Casa Magna

Άβαταρ μέλους
General LEE

Casa Magna

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τετ Μάιος 04, 2011 10:19 pm

Κυριοι,βρισκομαι στη δυσαρεστη θεση να σας ανακοινωσω οτι μολις τελειωσα ενα ΜΚ πουρο που πραγματικα...μου αρεσε !! :shock: :shock:
Ονομαζεται casa magna,και τα μονα στοιχεια που ξερω γι'αυτο ειναι οτι ειναι Νικαραγουα (νομιζω) και ηταν το Νο1 στο περσινο C.A.
Απο απλη περιεργεια γαργαλησα τον ασωτο υιο maltakia να μου το δωσει.
Δακτυλιδι Σταθης Ψαλτης απο βιντεοκασσετα του '80,εξαιρετικα ελαιωδες wrapper,τυλιγμενο σε σελοφαν(το σιχαινομαι), pre light αρωμα...γραβιερας,ολα τα συστατικα ετοιμα για μια ακομη αποτυχημενη προσπαθεια να μυηθω στα ΜΚ (με δεδομενη την αρνητικη μου προδιαθεση για τα imitation),φοκο και....
Ουαου,γλυκος καπνος στο στομα μου,αφθονος,κρεμωδης,πλουσιος,ασταματητος,ανεμποδιστος και οσο περναει η ωρα πιο πολυ δυναμη και πιο πολυ γλυκα,κανενα προβλημα καυσης,ωσπου ενας ξαφνικος πονος με αναγκασε να το πεταξω απο τα χερια μου.Εκαψα τα δακτυλα μου με το ρημαδι,το καπνισα μεχρι τα νυχια μου προσπαθωντας να διωξω απο μεσα μου την αποτροπαια αισθηση που μου προκαλουσε αυτο το ιεροσυλο πραγματακι,αλλα φευ!
Forgive me Lord for I have sinned
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ :cry: :cry:
(και με κοστος ελληνικου καπνοπωλειου 5,3€)
Τελικα ειναι γλυκο το πιοτο της αμαρτιας (κυριολεκτικα)
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Μάιος 04, 2011 10:32 pm

Όχι μόνο δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά δεν το έχω καν ακούσει...
Μου αρέσει όμως που είπες την ειλικρινή άποψη σου, παρότι είσαι πραγματικά πολέμιος των non cubans...
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τετ Μάιος 04, 2011 11:03 pm

το ελληνικο καπνοπωλειο ποιο ηταν;;;
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Πέμ Μάιος 05, 2011 7:40 am

Δεν ξερω φιλε INS,αφου σου ειπα οτι αλλουνου ηταν το πουρο.
Την τιμη την ειπα διοτι ηταν τυπωμενη πανω στο σελοφαν,σαν τα μακαρονια.
Και απο οσο ξερω,οι ιντερνετικοι φιλοι μας δεν τυπωνουν τιμες πανω στα πουρα που πουλανε,ποσο μαλλον σε ευρω κιολας !
Θα ρωτησω ομως και θα μαθω !

Αυτο εδω ηταν:
http://puffingcigars.com/cigar-reviews/ ... usto/1333/
Άβαταρ μέλους
manos

Δημοσίευσηαπό manos » Πέμ Μάιος 05, 2011 3:51 pm

Χεχε,στρατηγέ μου θα σε συγχωρέσει ο θεός στα σίγουρα,μην ανησυχείς!το πουρο που έκανες έτυχε να το δοκιμάσω κιεγω και όντως είναι καταπληκτικό!φυσικά δυο sticks έκανα,μη φανταστείς κανένα κουτί αλλα και τα δυο με είχαν ρίξει πίσω στην καρέκλα χαμογελαστό και ευτυχισμένο.
Πριν απο το Κολοράντο είχα δοκιμάσει πέρσι το Σεπτέμβριο και το oscuro που είναι ισαξιο αλλα χάνει στα σημεία ίσως.
Μαζί με τα "my father",illusione και tatuaje τα καλύτερα NC που έχω κάνει.
"Why pay $100 on a therapy session when you can spend $25 on a cigar? Whatever it is will come back; so what, smoke another one."
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Σεπ 21, 2011 6:05 pm

Μιλάμε για ένα gordito με 52άρι δαχτυλίδι, (λίγο φανταχτερό), αλλά οκ.
Λαδερό wrapper, prelight γραβιέρα, (στρατηγέ 2/2).

Στην αρχή είπα "μια από τα ίδια", ξεκινάει και συνεχίζεται ολοκληρώνοντας το πρώτο τρίτο, στα ίδια μέτρια επίπεδα μιας ατέλειωτης σειράς από νικαράγουες και δομίνικους που πασχίζουν, αλλά...

Το καλό όμως μ'αυτό το πούρο είναι ότι εκεί, κοντά στη μέση σχεδόν, μεταμορφώνεται. Kάτι σπάνιο για τις συνήθεις εκτός νησιού μπάφες υπνηλίας. Ειδικά στο τελευταίο τρίτο, γίνεται καλό πούρο. :shock:

Για τα γούστα μου, είναι 2-3 κλικ πιο πάνω από τα oliva (όλες τις σειρές), τα υπερτιμημένα padron 26 & 64, τα don pepin, tatuaje κλπ κλπ. Ένα πραγματικό σουξέ απ'το Εστέλι. (Έχει και πολύ όμορφο box, αλλά δυστυχώς μηδέν πληροφορίες - όπως το σύνολο των nc).

Αν σκεφτεί κανείς ότι με 4 και κάτι ευρώ δεν παίρνεις τίποτα πια (κουβανέζικο) στην ελλάδα, παρά μόνο κάτι μικρά δευτεροκλασάτα short filler, ειδικά μετά τις ανατιμήσεις, (δυστυχώς ακολουθούν άμεσα κι άλλες), αυτό εδώ το πούρο είναι μια σούπερ περίπτωση. Με 113 ευρώ το κουτί των 27 πούρων, (από νόμιμη γερμαναράδικη πηγή).

Μια καλή εισαγωγή στα nc για κάποιον που τον τρώει ο σβέρκος του. :lol: Εμένα, αν και δηλώνω αμετανόητα και αθεράπευτα αβανόπληκτος, έστω και κατά περιόδους, με τρώει, (βίτσιο).

Ίσως, μαζί με τα opus x, τα πιο "ευγενικά" καπνά εκτός Κούβας. Και έχω δοκιμάσει στρατιές, πιστέψτε με :oops:

Ρε επιτυχία το σιγκάρ Αφ...(μία στις 1.000)

Για αποτοξίνωση, φουμάρω πάραυτα, ένα Monte Especial (το μεγάλο)...
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Πέμ Σεπ 22, 2011 2:26 pm

Πολυς λογος εχω ακουσει να γινεται για αυτα τα opus X , X opus XX , XX opus X ( και λοιποι συνδυασμοι μεταξυ του X του opus και του fuente :lol: :lol: ).
Αξιζουν οντως μια δοκιμη η ειναι μια ακομα απελπιδα (και στην προκειμενη περιπτωση και πανακριβη) προσπαθεια των "αλλων" να φτιαξουν κατι που να αγγιζει απλα τα κατωτατα standards των Κουβανων;
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Σεπ 22, 2011 4:51 pm

Κοίταξε να δεις …έχω δοκιμάσει ό,τι κινείται.

…Και τα «κανονικά», αν και δεν τίθεται θέμα regular σʼ ένα πούρο, που εξ ορισμού - και λόγω τιμής - είναι limited, και τα διάφορα κατά καιρούς «special», π.χ. Lost City κλπ.

Έχω ακόμα τρία κουτιά (4-5 χρόνια) στα υπόγεια μου, δυστυχώς δεν υπάρχουν στοιχεία παραγωγής, και συγκεκριμένα ένα perfecxion 2, ένα fuente fuente (corona gorda), κι ένα super belicoso.

Κάνω περίπου 1-2 το χρόνο από δαύτα, μπας και, αλλά δεν… Μένουν κατʼ εξακολούθηση ίδια, δίχως καμιά σημαντική αλλαγή. Καλά καπνά, αλλά δίχως κάτι το ξεχωριστό. Χωρίς γωνίες και ανατροπές. Ειδικά τα μεγάλα, κάτι double coronas και reservas de chateau, είναι εξαντλητικά μαρτύρια. Οι γεύσεις πανομοιότυπες και σε μέτρια επίπεδα. Τα πούρα είναι ίδια από την αρχή μέχρι το τέλος.

Άψογες κατασκευές, σούπερ τράβηγμα, εξαιρετική καύση κλπ, αλλά μέχρι εκεί. Μιας και μιλάμε για fuente, νομίζω τα Hemingway είναι ένα κλικ ανώτερα.

Εντάξει, είναι ο μύθος, το marketing, τα διάφορα ratings & reviews, αλλά αυτά που καπνίζω, είναι άλλα από αυτά που διαβάζω. Ένα δίχρονο μέτριο Edmundo τα κάνει όλα αυτά μια χαψιά.

Βέβαια, όλα αυτά είναι υποκειμενικά. Αλλά για μένα, και με μεγάλο και διαχρονικό δείγμα, δεν είναι παρά ένα πανάκριβο glamorous καπρίτσιο.
Λοιπόν, τα opus x, τρώνε τρία xxx.

(Διαβάστε το «η απομυθοποίηση των opus x» του Νίκου, μια ματιά από άλλη γωνία, που καταλήγει - μέσα από συμπληγάδες οφ τόπικ - στο ίδιο συμπέρασμα).

Τυχαίο; - Δε νομίζω!
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Πέμ Σεπ 22, 2011 6:10 pm

τάκη συμφωνώ στα θέματα μάρκετινγκ που έχουν σκίσει την όποια σοβαρότητα διέπει :lol: :lol: τη χαρμάνικη ιδιαιτερότητα που υπάρχει :lol: :lol:

πολύ ακριβά γι αυτά που προσφέρουν, αλλά κάνεις γούστα μια στο τόσο. δεν είναι καθόλου άσχημα

γενικότερα τα arturo fuente που έχω δοκιμάσει, δεν είναι κάτι το καταπληκτικό, είναι καλύτερα από άλλα της γειτονιάς νικαράγουας και δομίνικου, και χειρότερα από αρκετά της άλλης γειτονιάς, της Κουβανέζικης
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Πέμ Οκτ 13, 2011 6:24 pm

Λοιπόν,
Είμαι στην πολύ ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι ξόδεψα τα ποιο ευχάριστα 250? σε πούρα της ζωής μου.
Μετά από παρότρυνση μέλους (Τάκης) αγοράστηκαν ένα κουτί TORO και ένα κουτί ROBUSTOS από δαύτα.
Καταρχήν η συσκευασία.
Χάρμα οφθαλμών. Κανένα μα κανένα CC δεν φτάνει αυτό το boxing.
Άνετα γίνεται ένας μινι υγραντήρας για ταξίδια. Ποιοτικότατο και πανέμορφο.
Μέσα τώρα 27 sticks άψογα τοποθετημένα, σαν στρατιωτάκια και όχι box pressed, κάτι σαν τα LE ένα πράγμα.
Το σελοφάν δεν με χαλάει καθόλου.
Η εικόνα του πούρου τώρα, άψογη όπως κάθε NC που αγαπάει το όνομα του χωρίς ίχνος νεύρου, άψογα τυλιγμένο, με ένα δαχτυλίδι από χαρτόνι ανάγλυφο χορταστικό.
Δίπλα στις sublimes δεν έχει να ζηλέψει τίποτα.
Μόλις το βγάλεις από το σελοφάν επ' ουδενί δεν μυρίζει σταβλίλα ή αμμωνία όπως άλλα NC.
Σφιχτό αλλά όχι τούβλο, υπόσχεση για ομοιόμορφη καύση... και σψστό τράβηγμα.
Τεσπα το τρύπησα με 12αρι bullet για αρχή και το άναψα χωρίς τράβηγμα.
Η πρώτη ρουφηξιά υπόσχεση για τη συνέχεια...
Γεμάτη, πλούσια, κρεμώδης, γεύση καπνού χωρίς αμμωνία και τραχύτητα.
Η παλέτα γεύσεων του, δεν μπορώ να πω ότι είναι εφάμιλλη ενός RA gigantes, αλλά δεν ενοχλεί αφού δεν ξεχωρίζει κάποιος τόνος παραπάνω από κάποιον άλλο.
Μάλλον ένα medium προς full πούρο, πολύ ευχάριστο, πολύ δροσερό
(ο στρατηγός τα περιέγραψε πολύ καλά στο πρώτο ποστ)
Δεν κατάλαβα κάποια αλλαγή στα τρία τρία του μήκους του αλλά πρόκειται για μια διαρκή απόλαυση ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ.
Στο τελευταλιο τρίτο το έκοψα με ψαλίδι, δεν διέλυσε παρά μόνο μου έδωσε σε overdose τις χάρες του.
Για γεύσεις μη ρωτάτε πολλά άλλωστε δεν το 'χω.
Για εμένα πάτνως πρόκειται για το ποιο CC από τα NC που έχω καπνίσει και αυτό λέει πολλά.
Γενικώς άψογο.
Συνοδέυτηκε με ένα ταπεινό φραπέ σκέτο και πολύ παγωμένο.
Το βράδυ θα κάνω και ένα robusto παρέα με ένα PYRAT XO.
Δεν περιμένω κάτι διαφορετικό.
Α, είπα ότι κοστίζει 132? το κουτί των 27 ε;
(Τάκη και πάλι thnks)
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Παρ Οκτ 14, 2011 8:15 am

Αγαπητέ Παναγιώτη,

Μετά την ωραιότατη παρουσίαση που έκανες, νομίζω ότι, θα πρέπει να με κεράσεις ένα στικ από τα Μάγκνα, με αντάλλαγμα 2 σάντσο από τα δικά μου

Δηλαδή ας κρατήσουμε την ισοτιμία στο 1:2, έστω και αν εγώ κρατώ το "σκληρό" νόμισμα :lol: :lol:

Ο παράγων που "με ρίχνει" δεν είναι άλλος από την περιέργεια μου, που φυσικά διεγείρεται από τα σχόλια που διαβάζω

εύγε :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Παρ Οκτ 14, 2011 9:49 am

capobomba έγραψε:Αγαπητέ Παναγιώτη,

Μετά την ωραιότατη παρουσίαση που έκανες, νομίζω ότι, θα πρέπει να με κεράσεις ένα στικ από τα Μάγκνα, με αντάλλαγμα 2 σάντσο από τα δικά μου

Δηλαδή ας κρατήσουμε την ισοτιμία στο 1:2, έστω και αν εγώ κρατώ το "σκληρό" νόμισμα :lol: :lol:

Ο παράγων που "με ρίχνει" δεν είναι άλλος από την περιέργεια μου, που φυσικά διεγείρεται από τα σχόλια που διαβάζω

εύγε :lol: :lol: :lol:

Πολύ ευχαρίστως πες τον τρόπο που θέλεις να γίνει η ανταλλαγή, αν και δεν είναι ανάγκη να "ανταλλάξουμε" πούρα.
Στο κερνάω με πολύ ευχαρίστηση.
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Παρ Οκτ 14, 2011 9:58 am

πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα μαζευτούμε να πιούμε έναν καφέ, και να αλληλοκεραστούμε :D

το βασικό είναι να μαθαίνουμε για νόστιμα πούρα, καταρχήν :wink:

ο τρόπος θα βρεθεί. σε ευχαριστώ για την καλή σου διάθεση :D
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Παρ Οκτ 14, 2011 11:14 am

Μηπως μπορουμε να εχουμε το ονομα του καταστηματος που προμηθευτηκατε αυτο το ευγενες πουρο :?: :D
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Οκτ 15, 2011 12:41 pm

απαντήθηκε :wink:

Επιστροφή σε “Casa Magna”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης