Flor de las Antillas Toro

ocelot

Re: Flor de las Antillas Toro

Δημοσίευσηαπό ocelot » Σάβ Σεπ 28, 2013 4:14 am

Χαίρομαι πολύ γι΄αυτήν την κατά κάποιο τρόπο άτυπη δεύτερη ευκαιρία που τους έδωσες . Οπωσδήποτε υπό την υψηλή
εποπτεία του κυρίου Πεπίνου έχουν κατά καιρούς γαλουχηθεί πολύ μεγαλύτερα ονόματα που στο ξεπέταγμα τους διεκδίκησαν και επάξια κέρδισαν το δικαίωμα να παίξουν μπάλα στα μεγάλα σαλόνια ( Βλέπε ράφια των ενημερωμένων ανά τον κόσμο καπνοπωλείων μέχρι τα ταπεινά ιδιόκτητα humi στην άλλη άκρη της γης καλή μου ώρα ) Δυναμικές μα αισθησιακές συνάμα σκουρόχρωμες κυρίες που απαιτούν την προσοχή σου - έχουν τον τρόπο άλλωστε - και που αν είσαι ανοιχτός και " έτοιμος "
να ακούσεις αυτά που έχουν να σου πουν , θα ανταμειφθείς .

Σε τούτα δω μου άρεσε η προσπάθεια του υιού να πειραματιστεί λιγάκι με το μπλεντάρισμα , κυρίως όσον αφορά το γευστικό
αποτέλεσμα κρατώντας φυσικά τα ίδια υψηλά κατασκευαστικά μέτρα και σταθμά . Του βγήκαν λίγο πιο γλυκά λίγο πιο μαλακά απ τα στάνταρ της οικογένειας . Ο αχταρμάς που περιγράφεις είναι σύνηθες φαινόμενο όταν αλλάζεις τη συνταγή ( βλέπε jonathan drew με τα MUWAT και άλλα πάμπολλα παραδείγματα με καταξιωμένες μπράντες που όμως έχουν και μια
σειρά που δεν έχει προσωπικότητα ) ειδικά όταν είσαι νέος . Ναι δεν έχουν προσωπικότητα τα FDLA , είναι απλώς ένα ακόμη
πούρο , δεν έχουν τίποτα το αισθησιακό και αν δεν ήταν το περιοδικό θα έπαιζαν ακόμα μπάλα στις αλάνες και πιθανόν να μην φιλοξενούνταν ποτέ στο humi μου . Απλά αν τα συγκρίνεις με αντίστοιχες ομάδες παρόμοιων budget ( rocky , oliva serie g , CAO ) κερδίζουν hands down .
songs of darkness words of light
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Σεπ 28, 2013 11:33 am

συμφωνώ με όλα

να συμπληρώσω μόνο
πως, πέρα από τους "πειραματισμούς του υιού στο μπλεντάρισμα"
κυκλοφόρησαν και διάφορα στην περιρρέουσα
για από κοινού καλλιτεχνική συνεργασία με τους τσίφτες σιγάρ αφισιονάδος
να δημιουργήσουν ένα εύπεπτο, γλυκόπιοτο, καλοφτιαγμένο και "φτηνό" στόγκι
εκεί στα 6-7 ντάλαρς, και να σηκώσουν όλα τα λεφτά από την μπάνκα
και γενικά έπεσε πολύ κουτσομπολιό απ' τα υπόλοιπα μαγαζιά
για την αναγόρευση της λουλουδένιας σε μις κόσμος

πάντως, ακόμα και τις γνωστές τεχνικές της "τεχνιτής έλλειψης" εφαρμόζουν τα αλάνια
και συνεχίζουν να κόβουν μονέδα
δατς ολ

(εγώ πιστεύω πως όλα αυτά, είναι άλλη μια φανταστική θεωρία συνωμοσίας) 8)
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Κυρ Σεπ 29, 2013 4:16 pm

Γενικότερα τα τελευταία χρόνια σχεδόν κάθε καινούρια δημιουργία της οικογένειας συνοδεύεται απαραιτήτως κι από ένα
guest . Ακολουθεί το απαραίτητο hype - σούσουρο ελληνιστί - η βαβούρα , γιγαντώνεται σταδιακά η προσμονή του καινούριου
" powerhouse " , ατάκες του τύπου " not for amateurs " , " experienced smokers only " δίνουν και παίρνουν και γενικότερα
μια λανθάνουσα πλην όμως ξεκάθαρη τάση " μην το αγγίξεις αυτό δεν είναι για σένα " ( κοινώς αγόρασέ με ) κάνουν τη
δουλειά τους τέλεια με τα γνωστά σε όλους μας αποτελέσματα . Μ ' έχει κουράσει , δεν το κρύβω , αυτή η κουτσομπολίστικη
χροιά . Συνταγή που δυστυχώς ακολουθούν και οι περισσότεροι κατασκευαστές στη νικαράγουα πλέον . Βλέπε προς esteli
μεριά κυρίως...

Χαίρομαι κι εγώ πολύ για τις κουβέντες μας ! Επιτέλους μπορώ να πω κάτι παραπάνω ( κάτι πολύ παραπάνω ) απ' το all time
classic" : " κοχχχιμπαςς ρε θηρίο ; Εσύ κι ο μάκαρος..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Σεπ 29, 2013 5:39 pm

βλέπω (όχι μόνο στο παρόν thread), ότι το κατέχεις το θέμα με τα πέραν του Ατλαντικού
(πούρα και κουλτούρα 8))

να ρωτήσω, αν αυτό συμβαίνει εκ του σύνεγγυς? :wink:
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Δευ Σεπ 30, 2013 12:08 am

Όχι ακριβώς . Αν και τώρα είμαι στην Αθήνα , συνήθως είμαι στο Παρίσι ( σε λίγο καιρό και μόνιμα ) και εκεί έχω πολύ
μεγαλύτερη πρόσβαση στα εκτός . Οι γάλλοι γενικώς είναι αρκετά μπρουτάλ στις προτιμήσεις τους κι έτσι έχεις πληθώρα επιλογών από πούρα άλλων χωρών . Κι ας πιστεύουν οι περισσότεροι ότι είναι εκλεπτυσμένοι κυρίως λόγω των γκουρμέ συνταγών . Το ίδιο λάθος είχε κάνει κάποτε και η habanos κυκλοφορώντας αν θυμάσαι τα μετριότατα Quai d’ Orsay και ειδικά τα Imperiales με φόντο τη γαλλική αγορά . Απέτυχαν παταγωδώς . Στην ίδια λούπα έχει πέσει και ο Dion Giollito με τη σειρά epernay . Εξαιρετικά πούρα ασυζητητί , πλην όμως δεν θα δεις κανένα Γάλλο να τα καίει...Προτιμούν tatuaje , la aroma del
caribe , padron , my father , el septimo ( από κόστα ρίκα και πολύ της μόδας εκεί ) κλπ...

Επίσης , όσον αφορά τα εκτός , ψωνίζω πάρα πολύ και ιντερνετικώς όπου και να μαι . Δεν έχουν καμία σχέση τα ιντερνετικα μαγαζιά της αμερικής με τα αντίστοιχα ελβετικά που πουλάνε άθλια κουβανέζικα ένα κλικ καλύτερα απ τις στούμπες . Σε 3-4
μέρες είναι στην πόρτα σου και η ποιότητα είναι εξαιρετική ( οι τιμές εννοείται πολύ καλύτερες από αυτές που έχουν τα εκτός
στην ευρώπη ) Δεν είναι όλα έτσι βέβαια , θέλει το ψάξιμό του..

Τέλος , μια μπρουτάλ πλευρά την έχω κι εγώ οπότε το ψάχνω μονίμως...
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Παρ Σεπ 22, 2017 8:36 pm

Με τσίπουρα, φαγητοκατάσταση και μετά καφεδάκι συνόδευσα σήμερα το εν λόγο Toro το οποίο βλέπω δεν έχει και τόσες θετικές κριτικές !
Το βγάζω λοιπόν από το σελοφάν, το μυρίζω και έρχεται μια γλύκα με μια χωματίλα ταυτόχρονα.
Να σημειώσω πως μετά εορτής είδα στο φόρουμ πως υπάρχει topic για το πούρο αυτό, άρα δεν έχω επηρεαστεί ( θετικά ή αρνητικά από πουθενά ).

Κόβω, ρουφάω και έρχεται στο pre μια γεύση χώμα, άχυρο και υποψία γλύκας.
Ανάβω, ξεκινάει ωραία, με παχύ καπνό, καλό και άνετο τράβηγμα και μετά τις 5-6 πρώτες κούφιες ξεκινάει να φέρνει στο στόμα και στη γλώσσα μου κακάο και άχυρα. χμμ λέω καλά πάμε , να δούμε και στη συνέχεια τι έχει να δώσει.
Συνεχίζει με λίγο δέρμα, υποψία μέντας, έρχεται η γη με χώμα, κάρβουνο και ξανά άχυρο.
Γυρίζει απότομα, βγάζει μερικούς ξηρούς καρπούς και γλύκες, με υποψίες μελιού ξεκινάω να χαμογελάω και λέω "εδώ είσαι ρε π@ύστη!!", συνεχίζοντας το ταξίδι αυτό...
Στα τελειώματα έβγαλε πιπέρια, λάσπη, σανό κτλ.

Ευχάριστη εμπειρία θα έλεγα, θα το ξαναφουμάρω να δω αν υπάρχει αλλαγή μετά από καιρό. Δε θυμάμαι πόσο καιρό το έχω στον υγραντήρα μου, ίσως κάτι μήνες !

Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες από την εμπειρία αυτή.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
:arrow: «Vive la démocratie-Ζήτω η Δημοκρατία-Long live democracy» :idea:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Σεπ 23, 2017 6:33 am

30Φ ωραίος!
τελευταία βλέπω μια τάση εξερεύνησης προς non μεριά, και επικροτώ το τολμηρό του εγχειρήματος 8)
keep walking...

το παρόν thread μου ξύπνησε αναμνήσεις και παλιές νυχτερίδες κι αράχνες
αλήθεια, τι να γίνεται εκείνη η ψυχή ο Ocelot... (εδώ βρίσκει βήμα κι είναι στα καλύτερα του) :D

παρεμπιπτόντως, μεταξύ άλλων είχα πάρει και 2 FDLAΤ το καλοκαίρι μαζί μου
που απ' ότι θυμάμαι (*) μου άφησαν καλές εντυπώσεις
πράγματι, κοιτώντας τις σημειώσεις μου, διαβάζω πως τα βρήκα καλύτερα του αναμενομένου
σημειωτέον, ότι τα είχα από τον καιρό του πρώτου ποστ (2013)

(*) © ocelot

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Σάβ Σεπ 23, 2017 10:30 am

Γεια σου Τάκη, ναι έχω απλώσει τα δίχτυα και εξερευνώ διάφορα νιώθοντας ότι είναι ένα παιχνίδι γευστικού "τζόγου" (με την ένοια ποσοστού επί της νίκης [ καλής γεύσης- εμπειρίας κτλ ] )!

Εικόνα
:arrow: «Vive la démocratie-Ζήτω η Δημοκρατία-Long live democracy» :idea:

Επιστροφή σε “Flor De Las Antillas”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης