Vamma del Sol Corona

Άβαταρ μέλους
ChristosG

Vamma del Sol Corona

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Σάβ Ιαν 28, 2012 8:32 pm

Όταν οι Έλληνες ΘΕΛΟΥΝ, μπορούν.
Πολλοί το ξέρουν, λίγοι το λένε, ακόμα λιγότεροι το πιστέψαν και το κάνουν πράξη.
Είχα την χαρά να δοκιμάσω το "μεγάλο" της ελληνικής οικοτεχνίας, γέννημα του Οκτωβρίου του 2011, που ευγενέστατα μου προσέφερε ο κος Άρης Κωνσταντινίδης και τα παραπάνω ήταν οι πρώτες μου σκέψεις, μετά το άναμα.

Μη σας μπερδεύει το όνομα. Μιλάμε για ένα πανάλαφρο (σε βάρος και όχι μόνο) Hermoso No2, με 48αρι ring και 156 χιλ. μήκος, του οποίου το άψογο colorado wrapper κερδίζει τις πρώτες εντυπώσεις.
Η κατασκευή του, τέλεια, προδίδει την πολύ και καλή δουλεία, που έγινε και σε προδιαθέτει θετικά για τη συνέχεια.
Τα καπνά αμέσως μαρτυρούν την ωρίμανση, που έχουν υποστεί και συμβάλλουν θετικότατα στο τελικό αποτέλεσμα.

Τα pre-light αρώματα σε ταξιδεύουν κατευθείαν στο ...χωριό σου! Άφθονη ελληνική γη, με τα γνωστά σε όλους μας αρώματα και μυρωδιές που έχουμε ξεχάσει οι κατοικούντες σε πόλεις.

Με το άναμα κατερρίφθη και ο πρώτος αστικός μύθος. Το θηριάκι με προετοίμαζε για δυναμη αρκετή και "βάρος", όμως αντ΄αυτού, το στόμα μου γέμισε μεγάλες ποσότητες ελαφρού, απαλού καπνού. Οι θιασώτες των Quai d' Orsay μόλις βρήκαν την ντόπια τους εκδοχή.
Το τράβηγμα ήταν για σεμινάριο και αξίζουν πολλά "εύγε" στις κυρίες (ή κυρίους) που έμαθαν να στρίβουν έτσι πούρα!

Όχι, μην περιμένετε να βρείτε σ΄αυτό το πούρο αποχρώσεις των κλασσικών κουβανικών ή μη γεύσεων, που έχουμε λίγο-πολύ συνηθίσει ως τώρα και αν βρείτε, αυτές θα είναι λίγες. Το προϊόν αυτό της Μακεδονικής γης έχει χαρακτήρα δικό του, όχι ιδιαίτερα πολυδιάστατο, αλλά σίγουρα δικό του. Η γευστική του παλλέτα θα σας ταξιδέψει σε βουνά, λαγκάδια, αγρούς, με -λίγα- αγριολούλουδα και δέντρα. Πιπέρια, μπαχάρια, καραμέλες και λοιπά μαγειρικά, καθόλου.

Εμένα μου άρεσε.
Άνετα θα αποτελλέσει στο μέλλον την παρέα μου σε μια χαλαρή βόλτα ή ένα διάλλειμα, όντας ελαφρύ, γλυκόπιοτο, εύκολο. Επίσης, θα το προσφέρω, χωρίς τύψεις, σε καπνιστές τσιγάρου ή πίπας, ασυνήθιστους στα πούρα. Ιδανική επιλογή και για αρχάριους.

Με χάλασαν 2 πράγματα:Το επίπεδο υγρασίας, στα κομμάτια που ήρθα στα χέρια μου, το οποίο και ήταν οριακό, προς τα κάτω και η ποιότητα του πρωτότυπου, σχεδιαστικά, δακτυλιδιού, το οποίο αδικείται από το χαρτί και την εκτύπωση.

Ναι, είναι ελληνικό. Ναι, είναι και premium. Η αξιολογότατη αυτή προσπάθεια θα με βρεί σύμμαχο, γιατί απλά το αξίζει.
Για μένα, 3-4 κουβανέζικες μπράντες μόλις πέθαναν.

Κύριε Κωνσταντινίδη, κάτι μου λέει πως η Κρύα Βρύση θα γίνει γνωστή στο ευρύ κοινό και για άλλους λόγους, εκτός του θρυλικού Απόλλωνα...
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι.
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Σάβ Ιαν 28, 2012 10:14 pm

Παντα βιαστικος και μεγαλοστομος.
Κατσε να δοκιμασουμε και οι υπολοιποι και μπορει και να συμφωνησουμε.
Η οχι.
Γουστα ειναι αυτα.
Αυτα που δεν μπορω να ακουω ειναι τα εξωφρενικα:"Για μενα 3-4 κουβανεζικες μπραντες μολις πεθαναν."
Δε μας λες και ποιες ειναι να τους ...κανουμε τα σαραντα;
Υπερβολικε !! :lol:
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Κυρ Ιαν 29, 2012 2:10 am

General LEE έγραψε:Δε μας λες και ποιες ειναι να τους ...κανουμε τα σαραντα;

Βεβαιως και πολυ ευχαριστως: ΤζουΛουΠου, Γκουανταναμερα, Κιντερο, Καμπανας, για να μην φτασω ως την επικη...Μπελιντα. Σε πληροφορω οτι το ελληνικο απεχει, σε ποιοτητα/γευση χιλιομετρα απο τα προαναφερθεντα κουβανεζικα.

Θα δοκιμασεις κι εσυ συντομοτατα και θα συμφωνησεις δημοσιως.
Τα κολυβα τα εβρασες;
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Κυρ Ιαν 29, 2012 2:20 pm

στην καβανιας τραβα ενα Χ , γιατι τα στερνα (παλια) τρεχαν μεχρι αρχες του 10 στη βαρκελωνη, η κομπανια εχει κλεισει απο καιρου,
cuba libre and not only cuba
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Κυρ Ιαν 29, 2012 3:11 pm

η τιμή θα καθορίσει την εμπορική του αποδοχή

ξέρουμε ποιά είναι?
dimitris_k

Δημοσίευσηαπό dimitris_k » Κυρ Ιαν 29, 2012 3:28 pm

Capobomba,
στο άρθρο που αλίευσε ο ChristosG λέει ότι η τιμή θα κυμανθεί γύρω στα 6 εύρω.
http://voria.gr/index.php?module=news&func=display&sid=77433
(3η παράγραφος από το τέλος).
Όσοι έχουν επικοινωνήσει με την οικοτεχνία μπορεί να ξέρουν κάτι παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Κυρ Ιαν 29, 2012 3:48 pm

argi έγραψε:στην καβανιας τραβα ενα Χ , γιατι τα στερνα (παλια) τρεχαν μεχρι αρχες του 10 στη βαρκελωνη, η κομπανια εχει κλεισει απο καιρου,

έχω 2 κουτιά Perfectos, όνομα και πράμα perfectos για το μουσείο ή την ψησταριά.
Τελευταία επεξεργασία από ChristosG σε Κυρ Ιαν 29, 2012 5:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Κυρ Ιαν 29, 2012 4:39 pm

Ισως σε αυτα που επεσα να ημουν τυχερος...ισως
cuba libre and not only cuba
thanasis

Δημοσίευσηαπό thanasis » Κυρ Ιαν 29, 2012 6:02 pm

Στρατηγέ μου, τώρα ξέρω στην επόμενη συνάντηση, τι θα μας κεράσει, εξου και τα εύσημα, για να μας πει, ότι μας κερνάει τα καλύτερα!
Κάτι μου λέει, ότι αυτά τα ελληνικά στικς θα μου αρέσουν και βλέπω να κάνω την κηδεία κι εγώ σε μερικές φάμπρικες, αλλά σε πρώτη φάση από τα ένδοξα χώματα της Νικαράγουας :)
Άβαταρ μέλους
jimbo

Re: Vamma del Sol Corona

Δημοσίευσηαπό jimbo » Κυρ Ιαν 29, 2012 6:39 pm

ChristosG έγραψε: που ευγενέστατα μου προσέφερε ο κος Άρης Κωνσταντινίδης .

Πέρασες από το εργοστάσιο παραγωγής και τα βρήκες;
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Κυρ Ιαν 29, 2012 7:47 pm

Αθανασιε,θυμασαι εκεινο το split που λεγαμε;;
Αρχιζω να μαντευω σιγα σιγα τι θα ειναι η συνεισφορα του Ελβετοψυχου της παρεας. :lol: :lol:
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
thanasis

Δημοσίευσηαπό thanasis » Κυρ Ιαν 29, 2012 7:59 pm

General LEE έγραψε:Αθανασιε,θυμασαι εκεινο το split που λεγαμε;;
Αρχιζω να μαντευω σιγα σιγα τι θα ειναι η συνεισφορα του Ελβετοψυχου της παρεας. :lol: :lol:

Θυμάμαι,θυμάμαι στρατηγέ μου,τη βάψαμε σου λέω! :)
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Re: Vamma del Sol Corona

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Κυρ Ιαν 29, 2012 8:15 pm

jimbo έγραψε:
ChristosG έγραψε: που ευγενέστατα μου προσέφερε ο κος Άρης Κωνσταντινίδης .

Πέρασες από το εργοστάσιο παραγωγής και τα βρήκες;

Φυσικά! Πώς το κατάλαβες, βρε θηρίο;!
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Κυρ Ιαν 29, 2012 8:31 pm

Άσε τα μισόλογα, και δώσε πληροφορία στο λαό!
Με το τσιγκέλι στα βγάζουμε! :P
thanasis

Δημοσίευσηαπό thanasis » Τετ Φεβ 01, 2012 9:19 pm

Κατ΄αρχήν να ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου τον κύριο Άρη Κωνσταντινίδη για την ευγενική του χειρονομία.
Η πρώτη επαφή, μου άφησε κάμποσα θετικά και 1 αρνητικό. Δείχνει καλοφτιαγμένο, με
την ωρίμανση των καπνών εμφανέστατη, η οσμή του απαλή, ιδιαίτερη,
διαφορετική, δεν θυμίζει κάτι από Κούβα, Νικαράγουα(ευτυχώς), Αγ.Δομίνικο.
Είναι ελληνικό, καμαρώνει για την καταγωγή του και μου αρέσει αυτή η τόλμη
του! Το αρνητικό του, το ring είναι πολύ χαλαρό και η εκτύπωσή, το κάνει
να δείχνει φθηνό, αδικείται, με όση συμπάθεια κι αν προσπάθησα να το δω, τελικά μου άφησε κακή εντύπωση (αναφέρομαι μόνο
στο δαχτυλίδι και όχι στη συνολική εικόνα του πούρου). Αυτές ήταν οι πρώτες μου εντυπώσεις μέχρι χθές, που το περιεργαζόμουν.
Σήμερα το απόγευμα. Κόψιμο βαθύ και πάμε στο διαταύτα. Οι κρύες ρουφηξιές είναι η απόλυτη επαφή με την ελληνική φύση, θυμίζει Ελλάδα, μνήμες από τον ελληνικό κάμπο ξυπνούν. Το καίω, ο καπνός μεστός, ντουμάνιαζε το χώρο, η γεύση του απίστευτα ήπια, σίγουρα είναι ένα ελαφρύ πούρο. Το τράβηγμά του είναι υποδειγματικό, προτείνω τους ιδιοκτήτες να κάνουν σεμινάρια στους Κουβανούς.
Συμφωνώ με τον Χρήστο για το σύνολο των γεύσεων που αφήνει. Το τελείωμά του, μου έδωσε νότες μελιού, μια υπέροχη επίγευση.
Με το που τελειώνει το 1ο στικ,(μέχρι καύσης δαχτύλων το πήγα), μου αφήνει μια γλυκιά αίσθηση και θέλω να ανάψω και 2ο. Καλό μπελά βρήκαμε με δαύτα. :)
Στρατηγέ μου εγώ κηδεία δεν θα κάνω στις κουβανέζες :) , αλλά μου επιτρέπεις να το γλεντάω με καμία Ελληνίδα που και που (μια την έχουμε εξάλου). :wink:

Επιστροφή σε “Vamma Del Sol”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης