Μούχλα ή plume/bloom???

Άβαταρ μέλους
harmonica

Re: Μούχλα ή plume/bloom???

Δημοσίευσηαπό harmonica » Τρί Ιουν 09, 2015 10:25 pm

ευτυχως Χρηστο που ανεβασες τις φωτογραφιες και μαθαμε,διευκρινησαμε 5 πραγματα για υγρασιες,θερμοκρασιες..
ευχομαι να ειναι καλοφαγοτα και να εχεις το νου σου την αλλη φορα.. :wink:
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Ιουν 10, 2015 10:49 am

Μπορεί ο ΕΠΙΣΗΜΟΣ αντιπρόσωπος να είναι ένας, αλλά κάποια καταστήματα αγοράζουν και από αλλού. 8)
Ειλικρινά πάντως δε πιστεύω πως αυτή η κούτα βγήκε από τις αποθήκες του Φεραίου.
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Τετ Ιουν 10, 2015 11:06 am

alex46 έγραψε:63 με 68 ειναι τεραστια αποκλιση και το 63 ειναι πολυ χαμηλη γρηγορη.
επισης τοση ωρα σκεφτομαι γιατι να ανοιγεις την πορτα του υγραντηρα να χαλας την υγρασια του.(και καλα ανανεωνεις τον αερα :shock: )
δεν τον ανοιγεις ετσι και αλλοιως για να βγαλεις το πουρο που θελεις να καπνισεις? δεν ανανεωνεται ετσι ο αερας :?:

τι περιεργα ειναι αυτα που κανετε με τα πουρα σας δεν το καταλαβαινει το μυαλουδακι μου :roll:
εχω πολλα να μαθω ακομα μου φαινεται :lol:

Το 63 με 67 το καλοκαίρι και το 65-68 το χειμώνα δεν το εννοώ σε διάστημα μίας εβδομάδας. Τσεκάρω το υγρόμετρο και αναλόγως τι δείχνει προσθέτω υγραντικά ή τα αφαιρώ. Στην ουσία ένα μικρό μπολάκι έχω σαν σφινάκι, όπως έχεις και εσύ, και του ανοίγω το καπάκι ή το κλείνω. Αν πάω να πάρω ένα πούρο και δω το υγρόμετρο ότι είναι στο 63 τότε ανοίγω ένα βαζάκι, αν δω ότι έχει φτάσει 67 τότε το κλείνω. Αυτό βέβαια παίζει και αναλόγως το πόσα πούρα έχω μέσα κάθε φορά..παλιότερα, αν θυμάσαι από κουβέντες που κάναμε, επιδίωκα το 70% αλλά συνειδητοποίησα ότι 70% δεν το προτιμάω και στα περισσότερα πούρα μου αρέσει να είναι πιό "στεγνά". Έτσι πειραματίζομαι με το 68 χοντρικά, το 63 και το 65 που αναφέρω είναι οι κατώτερες υγρασίες που μπορεί να δείξει το υγρόμετρο.

Όσον αφορά το "φρεσκάρισμα" του υγραντήρα, όπως είπα είναι αναλόγως τα κέφια. Το έχω διαβάσει και το έχω ακούσει κιόλας σε κάποιες από τις συναντήσεις μας. Πιστεύω ότι έχει λογική, σίγουρα ανανεώνεται ο αέρας όταν διαλέγω ένα πούρο αλλά να ξεκαθαρίσουμε κάτι..μέχρι να ανοίξω το πορτάκι του υγραντήρα μου έχω ήδη αποφασίσει τι θα καπνίσω..δεν έχω και μεγάλη ποικιλία..εσύ μπορεί να τρως και 5 λεπτά μέχρι να αποφασίσεις / διαλέξεις αλλά και να ΒΡΕΙΣ που έχεις αυτό που θέλεις.. :lol: Στην ουσία το ίδιο πράγμα κάνουμε αν το σκεφτείς. Πληροφοριακά αυτό το φρεσκάρισμα το έχω κάνει 2 φορές από το Δεκέμβρη και επειδή είχα το νου μου και στην υγρασία που ανέφερες έπεσε στην ουσία 2% το οποίο επανήλθε γρήγορα μπορώ να πω.

Τέλος, να ξεκαθαρίσω ότι δεν συμβουλεύω κάποιον να κάνει αυτό που κάνω, το ανέφερα και στο post μου..
GregV έγραψε:..Αυτό που έχω καταλήξει εγώ είναι το εξής (προσωπική άποψη / προτίμηση, ο καθένας πράττει αναλόγως):..

Πειραματίζομαι και μαθαίνω βάση όσων έχω ακούσει, διαβάσει και συζητήσει. Πρώτη τάξη είμαι ακόμα...μη βαράς 8) :lol:
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Πέμ Ιουν 11, 2015 9:03 pm

Νυχτερίδες και αράχνες γλυκιά μου...

Καλησπέρα σε όλους.Μετά απο 2 ημέρες είπα σήμερα να ελέγξω τα πούρα να δω την κατάσταση τους σχετικά με την μούχλα.Έχω καλά νέα αλλά δυστυχώς και άσχημα τα οποία με προβλημάτισαν ακόμη μια φορά.Τα πούρα με τα μεγαλύτερο πρόβλημα έδειχναν αρχικά ό.κ,δεν βρήκα κάτι όπως μούχλα,πρασινάδες και μανιτάρια,ήταν ακριβώς όπως τα καθάρισα και τα έβαλα μέσα στο κουτί τους.Το ίδιο αντίκρυσα ανοίγωντας και το άλλο κουτί.
Ρίχνωντας όμως μια προσεχτικότερη ματιά πάνω στα πούρα,παρατήρησα μικροσκοπικά άσπρα αραχνοειδή να κόβουν βόλτες πάνω στο wrapper σε 2-3 στικ στο κουτί με τα πούρα με το μικρότερο πρόβλημα.Με μεγάλη προσοχή εξέτασα ενα προς ένα όλα τα πούρα και δεν είδα άλλα ζωήφια,1-2 μόνο να κόβουν βόλτες στον πάτο του κουτιού.Ενα ακόμη αραχνάκι βρήκα στο γνήσιο κούτι με τα πούρα που βρίσκοταν αρχικά μέσα και αυτό τριγυρνούσε τεμπέλικα πότε στον πάτο πότε στα πλαινά του κουτιού.
Τα άτιμα μπορούν να γίνουν γρήγορα,τα ενόχλησα λίγο με την άκρη του δείκτη μου και τσαντίστηκαν,άρχισαν να τρέχουν. :shock: Έβγαλα ξανά όλα τα πούρα απο τα κουτιά και τα επιθεώρησα ένα-ένα,τα αέρισα κάνα δίωρο ξανά και τα σκούπισα καλά για τυχόν αραχνοειδή τα οποία ξέφυγαν της όρασης μου.
Επιπροσθέτως τους άλλαξα κουτιά ξανά και τα νεα κουτιά τα σκούπισα καλά και έλεγξα για τυχόν ζωύφια.
Δεν ξέρω τι ζωήφια είναι,πρώτη φορά τα βλέπω γενικότερα και ειδικότερα πάνω σε πούρα.Θέλω να πιστεύω ότι δεν βγήκαν ξαφνικά μέσα απο τα φύλλα των πούρων,αυτό θα σήμαινε ότι υπάρχουν αυγά τα οποία θα γίνουν αποικίες αραχνοειδών καλύπτοντας σε χρόνο dt ολόκληρα τα πούρα.
Έχω την εντύπωση πως προυπήρχαν μέσα στα αρχικά κουτιά τους εκεί ανάμεσα στις υγρές και ελαφρά μανιταριασμένες γωνιές τους και απλά μεταφέρθηκαν μέσα στα νέα κουτιά ''μυρίζοντας'' τα πούρα,καθώς όλα τα κουτιά τα έχω μαζί σε ένα μεγάλο πλαστικό κουτί αποθήκευσης.
Θα ακούσω με μεγάλη προσοχή τις απόψεις και συμβουλές σας.

Εικόνα
Στη φωτογραφία παρακάτω διακρίνεται καλύτερα το αρανχοειδές με τα μικροσκοπικά του ποδαράκια.Μην σας ξεγελά η φωτό,το ζωύφιο κόβει βόλτες πάνω στο wrapper, είναι εν' κινήσει!
Εικόνα
Ουδεις αχαριστοτερος του ευεργετηθεντος!!
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Πέμ Ιουν 11, 2015 10:25 pm

καταρχήν εξετάσε τα για τρύπες.
τα σκαθαρια των πούρων είναι μεγαλύτερα.
πάρτα κα βάλτα σε σακούλα σανιτας
και βάλτα στν κατάξυξη για μερικές μέρες.αλλέως
καπνισέ τα. ναι μπορεί να είχαν αυγά
και με τη ζέστη ξύπνησαν.
καλά έκανες τελικά και τα άνοιξες. στείλε μας
ένα πμ για μαγαζί και αντιπρόσωπο.
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Πέμ Ιουν 11, 2015 10:31 pm

Δεν έχουν τρύπες,είναι καθαρά τα πούρα.Τα σκαθάρια καπνού είναι διαφορετικά απ'οτι έχω δει στο νετ,αυτά είναι αραχνάκια μικρά σαν κόκκοι ζάχαρης ή αλατιού,σε αυτό το μέγεθος περίπου.Τα σκαθάρια μου έλειπαν μόνο να δω και έχω ολοκληρωθεί. :lol:
Ο έμπορος δεν τα είχε,τα παρήγγειλε αλλά δεν ξέρω απο που,κάτι για αντ/πο μου είπε.
Ουδεις αχαριστοτερος του ευεργετηθεντος!!
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Πέμ Ιουν 11, 2015 11:23 pm

κάπνισες κανένα?
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Ιουν 12, 2015 12:30 am

Δε σου έχουν κάτσει με τίποτα αυτά τα άτιμα κουτιά που αγόρασες :(
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιουν 12, 2015 7:01 am

δεν υπάρχει λόγος για κόκκινο συναγερμό
τα αραχνοειδή που λέει ο Χρήστος είναι άκακα wood mites, (τα "σαρκοβόρα" είναι καφετιά)
συγγενείς της γνωστής αριστοκρατικής οικογενείας Lepidoglyphus Destructor

ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες
σουλατσάρουν σε κάποια από τα humidors μας (κυρίως cabinet)
πολλές φορές χωρίς να το πάρουμε είδηση

αγνοείστε τα, είναι άκακα και νόστιμα 8)
όποιος θέλει ωστόσο, μπορεί να κάνει τη διαδικασία με το ψυγείο
περισσότερο για "ψυχολογικούς" λόγους

ένας μεγάλος τους εχθρός πάντως, είναι το φως του ήλιου (την κοπανάνε σαν λαγοί)

ακολουθεί short video με τέρας που περπατάει πάνω σε ένα D2 :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=r0KAQiXFMSo
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Παρ Ιουν 12, 2015 8:14 am

Τάκης έγραψε:αγνοείστε τα, είναι άκακα και νόστιμα

όταν λέμε νόστιμα τι εννοούμε? ετσι απο περιέργεια το θέτω το ερώτημα!!!

Παρακολουθόντας πάντως το θέμα απο την αρχή, είναι μην σου τύχει το πρώτο κακο!
λογικό το αγχος αλλα άμα καπνίζονται και υπάρχει λύση... όλα καλα!! :shock:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιουν 12, 2015 8:15 am

just humor Haris 8)
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Παρ Ιουν 12, 2015 8:21 am

Τάκης έγραψε:just humor Haris 8)

κρίμα :lol: :lol:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιουν 12, 2015 8:30 am

...δεν έγινε και η συντέλεια του κόσμου πάντως
άλλωστε πώς θα "μάθεις" αν πρώτα δεν "πάθεις"?
(η γνώση είναι εμπειρική και όχι θεωρητική) :wink:

Χρήστο αν θες τη γνώμη μου
(προτροπή είναι, για να έχει και μια επιπλέον πολύ ουσιαστική χρησιμότητα το thread)
επέμενε στον μαγαζάτορα και ρώτησε τον ξανά:

<<τι πάει να πει "από τον αντιπρόσωπο", χοντρική ρε δικέ μου από ποιον αγοράζεις>>?
(ή από fereos θα είναι - προσωπικά δεν δίνω πολλές πιθανότητες - ή από άλλη μία πηγή...)

...δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να μην σου απαντάει και να στο κρατάει "κρυφό"
αλλιώς πάμε σε θεωρίες συνωμοσίας...
(υπάρχει και η "λύση" να μας πεις το μαγαζί που τα πήρες, και θα βρούμε αμέσως τον χονδρέμπορο) 8)
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Ιουν 12, 2015 8:58 am

αυτη η κουτα το ψιλοαποκλειω να εχει βγει απο την αποθηκη του φερεου.

επισης οι κουτες απο τον καρυδη(χονδρεμπορος) εχουν πανω κολλημενο αυτοκολλητακι που γραφει ημερομηνια και το ονομα του

αρα απο καποιον αλλο πρεπει να ηρθε :roll:
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Παρ Ιουν 12, 2015 9:09 am

18-06-2009, 07:14 PM

While performing daily check of my stock I noticed a small creature walking around my Cohiba robustos,:eek: Panic stricken the word beetles sprang to mind. I quickly checked a few more and there they were struting up and down bold as brass. I moved & separated them straight away while I checked the rest. I couldnt find any signs of holes at all in any of them. Then i started to think they seemed to small to be beetles they were white and alot smaller than I expected.
Upon further investigation I discovered that they were Wood Mites.

This is what I've found from an article.

"Wood/tobacco mites are indeed very harmless and while they have been known to feed on the vegetable glue used to adhere cigar bands, these mites actually prefer water so you may find them crawling over your humidification device or feeding on any other water sources inside your humidor (this is why it's no longer advised that people keep a dish of distilled water inside their humidor as it will cause these mites to thrive.)

Although they're harmless, the sight of these mites can cause alarm for many people. I (along with many people) personally can't stand the sight of tobacco mites in humidors or stomach the idea that little bugs - albeit harmless - are walking all over my cigars so to keep my humidors neat and tidy, I'll occasionally wipe down my cigars with a soft cloth and vacuum my humidors with a soft-bristle attachment.

The lifespan of these tobacco mites is only a couple of weeks and because they do not live inside the cigars, freezing your cigars is not necessary. An occasional light cleaning and vacuuming of your humidor and cigars is perfectly fine."

Anyone else ever had these

Από φόρουμ αγγλικό..
Χρήστο συμφωνώ 100% με το τύπο που το έγραψε γιατι και εγώ έχω δει αυτά τα μικροσκοπικά wood mites..
μαζεύονται γυρω και μέσα από το σύστημα ύγρανσης κυρίως,γουστάρουν υγρασία.
σουλατσάρουν και πάνω στα πούρα αλλα μέχρι εκεί.Δεν τρυπαν,δεν μεγαλώνουν..
Μου είχαν εμφανιστεί και σε μένα μετά το Πάσχα,με τις πρώτες ζεστες.
Γιατι σαν μ@κ@κ@ς το χειμώνα είχα φτάσει την υγρασία στο 77% ευτυχώς που η θερμοκρασία
ήταν στο 13с'.
Παρόλα αυτα μου έβγαλε και σε μένα αυτα τα μανιταρακια,όχι βεβαια στο βαθμό που μας έδειξες...
Καθάρισα τα 3 στικς που είχαν το πρόβλημα
και μειωσα την υγρασία στο 70%.
Ε από τότε δεν έχω δει κάτι ανησυχητικό παρα μόνο αυτα τα σκατουλια τα οποία γουστάρουν ζεστες και νερακι..
Μην πτόησε διατήρησε υγρασία τώρα το καλοκαίρι γυρω στους 67-68,θερμοκρασία αν δεν έχεις υπόγειο, σε σκιερό μέρος,μέσα σε ντουλάπι ίσως,γενικά οπου ειναι πιο δροσερά..
Εγώ χθες που το ελενξα ειχα 25c και 66% υγρασια

Επιστροφή σε “Μούχλα ....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες