Quai d'Orsay

Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τρί Μάιος 11, 2010 8:52 am

Γεια σου ρε Νικολα !
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Άβαταρ μέλους
maximos69

Δημοσίευσηαπό maximos69 » Τρί Μάιος 11, 2010 11:15 am

Δυστυχώς το μόνο που έμεινε από τρία κουτιά αγορασμένα σε διαφορετικές χρονικές στιγμές είναι 6 corona claro με εννέα χρονάκια στην πλάτη τους. Όλα τους είχαν άψογη εμφάνιση και κατασκευή , καλό τράβηγμα με μια, δύο άντε τρεις εξαιρέσεις από ένα κουτί του 2000. Ελαφρύ, ευχάριστο, απολαυστικό και σίγουρα καλοκαιρινό πούρο, must με ένα refreshment τα ζεστά χαΛΛΛαρά Σαλονικιότικα αυγουστιάτικα απογεύματα. Μάλλον δεν θα μου φτάσουν……

Και μια ένσταση. Εξαιρουμένης της ευλογημένης αυτής χώρας που όλα το καπνά είναι ακριβά τα Quai d'Orsay δεν είναι από τα ακριβότερα που μπορεί κάποιος να βρεί στο εμπόριο ΕΚΤΟΣ… από το μαγαζί κάποιου γρήγορου που έχει κατηγορηθεί πολλάκις ως μπανανέμπορος από γνωστό ακροδεξιό τρομοκράτη εθνικιστή παντογνώστη και… φίλο (αν και δεν έχουμε ιδωθεί ποτέ) συμφορουμίτη.
Τι έγινε Leo το ρίξαμε στη μαναβική :lol: :lol: :lol:
"Τελικά όλα τα πούρα γίνονται καπνός"
παλιά βραζιλιάνικη παροιμία
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Μάιος 11, 2010 11:24 am

Φίλε maximos69
Είναι κρίμα που δεν παραβρέθηκες στη συνάντηση των Αθηνών. Δεν θα μπορέσεις να καταλάβεις το γρίφο μου, εκτός και άν κάποιος απο τους παραβρεθέντες αποφασίσει να σπάσει τη σιωπή του και να μιλήσει.
Μέχρι τότε, θα λειτουργώ ώς σύμβουλος γεωπόνος προς όλους τους επίδοξους αλλά και τους εν δυνάμει καλλιεργητές μποστανιών. :lol:
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Τρί Μάιος 11, 2010 3:01 pm

Νίκος έγραψε:Λεο, θα σοβαρευτεις ποτε;
:lol:

@κωστας φιλος
Καλα τα λες. Ο λορδος δεν μας εσωσε απο τα κουβανεζικα πουρα, κανει αλλη
μια τιμια προσπαθεια να μας σωσει απο το δουνουτου.

Επιμενω ομως. Εφ' οσον το φορουμ διαθετει θεματικη ενοτητα "ελευθερες
αποψεις" οπου μπορει ο καθενας να γραψει ο,τι σχεδον θελει, μεσα στα
ορια των γενικων κανονων του φορουμ δηλαδη, πού το προβλημα; Αφου
μαλιστα βρισκει και συνομιλητες;
Αφου, αμα ξεφυγει το θεμα , κλειδωνει. Οπως προσφατα.

Οποιος δεν γουσταρει, δεν διαβαζει. Δεν γουσταρω ποδοσφαιρικα
(ελληνικα), δεν διαβαζω.
Και δεν απαγορευεται, οποιοσδηποτε νεος, γερος να γραψει για πουρα.
Ενας γραφει για την πολιτικη επικαιροτητα, 9 μπορουν να γραψουν για
πουρα.
500 και βαλε εγγεγραμμενοι ειμαστε. Γραφτε για πουρα ρε παιδια.

δε διαφωνώ με όσα λες.
προσωπικά διαφωνώ με όποιους χρησιμοποιούν αυτό το χώρο για οτιδήποτε
άλλο εκτός από αυτό που γράφει.
γράφουμε, κάνουμε παρένθεση ναι, ασχολούμαστε με τα τρέχοντα, κάνουμε
χιούμορ αλλά,
δε μιλάμε ποτέ για πούρα και ξαφνικά πεταγόμαστε και λέμε το μακρύ μας
και το κοντό μας για πορείες, για βουλές των λόρδων, για...
και πάλι συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά το μέτρο, αλλά κάποιες φορές οι
παρενθέσεις ξεπερνούν τον κανόνα.
παρεπιμπτόντως όταν προχθές βρεθήκατε μιλήσατε για πολιτική?
η πολιτική φυσικά πρέπει να είναι ίδιο κάθε συνειδητοποιημένου ανθρώπου,
μην ξεχνας όμως πόσο εύκολα αρχίζει το βρίσιμο μέσα από τα
πληκτρολόγια.
μέχρι να ανάψεις πέρλα...
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Μάιος 11, 2010 3:15 pm

....
Τελευταία επεξεργασία από RedRum σε Τετ Μάιος 12, 2010 1:49 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μάιος 11, 2010 3:32 pm

kostashabanos έγραψε:...παρεπιμπτόντως όταν προχθές βρεθήκατε μιλήσατε για πολιτική?
η πολιτική φυσικά πρέπει να είναι ίδιο κάθε συνειδητοποιημένου ανθρώπου,
μην ξεχνας όμως πόσο εύκολα αρχίζει το βρίσιμο μέσα από τα
πληκτρολόγια.
μέχρι να ανάψεις πέρλα...

Οχι βέβαια, δεν θυμάμαι να αναφέρθηκε κάποιος στην πολιτική.
Ούτε που θυμάμαι τί λέγαμε 5 ώρες. Και για πούρα λίγα είπαμε.
Πιό πολύ σχετικά με άθλημά μας, ασχοληθήκαμε με το ξύλινο ταπερ made in Cuba (σε πλαστικό έχουν έλλειψη) που είχε φέρει ο Cornelius.

Πολιτική, ποδοσφαιρικά και θεολογικά είναι ταμπού, συμφωνούμε. Πέραν κάποιων μικρών πειραγμάτων μεταξύ ανθρώπων που γνωρίζονται και ξέρουν τα όρια του άλλου.

Κι εδώ στο φόρουμ δεν μιλάμε για πολιτική. Τα τελευταία γεγονότα είναι όμως τόσο σημαντικά, που ήταν αναπόφευκτο, Εδώ στην Αυστραλία παράτησαν τα πούρα, για να ασχοληθούν με μας, οταν ακόμα δεν το θεωρούσαν παγκόσμιο γεγονός.

Φυσικά δεν συμφωνώ με πολιτικές τοποθετήσεις και προτροπές του τύπου "παιδιά σηκωθείτε να βγούμε στους δρόμους". Οχι σ' αυτό το βήμα.

Ειδικά, όπως λες, όταν προέρχεται από κάποιους, που λίγο έχουν συνεισφέρει στις συζητήσεις μας. Εξαιρουμένων των αναφορών σε ιντερνετικές αγορές εκτός Ε.Ε. καθαρά από πείσμα.

Υ.Γ. αντε και το βλέπω να κλειδώνει.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μάιος 11, 2010 3:39 pm

RedRum έγραψε:...τι θελω ρε ο παπαρας και μπλεκω...

Μισό. Μέχρι τώρα Λόρδο σε ξέραμε, από πού κι ως πού παπάρας; :lol:

Χαλάρωσε λιγάκι, όλα στο πρόγραμμα είναι. Εμένα δεν είδες τί μου σέρνανε τις προάλλες;

Κάτσε εδώ.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Μάιος 11, 2010 9:36 pm

Φαντάσου να είχα ανοίξει θέμα για Los Statos. Αυτός ο kostashabanos θα μας είχε διώξει όλους. Απαπα... :lol:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Παρ Μάιος 28, 2010 9:24 pm

Τα παιδία μαμακίζονται. Οποιος βιάζεται... κερδίζει. Πληρώνει κάτι παραπάνω, αλλά...

Κατέληξα προχθές με πεντήκοντα Imperiales. Νάμαι καλά.

Τα μέν εικοσιπέντε, εκ Παρισίων αφιχθέντα. Ετος 08.
Τα δε εικοσιπεντε, γειτνιάζοντα της Gruyère (άχ-βαχ) του 09.

Απολογισμός. Προσωρινός. Δύο απο δώθε και δύο απο κείθε. Μέχρι τώρα. Πάνε αυτά. Μα τω Θεώ θα τους βγάλω τα μάτια.

Συμπέρασμα. Εξαιρετικά.

Ακριβά.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Σάβ Μάιος 29, 2010 1:04 am

κάντα όλα λεο
τώρα.
άσε παλιώνεις άλλα.
στο είπα είναι πολύ καλά.
χαίρομαι που είναι ακόμα και ταυτοχρόνως ζηλεύω και λίγο.
είναι πολύ καλά να περάσεις βραδιές μαζί τους.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Σάβ Μάιος 29, 2010 10:33 am

Αδερφέ έχεις δίκιο.
Για πρώτη φορά δεν θα αφήσω τίποτα όρθιο, άντε σχεδόν τίποτα. Jeanne d'Arc θα τα κάνω τα μπαγάσικα :lol:
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Δευ Σεπ 13, 2010 10:33 am

Εν αναμονη 25αδας απο προσφορα (ολοι ξερετε απο που),μιας και η τιμη ειναι ανταγωνιστικοτατη,η μαρκα ελαφρια,ο χωρος στο humidor ακομα αρκετος και οι Τζουλιετες σχεδον αγνωστες για μενα μιας και τις βρισκω too much.Ομως...
Μιας και ολοι λενε οτι ειναι απο τα πλεον ειδικα πουρα να μπεις στο χωρο των "μεγαλων"αφου ειναι ευκολο πουρο πηρα το ρισκο και το περιμενω με ανυπομονησια.
Απο την αλλη ,το αδερφακι μου ειπε μηπως εκανα πατατα παραγγελνωντας 25αδα πουρων που δεν εχω δοκιμασει ουτε ενα και ενα δικιο το'χει !!
Ας ελπισω οτι δεν θα χρειαστει να ...κερναω Τζουλιετες ολους τους γνωστους για να ξεφορτωσω !!
Αυτο το "γλυκοπιοτο" σου Leo μου χτυπησε στα αυτια και σε αυτο ελπιζω,οπως και στις καλλιστες τοποθετησεις των υπολοιπων που το δοκιμασαν.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Σεπ 13, 2010 10:50 am

General LEE έγραψε:Εν αναμονη 25αδας απο προσφορα (ολοι ξερετε απο που),μιας και η τιμη ειναι ανταγωνιστικοτατη,η μαρκα ελαφρια,ο χωρος στο humidor ακομα αρκετος και οι Τζουλιετες σχεδον αγνωστες για μενα μιας και τις βρισκω too much.Ομως...
Μιας και ολοι λενε οτι ειναι απο τα πλεον ειδικα πουρα να μπεις στο χωρο των "μεγαλων"αφου ειναι ευκολο πουρο πηρα το ρισκο και το περιμενω με ανυπομονησια.
Απο την αλλη ,το αδερφακι μου ειπε μηπως εκανα πατατα παραγγελνωντας 25αδα πουρων που δεν εχω δοκιμασει ουτε ενα και ενα δικιο το'χει !!
Ας ελπισω οτι δεν θα χρειαστει να ...κερναω Τζουλιετες ολους τους γνωστους για να ξεφορτωσω !!
Αυτο το "γλυκοπιοτο" σου Leo μου χτυπησε στα αυτια και σε αυτο ελπιζω,οπως και στις καλλιστες τοποθετησεις των υπολοιπων που το δοκιμασαν.

Μη ζορίζεσαι. Αν δεν σου αρέσουν θα στα πάρω όλα, όσο τα πλήρωσες και ας μη γνωρίζω ποιός είναι ο ανταγωνιστικότατος.
If needed pm me.
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Δευ Σεπ 13, 2010 10:53 am

Αυτη σου η σιγουρια με εφησυχαζει περισσοτερο :wink:
Αν μοιαζουν παντως με τα μικροτερα αδερφακια τους,θα τα καταευχαριστηθω !!
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Πέμ Σεπ 30, 2010 11:47 am

Επανερχομαι λοιπον στο Imperiales που μετα απο 10ημερη "ξεκουραση" απο το ταξιδι του απο τις εξωτικες χωρες που ταξιδεψε μεχρι να'ρθει σε μενα ,πηρε την αγουσα για τον τελικο προορισμο του "ολα σταχτη θα γινουν" !
Ανοιχτοχρωμο wrapper,ανευρο θα το χαρακτηριζα,μεγαλο μου φανηκε (μιας και με τις χουλιετες δεν ειμαι και πολυ φιλος),απαλη αισθηση στη μυτη,βοτανοχορτα θα ελεγα αν ημουν πιο εξειδικευμενος,συγχωρηστε την αγνοια μου σε καθορισμο γευσεων και αρωματων,τωρα μαθαινω.
Κοψιμο ευκολο και μαζι με την καπα δημιουργηθηκε ενα μικρο λακουβακι στο πουρο,καλο σημαδι ειπε ο αδερφος μου,περισσοτερα ξερει,χαρηκα !
Pre light draw εξαιρετικο,γλυκες,ευκολες,ευχαριστες γευσεις με καθησυχασαν οτι δεν θα φαω τις επομενες 2 ωρες μου παλευοντας με τα πιπερια,μπουρλοτο και...
Ησυχια !!
Τιποτα ιδιαιτερο η μαλλον τιποτα συνηθισμενο,ολα ερχονται απαλα,σιγα σιγα αρχιζω να ξεχωριζω γευσεις απο βοτανα,οπως στην οσφρηση νωριτερα και κατι αλλο που το'χω ξαναγευτει και προσπαθω να θυμηθω τι και που.Και μετα καταλαβα.Δερμα, η μαλλον ετσι το χαρακτηριζω εγω (ως ψιλοασχετος) και θυμηθηκα και που.Στα San Cristobal Oficios,ενα πουρο που μου αρεσε ιδιαιτερως.
Εν πασει περιπτωσει,περνωντας η ωρα,ολα αρχισαν να δυναμωνουν,να ερχονται πιο εντονα αλλα ο χαρακτηρας του Αυτοκρατορικου δεν αλλαξε,δεν εγινε πικαντικο,παρεμεινε γηινο και φιλικο προς την αμαθη γλωσσα μου μεχρι το τελος του 1,5 ωρα μετα.
Εν κατακλειδι,δεν θα το ελεγα masterpiece ,θα το ελεγα ενα πολυ ευκολο για αρχαριους στις χουλιετες πουρο,πολυ ευχαριστο που με περισσοτερη εκπαιδευση απο μερους μου μπορει να γινει και πολυ ενδιαφερον.
Μια αγορα που μαλλον -αν και εγινε χωρις tasting-μου βγηκε. :D

Επιστροφή σε “Quai D' Orsay”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης