CAO κ' AVO

wpleft

CAO κ' AVO

Δημοσίευσηαπό wpleft » Τρί Μαρ 13, 2007 12:26 am

διαβαζω μερικες πολυ καλες κριτικες γι αυτα τα δυο brands
και σκεφτομαι να δοκιμασω

εχει δοκιμασει καποιος αλλος για να μου προτεινει κατι συγκεκριμενο ?

Anyway
θα τα τιμησω οπως και να χει ,αλλα θα εκτιμουσα και μια μικρη καθοδηγηση...
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Τετ Μαρ 14, 2007 5:07 pm

Όσον αφορά τα AVO μπορώ να σου πω εγώ που έχω δοκιμάσει 2-3 κομμάτια. Είχα δοκιμάσει τορπίλες με το πορτοκαλί δαχτυλίδι (νομίζω είναι η σειρά classic) και μου άρεσαν πάρα πολύ! Υπερβολικά θα έλεγα. Τα AVO τα "διαχειρίζεται" η davidoff και για αυτό έχουν αρκετά τσουχτερή τιμή. Στην Ελλάδα τα έχω βρει στον Ζηκογιάννη στο Χαλάνδρι και ήταν πανάκριβα ("ελληνικές" τιμές κουβανέζικων)

Για τα CAO έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν έχω προσωπική άποψη. Δυστυχώς αυτή η μάρκα έχει βγάλει τόσες πολλές σειρές που είναι δύσκολο να την παρακολουθήσεις πλέον.
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Πέμ Μαρ 15, 2007 11:20 am

ευχαριστω silkman

θα τα δοκιμασω και θα ενημερωσω
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Πέμ Μαρ 15, 2007 1:18 pm

Ta AVO τα είχα δοκιμάσει στο παρελθόν, αλλά όταν έμαθα την ιδιοκτησία (από γειτονική χώρα που "συνώστησε" τους Μικρασιάτες στο λιμάνι της Σμύρνης), έπαψα να ενδιαφέρομαι.
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Παρ Μαρ 16, 2007 12:31 pm

δημητρη (ελπιζω να μου επιτρεπεις τον ενικο)
νομιζω οτι τον αδικησες τον uvezian (ετσι νομιζω τον λενε) και ειναι μαλλον αρμενικης καταγωγης αν και γεννημενος στον Λιβανο

http://www.avo.com/html/en/e_home.htm

μαλλον για τα CAO ειναι ο λογος σου ,
καθως ιδρυτης και ιδιοκτητης της εταιριας ειναι ο cano ozgener που ειναι τουρκικης καταγωγης

δεν σου κρυβω δε οτι εχει περασει κι απ το δικο μου μυαλο αυτο που ειπες καθως καταγομαι απο οικογενεις μικρασιατων και θρακιωτων προσφυγων

αλλα επειδη δε μου αρεσει να κρυβομαι πισω απ' το δαχτυλο μου θα ηθελα να κανω ενα σχολιο πανω σ' αυτο

αγαπητοι φιλοι
η αγαπημενη μας συνηθεια ή χομπι ισως και αναφερομαι φυσικα στο καπνισμα των πουρων απο τη φυση της δεν αντεχει να τη δουμε με ματια τετοια , οπως αυτα καποιου που καταγεται απο οικογενεια προσφυγων και αρνειται να ξεπερασει (και οχι να ξεχασει) το παρελθον ...
καλως ή κακως το ελευθερο εμποριο ειναι αυτο που μας φερνει κοντα στα αγαπημενα μας προϊοντα και το ιδιο ειναι που δεν συγχωρει να μην (και τωρα πια απαιτει να) ξεπερασουμε το παρελθον οσο βαθεια χαραγμενο και να παραμενει αυτο μεσω των διηγησεων των παππουδων μας στα κεφαλια μας (κατι που δεν προκειται να αλλαξει ενα βιβλιο ιστοριας ...μενει να δουμε αν ειναι για καλο ή για κακο)

δε θα πω αλλα, καθως δεν ειμαι καθολου σιγουρος αν θα πρεπει να συζηταω για ενα τετοιο θεμα χωρις να κραταω ενα ποτηρι στο ενα χερι και στο αλλο οχι το μπεγλερι αλλα τουλαχιστον ενα ρομπουστο , κοιτωντας στα ματια τους συνομιλητες μου προς αποφυγην καθε παρεξηγησεως .

Και μια και το φερε ο λογος για παρεξηγησεις και επειδη εχω μπουχτισει απο αυτες ,συμμετοχος γαρ, σε φορουμ

δημητρη ελπιζω να ειναι αρκετα ξεκαθαρο οτι δεν στρεφεται πανω σε κανεναν αλλο το σχολιο περισσοτερο απ' οτι πανω στον εαυτο μου ...ας το πω καλυτερα αυτοκριτικη ή ενδοσκοπηση .

και για να επιστρεψω στο θεμα ... εχω εντοπισει τα εν λογω στο διαδικτυο
σε γερμανικα e-shop και σε ελβετικα (δον σιγκαρο) καθως και σε αμερικανικα ....ψωνιζει κανεις απο αμερικη ?(οι τιμες συμφερουν αλλα δεν ξερω τι παιζει με το τελωνειο)
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Παρ Μαρ 16, 2007 2:52 pm

wpleft έγραψε:μαλλον για τα CAO ειναι ο λογος σου ,
καθως ιδρυτης και ιδιοκτητης της εταιριας ειναι ο cano ozgener που ειναι τουρκικης καταγωγης

Ναι έχεις δίκιο λόγω ταχύτητας και κόπωσης αναφέρθηκα σε λάθος μάρκα. Όσο για τα υπόλοιπα σχόλια, προς Θεού δεν υπάρχει μόνο άσπρο ή μαύρο και σε καμία περίπτωση δεν 'εχω δίκιο εγώ. Να σκεφτείς πως έχω φίλους από τη γειτονική χώρα και κάνουμε και πολύ "χαβαλέ".
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS » Παρ Μαρ 16, 2007 6:56 pm

μίας και το έφερε η κουβέντα αλήθεια ρε παιδιά για αγορά από αμέρικα...... τι παίζει??????????
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Μαρ 16, 2007 7:51 pm

Δεν παίζει. Πολύ επικίνδυνο να σε τραβάνε για διασαφήσεις. Επίσης έχει τα πιο ακριβά μεταφορικά.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Μαρ 17, 2007 10:00 am

wpleft έγραψε: ιδρυτης και ιδιοκτητης της εταιριας ειναι ο cano ozgener που ειναι τουρκικης καταγωγης

Cano A. Ozgener
Γεννημένος στην Τουρκία, ο Ozgener πήγε στις Ηνωμένες Πολιτείες για να ολοκληρώσει τις σπουδές του - κυνηγώντας και αυτός το όνειρο του. Μια πίπα από σηπιόλιθο "αφρό θαλάσσης" που είχε αναπτύξει, αποτέλεσε τον θεμέλιο λίθο για την οικονομική ανεξαρτητοποίηση του και επειδή το εύρημα του είχε μεγάλη απήχηση σε κύκλους πολιτικών και ηθοποιών, ίδρυσε μια εταιρία και ξεκίνησε να εισάγει τις πίπες από την πατρίδα του.
Η μεγάλη επιτυχία ήρθε μετά από 30 χρόνια. Μαζί με τους ξόριστους Κουβανούς Carlos Torano και Nestor Plasencia δημιούργησε την ετικέτα C.A.O. με πρώτη επιτυχία το πούρο "Black" που σημείωσε απίστευτη επιτυχία. Το 1996 το El Nino δημιούργησε αρκετά προβλήματα στα εξαιρετικά καπνά, οπότε ο Ozgener που δεν έκανε ποτέ συμβιβασμούς με την ποιότητα σταμάτησε την παραγωγή προσωρινά. Το 2002 η κατάσταση άλλαξε και η εταιρία επέστρεψε στην αγορά παρουσιάζοντας και νέες σειρές πούρων (Brazilia, Cameroon, Criollo).
To 2003 η οικογένειες Ozgener και Torano ίδρυσαν τις πρώτες τους βιομηχανικέ μονάδες στην Νικαράγουα και Ονδούρα.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τετ Μαρ 21, 2007 12:36 am

Παντως θα ηταν καλη μια κινηση απο την μερια του οικοδεσποτη μας αν καταφερνε να μας διαθετει μεσω του online Cigar World καποιες απο τις επισεις πολυ γνωστες μαρκες οπως CAO, Arturo Fuente, AVO....

Δεν ξερω τις δυσκολιες που μπορει να παρουσιαζονται (αν, και οποιες υπαρχουν) απλα πεταω την ιδεα. Μιας και υπαρχει ηδη μια πολυ καλη συλλογη εκτος Κουβας πουρων στο online καταστημα, που δεν θα μπορουσε να τα προμηθευτει Ελληνας ευκολα, πιστευω οτι η προσθηκη των παραπανω ή καποιου ή και περισσοτερων (καλοδεχουμενα) θα εδινε ακομα περισσοτερες επιλογες.

Βεβαια σε κατι τετοιο μονο ο Λεωνιδας θα μπορουσε να μας ενημερωσει κατα το ποσο θα ηταν ευκολο και δυνατο... :roll:
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Τετ Μαρ 21, 2007 10:05 pm

Η αλήθεια είναι ότι πέρυσι το καλοκαίρι προσπάθησα να αντιπροσωπεύσω τα CAO πούρα. 'Εγινε η επικοινωνία, όλα καλά, αλλά οι τιμές που μου έδωσε ήταν πολύ υψηλές . Σε συνέχεια και της μεγάλης φορολογίας που έχουμε στην Ελλάδα , καθώς και του τρόπου καθορισμού της τιμής θα έφταναν σε δισθεώρητα ύψη. 'Ετσι εγκατέλειψα την προσπάθεια.
Τα AVO , Arturo Fuente αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα αλλά είναι σε πολύ υψηλή τιμή. Δυστυχώς οι ανταγωνιστές συνάδελφοι κάνουν υψηλή πολιτική τιμών . Σκεφτείτε ότι τα Arturo Fuente φτάνει σε τιμή 30 Ευρώ το Robusto, οπότε και γιαυτό το λόγο δεν τα βρίσκεις πουθενά αφού οι ίδιοι οι καταστηματάρχες δεν τα βάζουν στα μαγαζιά τους λόγω της υψηλής τιμής.
Η νέα κίνηση που σκοπεύω να κάνω είναι το καλοκαίρι να συνεργαστώ με κάποια μεγάλη εταιρία των ΗΠΑ και να φέρνω ορισμένα μοντέλα από κάποιες μάρκες , AVO , Fuente , CAO , αλλά αποκλειστικά μόνο για το e-shop , κρατώντας έτσι τις τιμές αρκετά χαμηλά.
Θα δούμε...
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Παρ Μαρ 23, 2007 3:58 pm

θα ειναι ευχης εργο αν ο Λεωνιδας μπορει να μας προμηθευει στο μελλον με αυτα που τωρα χρειαστηκα 4 μερες για να τα εχω και αλλες κανα δυο μερες ψαξιμο στα κουραστικα μονοπατια του παγκοσμιου ιστου

τελικα τα παρελαβα σημερα και μολις τελειωσα τον οπτικο ποιοτικο ελεγχο

ανυπομονω βεβαια να ξεκινησω τον γευστικο

32 κομματια απο δονσιγκαρο αρκετα απο τα CAO k AVO καθως και μερικα Αshton και μερικα carlos torano reserva

το κοστος ολων 291 ευρωνια (τα 24 ταχυδρομικα)

δεν ηταν φτηνα αλλα ηταν τα πιο φτηνα που βρηκα σε ευρωπαϊκο εδαφος
και επισης εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο το πακεταρισμα ,την ταχυτητα και την αμεση επικοινωνια...

και κατι ακομα
στο δονσιγαρο βρηκα ποικιλλια και μαλιστα τη δυνατοτητα να κανεις sample box με οσα κομματια επιθυμεις απο οποια μαρκα επιθυμεις

αυτα προς το παρον και τωρα θα περιμενω μεχρι τα γλυκουλια μου να ξεκουραστουν απ' το ταξιδι για να αναζητησω νεους δρομους ηδονης με τη συνοδεια τους .(φυσικα θα προσπαθησω να σας μεταφερω οτι μπορω απο την εμπειρια)
wpleft

CAO cameroon coronas

Δημοσίευσηαπό wpleft » Παρ Ιουν 01, 2007 3:54 pm

αυτη ειναι η πρωτη δοκιμη και θα ακολουθησουν κι αλλες απο αυτα που ειχα παραλαβει

CAO CAMEROON CORONAS

ας ξεκινησω απ το ονομα τρια C ... σε αγωνα επαγγελματικης πυγμαχιας δεν ειναι τοσο εντυπωσιακη η αναγγελια των ονοματων

οψη
το πουρο ηταν box pressed ,κατι που προσωπικα με ψιλοενοχλει και ηταν και κορονα που δεν ειναι και απο τα αγαπημενα μου φορματ
κατα τα αλλα το wrapper (καμερουν ,με binder kai filler νικαραγουας)ηταν αψογο και ειχε ενα γηινο καφετι χρωμα ,ουτε σκουρο ουτε ανοιχτο)

το μυριζω ( καλο αλλα οχι οτι τρελλαθηκα και ισως ηθελε κι αλλο χρονο γιατι μου ψιλομυριζε αμμωνια ,οταν τα πηρα ολα μυριζαν εντονα αμμωνια)
και το αναβω

απο την αρχη ως το τελος η καυση του ηταν αψογη και το τραβηγμα ευκολο και καλο (δεν εσβησε ουτε οταν το παρατησα για πανω απο πεντε λεπτα για να παω επανω να επιβαλλω την ταξη στα παιδια μου που μαλωναν) τραβουσα γερες ρουφηξιες και σιγουρα πανω απο μια το λεπτο και το πουρο καηκε σε μια ωρα περιπου ισως 50 λεπτα να ειναι πιο ακριβης χρονος , ως το τελος εμεινε σχετικα δροσερο και δε με ενοχλησε καθολου

ειναι δυνατο πουρο ,δεν ειναι βεβαια και bolivar ,στο μελλον θα δοκιμασω καποιο μεγαλυτερο της σειρας καμερουν

που ελπιζω να εχει τα ιδια εντυπωσιακα αρωματα για να ερθω και στο ζουμι

μετα το αναμμα και ως το τελος της καυσης υπηρχαν εντονα αρωματα και γευσεις απο καβουρδισμενους ξηρους καρπους , βανιλλια , καραμελα βουτυρου ,γλυκια σοκολατα γαλακτος και καφε
θα ελεγα οτι αυτο ειναι το πιο "γλυκο" πουρο που εχω καπνισει ως τωρα
τα αρωματα ειναι τοσο εντονα και ευχαριστα που αναρωτηθηκα (λεμε τωρα) μηπως ειναι ενισχυμενο με καποιο εξτρα αρωμα (που δεν ειναι)

δυο ειχα ολα κι ολα δυστυχως ,το πρωτο πηγε ενα πρωϊ με καφε illy διπλο εσπρεσσο λουνγκο στο γραφειο και το δευτερο χθες το βραδυ με cognac camus που του πηγαν πολυ καλα

το CAO CAMEROON CORONA γενικα ηταν μια πολυ ευχαριστη εκπληξη
,ηταν απ' τα καλυτερα coronas που εχω καπνισει και με εντυπωσιασε με τα αρωματα του πιο πολυ αν και η δυναμη του ηταν παραπανω απο αρκετη για ενα corona με ταπεινη καταγωγη (καμερουν νικαραγουα)
θα μπορουσε να ειναι αριστο πρωϊνο πουρο για καφε για εμπειρους , το κοστος του ηταν γυρω στα 5 ευρω το κομματι ,
και ενα πολυ καλο πουρο για εναν αρχαριο καπνιστη που θελει να μαθει να ξεχωριζει καποιες γευσεις και αρωματα και να προχωρησει στο σπορ .

θα το ξαναπαρω στα σιγουρα και αυτη τη φορα θα παρω περισσοτερα κομματια οπως και αλλα φορματ απο την σειρα καμερουν .

(ελπιζω να τα ειπα καλα παιδια και συγχωρεστε μου καποιες χμ χμ "εκφραστικες ιδιαιτεροτητες" (χεχε) στα πλαισια του ερασιτεχνισμου μου ,ολοφανερα δεν ειμαι προφεσσιοναλ ουτε στο γραψιμο , αλλα ουτε και στο καψιμο ,το δουλευω το πραμα ομως και στα δυο, το μελλον ειναι τουλαχιστον ..........αγνωστο .)
wpleft

CAO criollo pato & conquistador

Δημοσίευσηαπό wpleft » Παρ Ιουν 29, 2007 2:12 pm

ας ξεκινησω απο την παρουσιαση του πουρου η οποια ειναι εντυπωσιακη και βλεποντας το περιμενεις κατι εξαιρετικα ποιοτικο
ολα τα πουρα της σειρας criollo ειναι τυλιγμενα ενα ενα σε ενα λεπτο ημιδιαφανο χαρτι (ριζοχαρτο?) γυρο απο το οποιο υπαρχει ενα βυσσινι υφασματινο δαχτυλιδι με το λογκο της εταιρειας με χρυσαφι γραμματα ...

ξετυλιγω το περιτυλιγμα και φτανω στο περιεχομενο

και παλι αριστη η πρωτη εντυπωση
το wrapper ειναι κοκκινοκαφε ελαιωδες χωρις νευρα με πλουσιο γλυκο αρωμα
(η αισθηση της γλυκας με ακολουθουσε κατα τη διαρκεια του καπνισματος και περιοριστηκε μονο πρoς το τελευταιο τριτο των πουρων
ας σημειωθει εδω οτι το pato ειναι το robusto της σειρας και το conquistador ειναι figurado se μεγεθος torpedo

απο εδω και περα θα μιλησω περισσοτερο για το torpedo γιατι το ρομπουστο ειχε περιπου τα ιδια αρωματα αλλα σε μικροτερο βαθμο σε σημειο που στο τελος εχοντας καπνισει το τορπιντο εμεινα με μια μικρη αισθηση ανικανοποιητου με το ρομπουστο ...τελικα το μεγεθος μετραει πολυ (ειδικα σε αυτη τη σειρα πουρων)χωρις ομως να μπορω να ισχυριστω οτι δεν ηταν καλο το ρομπουστο ...απλα το αλλο ηταν σχεδον αριστο.

μετα το αναμμα η καυση συνεχιστηκε απροσκοπτα ως το τελος και το τραβηγμα ηταν ιδανικο

η δυναμη των πουρων θα ελεγα οτι ηταν μετρια αλλα το αρωμα ισχυρο

ο καπνος ηταν απο την αρχη πολυ αρωματικος και πλουσιος
η γευση κρεμωδης και γλυκια
τα αρωματα που εγω διεκρινα ηταν στην αρχη βανιλλια κακαο και καφες
τα οποια εγιναν περισσοτερο καβουρδισμενος καφες και ξηροι καρποι προς τη μεση (αμυγδαλα?!!!!) αυτο που λενε spice χμμ! καρυκευματα ("the spice must flow" οπως
ελεγε και η ταινια ...QUIZ ποια ταινια ?)
και οσο πλησιαζα στο τελος γινοτανε ολο και πιο spicy με εντονες νοτες κεδρου με την αρχικη γλυκα του να μειωνεται αλλα να μην εξαφανιζεται ποτε τελειως .

Ηταν ενα απολαυστικο καπνισμα καθε φορα . Συνολικα καπνισα δυο τορπιλλες και δυο ρομπουστο με αυτη τη σειρα .Μετα το πρωτο, το οποιο κατεβασα ξεροσφυρι , καπνισα τα υπολοιπα με τη συνοδεια sigle malt single barrel Balvenie με ενα δυο παγακια (ας οψεται ο καυσων απο τη μια αλλα και η επιθυμια μου να γλυκανω ακομα περισσοτερο την ηδη sweet soft and smoothe γευση του πουρου αλλα και του whisky ) .

το κοστος απο τον δον σιγκαρο ηταν στα 8.5 ευρω και 11 ευρω για ρομπουστο και τορπιντο αντιστοιχα . Παλι ακριβουτσικο για μη κουβανεζικο αλλα νομιζω οτι απο τη μια τα αξιζαν με το παραπανω και απο την αλλη δεν μπορεσα να μη σκεφτω οτι οι αμερικανοι που ζοριζονται με τα κουβανεζικα μπορουν να καλοπερνανε με κατι τετοια ...

θα τα ξαναπαρω και αυτα στα σιγουρα με την πρωτη ευκαιρια (aka ν'αδειασει λιγο το μικρο καμπινετ και να περασουν και οι μεγαλες ζεστες)

ΥΓ.οπως ειχα πει ολα τα πουρα που ειχα παρει απο τον δον ειχαν εντονη μυρωδια και επιγευση αμμωνιας η οποια ομως τωρα (μετα απο σχεδον τεσσερεις μηνες) εχει εξαφανιστει.
τελικα τουρκοι-ξετουρκοι κανουν φοβερα πουρα !
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Ιούλ 01, 2007 5:24 pm

Wpleft πολύ "γλαφυρό" το tasting,τοσο που σκέφτομαι να τα δοκιμάσω!

Επιστροφή σε “Avo ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης