Δον Τόμας. (Don Tomas)

Άβαταρ μέλους
Miltiadis
Επικοινωνία:

Δον Τόμας. (Don Tomas)

Δημοσίευσηαπό Miltiadis » Πέμ Μάιος 10, 2007 9:43 am

Χαίρετε!

Επέστρεψα μετά από μια περίοδο αποχής, από το φόρουμ και από το άθλημα, με μια παραγγελία των δέκα Δον Τόμας.
Δεν τα έχω παραλάβει ακόμη και έτσι δεν μπορώ να εκθέσω άποψη, απλά θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας περι του συγκεκριμένου κατασκευαστή.

Θα επανέλθω με αναλυτική κριτική όταν καπνίσω το πούρο.

Φιλικά
Γ. Μιλτιάδης
Αθάνατον οργήν μή φύλαττε θνητός ών
-Aριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
Miltiadis
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Miltiadis » Τρί Μάιος 15, 2007 4:31 pm

Όπως υποσχέθηκα, παραθέτω τις σκέψεις μου για το Δον Τόμας Rothschilds.

Εικόνα

Τα συγκεκριμένα που κάπνισα ήταν από κούτα των δέκα. Η ίδια η κούτα είναι ξύλινη, με την σφραγίδα "Republica de Honduras".

Το μέγεθος του πούρου είναι 50 x 4.5", λίγο μικρότερο από ένα robusto δηλαδή. Προέλευση από την Ονδούρα, με cameroon wrapper από την Αφρική (ενδιαφέρον άρθρο για την ιστορία του wrapper εδώ).

Η κατασκευή είναι καλή με λίγες φλέβες στο wrapper. Το μόνο παράπονο, ότι φαίνεται λίγο "παρασφυγμένο". Στα έξι από τα επτά που έχω καπνίσει μέχρι τώρα, το τράβηγμα πριν το άναμμα ήταν αρκετά άνετο (το ένα μου ταλαιπώρησε το σαγόνι, αλλά ήταν ευτυχώς μεμονωμένη περίπτωση).

Η πρώτη γεύση που εμφανίζετε με το άναμμα, είναι αυτή του cameroon wrapper. Πολύ χαρακτηριστική και πολύ ευχάριστη. Από την αρχή, αλλά και καθ' όλη τη διάρκεια του, η καύση είναι πολύ καλή και μου έκανε εντύπωση πως δεν έσβησε ακόμα και μετά από δύο με τρία λεπτά χωρίς προσοχή :)

Μετά από λίγο αναδύεται η κρεμώδες βάση του πούρου, με πικάντικες ιδέες να πηγαινοέρχονται.

Μέχρι τα δύο τρίτα του πούρου, θα το χαρακτήριζα ως ελαφριάς προς μέτριας έντασης. Δυστυχώς προς το τέλος δυναμώνει απότομα, και το τελευταίο τέταρτο δεν καπνίζετε.

Συνολικά, είναι ένα ενδιαφέρον πούρο που αξίζει κανείς να το δοκιμάσει, με την τιμή του να είναι γύρω στα 60 δολάρια για μια κούτα των 25.

(Να δείτε τι τραβάω ο καημένος στην ξενιτιά, την κούτα των δέκα εδώ στην Αγγλία την αγόρασα για 100 ευρώ)

Φιλικά,
Γ. Μιλτιάδης
Αθάνατον οργήν μή φύλαττε θνητός ών

-Aριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τετ Μάιος 16, 2007 8:52 pm

Ωραία η κριτικη σου Μιλτιαδη! Αν εχεις καποια στιγμη καμια νεοτερη σχετικα με καποιο αλλο πουρο ή και με το ιδιο αν αλλαξει χαρακτηρα μετα απο καποια ξεκουραση στον υγραντηρα σου εγω θα ηθελα να την διαβασω με χαρα. :)
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Πέμ Μάιος 17, 2007 11:17 pm

μιλτιάδη πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα η περιγραφή σου...αλήθεια, αγοράζεις ηλεκτρονικά ή απο κάποιο κατάστημα στην αγγλία? δεν έχεις τη δυνατότητα να παραγγείλεις κι εσύ απο τα περίφημα sites που έχουμε πιάσει παραμάσχαλα οι φορουμίτες εδώ πέρα??? είναι μεγάλη η διαφορά στις τιμές που παραθέτεις.....thank you for the valuable comments anyway...xenia
too many cigars...too little time...
El Fumador

Δημοσίευσηαπό El Fumador » Παρ Μάιος 18, 2007 5:51 pm

Γ. Μιλτιάδη, εύγε για την προσεγμένη κριτική σου (με φωτο κλπ). Μια φορά δοκίμασα Don Tomas (από τη σειρά με το κανονικό ράπερ) πριν καμια 10ρια χρόνια οπότε δε θυμάμαι ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Γενικά εμεινα με την εντύπωση πως ήταν καλοφτιαγμένα, αλλα από γεύση δεν με ενθουσίασαν. Ελαφριά τα βρήκα και γω και δύσκολα στο τελείωμα.

Επιστροφή σε “Don Tomas”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης