Λειτουργία του φόρουμ

Διαβάστε πρίν εγγραφείται , πρόκειται για κάποιους κανόνες που έχουν σαν σκοπό την εύρυθμη λειτουργία του .

Author
Γενικός επόπτης

Λειτουργία του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό Author » Κυρ Μαρ 28, 2010 12:54 pm

Δυστυχώς μετά τις τελευταίες δημοσιεύσεις αναγκάζομαι να επέμβω στο φόρουμ της ιστοσελίδας μετά από τέσσερα χρόνια περίπου λειτουργίας , και να θέσω υπόψη των μελών , κάποιους κανόνες οι οποίοι κρίνονται απαραίτητοι για την καλή λειτουργία του , την σωστή επικοινωνία των μελών , καθώς και την εξυπηρέτηση των σκοπών αυτής της ιστοσελίδας.
Η ιστοσελίδα αυτή έχει σαν αποστολή την διάδοση του πούρου σαν τρόπο ζωής , σαν lifestyle , σαν απόλαυση και τρόπο χαλάρωσης μέσα στον σύγχρονο τρόπο ζωής .
ΔΕΝ έχουν θέση σε αυτό το φόρουμ :

Προσωπικές αντιδικίες , επιθέσεις , και ύβρεις .

‘Ασχετα θέματα με το αντικείμενο της ιστοσελίδας , όπως π.χ. θέματα ποδοσφαίρου , θρησκείας , πολιτικής ή άσχετης επικαιρότητας .

Συζητήσεις που προτρέπουν σε αγορές οι οποίες έρχονται σε αντίθεση με τους φορολογικούς – τελωνειακούς νόμους της χώρας .

Προσβολές – υπαινιγμοί σε άτομα που λόγω απειρίας στο αντικείμενο ή έλλειψης προσοχής έκαναν εκ παραδρομής κάποια λάθος διατύπωση ή έγραψαν κάτι που δεν ισχύει .

Προσβολές – υπαινιγμοί άλλων μελών του φόρουμ , ή ακόμα και προσβολές – υπαινιγμοί τρίτων ανθρώπων ή ομάδων ανθρώπων .

Γενικά σε αυτή την ηλεκτρονική κοινότητα βρισκόμαστε για να συζητήσουμε για το πούρο , να περιγράψουμε τις εμπειρίες μας , να συμβουλέψουμε κάποιον που είναι αρχάριος , να πούμε την γνώμη μας για θέματα που έχουν σχέση αποκλειστικά με το πούρο , και τα συναφή προιόντα , να ανταλλάξουμε απόψεις .
Αυτές οι λειτουργίες θα πρέπει να γίνονται με πλήρη σεβασμό στην προσωπικότητα του άλλου έστω και αν διαφωνούμε κατά κράτος μαζί του .
Κατόπιν των ανωτέρω διαγράφονται από το φόρουμ θεματικές ενότητες που κρίνεται ότι δεν έχουν θέση εδώ , καθώς και δημοσιεύματα τα οποία κρίνονται προσβλητικά .

‘Δυστυχώς ‘ ο έλεγχος πλέον θα είναι καθημερινός και θα διαγράφονται οι δημοσιεύσεις που δεν είναι σύμφωνες με τα παραπάνω . Σε περίπτωση υποτροπής του μέλους αυτό θα διαγράφεται και εννοείται ότι όπου κριθεί αναγκαίο το cigars.gr έχει δικαίωμα να κινηθεί και νομικά , προκειμένου να διαφυλαχτεί η αξιοπρέπεια , το κύρος και η νομιμότητα της ηλεκτρονικής αυτής κοινότητας .

Αν κάποιος δεν επιθυμεί πλέον την παραμονή του σαν μέλος του φόρουμ να στείλει pm σε μένα ( ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ E-MAIL ) για να τον διαγράψω . Εννοείται ότι θα διαγραφούν και οι δημοσιεύσεις που έχει κάνει .

Σε αυτή την πολυτάραχη κοινωνία και τον σύγχρονο – ξέφρενο τρόπο ζωής , βοηθήστε να κρατήσουμε το φόρουμ αυτό σε κάποιο επίπεδο από πλευράς ευγένειας και σεβασμού . Βοηθήστε να γίνει ένας τόπος ηρεμίας , χαλάρωσης , και πολιτισμένης ανταλλαγής απόψεων .

Το πούρο μας μαθαίνει την υπομονή , την ευγένεια και την συγνώμη . Ας διαδόσουμε αυτές τις ιδέες με την συμπεριφορά μας, μέσα από τις συζητήσεις μας .
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Μαρ 28, 2010 2:51 pm

Έχοντας μάθει σε όλη μου τη ζωη να μην υπακούω σε κανόνες αν δεν τους κρίνω οτι είναι σωστοί, από τη στιγμή που με αυτά που γράφεις διαφωνώ, δηλώνω δημόσια και έχοντας πλήρη συναίσθηση των συνεπειών οτι θα συνεχίσω να γράφω οτι εγώ πιστεύω οτι πρέπει να γράψω.

Θέλω όμως με σεβασμό στις απόψεις σου να σου πω τα εξής. Η ουδέτερη στάση (αδιαφορία) σε κοινωνικοπολιτικά ζητήματα ακόμα και μέσα σε αυτό το φόρουμ που έχει άλλο κύριο αντικείμενο, είναι στάση συντηρητική και λάθος κατά τη γνώμη μου.

Η συζήτηση για αγορές από το διαδίκτυο νομίζω οτι είναι πέρα για πέρα φυσιολογική γιατί κάνοντας τις αγορές μας με αυτό τον τρόπο το κράτος έχει βρει τον τρόπο να απαιτήσει το νόμιμο φόρο. Τώρα αν κάποιος έχει βρει τους εμπόρους που αγοράζοντας από εκεί το κράτος δεν απαιτεί τον φόρο που δικαιούται δεν νομίζω οτι είναι παράνομος.

Επίσης θέλω να σου πω οτι το μεγαλύτερο μέρος της επιτυχίας αυτού του φόρουμ οφείλεται στη συζήτηση για το θέμα των αγορών. Άλλωστε το δείχνει ο αριθμός των δημοσιεύσεων που έχουν γίνει εδώ για αυτό το θέμα.

Τέλος θέλω να σου πω οτι ψάχνοντας για το πως θα βρώ φθηνά πούρα μέσα σε αυτό το φόρουμ, ενημερώθηκα για τα καταστήματα σου όπου τα τελευταία 3 χρόνια έχω αγοράσει 3 μεγάλα humidor και πολλά άλλα αξεσουάρ όπως αναπτήρες, κόφτες, θήκες και τασάκια και κάποια μη κουβανέζικα πούρα σε καλή τιμή.

Τελειώνω δηλώνοντας ξανά οτι θα γράφω οτι θεωρώ εγώ σωστό θεωρώντας σίγουρα οτι οι περισσότεροι εδώ μέσα ακόμα και αυτοί που διαμαρτύρονται για την απόκλιση από το βασικό αντικείμενο του φόρουμ τον τελευταίο καιρό απαιτούν απόλυτη ελευθερία.
CHEROKEE

Δημοσίευσηαπό CHEROKEE » Κυρ Μαρ 28, 2010 2:53 pm

Έχοντας μάθει σε όλη μου τη ζωη να μην υπακούω σε κανόνες αν δεν τους κρίνω οτι είναι σωστοί, από τη στιγμή που με αυτά που γράφεις διαφωνώ, δηλώνω δημόσια και έχοντας πλήρη συναίσθηση των συνεπειών οτι θα συνεχίσω να γράφω οτι εγώ πιστεύω οτι πρέπει να γράψω.

Θέλω όμως με σεβασμό στις απόψεις σου να σου πω τα εξής. Η ουδέτερη στάση (αδιαφορία) σε κοινωνικοπολιτικά ζητήματα ακόμα και μέσα σε αυτό το φόρουμ που έχει άλλο κύριο αντικείμενο, είναι στάση συντηρητική και λάθος κατά τη γνώμη μου.

Η συζήτηση για αγορές από το διαδίκτυο νομίζω οτι είναι πέρα για πέρα φυσιολογική γιατί κάνοντας τις αγορές μας με αυτό τον τρόπο το κράτος έχει βρει τον τρόπο να απαιτήσει το νόμιμο φόρο. Τώρα αν κάποιος έχει βρει τους εμπόρους που αγοράζοντας από εκεί το κράτος δεν απαιτεί τον φόρο που δικαιούται δεν νομίζω οτι είναι παράνομος.

Επίσης θέλω να σου πω οτι το μεγαλύτερο μέρος της επιτυχίας αυτού του φόρουμ οφείλεται στη συζήτηση για το θέμα των αγορών. Άλλωστε το δείχνει ο αριθμός των δημοσιεύσεων που έχουν γίνει εδώ για αυτό το θέμα.

Τέλος θέλω να σου πω οτι ψάχνοντας για το πως θα βρώ φθηνά πούρα μέσα σε αυτό το φόρουμ, ενημερώθηκα για τα καταστήματα σου όπου τα τελευταία 3 χρόνια έχω αγοράσει 3 μεγάλα humidor και πολλά άλλα αξεσουάρ όπως αναπτήρες, κόφτες, θήκες και τασάκια και κάποια μη κουβανέζικα πούρα σε καλή τιμή.

Τελειώνω δηλώνοντας ξανά οτι θα γράφω οτι θεωρώ εγώ σωστό θεωρώντας σίγουρα οτι οι περισσότεροι εδώ μέσα ακόμα και αυτοί που διαμαρτύρονται για την απόκλιση από το βασικό αντικείμενο του φόρουμ τον τελευταίο καιρό απαιτούν απόλυτη ελευθερία.
CHEROKEE

Δημοσίευσηαπό CHEROKEE » Κυρ Μαρ 28, 2010 2:57 pm

Συγνώμη που το κείμενο μου εμφανίζεται 2 φορές αλλά κατά λάθος την πρώτη φορά το έστειλα χωρίς να έχω κάνει σύνδεση.
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Κυρ Μαρ 28, 2010 3:27 pm

τσωρτσιλ φιλτατε, κακως το πηρες προσωπικα

διαβασε τους νεους κανονες που εθεσε, οπως ειχε καθε δικαιωμα να θεσει, ο οικοδεσποτης μας.

η ευπρεπεια και ο αμοιβαιος σεβασμος ειναι στοιχειωδεις κανονες της πολιτισμενης κοινωνικης συμβιωσης. ισχυουν ειτε αναγκαστει να μας τους υπενθυμισει ο οικοδεσποτης μας ειτε οχι.

ηταν ζητημα προσωπικης ωριμοτητας, ευθυνη μας και υποχρεωση μας να τους σεβαστουμε χωρις να απαιτηθουν μετρα αστυνομευσης. δυστυχως αποτυχαμε. το εγραψες και εσυ.

αν δεν ειμαστε σε θεση να συζητουμε για ζητηματα που εξαπτουν τα παθη, τηρωντας τους κανονες αυτους, σωστο ειναι πλεον να εφαρμοσθουν και εδω οι παλιοι καλοι κανονες του σαβουαρ-βιβρ: να μην τα συζητουμε στα πλαίσια κοινωνικών συναναστροφών με πρόσωπα εκτος του κυκλου των οικειων μας.

στην πραγματικοτητα, και μεσα στον κυκλο των οικειων μας στοιχειωδης κανονας, οχι απλως πολιτισμου, αλλά γενναιοδωριας ψυχης, ειναι οτι αν αγαπας και σεβεσαι τον αλλον (αλλιως πως μπορει να ειναι φιλος και οικειος σου;) δεν μιλας με τροπο που τον στενοχωρει και τον πληγωνει, δεν μετατρεπεις την διαφορετικοτητα σε αντιπαραθεση.

αυτο, παρεμπιπτοντως, δεν ειναι πολιτικη λογοκρισια. δημοκρατια εχουμε στην ελλαδα, υπαρχουν αφθονοι χωροι οργανωμενης και μη πολιτικης, θρησκευτικης, ιδεολογικης και λοιπης συναφους συζητησης και αντιπαραθεσης. αυτο ομως το φορουμ δεν δημιουργηθηκε ως χωρος αντιπαραθεσης.

ο οικοδεσποτης μας εδειξε ακρα μακροθυμια και υπομονη, εδοσε καθε ευκαιρια, μονοι μας να συμπεριφερθουμε - να συμπεριφερθουμε ολοι, οπως προσηκει. δεν το πραξαμε και αναγκασθηκε να λαβει τα αναγκαια μετρα για να προστατευσει το φορουμ και, τελικα, εμας, συλλογικα, απο τις καταχρησεις ορισμενων.

οι μαζικες διαγραφες θεματικων ενοτητων (αναποφευκτο - πως να διαγραψεις εκ των υστερων ενα ενα μια σωρεια απο αναρμοστα σχολια) ας ειναι μια καινουργια αρχη. μηπως μας δωσουν μια δευτερη ευκαιρια και οι απομακρυνθεντες και οι ξενιτεμενοι.

δεν εχω τιποτε να προσθεσω σε οσα εγραψα αλλού, παρα μονο τουτο: η συμμετοχη στο φορουμ ειναι εθελοντικη, για οσους ενδιαφερονται για την θεματικη του και αποδεχονται τους κανονες ευπρεπειας που επιτρεπουν την πολιτισμενη και αρμονικη συνυπαρξη μεσα σε αυτό.

λεωνιδα, οικοδεσποτη μας, εγω τουλαχιστον, και δημοσια, σε ευχαριστω.
GREG

Δημοσίευσηαπό GREG » Κυρ Μαρ 28, 2010 4:44 pm

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τα μέτρα του Author αλλά & γραφόμενα του INS ΠΛΗΡΩΣ!
Είναι βέβαια λυπηρό να επιβάλλονται τέτοιες λύσεις αλλά απόλυτα αναγκαίο όταν το αυτονόητο, ο στοιχειώδης κοινωνικός πολιτισμός, η ευπρέπεια, η αυτοσυγκράτηση, η δημοκρατική συμπεριφορά (την έννοια της οποίας έχουμε εντελώς παρανοήσει) λείπουν.
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Κυρ Μαρ 28, 2010 10:18 pm

Καιρος ηταν ....
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Κυρ Μαρ 28, 2010 11:20 pm

Αγαπητέ φίλε CHEROKEE
Κατά πρώτον :
Αγορές στις οποίες δεν πληρώνεται ο νόμιμος φόρος , σύμφωνα με τους νόμους της χώρας είναι πάντα παράνομος , αυτός που τις κάνει παραβαίνει τους τελωνειακούς νόμους και η κατ’ επανάληψη παράβαση των τελωνειακών νόμων είναι λαθρεμπορία – επαναλαμβάνω τα λόγια τελωνειακού υψηλόβαθμου υπαλλήλου. Κατ’ επέκταση η ιστοσελίδα μπορεί να θεωρηθεί ηθικός αυτουργός – άλλωστε είναι πιο εύκολο να εντοπίσουν αυτή και τον διαχειριστή της - και να βρεθεί – βρεθώ κατηγορούμενος από το τίποτα .Επίσης μην ξεχνάμε ότι το κράτος πάντα απαιτεί να εισπράττει τους κατ’ αναλογία φόρους
‘Ετσι λοιπόν άσχετα αν θεωρείς ότι ΔΕΝ είναι παράνομη η αγορά πούρων στα οποία δεν πληρώνονται οι νόμιμοι φόροι , τελικά είναι παράνομη , και η ιστοσελίδα όπως εξήγησα μπορεί να βρεθεί στο εδώλιο από το τίποτα .

Εγώ δεν απαίτησα από τον καθένα να είναι αδιάφορος στα κοινωνικοπολιτικά θέματα – δεν θα μπορούσα να το κάνω άλλωστε . Απλά νομίζω ότι εάν μπούμε σε τέτοιες συζητήσεις είναι πολύ πιθανό – το έδειξε η τελευταία εμπειρία - να γίνουν προσωπικές αντιπαραθέσεις , και να αρχίσουν οι προσωπικές ύβρεις , κτλ . Καλλίτερα φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά .
Άλλωστε όσοι με γνωρίζουν καλίτερα ξέρουν ότι στο Περιστέρι κάθε Τρίτη ή Πέμπτη απόγευμα (εκτός εορτών ) γίνεται κοινωνικοπολιτικό κους κούς , καπνίζοντας , συζητώντας , βρίζοντας , μουτζώνοντας (βρίζοντας και μουτζώνοντας όχι μεταξύ των συνομιλούντων :) ) .

Αγαπητέ φίλε CHURCHILL

Το δημοσιίευμα το έσβησα γιατί έκρινα ότι έπρεπε να σβήσω την ενότητα .
Οι άνθρωποι που με γνωρίζουν συνήθως κρίνουν ότι είμαι μάλλον περισσότερο δημοκρατικός απ’ ότι πρέπει . Τέλος πάντων , βοηθείστε όλοι αυτό -το καλό- φόρουμ να το κάνουμε καλίτερο .

Αγαπητέ φίλε anastgeo1
Το φόρουμ ποτέ δεν πεθαίνει , δεν το σκιάζει φοβέρα καμμιά .....

Αγαπητοί φίλοι σήμερα που έκανα προεπισκόπηση της θεματολογίας είδα και θυμήθηκα καταπληκτικά θέματα στο φόρουμ, που έχουν δημοσιευτεί . Μην το χαλάσουμε λοιπόν
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Δευ Μαρ 29, 2010 10:17 am

Αγαπητε Author,
Κατ'αρχην την καλημερα μου και τις ευχαριστιες μου για τη δυνατοτητα που μου δινεις να επικοινωνω δημοσια με αλλους ανθρωπους με τους οποιους μοιραζομαι τουλαχιστον ενα (1) κοινο παθος,το πουρο.
Η συμμετοχη μου στο φορουμ ξεκινησε απλα ως θεατης των γραφομενων απο τους παλαιοτερους,ενταθηκε μετα την ενεργη αναμειξη του αδερφου μου στο φορουμ και επισημοποιηθηκε με την εγγραφη μου στις αρχες του χρονου.
Γνωριζοντας πολυ καλα τις συνεπειες του νομου για τη φοροδιαφυγη και σεβομενος την ευκαιρια που μου εδωσες να ακουστω κι εγω δεν αναφερθηκα ποτε σε καμια παρανομη πηγη ουτε και εξωθησα/παρακινησα κανενα να το κανει , αρα το θεμα της τηρησης του νομου με βρισκει καλυμμενο (νομιζω;))
Σεβομενος επισης τους κανονες καλης συμπεριφορας προσπαθησα να διαφωνησω με οσους διαφωνουσα με χιουμορ,επιχειρηματα η καυστικα σχολια αλλα αποφευγωντας (το δυνατον) τις βωμολοχιες.
Θελω να πιστευω οτι η παρουσια μου εδω δεν εχει κριθει ενοχλητικη (οχι μονο απο σενα αλλα περισσοτερο απο το συνολο των υπολοιπων).
Ομως,
για μενα ,το φορουμ δεν ειναι ενα φορουμ για πουρα αλλα ενα φορουμ με αφορμη τα πουρα.
Ενας χωρος οπου επιτρεπεται να μιλησω,συζητησω,διαφωνησω η κανω πλακα με εναν αλλο ανθρωπο που την ιδια στιγμη με μενα και ενω διαβαζει τις ανοησιες που του γραφω,δαγκωνει κι αυτος οπως εγω ενα ζουμερο,υπεροχο,αρωματικο,γλυκοπικρο κουβανεζικο (μονο) πουρο.
Αυτο που με ενωνει με το συνομιλητη μου εκεινη τη στιγμη δεν ειναι αυτο που γραφουμε αλλα αυτο που γευομαστε !
Η απαγορευση, η λογοκρισια , ο καθορισμος του ειδους της σκεψης μου και η στοχοποιηση του προβληματισμου μου αυστηρα στην επιγευση του πουρου μου με ξενιζει,με αγριευει,με προβληματιζει και με αποξενωνει και ειλικρινα , αρκετα προβληματα εχω απο μονος μου(οπως ολοι αλλωστε) δεν χρειαζομαι αλλα.
Αν -οπως το εκανες ξεκαθαρο-επιτρεπεις σε αυτο το φορουμ(στο κατω κατω χωραφι σου ειναι :wink: ) συζητησεις που απτονται μονοτης γευσης ,της διαδικασιας η της προμηθειας και συλλογης πουρων(και μετρηματος ποιος την εχει πιο μεγαλη-τη συλλογη ντε) νομιζω οτι η παρουσια μου περιττευει και περισσευει,μιας και δυσκολευομαι να ξεχωρισω γευσεις,επιγευσεις και υπογευσεις.
Οπως επισης να σου τονισω οτι για διαφορους λογους ακομα δεν διαθετω το χωρο να αποθηκευσω περισσοτερα πουρα απο αυτα που θα καπνισω τους επομενους 2 μηνες.Σεβομαι τη γνωμη καποιου που μπορει να μου πει πως ειναι ενα Hoyo του 1999 και ελπιζω συντομα να εχω δημιουργησει κι εγω το χωρο να τα αποθηκευω και να τα παλαιωνω αλλα τωρα δεν μπορω να συνεισφερω τιποτα σε αυτη την κουβεντα γιατι απλα ...δεν ξερω.
Οπως λοιπον εγω μεταφραζω τις αρχες που θετεις, μου λες "πηγαινε εξω και αυριο με τον κηδεμονα σου, η ξαναελα οταν τα μαθεις".
Και αν θελεις να εισαι και σιγουρος οτι δεν θα ξεφυγει κανεις , μπορεις να ανοιγεις εσυ τα threads και ολοι να τοποθετουμαστε πανω σε προεπιλεγμενα θεματα....
Δεν σου ακουγεται καπως βαρυ αυτο :?: :?
Ξερω να συνυπαρχω με ανθρωπους,ξερω να ακολουθω νομους και κανονισμους,ξερω επισης να αντιμετωπιζω συγκρουσεις αποψεων και θεσεων λογικα ,ψυχραιμα και πολιτισμενα. Αυτο που δεν ξερω ειναι να τοποθετουμαι πανω σε προεπιλογες.Ειμαι αρκετα ελευθερος και σκεπτωμενος ανθρωπος και το τελευταιο που θα ηθελα ειναι να βαλω ακομα και το γουστο μου,το κεφι μου την καυλα μου οπως θελεις πες'το σε κανονες,multiple choises η κουτακια με τικαρισμα !
Θελω να ειμαι εδω,μου αρεσει εδω,το απολαμβανω να ειμαι εδω γιατι μπορω να μιλησω και για το πουρο και καποιος να με καταλαβει.Αν ομως το ποδοσφαιρο,η αγορα,οι νομοι,η πολιτικη η οι προσωπικες ανησυχιες καποιου που θελει να τις μοιραστει με αλλους απαγορευονται εδω και ολη του η εδω συνεισφορα αρχιζει και τελειωνει στο Siglo III η IV,δεν μπορω να βοηθησω/συμπαραταχθω.
Καλο λοιπον θα ηταν να μου πεις εσυ φιλε μου αν με θελεις εδω πριν χρειαστει να με διαγραψεις/μηνυσεις/αποπεμψεις η οτι αλλο.
Συγνωμη για το εντονο υφος της γραφης μου,δεν επιδιωκω να ερθω σε καμια αντιπαραθεση απλα με ξενισε απολυτα η τοποθετηση σου και περιμενω να συναινεσω στην οποια απαντηση σου με γνωση οτι το χωραφι ειναι δικο σου και δεν ημουν,ειμαι η θα ειμαι ποτε trespasser.
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Μαρ 29, 2010 2:17 pm

Οικοδεσπότη εσυ λες αλλά δεν τα εφαρμόζεις. Έπρεπε ήδη να υπάρχουν διαγραφές αλλά βλέπω μόνο λόγια είσαι.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Δευ Μαρ 29, 2010 2:19 pm

Anonymous έγραψε:Οικοδεσπότη εσυ λες αλλά δεν τα εφαρμόζεις. Έπρεπε ήδη να υπάρχουν διαγραφές αλλά βλέπω μόνο λόγια είσαι.

αυτό δικό μου
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μαρ 29, 2010 2:34 pm

Lee, δεν νομίζω να θέλει κανείς να σε διαγράψει.
Ούτε θα αλλάξει κάτι, σε ό,τι αφορά τα off topic, που δινουν και πέρνουν.
Οι ενότητες "ελεύθερες απόψεις" και "θεματα επικαιρότητας" συνεχίζουν να υπάρχουν.

Ο Λεωνίδας, όπως λέει και ο ίδιος παραείναι δημοκρατικός, αλλά και υπομονετικός. Αποδεδειγμένο άλλωστε.
Εκκληση κάνει ο άνθρωπος ( "Τέλος πάντων , βοηθείστε όλοι αυτό -το καλό- φόρουμ να το κάνουμε καλίτερο" ), ενώ θα μπορούσε και αλλιώς.
Το θέμα δεν είναι να μη γράψεις κάτι off topic, αλλά να παραμείνουμε όλοι μας ευγενικοί, αλλά και λίγο ανεκτικοί στις παρεκτροπές κάποιων θερμόαιμων.
Στους πραγματικά κακεντρεχείς το μόνο σίγουρο μέσο είναι να τους αγνοούμε και να μην απαντάμε. Αργά ή γρήγορα θα πάνε αλλού, μόλις χάσουν το ενδιαφέρον τους.

Τα διαγραμμένα δημοσιεύματα πρόλαβα και τα διάβασα. Απρόκλητα και χωρίς να θίξω κανέναν, θίχτηκα και μάλιστα δύο φορές.
Δεν είχε νόημα να απαντήσω.
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Δευ Μαρ 29, 2010 3:00 pm

@ Νικος
Καρντασι,δεν ανησυχω μηπως καποιος με διαγραψει.Συμφωνω με την αποψη σου για τους αντικοινωνικους που εμφανιστηκαν μαζικα και απροκλητα αρχισαν τις επιθεσεις-χωρις ποτε να κατανοησω το γιατι-και ομολογω οτι τσιμπησα μερικες φορες να απαντησω -προσπαθωντας να μην ξεφυγω απο τα ορια της δημοσιας αιδους.Οπως και στο θεμα των αγορων ,οπου και συμφωνω αλλα και το τηρω.
Ομως στο θεμα "δεν εχουν θεση στο φορουμ" μπλα,μπλα,μπλα-δικαιωμα του , ξαναλεω-ο περιορισμος της θεματολογιας με κανει να δυστροπω και βεβαια με θιγει σαν ελευθερο,σκεπτωμενο,πολιτισμενο ανθρωπο.Ανθρωποι ειμαστε,εχουμε κι αλλα ενδιαφεροντα και στα πλαισια μιας παρεας-οπως θελω να νοιωσω οτι ειμαστε-θα θιξουμε και αλλα θεματα.Και για μπαλα θα πουμε,και για την Εθνικη εορτη προχτες θα πουμε,και για τη Τζουλια θα κανουμε πλακα και οτι αλλο γουσταρουμε,οποτε γουσταρουμε και οπως γουσταρουμε.Και ξερεις , η ομορφη παρεα δεν γινεται ουτε με παραγγελια ουτε με περιορισμους.
Περιμενω την τοποθετηση του Author λοιπον να μου πει αν με θελει στην παρεα του για αυτο που ειμαι σαν ανθρωπος,σαν συνολο,κι οχι το κομματι μου που απολαμβανει τα RyJ και τα Cohibaκια .
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Δευ Μαρ 29, 2010 5:05 pm

Στρατηγέ καλησπέρα ,
Και βέβαια σε θέλω στην παρέα . Είμαστε τόσο λίγοι οι εραστές του γαλάζιου καπνού για να μας περισσέψει κάποιος . ( καλά ούτε πολιτικός να μουνα )
Με τους κανόνες που έβαλα προσπαθώ να αποφύγουμε τους τσακωμούς , τα μαλώματα , τις ύβρεις . Είναι τρομερά δύσκολο για μένα - απο πλευράς ψυχολογίας - να κάνω τον τροχονόμο εδώ μέσα με διαγραφές θεμάτων , διαγραφές μελών κτλ.
Όσο για την γενική θεματολογία φαίνεται (απο τα τελευταία γεγονότα) ότι σε θέματα επικαιρότητας και εκτός πούρου είναι πιο εύκολο να ανάψουν τα αίματα και να γίνουν παρεξηγήσεις .
‘Αλλωστε σκέψου και λίγο αλλιώς : Πάς σε ένα μαγαζί που πουλάει πούρα , αλλά εσύ θέλεις να αγοράσεις παντελόνι . Τι κάνει ο ιδιοκτήτης ?? σε καταπιέζει ? σου ακυρώνει την προσωπικότητα ?? Νομίζω όχι . Έτσι κι εδώ . εδώ ασχολούμαστε με τα πούρα . Αν θέλουμε να πούμε κάτι άλλο πάμε σε φόρουμ που είναι πιο γενικά και ανοικτά όσον αφορά την θεματολογία .
Άσε που με την Τζούλια αυτά που γράφηκαν έπρεπε να σβηστούν από τον κίνδυνο της μήνυσης κατά της ιστοσελίδας .
Σαν σύνολο της προσωπικότητας σου σε θέλω αλλά πρέπει να προστατέψω και την ιστοσελίδα . Επίσης οι νόμοι γίνονται πάντα για δύο λόγους ....
Αυτά

Προς DimitrisF :
Αγαπητέ φίλε , πρώτα προειδοποιούμε , μετά διαγράφουμε .
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Δευ Μαρ 29, 2010 9:04 pm

Author έγραψε:
Προς DimitrisF :
Αγαπητέ φίλε , πρώτα προειδοποιούμε , μετά διαγράφουμε .

Απλά προσπαθώ να καταλάβω ποιά όρια πρέπει να ξεπεράσει κάποιος για να διαγραφεί. Δηλαδή αν φερθώ ρατσιστικά, εξυβριστικά, μάνες, οικογένειες κτλ θα προειδοποιηθώ πρώτα? :lol:
Ή μήπως δώθηκε συγχωροχάρτι στα μέχρι τώρα και από δω και πέρα μετράνε οι κανόνες?
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.

Επιστροφή σε “Λειτουργία του φόρουμ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης