Μούχλα ή plume/bloom???

Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μαρ 22, 2011 11:04 am

Σωστό, οτι δεν έχουμε θέματα.
Ομως, η εμφάνιση μούχλας είναι ένα θέμα, που αφορά όλους και όχι μόνο τα κουλεμπρας σου.
Οπότε και ασχολούμαστε ... λίγο περισσότερο.
Τα συγκεκριμένα πέτα τα, αν θες.
Αλλά, όπως προείπαμε ο ρεντ κι εγώ, αν σου "τύχει" μούχλιασμα σε κάποιο σοβαρό πούρο μπορείς να το ξανακοιτάξεις το θέμα.
Παράδειγμα:
Εχω κάποια προ πολλού εξαντλημένα λιμιτάδας και, από μ@λ@κια μου, εμφάνισαν μούχλα. Ε, δεν θα τα πετάξω.

Τα κουλέμπρας θα τα ίσιωνα και θα τα έδινα στον λεε. Ξέρει από ξυλεία.
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τρί Μαρ 22, 2011 11:12 am

Ευχαριστω για την εκτιμηση που μου εχεις.... :cry:
Τοσο καιρο σε παρακαλαω για καμια ταπεινη και καταφρονεμενη πυραμιδουλα της ...Cohiba και συ περα βρεχει.
Τωρα που εμφανιστηκαν τα μουχλιασμενα μαδερια της Partagas αμεσως να σπευσεις "δωστα στο λεε"...
Μωρε μπραβο αντιμετωπιση...
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Άβαταρ μέλους
viperii

Δημοσίευσηαπό viperii » Τρί Μαρ 22, 2011 11:45 am

Σιγά μην τα δώσω στον στρατηγό. Εκεί που θα φτάσει το πετρέλαιο με βλέπω να τα κρατάω για το τζάκι! :D
“Smoking cigars is like falling in love. First, you are attracted by its shape; you stay for its flavour, and you must always remember never, never to let the flame go out!” -Winston Churchill
Άβαταρ μέλους
master yoda

Re: Μούχλα ή plume/bloom???

Δημοσίευσηαπό master yoda » Τρί Ιουν 09, 2015 1:39 pm

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.Ας συνεχίσουμε την συζήτηση εδώ για να μην χαλάμε το όμορφο θέμα του mass Ιουνίου.Θα ανεβάσω σύντομα φωτογραφίες καθώς και θα δώσω λεπτομέρειες σχτικά με το θέμα για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα περί mold or blume.
"To smoke is human; to smoke cigars is divine." Unknown
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Τρί Ιουν 09, 2015 1:44 pm

Μέσα στο forum υπάρχουν αρκετά post και θέματα σχετικά με την υγρασία / θερμοκρασία καθώς και για τα προβλήματα των καλοκαιρινών μηνών.

Δύο από αυτά είναι αυτά:

Αύξηση θερμοκρασίας
Υγρασία VS θερμοκραία

Επίσης σχετικά με τις "υπέροχες άσπρες σκόνες" :lol: :lol: :lol: (άρε Jimbo :lol: ) :
Κατι σχετικο με το Bloom / Plume

Αυτά έτυχε και τα είχα διαβάσει πριν γραφτώ σto forum, ήταν η μαύρη, κρυφή περίοδος της καλλιτεχνικής μου ζωής 8)

Αυτό που έχω καταλήξει εγώ είναι το εξής (προσωπική άποψη / προτίμηση, ο καθένας πράττει αναλόγως):

Το χειμώνα που η θερμοκρασία του υγραντήρα μου είναι γύρω στα 16-18 προσπαθώ να έχω μια υγρασία από 65-68,
το καλοκαίρι που η θερμοκρασία είναι 20-23 προσπαθώ η υγρασία να μην ξεπερνάει το 68% και έτσι κυμαίνεται από 63-67.

Πού και πού (χειμώνα-καλοκαίρι) ανοίγω για λίγο τον υγραντήρα να ανανεωθεί ο αέρας του, δεν το κάνω τακτικά, ούτε και με συνέπεια πχ 1 φορά το μήνα. Όποτε θυμάμαι και θέλω και για διάστημα περίπου 5-10 λεπτά (Τύπου τι να διαλέξω-τι να διαλέξω...άσε πάω να φτιάξω ένα ποτό και ξαναέρχομαι). Τώρα που είναι καλοκαίρι δεν το έχω κάνει ακόμα αλλά αν με πιάσει να το κάνω λογικά θα είναι βράδυ που οι θερμοκρασίες είναι πιό χαμηλές..

Μέχρι τώρα δεν είχα την τύχη να δω το plume/bloom .. μόνο το πλουν στο χωριό μου (έχω κοιμηθεί και ένα βράδυ εκεί.. 8) )
https://www.youtube.com/watch?v=9oDSY3SPxE0
( Rigeliane δάκρυσες ? :wink: )

αλλά δεν έχω δεί και μούχλα σε κάποιο από τα πούρα μου.

Αυτή τη μέθοδο ακολουθώ, αυτή προτείνω κιόλας σαν νεούδι..τώρα για το αν είναι μούχλα ή όχι φίλε Χρήστο πιστεύω ότι ήδη έχει απαντήθεί :wink:
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Ιουν 09, 2015 3:59 pm

63 με 68 ειναι τεραστια αποκλιση και το 63 ειναι πολυ χαμηλη γρηγορη.
επισης τοση ωρα σκεφτομαι γιατι να ανοιγεις την πορτα του υγραντηρα να χαλας την υγρασια του.(και καλα ανανεωνεις τον αερα :shock: )
δεν τον ανοιγεις ετσι και αλλοιως για να βγαλεις το πουρο που θελεις να καπνισεις? δεν ανανεωνεται ετσι ο αερας :?:

τι περιεργα ειναι αυτα που κανετε με τα πουρα σας δεν το καταλαβαινει το μυαλουδακι μου :roll:
εχω πολλα να μαθω ακομα μου φαινεται :lol:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Τρί Ιουν 09, 2015 4:27 pm

Ένας μικρός πανικός με κυρίευσε αρχικά διαβάζοντας τις απαντήσεις σας και το μυαλό μου στριφογυρνούσε συνεχώς στην ασθένεια αλλά και την ίαση.Τα κακά νέα είναι ότι πρόκειται περί μούχλας,τα καλά είναι ότι περιορίζεται κυρίως στα πούρα του ενός κυτίου των δέκα με κάποια πούρα να νοσούν περισσότερο απο τα υπόλοιπα.

Ευτυχώς το άλλο δεκάρι κουτί ήταν σχεδόν άθικτο,μόνο ένα πούρο είχε βγάλει μανιτάρια,τα υπόλοιπα ήταν καθαρά.Να πώ εδώ πως πρώτον:τα παραπάνω περί μούχλας κλπ διαπιστώθηκαν απο εσάς απο τις φωτό και σας ευχαριστώ πολύ καθώς προχώρησα το συντομότερο σε λύσεις ίασης και δεύτερον:πως η ευθύνη βαραίνει αποκλειστικά εμένα,αφενός γιατί δεν έδωσα την δέουσα προσοχή ώστε να τα ελέγξω και να διαπιστώσω το πρόβλημα(μπορώ να πω πως μάλλον απερίσκεπτα αδιαφόρησα να το κάνω πρίν τα ρίξω μέσα στον υγραντήρα μου)και δεύτερον γιατί απαίτησα να μου παραδωθούν σφραγισμένα.

Είναι κάτι που το συζητήσαμε σε άλλο thread περί κλειστών κουτιών και αποστολών και ίσως θα έπρεπε να αναθεωρήσω την άποψή μου πάνω σε αυτό(κάποια στιγμή),αλλά επι του παρόντος θεωρώ πως ορθά έπραξα με την ευθύνη φυσικά να βαραίνει εμένα.

Η θερμοκρασία στον συγκεκριμένο υγραντήρα που είχα τα πούρα είναι 25 βαθμοί Κελσίου και η RH στους 70 νταν.Μετρημένη με 2 διαφορετικά ηλεκτρονικά υγρόμετρα/θερμόμετρα,ποτέ δεν είχα κανένα θέμα με όσα πούρα είχα ή έχω μέσα.Τα PSD5 έτσι παρελήφθησαν και έτσι μπήκαν μέσα στον υγραντήρα.Δεν έχω spare άδειο υγραντήρα να βάλω τα πούρα μέσα και έτσι χρησιμοποίησα 2 κουτιά με μπόλικο κέδρο(όπως με συμβούλεψε ο Τάκης και ευχαριστώ γι'αυτό).Τα δικά τους κουτιά δεν τα άγγιξα καθόλου και κάποια στιγμή θα τα καθαρίσω με αλκοόλη για κάθε ενδεχόμενο αν και μου φάνηκαν εντάξει χωρίς κανένα σημάδι μούχλας.

Παρακάτω θα ακολουθήσουν φωτογραφίες και επεξηγήσεις και μετά θα συζητήσουμε σχετικά.
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Τρί Ιουν 09, 2015 4:51 pm

Εικόνα

Plume or Mold?Mold!

Μικρά άσπρα μανιταράκια πάνω στο wrapper,έφευγαν με ευκολία καθώς τα καθάριζα αφήνωντας όμως ορισμένες φορές μικρά σημαδάκια,σαν κάτι να υπήρχε εκεί.Ευτυχώς βρίσκονταν στην αρχική φάση και δεν είχαν μεταλλαχθεί σε πράσινα και μπλέ κουκουνάρια,θέλω να πιστεύω πως έσωσα τα πολύτιμα στικς.
Ξεκίνησα να τα ελέγχω ένα-ένα ενώ συγχρόνως έπαιρναν τον αέρα τους στην βεράντα μου για κάνα-δυο ώρες.Με ένα πινελάκι αφαιρούσα τα μανιτάρια με προσοχή και με ένα μαλακό πανάκι σκούπιζα ολόκληρο το στικ για να γίνει λείο και γυαλιστερό χωρίς ίχνος σκόνης.

Οι φωτογραφίες που ακολουθούν είναι με κάποια απο τα πούρα που είχα το σοβαρότερο πρόβλημα.

Εικόνα
Εικόνα

Το πόδι του συγκεκριμένου πούρου

Εικόνα

Το καθάρισα και έβγαλα το δαχτυλίδι του να δω τι γίνεται και απο κάτω,όλα καλά δεν βρήκα τίποτε.Στην μέση περίπου του σώματος διακρίνεται ένας πράσινος λεκές στο wrapper.

Εικόνα
Εικόνα

Το πόδι του μετά τον καθαρισμό.

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από master yoda σε Τρί Ιουν 09, 2015 5:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Τρί Ιουν 09, 2015 5:05 pm

Συνέχισα με άλλο πούρο αφού έβαλα αυτό στην άκρη.
Πριν

Εικόνα

Μετά,

ίσως μπορείτε να διακρίνετε τα σημαδάκια που έμειναν στο wrapper σαν μικροί λεκέδες.

Εικόνα

Πόδι

Εικόνα

Μερικά πούρα ακόμη

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από master yoda σε Τρί Ιουν 09, 2015 5:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Τρί Ιουν 09, 2015 5:12 pm

Πόδι με πράσινη γραμμή

Εικόνα

Η πράσινη γραμμή κατέληγε σε μανιταράκια άσπρα

Εικόνα

Καθαρό πλέον

Εικόνα

Τα σημαδάκια που έμειναν εδώ φαίνονται καθαρότερα νομίζω

Εικόνα
Εικόνα

Τα πόδια απο την 10δα με το μεγαλύτερο πρόβλημα,μόνο 2 πούρα είχαν μανιταράκια στα πόδια τα οποία και καθάρισα.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Τρί Ιουν 09, 2015 5:20 pm

Το μοναδικό πούρο απο τη δεύτερη 10ρα κούτα που είχε πρόβλημα μούχλας,σε μικρό βαθμό συγκριτικά με τα υπόλοιπα της άλλης κούτας.
Καθαρίστηκε και αυτό και μπήκε στο κουτί του.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Τα πούρα μπήκαν καθαρά και χωρίς υγραντικά στοιχεία σε 2 ξύλινα κουτιά με κέδρο.10 σε κάθε κουτί με τα πούρα που είχε ακριβώς η κάθε αρχική τους κούτα.Εντύπωση μου κάνει η όμορφη σοκολοτένια μυρωδιά τους και η αφή τους αφού δείχνουν στεγνά αντί για υγρά.Συγνώμη αν σας κούρασα με τις πολλές φωτό.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Ιουν 09, 2015 5:35 pm

πιστευω οτι ο κεδρος που εβαλες μεσα για να τραβηξει την παραπανησια υγρασια ειναι στεγνος και οχι μεσα απο τον υγραντηρα σου ή ακομα χειροτερα απο το κουτι των πουρων ...
Τελευταία επεξεργασία από alex46 σε Τρί Ιουν 09, 2015 5:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Ιουν 09, 2015 5:38 pm

γεια σου Χρήστο και πάλι
απόλυτα κατατοπιστικές (για ντοκιμαντέρ) οι φωτό σου

στο "τσακ" τα πρόλαβες τα μανάρια, ειδικά από μεθαύριο που αρχίζουν και οι ζέστες
ευτυχώς, τα πόδια που είναι και πιο εκτεθειμένα τη βγάλανε "καθαρή" σχετικά όπως φαίνεται
άσε λίγο τα πούρα σε καραντίνα να ηρεμήσουν και να πάρουν τα ίσα τους
(σε "στεγνό" κέδρο όπως λέει και ο Alex), και μετά άρχισε να τα καις αβάδιστα
χωρίς να κολλάς καθόλου στους "λεκέδες" και τα πράσινα "στίγματα"

όσο για τις αγορές, φυσικά κι αυτονόητα αγοράζουμε πάντα κλειστές κούτες (για ένα μύριο λόγους)
τις οποίες ο μαγαζάτορας αποσφραγίζει ενώπιον μας (αυτή είναι η "χαρά" και η "χάρη" των φυσικών αγορών)
κι αν μας κάνει (χρώμα, σώμα και αίμα), τότε η κούτα κερδίζει μια θέση στον υγραντήρα μας

...να σημειώσω πως συμφωνώ κατά γράμμα και με τον Alex στις παραινέσεις του προς Γρηγόριο 8)

νομίζω πως το εξαντλήσαμε :wink:

Υ.Γ.
αυτό που θα είχε ενδιαφέρον
ήταν να μας έλεγες (αν ξέρεις), από ποια «αποθήκη» ήρθε η κούτα στα χέρια σου
...ετοιμάζω ταξίδι μοναχά για πάρτη σου
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Τρί Ιουν 09, 2015 9:22 pm

Θα τα αφήσω να ξεκουραστούν μερικές ημέρες στα κουτιά χωρίς υγραντικά,νομίζω ότι θα είναι εντάξει.Μετά θα τα βάλω στον υγραντήρα κανονικά να έρθουν στα φυσιολογικά επίπεδα RH.

Νομίζω πως αποφεύχθηκε η καταστροφή,μερικές μέρες ή βδομάδες παραπάνω και τα μανιτάρια θα έβγαιναν απο μέσα τους.Σίγουρα πάντως αυτό δεν γίνεται σε μερικές μέρες ή βδομάδες,θέλει χρόνο να φυτρώσει μανιτάρι πάνω στο πούρο και να βγαίνουν πρασινάδες στα wrapper.

Τα πούρα δεν γνωρίζω απο ποιά αποθήκη προήλθαν,όπως με ενημέρωσε ο έμπορος που τα αγόρασα,τα παρήγγειλε απο τον αντ/πο καθώς δεν τα είχε διαθέσιμα.Επιπλέον του είχε στείλει μια ανοιχτή και μια κλειστή κούτα ενω του είχε ζητήσει 2 κλειστές κατά παραγγελία μου.Την ανοιχτή την επέστρεψε και παρέλαβε πίσω μια ακόμη κλειστή,γι'αυτό και ο συνολικός χρόνος παραγγελίας-παράδωσης έφθασε τις 4 ημέρες.Τώρα ποιόν εννοεί αντ/πο που τον προμηθεύει δεν γνωρίζω,εγώ πάντως έναν αντ/πο ξέρω,τον γνωστό σε όλους μας Φερεό.Αν υπάρχει και άλλος-οι δεν το ξέρω.

Όπως έχω αναφέρει και αλλού,100% εμπιστοσύνη δεν έχω σε κανέναν όταν δεν έχω φυσική παρουσία.Είτε αυτός λέγεται φερεός είτε θυρεός.Αν υπάρχει κάποιος που έχει εμπειρία εκ των έσω και παρακολουθεί καθημερινά ιδίοις όμμασι τις υγρασίες του κάθε αντ/που ή εμπόρου με χαρά να το μάθω.Ο καθένας μπορεί να κάνει τις υποθέσεις του άλλωστε.

Εικόνα
Εικόνα
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Τρί Ιουν 09, 2015 10:17 pm

μια χαρά είναι πλέον
αυτό εννοούσα ότι συμβαίνει
καθαρίζουμε και ορμάμε.
μην αγχώνεσε με τέτοια.
πιστεύω πως και σε μερικά χρόνια
αν δεν τα άνοιγες τα ίδια θα ήταν.