ΜΟΥΧΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 HYDRA

Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

ΜΟΥΧΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 HYDRA

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Κυρ Μαρ 08, 2009 10:25 am

Ανοιγοντας να ανανεωσω το νερο εντοπισα μουχλα και στα 2 hydra μου στο μεσαιο και στο κατω συρταρι . με δεδομενο οτι ειναι καινουργια (3 μηνες) μαλλον κατι εχω κανει λαθος . Χρισημοποιω απιονισμενο νερο και solution και προσφατα τοποθετησα και 4 ανεμιστηρακια στον cabinet . διαβαζα σε ενα παρομοιο προβλημα πιο παλια ενος φιλου του προτεινατε να αλλαξει το αποθηκευτικο μεσο του hydra γιατι υπαρχει και φοβος για τα πουρα εγω αφαιρεσα με ενα κουταλακι την μουχλα μαζι με τμημα απο το σφουγγαρακι εκανα παραγγελια για 2 νεα κουτακια hydra αλλα φυσικα θα κανουν και καμμια εβδομαδα να ερθουν .. υπαρχει φοβος ως τοτε για τα μωρα ? :( :( :( Ευχαριστω και καλη μερα σε ολους
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Κυρ Μαρ 08, 2009 10:35 am

Εντύπωση μου κάνει.. ίσως κάποιος ποθ χρησιμοποιεί καιρό τέτοια συστήματα να μας πει..
Εγω χρησιμοποιώ τώρα το Cigar Oasis αλλά λένε μέσα οι οδηγίες να μη βάλω solution ή γλυκόλη , μόνο νερό..
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Κυρ Μαρ 08, 2009 2:23 pm

σου προτεινω να πας σε ενα ανθοπωλειο κ να παρειες αυτα τα σφουγγαρια που βαζουνε στις γλαστρες το πρασινο που θριματιζεται πολυ ευκολα στο χερι αν το πιεσεις παραπανω!αυτο εχουμε ολοι μας στα υγραντικα στοιχεια με 1euro περνεις ενα κομματι τοσο μεγαλο που αν το κοψεις με μαχαιρι στα μετρα που θες ετσι ωστε να μπενει μεσα στο στοιχειο σου θα βγαλεις 6-7 κομματια κ μονο με ενα euro!!!!!!

ελπιζω να λεμε το ιδιο!!!!
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Κυρ Μαρ 08, 2009 3:10 pm

Και πως θα το βαλω μεσα βρε sir? Aφου δεν ανοιγει το κασακι του hydra
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Κυρ Μαρ 08, 2009 3:33 pm

εισαι σιγουρος?γυρο γυρο απο το πλαι δεν εχει ενα αυλακι περιμετρικα?δεν μπορει να ειναι φιξ μου φενεται αδυνατον!
πρεπει να χωριζεται σε 2 ιδια κομματια κ μεσα να ειναι το σφουγγαρι!!
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Κυρ Μαρ 08, 2009 7:58 pm

Τελος παντων για αλλο λογω εβαλα το θεμα μαλλον δεν καταλαβες δεν μιλαμε για υγραντικο στοιχειο αλλα για ηλεκτρονικο υγραντη .. το προβλημα μου ομως ειναι γιατι να μου βγαλει και στουσ δυο μουχλα σε δυο διαφορετικα σημεια του cabinet και ενω ειναι σχεδον καινουργιοι γιατι απο οτι ξερω τα αλλαζεις καθε χρονο αυτα τα κασακια για αυτο υπαρχουν και σε ανταλακτικο αλλα σε δυο μηνες???
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Μαρ 08, 2009 8:04 pm

Καλησπέρα Γιώργο
Δώσε μας λίγο περισσότερα στοιχεία για το τί ακριβώς συμβαίνει.
Αν καταλαβαίνω καλά, τη μούχλα την εντόπισες στο cabinet; Με τι υγρασίες "παίζει" το cabinet;
Οι ανεμιστήρες είναι σωστή λύση, ιδιαίτερα εναντίον της μούχλας, αλλά είναι επίσης σημαντική η παρουσία φρέσκου αέρα. Υποθέτω ότι το cabinet αερίζεται μια δυο φορές την εβδομάδα.
Χρησιμοποιώ active humidification σε δύο cabinets και σε humidor εδώ και πάρα πολύ καιρό - συνοδεία ανεμιστήρων- χωρίς ποτέ να έχει παρουσιαστεί μούχλα.
Γνωρίζω ότι τα υγραντικά των active humidifiers είναι ήδη εμβαπτισμένα σε solution και γιαυτό πρέπει να ρίχνεις μόνο απεσταγμένο νερό. Τα υγραντικά τους στοιχεία κρατούν περίπου ένα χρόνο, αυτό είναι σωστό.
Τελευταία επεξεργασία από Leonidas σε Κυρ Μαρ 08, 2009 8:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Κυρ Μαρ 08, 2009 8:21 pm

Παιδιά μη μπερδεύεστε,ο άνθρωπος λέει ότι έχουν πιάσει μούχλα οι δύο ηλεκτρονικοί υγραντές του τύπου "hydra".

Δεν γνωρίζω φίλε μου γιατί και δεν έχω ξανακούσει και τέτοια περίπτωση για να είμαι ειλικρινής.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Μαρ 08, 2009 8:25 pm

maltakias έγραψε:Παιδιά μη μπερδεύεστε,ο άνθρωπος λέει ότι έχουν πιάσει μούχλα οι δύο ηλεκτρονικοί υγραντές του τύπου "hydra".

Δεν γνωρίζω φίλε μου γιατί και δεν έχω ξανακούσει και τέτοια περίπτωση για να είμαι ειλικρινής.

maltakias καλησπέρα.
Δεν λέει αυτό ή τουλάχιστον δεν το καταλαβαίνω έτσι. Μιλάει για μούχλα στα συρτάρια του cabinet. Γιαυτό ζήτησα να μας πεί περισσότερα στοιχεία. Ιδωμεν...
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Κυρ Μαρ 08, 2009 8:31 pm

Αυτο ακριβως που λεει ο maltakias και οχι κυλιδες αλλα στο σημειο στο σφουγγαρακι κατω απο το ανεμιστηρακι ηταν τελειως καλλυμενο . Τωρα η υγρασια μου λενε και τα 4 τα 2 τωνhydra και τα αλλα 2 που εχω μεσα δειχνουν 71% και τον ανοιγω 2-3 φορες την εβδομαδα οχι πολυ ωρα 3-4 λεπτα ισα ισα να προσθεσω να αφαιρεσω και να ριξω καμμια ματια στα παιδια .Τωρα τα ανεμιστηρακια τα εχω βαλει τυχαια μεσα και μαλιστα τωρα που το λεω πριν μια εβδομαδα
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Κυρ Μαρ 08, 2009 8:33 pm

Παναγια μου ευτηχως οχι φιλε λεωνιδα δεν θα ημουν τοσο ηρεμος αν ειχε γινει αυτο...
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Κυρ Μαρ 08, 2009 8:35 pm

σορρυ για τα ορθογραφικα αλλα ταραχτηκα και τωρα μαλιστα παω να ριξω αλλη μια ματια :( :( :(
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Μαρ 08, 2009 8:40 pm

Γιώργο τώρα κατάλαβα. Προσπαθώ να βρώ κάτι που είχα διαβάσει παλιότερα και να σε ενημερώσω.
Αν θυμάμαι καλά έγραφε κάποιος ότι άν τα ανεμιστηράκια των hydra δεν δουλεύουν συχνά, παρουσιάζουν τέτοια συμπτώματα ή κάτι παρόμοιο. Δεν είμαι βέβαιος. Ψάχνω να το βρώ.
Σε κάθε περίπτωση το σωστό θεωρώ ότι είναι να βγάλεις τα hydra μέχρι να αντικαταστήσεις τα δοχεία τους.
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Κυρ Μαρ 08, 2009 9:05 pm

Θα τον αφησω κανα μισαωρο ανοιχτο γιατι οπως ειπα τον ανοιγω 2-3 φορες αλλα για πολυ λιγο ισως δεν ειναι αρκετο και να βγαλω αμεσως τα δοχεια λες ε?? καλα που δεν εχω πεταξει τα υγραντικα που ειχε μεσα ο cabinet
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Μαρ 08, 2009 9:26 pm

Το μισάωρο δεν το βλέπω.
Λές ότι παρακολουθείς το cabinet με 4 υγρόμετρα, όλα στο 71%.
Αρα απλώς βγάλε τα hydra και όταν έρθουν τα καινούργια cartridges τα βάζεις πάλι.

Επιστροφή σε “Μούχλα ....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης