La Flor de Cano - Selectos

Άβαταρ μέλους
Nickos H

La Flor de Cano - Selectos

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Σάβ Απρ 27, 2013 2:03 am

Αποφάσισα να γράψω το πρώτο μου ίσως ολοκληρωμένο review και ξεκινάω από το ταπεινό Flor de Cano , Selectos. Γενικά η brand δεν ήταν ούτε είναι ιδιαίτερα δημοφιλής πλην όμως έπεσα σε έναν αξιοπρόσεκτο εκπρόσωπό της και νομίζω αξίζει την αναφορά. Το Selectos , μια long corona ή Cristales για τους Κουβανούς με μήκος 150 και ring 41 , μέχρι και τα μέσα του 2002 ήταν machine made , μετά το γύρισαν σε hand made. To δικό μου προέρχεται από χάρτινο πακέτο 5χ5 με τα πούρα μέσα σε σελοφάν , handmade short filler παραγωγή AGO 02 αγορασμένα για ένα κομμάτι ψωμί . Από εμφάνιση το συγκεκριμένο δείχνει τα 11 χρόνια που έχει στην πλάτη του με το καλημέρα. Wrapper colorado maduro θα έλεγα αν και είδα αρκετές ανομοιομορφίες στα αδελφάκια του που ήταν στο ίδιο κουτί. Το wrapper χωρίς ιδιαίτερα νεύρα , ο χρόνος κάνει δουλειά και τα "σπάει". Ολα ανεξαιρέτως ήταν λαδωμένα φουλ. Ανοίγοντας το κουτί νομίζεις ότι ανοίγεις ένα κουτί σοκολατάκια και πραγματικά η μυρωδιά της σοκολάτας και του κακάο , μέλι και πιπέρι είναι διάχυτα στα pre light αρώματα που δίνει. Η κατασκευή του μέτρια και η καύση του ικανοποιητική , αργή αλλά καλή χωρίς διορθώσεις , μόνο ένα σβήσιμο κάπου στα 2/3. Το τράβηγμά του σφιχτό θα έλεγα και ο καπνός του μάλλον φτωχός. Περίεργος να δω αν τα χρόνια θα μετέτρεπαν ένα κακό κατ' άλλους ή μέτριο έστω πούρο σε κάτι διαφορετικό το ανάβω και βλέπω τα κάτωθι : Στο 1/3 διέκρινα floral αρώματα λίγο μέλι στην αρχή και αρκετή γλυκάδα που δίνει σταδιακά την θέση της σε γήινα αρώματα. Έντονη γεύση ελιάς , αλατσολιάς μάλιστα που λέμε και στην Κρήτη δηλαδή παστής και λίγο χόρτο και γη. Στην πορεία δυναμώνει λίγο και στο 2/3 διακρίνω πλέον ξεκάθαρα την ελιά, δυνατές γήινες γεύσεις και ελαφρώς δέρμα. Στο τελευταίο 3ο γίνεται spicy βαρύ ,τα πιπέρια παρόντα πλέον εναλλάσοντε με δέρματα. Γενικά αποδείχτηκε ότι ο χρόνος δεν μπορεί ένα selectos να το μετατρέψει σε κάτι εξαιρετικό μεν αλλά σαφέστατα ασκεί ευεργετική επίδραση πάνω του. Ένα πούρο στρογγυλεμένο , χωρίς γωνίες , χωρίς τρομερές εξάρσεις ή πολύ κομπλικέ πλην όμως αξιόλογο. Θα το κάπνιζα ευχάριστα πρίν το δείπνο. Πολύ φθηνό και αυτό το αβαντάρει εξαρετικά θα έλεγα στο value for money , σε καμία περίπτωση δεν θα το χαρακτήριζα φτηνιάρικο , καπνίζεις μια Κούβα άλλης εποχής και ναι αξίζει κάθε σεντ του..
Αν του έβαζα μια βαθμολογία με άριστα το 10 , στον τομέα εμφάνιση θα έβαζα 7 , στην κατασκευή 6 , στην καύση - τράβηγμα 7 , αρώματα 7, στον καπνό - στάχτη 6 . Μέσος όρος 6,6. Ξεφεύγει από την μετριότητα ; Όχι . Αλλά αν συνυπολογίσει κάποιος και τον παράγοντα τιμή γίνεται σοβαρός αντίπαλος για άλλα "καθημερινά" πούρα. Να σημειώσω εδώ ότι τα παρέλαβα σήμερα και δεν το άφησα καν να ξεκουραστεί. Θα καπνίσω ένα αδελφάκι του σε 6 μήνες και τα λέμε πάλι.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
capobomba

Re: La Flor de Cano - Selectos

Δημοσίευσηαπό capobomba » Σάβ Απρ 27, 2013 3:37 pm

πολύ ωραίο το ρηβιού και εξαίρετη η προσπάθεια

μπράβο και καλή συνέχεια :)
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Απρ 27, 2013 4:22 pm

συμφωνώ (και για το πούρο και με τον Capo)
ωραία περιγραφή, περιεκτική και με ιδιαίτερο, δικό της "χρώμα"

...και περιμένω από το Νίκο να γράψει και για κάτι πιο "hot" :wink:
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Απρ 27, 2013 5:14 pm

πολυ ωραιο το πρωτο σου ριβιου .
καλη συνεχεια .... :D
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
ababim

Δημοσίευσηαπό ababim » Τετ Μάιος 28, 2014 7:10 pm

Καλησπέρα συνμοναστές.Ξέρει κανείς κάτι άλλο για αυτό το πούρο, μου το πρότειναν (για καθημερινό).Θέλω τα φώτα σας.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Μάιος 28, 2014 7:26 pm

δεν έρχεται στην Ελλάδα φίλε Δανιήλ, όπως και κανένα la flor de cano
(δύο είναι όλα κι όλα) 8)
ababim

Δημοσίευσηαπό ababim » Τετ Μάιος 28, 2014 7:39 pm

Τάκης έγραψε:δεν έρχεται στην Ελλάδα φίλε Δανιήλ, όπως και κανένα la flor de cano
(δύο είναι όλα κι όλα) 8)
Το ίδιο μου είπε και μένα, απλά του έπεσαν λίγα κουτιά και μου τα πρότεινε, έχεις γνώσει του πούρου (γεύσεις-ποιότητα).
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Μάιος 28, 2014 7:46 pm

αυτά που λέει ο αγαπητός φίλος Νίκος (μας λείπεις αδελφέ) στην αρχή
είναι αρκετά και πολύ κατατοπιστικά...
ababim

Δημοσίευσηαπό ababim » Τετ Μάιος 28, 2014 7:50 pm

Τάκης έγραψε:αυτά που λέει ο αγαπητός φίλος Νίκος (μας λείπεις αδελφέ) στην αρχή
είναι αρκετά και πολύ κατατοπιστικά...
Θα πάρω ένα κουτί, μακάρι να είναι όπως τα λέει ο Νίκος.Θα καταθέσω και την δική μου γνώμη μόλις τα δοκιμάσω.
ababim

Δημοσίευσηαπό ababim » Πέμ Μάιος 29, 2014 7:23 pm

Μόλις έκαψα ένα φρεσκάδι FEB-13 και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Nickos H με τις μόνες διαφορές, α) η ελιά μου βγήκε θρούμπα θάσου και β) το τελευταίο τρίτο δεν ήταν τόσο spicy όσο περιγράφει ο φίλος(φρέσκο).Κατά τ'άλλα ένα μέτριο πούρο(αποψή μου) για απογευματινό τσιπουράκι πριν το φαγητό.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Μάιος 30, 2014 8:12 am

καλές και οι θρούμπες 8)

κατά τα άλλα, μην ξεχνάς πως το πουράκι είναι short filler...
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Πέμ Νοέμ 24, 2016 3:23 pm

Καλησπέρα! πριν λίγο κάπνισα ένα Selectos που η κούτα έγραφε Ιούνιος του 16. Ολόφρεσκο και λίγων μηνών.
Από γεύσεις έβγαλε δέρμα πιπέρι κρέμα και κακάο. flat όμως χωρίς να δίνει το κάτι παραπάνω. Δε γνωρίζω με τον καιρό αν στρώσει ή αν χαλάσει ή αν μείνει όπως είναι. Σταθερή καύση χωρίς διορθώσεις και δεν έσβησε, χρόνο δε κράτησα, δε πίκρισε και δε με χάλασε σε κανένα σημείο! Ένταση ελαφριά .

Συνοδεία σκέτο καφεδάκι και θέα την Ακρόπολη .

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
for those about to rock, we salute you
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Πέμ Νοέμ 16, 2017 10:59 am

Εικόνα

Το δοκίμασα πρώτη φορά χθες το βράδυ
Γενικά flor de cano δεν είχα ξανακαπνίσει
Το συγκεκριμένο (αγνώστων στοιχείων) μου άφησε πολύ καλες εντυπωσεις!
Μετριο σε ένταση και ισορροπημένο.Γενικά έβγαζε γήινες γευσεις όπως ξύλο, δέρμα, χώμα ενώ ανα διαστήματα, ειδικά στο πρώτο μισό έβγαζε κρέμα, λίγο πιπέρι και ψημένο ψωμί.!

Εικόνα

Επιστροφή σε “La Flor De Cano”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης