Torano Exodus Double Corona

Leonidas

Torano Exodus Double Corona

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Παρ Μάιος 15, 2009 8:15 pm

Πήγα σήμερα το απόγευμα στο μαγαζί του author, για να πάρω κάποια δώρα που ήθελα για φίλους μου. Service για πολλοστή φορά άψογο.

Ζήτησα να πάρω ένα Carlos Torano Exodus Double Corona. Είχα διαβάσει για το πούρο αυτό και ήθελα να το δοκιμάσω. Φέυγοντας λοιπόν απο το μαγαζί του συνονόματου, πήγα σε ένα απο τα αγαπημένα μου μπάρ και...

Αφαιρώ την πλαστική θήκη. Το περιεργάστηκα. Box pressed. Εξαιρετική προσοχή στη λεπτομέρεια. Κομψό ring. Μέγεθος churchill. Pre-light aroma άγνωστο σε μένα. Κάτι μεταξύ λουλουδιού και χώματος. Δαγκώνω ελαφρά το στόμιο για να στρογγυλέψει. Είναι ωραία συντηρημένο με καλή υγρασία και μου κάνει το χατήρι να σταματήσει να είναι τετράγωνο. Το τρύπησα με το bullet μου και το έκαψα.

Πολύς καπνός. Οπως μου αρέσει. Μιάμισυ ώρα πανδαισίας γεύσεων και αρωμάτων. Πολύπλοκο απο την αρχή μέχρι το τέλος. Στη μέση περίπου, cocoa και πιπερόριζα. Διόρθωση στην κάυση περίπου στα 2/3. Στο τέλος κόντευα να καπνίσω τα δάχτυλά μου. Καιγόμουν και το άφησα να σβήσει.

Τι με χάλασε; Βασικά τίποτα αλλά για να υπάρχει πάντα το άριστα-δέκα, θα έλεγα ότι το box-pressed καλλίτερα να έμενε.

Αν θα το ξανάπερνα; Σίγουρα την άλλη εβδομάδα πάω για κούτα. Περίπου must have το θεωρώ. Σημειωτέον. Είναι η πρώτη φορά που δεν συγκρίνω με κουβάνικο. Η τιμή των 6 ευρώ που πλήρωσα είναι excellent value.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Μάιος 16, 2009 12:21 pm

Δεν ειμαι σιγουρος αν προκειται για το ιδιο αλλά μηπως η πληρης ονομασια του ειναι Carlos Torano Exodus Double Corona 1959, "γωνιασμενο" και σε αποχρωση stick σοκολατας,σκούρο, η προκειται για κατι διαφορετικό?
Το'χω δει σε τοπικο μαγαζι και μου αρεσε εμφανισιακά γι αυτό ρωταω.
Άβαταρ μέλους
raftoput
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό raftoput » Σάβ Μάιος 16, 2009 1:00 pm

Έχω την εντύπωση ότι είναι αυτό: http://shop.cigar.gr/catalog/product_in ... cts_id=202
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Μάιος 17, 2009 6:54 pm

Ειναι αυτό που υπέδειξε ο raftoput
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Δεκ 03, 2010 3:04 am

Σήμερα το δοκιμασα και εγω. Πήγα στο μαγαζι του Author, και μαζι με κάποια άλλα, μετα από προτροπή του κυριου Λεωνίδα, πήρα και το λεγάμενο,μιας και είχε μόνο διθυραμβικά σχόλια για αυτο το πούρο.Όσο για το service, τι να πω,Άψογο. χαίρεσαι μόνο και μόνο που είσαι μέσα στο μαγαζί.
Ότι μου εχει προτείνει, μου άρεσε εξαιρετικά. Έχει πιάσει τα γούστα μου με την μια,παρότι ήταν μόνο η τριτη φορα που πήγα.Και η πλάκα είναι πως εγω δεν ξέρω ακριβώς τι θέλω ακόμα, αλλά μάλλον ξέρει ο κυριος Λεωνίδας!!! :lol:
Για το κακαο που ειπε ο Leonidas, πιο πάνω θα συμφωνήσω. Για την πιπερόριζα δεν ξέρω, γιατι απλά δεν ξέρω τι γευση έχει αυτη! :lol:
Πάντως, διέκρινα και ξύλο, και καρπούς. Όσο για την εμφάνιση, αυτή είναι απλά άψογη!Το βλέπεις και δεν φαίνεται ούτε ενα ψεγάδι!Wrapper πανέμορφο, πολύ σκούρο,καταπληκτικό στην αφή! Σαν μετάξι είναι το άτιμο.Ετικέτα πανέμορφη και αυτή. Όσο για νεύρα, σημάδια, τσαλακώματα και λοιπά, λάμπουν δια της απουσίας τους. Χαίρεσαι να το κρατάς και να το χαζεύεις!
Ιδανικό τράβηγμα, και η καύση καλή, αλλά όχι άψογη, θέλει κατι ψιλοδιορθώσεις,αλλα λίγα πράγματα!Η γεύση είναι πλούσια καπνού.
Σε αυτο το πούρο απο την πρώτη τζούρα,σε πέρνουν τα πιπέρια! Καταπληκτική αίσθηση!Μετα την μέση πάντως, ηρεμούν τα πιπέρια λίγο, και γίνεται πιο κρεμώδες.Δυο μόνο κακά απο μένα. Καταρχάς και κυριότερο, σε ένα σημείο στα 3/3, μου ηρθε μία έντονη γεύση από γρασίδι, ευτυχώς για λίγη μόνο ώρα, και δευτερον και λιγότερο κυριότερο ( :P ) το σχήμα του. Πολύ box pressed. πάντως σίγουρα δεν είναι λόγος για να μην το ξαναπάρω.
Μπορώ άνετα να του δώσω ενα 9/10, για τα δικά μου πάντα δεδομένα.
Σε ένα σημείο πάντως, θα διαφωνίσω με τον Leonidas, και αυτο είναι στον χρόνο κάυσης του. Το κάπνισα και εγώ μέχρι τέλους,χωρίς να πικρίσει, χωρίς αμωνία, χωρίς τίποτα, αλλά μέσα σε 2 ώρες ακριβώς, χωρίς να μου σβήσει καθόλου.Φίλε leonidas, αν μου επιτρέπεις την έκφραση, πως το κατάφερες τόσο γρήγορα?Μήπως σε κάποια σημεία σου υπερθερμάνθηκε?
Ακόμα, η τιμή του, μετα από μια γρήγορη ματια στο Internet, είναι καλύτερη και απο μαγαζιά του εξωτερικού.Συγχαρητήρια στον κ. Λεωνίδα που κρατάει τις τιμές του λογικές, παρά τις τρελές αυξήσεις στους φόρους και δασμούς...

Με λίγα λόγια, πρέπει οπωσδήποτε να το δοκιμάσετε!Κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ο!Αν δεν σας αρέσει, το πολύ πολύ να χάσετε 6? :D
Κέρδισε με το σπαθί του, χώρο στον υγραντήρα μου!
RedRum

Re: Torano Exodus Double Corona

Δημοσίευσηαπό RedRum » Παρ Δεκ 03, 2010 11:03 am

Leonidas έγραψε:Πήγα σήμερα το απόγευμα στο μαγαζί του author, για να πάρω κάποια δώρα που ήθελα για φίλους μου. Service για πολλοστή φορά άψογο.

Ζήτησα να πάρω ένα Carlos Torano Exodus Double Corona. Είχα διαβάσει για το πούρο αυτό και ήθελα να το δοκιμάσω. Φέυγοντας λοιπόν απο το μαγαζί του συνονόματου, πήγα σε ένα απο τα αγαπημένα μου μπάρ και...

Αφαιρώ την πλαστική θήκη. Το περιεργάστηκα. Box pressed. Εξαιρετική προσοχή στη λεπτομέρεια. Κομψό ring. Μέγεθος churchill. Pre-light aroma άγνωστο σε μένα. Κάτι μεταξύ λουλουδιού και χώματος. Δαγκώνω ελαφρά το στόμιο για να στρογγυλέψει. Είναι ωραία συντηρημένο με καλή υγρασία και μου κάνει το χατήρι να σταματήσει να είναι τετράγωνο. Το τρύπησα με το bullet μου και το έκαψα.

Πολύς καπνός. Οπως μου αρέσει. Μιάμισυ ώρα πανδαισίας γεύσεων και αρωμάτων. Πολύπλοκο απο την αρχή μέχρι το τέλος. Στη μέση περίπου, cocoa και πιπερόριζα. Διόρθωση στην κάυση περίπου στα 2/3. Στο τέλος κόντευα να καπνίσω τα δάχτυλά μου. Καιγόμουν και το άφησα να σβήσει.

Τι με χάλασε; Βασικά τίποτα αλλά για να υπάρχει πάντα το άριστα-δέκα, θα έλεγα ότι το box-pressed καλλίτερα να έμενε.

Αν θα το ξανάπερνα; Σίγουρα την άλλη εβδομάδα πάω για κούτα. Περίπου must have το θεωρώ. Σημειωτέον. Είναι η πρώτη φορά που δεν συγκρίνω με κουβάνικο. Η τιμή των 6 ευρώ που πλήρωσα είναι excellent value.

χμμμ... πως το εχω χασει αυτο το επεισοδιο?

σιγουρα θα το δοκιμασω, νασαι καλα λεο
Leonidas

Re: Torano Exodus Double Corona

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Παρ Δεκ 03, 2010 2:04 pm

RedRum έγραψε:[
χμμμ... πως το εχω χασει αυτο το επεισοδιο?

σιγουρα θα το δοκιμασω, νασαι καλα λεο

Πρωτοφανές. Μήπως πήγες σινεμά, δεν πήρες χρονόμετρο και ξεχάστηκες; :lol:
Άβαταρ μέλους
Miro

Δημοσίευσηαπό Miro » Παρ Δεκ 03, 2010 2:05 pm

Επαυξάνω.

Γεμάτο, στρογγυλό και πολυσύνθετο, πάντα με σαφή προσανατολισμό προς γλυκές, ζεστές, κρεμώδεις γεύσεις.

Το go-to πούρο μου όταν θέλω γλύκες και γεμάτο "σώμα".

Πείτε με περίεργο, αλλά μ'αρέσει περισσότερο σε συνδυασμό με καλό bourbon, ένα Maker's Mark ή ένα Woodford Reserve. Η αντίθεση ανάμεσα, αφενός, στη γλύκα και την overall "στρογγυλάδα" του πούρου (σιγάρου, μάλλον, ελαφρώς αδόκιμο αλλά πιο ακριβές) και, αφετέρου, την αψάδα, τις αιχμές και τα καπνιστά μαδέρια του bourbon με στέλνουν. Το γεμάτο "σώμα" του επιτρέπει να σταθεί δίπλα σε βαριά αμερικάνικα "αφεψήματα" με αξιοπρέπεια. Επίσης υποθέτω (αν και δεν το έχω δοκιμάσει) ότι θα ταιριάζει όμορφα με premium vodkas, "αλμυρά" νησιώτικα malts ή κόκκινα με δυνατές τανίνες, έστω και μ'ένα earl grey. Γενικά, ζητάει αψείς, στυφές και στιβαρές γεύσεις, αντενδεικνυται κατ'εμέ ο συνδυασμός με γλυκά ποτά ή διακριτικές, δροσερές και ελαφριές γεύσεις.

Στα αρνητικά, η box-pressed εμφάνιση δεν με χαλάει (πολύ), το πλαστικό δαχτυλίδι όμως (παρότι όμορφο) είναι το βατερλώ μου.

Βασίλης

ΥΓ. Εύφημο μνεία και στο Casa χαρμάνι της ίδιας σειράς, λιγότερο "πλούσιο" σε σώμα, διακριτικότερες οι γλυκές νότες και συνδυαζόμενες με πιο δροσερό, grassy χαρακτήρα.
Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Δεκ 03, 2010 3:55 pm

Miro έγραψε:Επαυξάνω.

Γεμάτο, στρογγυλό και πολυσύνθετο, πάντα με σαφή προσανατολισμό προς γλυκές, ζεστές, κρεμώδεις γεύσεις.

Το go-to πούρο μου όταν θέλω γλύκες και γεμάτο "σώμα".

Πείτε με περίεργο, αλλά μ'αρέσει περισσότερο σε συνδυασμό με καλό bourbon, ένα Maker's Mark ή ένα Woodford Reserve. Η αντίθεση ανάμεσα, αφενός, στη γλύκα και την overall "στρογγυλάδα" του πούρου (σιγάρου, μάλλον, ελαφρώς αδόκιμο αλλά πιο ακριβές) και, αφετέρου, την αψάδα, τις αιχμές και τα καπνιστά μαδέρια του bourbon με στέλνουν. Το γεμάτο "σώμα" του επιτρέπει να σταθεί δίπλα σε βαριά αμερικάνικα "αφεψήματα" με αξιοπρέπεια. Επίσης υποθέτω (αν και δεν το έχω δοκιμάσει) ότι θα ταιριάζει όμορφα με premium vodkas, "αλμυρά" νησιώτικα malts ή κόκκινα με δυνατές τανίνες, έστω και μ'ένα earl grey. Γενικά, ζητάει αψείς, στυφές και στιβαρές γεύσεις, αντενδεικνυται κατ'εμέ ο συνδυασμός με γλυκά ποτά ή διακριτικές, δροσερές και ελαφριές γεύσεις.

Στα αρνητικά, η box-pressed εμφάνιση δεν με χαλάει (πολύ), το πλαστικό δαχτυλίδι όμως (παρότι όμορφο) είναι το βατερλώ μου.

Βασίλης

ΥΓ. Εύφημο μνεία και στο Casa χαρμάνι της ίδιας σειράς, λιγότερο "πλούσιο" σε σώμα, διακριτικότερες οι γλυκές νότες και συνδυαζόμενες με πιο δροσερό, grassy χαρακτήρα.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου,σε ολα!Εκτος απο το δαχτυλιδι. Εμενα μαρεσε πολυ, αλλα περι ορεξεως, εξαλλου δεν παιζει και κανα ρολο σοβαρο. Χθες , το έκαψα με ενα Jim Beam.Πολλα για την ακριβεια, αλλα λεμε τωρα :P
Ασχετο με το θεμα, και ας με συγχωρησετε για το off topic, αλλα που μπορω να βρω φιλε μου τα burbon Που αναφερεις? Βρισκω μονο τα Four Roses , Jim Beam, kai Jack Daniels.Και δεν μιλαω για super markets, αλλα και για καβες.Τα δυο πρωτα μαρεσουν,Με το Jim Beam να το λατρευω. το τριτο το σιχαινομαι, γιατι εχει υπερβολικη γευση βανιλιας, και γενικα μια γλυκαδα μου δεν μαρεσει καθολου.
Άβαταρ μέλους
Miro

Δημοσίευσηαπό Miro » Παρ Δεκ 03, 2010 4:12 pm

Το Jack δεν ειναι bourbon αλλά Tennessee Whiskey (Bourbon βγαζει μονο το Kentucky). Τώρα για βανίλιες και γλυκάδες, εμένα μια ξυνίλα μου βγάζει, σκέτη και απωθητική, τεσπα.

Όσο για τα άλλα, κυκλοφορούν ευρέως, δεν είναι τίποτα σπάνια... σε όλες τις στοιχειωδώς ενημερωμένες κάβες.

Αν θες να δώσεις στη μεγάλη πολιτεία του Tennessee αλλη μια ευκαιρία, πιες το George Dickel. Γλυκόπιοτο σαν πατσάς μετά από ξενύχτι, δυνατό σαν κλωτσιά στη μούρη. Ουισκάρα. Ίσως κάπως έτσι ήταν το Jack πριν γίνει σήμα κατατεθέν των βλαχοκαουμπόυζ διεθνώς.

Β.

ΥΓ Το Jim Beam, για λόγους κάθε άλλο παρά γευστικούς (αφού υπάρχουν απείρως καλύτερα ποτά εκεί έξω) είναι το ποτό που με συντροφεύει σε όλα τα σημαντικά, όμορφα κι άσχημα, τα τελευταία 15 και χρόνια. Ποτό-βίωμα. Στην υγειά σου το επόμενο.
Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Δεκ 03, 2010 4:30 pm

Σε ευχαριστώ πολυ φίλε μου! Πίστεψε με, θα το δοκιμασω, γιατι πρωτον βλεπω οτι εχουμε παρομοια γευστικα γουστα, και σε ποτα αλλα και σε πουρα, και δευτερον, κατι εχω με τα αμερικανικα burbono-ouiskia :lol:
Ελπίζω να πανε ολα όπως τα περιμένω,Και του χρόνου τέτοιο καιρό, να τα δοκιμάζω εκεί που πρέπει, και να φέρω κάμποσα πούρα και burbon απο τα αμερικανικα duty free! Keep smoking and drinkin` :D
Τελευταία επεξεργασία από jimbo σε Παρ Δεκ 03, 2010 4:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
dalani

Δημοσίευσηαπό dalani » Παρ Δεκ 03, 2010 4:31 pm

αν την παμε την σιζητιση στα αμερικανικα ουισκι θα προτεινω το old grand dad
και το makers mark τα οποιοα ειναι κοριφαια και ισως τα πιο ποιοτικα bourbon poy εχουν bgei
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Δεκ 03, 2010 4:36 pm

Κατάλαβα, την κόβω την δουλειά... Επειδή στο να διαλέγω πραγματικά έχω πρόβλημα,(τα θέλω όλα) θα γυρνάω κάβες και θα λέω τι αμερικάνικο ουίσκι έχετε? Φέρτο. Στην τελική, αποκλείεται να πεταχτούν!
:lol:
ΥΓ. Θα μας κυνηγάνε για το Off topic :lol:
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Παρ Δεκ 03, 2010 5:32 pm

το makers mark που το βρηκες (τα άλλα δεν τα ηξερα, δεν εχω δοκιμασει και επομενως, δεν μου εχουν λειψει :oops: )
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Παρ Δεκ 03, 2010 6:17 pm

Carlos Torano Exodus Double Corona
Μετα απο τα τοσα καλα σχολια που διαβασα για το συγκεκριμενο πουρο σιγουρα θα ειναι το επομενο που θα δοκιμασω! Ετσι για να μαθαινουμε και οι νεοτεροι στο χωρο του πουρου και για να δοκιμαζουμε μαρκες εκτος κουβας.

Επιστροφή σε “Torano”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης