο τρία λεπτά. Μετά όμως άρχισε να βγάζει ξηρούς καρπούς και κυρίως καρυδόψιχα, τόσο έντονη που μου θύμισε ένα φθινόπωρο, που έφερε ο πατέρας μου 5 καφάσια φρέσκα και τα καθαρίζαμε και είχαν μαυρίσει τα χέρια μας. Πολύ καλά αρχίσαμε. Η ένταση του αυτό το σημείο ήταν μέτρια (ξανά χάχα). Το δεύτερο τρίτο συνέχισε να έχει έντονη τη γεύση των καρυδιών, έδωσε όμως και κάτι όμορφα βότανα (ιπποφαές για την ακρίβεια!). Η στάχτη κρατούσε μέχρι εδώ και αν πήγαινα για long ash ρεκόρ ίσως να κρατούσε και κανά τρία τέσσερα εκατοστά ακόμα.

Εικόνα

Μετά το τίναγμα η ένταση άρχισε να γίνεται έντονη φουλ κι εδώ αρχίσανε τα δύσκολα, εξ’ ου κι ο Καραμήτρος. Στο τρίτο μέρος με πηρέ και με σήκωσε. Άρχισαν τα πεταλουδίσματα τα ωχ αμάν και τα συναφή, τόσο τούρμπο ένταση δεν έχω ξαναματανιώσει. Αστεράκια είδα, κατάλαβα γιατί έχει τον σκορπιό στην ετικέτα του και γιατί γράφει ‘built bold’ με κάτι μικρά γραμματάκια κάτω από την κόλλα. Είπα όμως πως δεν θα με νικήσει ένα πούρο και συνέχισα ακάθεκτος. Απ’ ότι θυμάμαι έβγαλε καλά πραγματάκια, ξύλο και εσπεριδοειδή και λίγο από το βερικοκάκι που μύρισα στη αρχή, αλλά μπορεί να ήταν και οι παραισθήσεις. Το μαρτύριο του ‘τραβά με και ας κλαίω’ κράτησε συνολικά μια ώρα και είκοσι λεπτά. Καθόλου άσχημα για ρομπούστο.
Θα το ξανακαπνίσω; Εννοείται πως ναι, γιατί μου άρεσαν οι γεύσεις που έβγαλε, όμως ΜΟΝΟ με συνοδεία τσιπουρομεζέδων γιατί με καφεδάκι δεν παλεύεται.

Εικόνα
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Φεβ 06, 2016 6:46 am

γεια σου Στέλιο
τα καινούργια κόκκινα corojo έχουν διαφορετικό (πιο καμπούμ) blend από τις παλιές καφέ ετικέτες
εμένα μου αρέσανε αρκετά, και σίγουρα τις προτιμούσα από τα νεομπλενταρισμένα

για όποιον θέλει να ρίξει μια ματιά σ' αυτήν την ενδιαφέρουσα σειρά των camacho
μάζεψα εδώ ότι υπάρχει, από πούρα του μουντιάλ και χριστουγεννιάτικα, μέχρι ξεπετάγματα :wink:

viewtopic.php?f=64&t=2801&p=41409&hilit=camacho+corojo#p41409
viewtopic.php?f=64&t=2801&p=40415&hilit=camacho+corojo#p40415
viewtopic.php?f=64&t=2995&p=49821&hilit=camacho+corojo#p49821
viewtopic.php?f=112&t=2953&p=44401&hilit=camacho+corojo#p44401
viewtopic.php?f=64&t=2995&p=45987&hilit=camacho+corojo#p45987
/viewtopic.php?f=8&t=2858&p=41654&hilit=camacho+corojo#p41654
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Σάβ Φεβ 06, 2016 11:43 am

Ευχαριστώ για το συμμάζεμμα και το πρωινό διάβασμα ντον!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking

Επιστροφή σε “Camacho”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης