Padilla 1932 Torpedo

Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Παρ Φεβ 12, 2010 11:07 am

Ποτε παραπονεθηκα;Ολα τα ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ πραγματα σε αυτον τον κοσμο κοστιζουν λιγο περισσοτερο για να συνεχισουν να ειναι αυθεντικα !
Παρεπιπτοντως,αυτο το πουρο για το οποιο ξεκινησε η κουβεντα ποσο κανει,γιατι δεν εχω ιδεα;
p.s. αυριο θα κουβαλησω μαζι μου οτι cohiba εχει μεινει στο humidorακι μου μπας και εξαγνισω το "κακο"απο το -κατα τα αλλα-φιλοξενο σπιτι σου :lol: :lol: :lol:
ουουπς συγνωμη,το εχει γραψει ο φιλος Red,εγω δεν το ειδα μαλλον τυφλωμενος απο την εμπαθεια για τα N.C.
13$ ????Για νικαραγουα?? δεν ειναι κριμα??
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Παρ Φεβ 12, 2010 12:02 pm

maltakias έγραψε:Αλήθεια ρε Κώτσο;

Εσύ τι ακριβώς ζόρι τραβάς με το τι αρέσει στον καθένα;

Κάνουμε μια ήρεμη συζήτηση και αρχίζεις τα "δεν πείθεις","είναι δύσκολο να καταλάβεις" κ.α.

Πραγματικά δεν προσπαθεί να πείσει για τίποτα ο Ηλίας,μάλλον εσύ ψάχνεις να πειστείς περί του αντιθέτου.

εσύ γιατί τσαμπουκαλεύεσαι γενικά και ειδικά, αν έχεις γνώμη και επιχειρήματα σε προκαλώ να τα αναφέρεις, αν όχι δε νομίζω να χρειάζονται δικηγόρο οι δομινικονικουαραγανοί.
επί του θέματος λοιπόν σε ακούω, αλλιώς άφησε τις νουθεσίες.
ουσιαστική συνεισφορά επί του θέματος δεν έχεις επιδείξει.
στοιχεία και μόνο στοιχεία.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Παρ Φεβ 12, 2010 12:03 pm

Στοιχεία για το τι μου αρέσει;;;;;;;;
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Παρ Φεβ 12, 2010 12:07 pm

Επίσης να σου θυμίσω ότι το θέμα είναι Padilla 1932 Torpedo κι όχι Cubans vs Non-Cubans που για ακόμα μια φορά έγινε.

Για το θέμα κατέθεσα γνώμη και παραπομπές,εκτός αν θεωρείς συμβολή απλώς να κολλάς στον κόσμο.
De omnibus dubitandum

kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Παρ Φεβ 12, 2010 12:09 pm

cpt Kouk έγραψε:@kostashabanos
Όσον αφορά αυτά περί ιδανικών τόπων, δεν θάλεγα ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Ίδια χώματα, ίδιο μικροκλίμα, ίδια γεωγραφική ζώνη αλλά μικρότερη χρονικά ενασχόληση, λιγώτερη έρευνα ίσως (διαφορετικά υβρίδια σπόρου), τεράστια καταστροφή (φυτειών και εργατοτεχνικού προσωπικού) λόγω εικοσαετούς εμφυλίου (που ακόμη συνεχίζεται οφ τοπικ) και με σαφώς υποδεέστερο brandling και μερικές ακόμη μικρολεπτομέρειες. Εάν μερικές συνθήκες ήταν διαφορετικές .....και ήταν καλός και ο σκηνοθετης, τότε ......
Λέγεται Νικαράγουα.

ένα ένα.
ίδια χώματα?
από αυθαίρετο έως παράλογο. ούτε εσύ δεν το πιστεύεις αυτό.
ίδιο μικροκλίμα? μπορεί.
ίδια γεωγραφική ζώνη? σωστό αλλά αρκετό?
μικρότερη χρονικά ενασχόληση? για ποιο λόγο, αν τα καπνά της νικαράγουας ήταν καλύτερα από της κούβας οι ευρωπαίοι θα πήγαιναν στην κούβα?
τεράστια καταστροφή? εν μέρει σωστό, μα και η κούβα δε πέρασε τον πόλεμο της επανάστασης.
δηλαδή ο επαναστάτης σκηνοθέτης είναι καλύτερος μ'ανατζερ από τον καπιταλιστή?
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Παρ Φεβ 12, 2010 12:11 pm

:shock: :shock: Η αληθεια ειναι οτι ειναι κομματακι δυσκολο να τεκμηριωσει κανεις με στοιχεια το "τι του αρεσει". Για να σε δω γατε !
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Παρ Φεβ 12, 2010 12:38 pm

φυσικά με στοιχεία κι όταν λέω στοιχεία μιλάω γι επιχειρήματα αποδείξεις και στατιστικά.
λέμε ότι είμαστε γευσιγνώστες που σημαίνει πως έχουμε περάσει κάποια διαφορετικά στάδια δοκιμών και θεωρίας, έχουμε πειραματιστεί πάνω σε διάφορους τόπους όσον αφορά ποτά και φαγητά και καταλήγουμε κάθε φορά σε κάποια συμπεράσματα ή συνεχίζουμε τους πειραματισμούς.
κάποιος κριτικός τέχνης ή μουσικής 'η κινηματογράφου, έχει περάσει κάποια άπλοικά στάδια πρι φτάσει να αποφανθεί. ένας καλλιτέχνης ξεκινάει από τα απλά και τα μαζικά πριν εξιδεικευθεί.
αν ένας οινοχόος φτάσει να λεέι τη γνώμη του για ένα κρασί σίγουρα έχει περάσει το στάδιο της ρετσίνας και του ούζου και σίγουρα ξέρει γιατί ένα καμπερνέ το θεωρεί καλύτερο από το άλλο.
ομοίως με ένα ουίσκι, με ένα πόρτο, με ένα ρούμι δε θα μπορούσαμε να μιλήσουμε και να διαφωνήσουμε ή να συμφωνήσουμε ενδεχομένως, αν πρώτα δεν έχουμε περάσει κάποια στάδια δοκιμών.
τώρα όσον αφορά το θέμα γεύσης, βέβαια είναι υποκειμενικό, υπόκειται όμως και αυτό στον κανόνα της εξοικείωσης.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Παρ Φεβ 12, 2010 12:42 pm

kostashabanos έγραψε:λέμε ότι είμαστε γευσιγνώστες

Πάντως εγώ δεν είδα κανένα να δηλώνει τέτοιος εδώ μέσα.
Όλοι καπνιστές και λάτρεις των πούρων -και κάποιοι των οινοπνευματωδών- δηλώνουμε.

Αν μου έχει διαφύγει κάτι παρακαλώ επισήμανέ μου το.
De omnibus dubitandum

Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Παρ Φεβ 12, 2010 12:46 pm

Εμενα αφηστε με αποξω.Ποτε δεν δηλωσα γευσιγνωστης,ουτε και πλησιαζω καν στον ορισμο της εννοιας.Απο την αλλη,αν το φορουμ απευθυνεται σε "ειδικους" τοτε ειμαι απο λαθος εδω οποτε θα κατσω στην ακρη να παρακολουθησω τους "εξειδικευμενους γευστικους καλυκες"να καταθετουν βαρυγδουπες και πολυσχιδεις αποψεις με μεγαλο ενδιαφερον..
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Παρ Φεβ 12, 2010 12:55 pm

κωστα, μιλα για τον εαυτο σου οσον αφορα γευσιγνωσια... το οτι γνωριζω 5 πραγματα παραπανω για την φυσιολογια της γευσης δεν με κανει γευσιγνωστη, και δεν νομιζω ποτε να δηλωσα οτι ειμαι... δηλαδη εαν ξερω πεντε πραγματα παραπανω για εγχειριση εγκεφαλου (που οντως ξερω...) ειμαι νευροχειρουργος;
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Παρ Φεβ 12, 2010 1:03 pm

RedRum έγραψε:δηλαδη εαν ξερω πεντε πραγματα παραπανω για εγχειριση εγκεφαλου (που οντως ξερω...) ειμαι νευροχειρουργος;

Γιατί,δεν είσαι;;;

:lol:
De omnibus dubitandum

RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Παρ Φεβ 12, 2010 1:06 pm

ωχχ! καλα που μου το θυμισες! εχω μια εγχειριση στις 11.30 ! τι θελουν μωρε και παθαινουν εγκεφαλικα... :lol:
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Φεβ 12, 2010 1:28 pm

ένα ένα.
kostashabanos έγραψε: ίδια χώματα?
από αυθαίρετο έως παράλογο. ούτε εσύ δεν το πιστεύεις αυτό.

Σαφώς και γεωλογικά υπάρχει τεράστια συγγένεια στις δυο περιοχές. Έχω διαβάσει και παλαιότερα κάποιο πόνημα σχετικά, που με υποψίασε, αλλά δεν μπορώ να συγκρατήσω που, για να το αναφέρω. Όχι ότι αυτό σημαίνει κάτι, μιας και οι μισές μελέτες, έχουν λόγο ύπαρξης αποκλειστικά την αντίθεση με τις άλλες μισές. Σε κάθε σχεδόν τομέα μελέτης.
kostashabanos έγραψε: ίδιο μικροκλίμα? μπορεί.
ίδια γεωγραφική ζώνη? σωστό αλλά αρκετό?

Και σωστό και αρκετό, όπως μπορεί κανείς να καταλάβει και από τα λεγόμενα διαφόρων παραγωγών καπνού κατά καιρούς. Αρκεί να διαβάσει ανάμεσα στις γραμμές 8) 8) . Γιατί ενίστασαι? Αυτός δεν είναι ένας από τους βασικούς κανόνες και στην αμπελουργία?
kostashabanos έγραψε:μικρότερη χρονικά ενασχόληση? για ποιο λόγο, αν τα καπνά της νικαράγουας ήταν καλύτερα από της κούβας οι ευρωπαίοι θα πήγαιναν στην κούβα?

Οι ευρωπαίοι πήγαν στην Φλόριντα της εποχής, μιας και η ... άλλη, ήταν τότε ο αρχέγονος ΒΑΛΤΟΣ των Everglades. Κάτι αντίστοιχο ήταν και περιοχή της Νικαράγουας και η υπόλοιπη γειτονιά την εποχή που οι ευρωπαίοι εγκαταστάθηκαν και ασχολήθηκαν επιχειρηματικά στην Κούβα
kostashabanos έγραψε:τεράστια καταστροφή? εν μέρει σωστό, μα και η κούβα δε πέρασε τον πόλεμο της επανάστασης.

Καμμία σχέση ανάμεσα σε μια εξέγερση ενάντια σε μια καταπιεστική και ληστρική (κατά όλες τις διαθέσιμες ομολογίες) αρχή, υποστηριζόμενη από το σύνολο σχεδόν των πολιτών της χώρας (στην συνέχεια βρέθηκαν αρκετοί να διαφωνούν με τον τρόπο διακυβέρνησης και αποστασιοποιήθηκαν) με τον εμφύλιο πόλεμο διάρκειας 20ετίας (επίσημα τουλάχιστον - αφού ανεπίσημα ακόμη συνεχίζεται) που κατέστρεψε, φυτείες, υποδομές της χώρας και σημαντικό μέρος - κυρίως - του ανθρώπινου δυναμικού της χώρας (μέσα σε αυτούς, περιλαμβάνονται αγρότες, εργατοτεχνίτες, torcedores και λοιποί)

Φυσικά όλα αυτά δεν είναι κριτήρια. Ενδείξεις είναι μόνον
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Φεβ 12, 2010 1:38 pm

Μπορεί κάποιος να μου πει λίαν περιληπτικώς, τι γράφετε σε τρεις σελίδες γι' αυτές τις παπαρδέλες του '32, γιατί δεν έχω καιρό να τα διαβάσω όλα;

μπάφος ο ελληνικός
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Παρ Φεβ 12, 2010 1:41 pm

Ότι είναι καλά αλλά όχι κάτι σπουδαίο.
De omnibus dubitandum

Επιστροφή σε “Padilla”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης