Μούχλα ή plume/bloom???

DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Παρ Μαρ 11, 2011 7:47 pm

mold
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Άβαταρ μέλους
viperii

Δημοσίευσηαπό viperii » Παρ Μαρ 11, 2011 7:52 pm

I know! :D
“Smoking cigars is like falling in love. First, you are attracted by its shape; you stay for its flavour, and you must always remember never, never to let the flame go out!” -Winston Churchill
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Μαρ 16, 2011 3:03 pm

Τώρα το είδα το κουίζ.

Οι πρώτες τέσσερις φωτογραφίες δείχνουν: 100% μούχλα
Οι υπόλοιπες δείχνουν mold ή αρχή μουχλιάσματος. Πιό πιθανό το δεύτερο, αφού είναι από το ίδιο κουτί.
Άβαταρ μέλους
viperii

Δημοσίευσηαπό viperii » Τετ Μαρ 16, 2011 3:12 pm

Νίκο, είναι στο ίδιο κουτί και είναι μούχλα.
Έφτασαν στα χέρια μου σε αυτή την κατάσταση.
“Smoking cigars is like falling in love. First, you are attracted by its shape; you stay for its flavour, and you must always remember never, never to let the flame go out!” -Winston Churchill
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Παρ Μαρ 18, 2011 7:26 pm

Κατέβασε την υγρασία του σιγά και σταθερά για διάστημα 2 εβδομάδων διαφορετικά θα σκιστεί και είναι έτοιμο για την βιτρίνα, γιατί μόνο για βιτρίνα κάνει αυτό το έργο τέχνης.
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Άβαταρ μέλους
viperii

Δημοσίευσηαπό viperii » Σάβ Μαρ 19, 2011 9:02 am

Έτσι ήρθαν στα χέρια μου, δεν είναι αποτέλεσμα της υγρασίας του υγραντήρα μου. Περιμένω αντικατάσταση από τον έμπορο που το πήρα.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Σάβ Μαρ 19, 2011 4:47 pm

Ναι το κατάλαβα ότι έτσι ήρθαν. Βάλτα σε ένα σακουλάκι με ένα φύλο κέδρου κλείστω καλά και βάλτο στην ντουλάπα σου για κάνα 3μηνο.
Χωρίς το φέρετρο εννοείτε

viperii έγραψε: Περιμένω αντικατάσταση από τον έμπορο που το πήρα.

Αξίζει το κόπο?
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Άβαταρ μέλους
viperii

Δημοσίευσηαπό viperii » Σάβ Μαρ 19, 2011 6:21 pm

Με το που έστειλα τις φωτογραφίες, ο έμπορος μου ζήτησε συγνώμη και χωρίς να το αναφέρω μου έστειλε την επόμενη μέρα ένα άλλο κουτί culebras χωρίς καμία επιβάρυνση.
Αυτό που έκανε εντύπωση είναι πως δεν μου ζήτησε να του στείλω πίσω το συγκεκριμένο κουτί. Άρα ναι, θεωρώ πως αξίζει τον κόπο αφού δεν χρειάστηκε να μπω σε διαδικασία επιστροφής και χρέωσης μεταφορικών. Σε αντίθετη περίπτωση ίσως και να μην άξιζε τον κόπο.

"Βάλτα σε ένα σακουλάκι με ένα φύλο κέδρου κλείστω καλά και βάλτο στην ντουλάπα σου για κάνα 3μηνο.
Χωρίς το φέρετρο εννοείτε "

Πιστεύεις ότι μπορούν να σωθούν? Δεν με προβλημάτισε καθόλου για να είμαι ειλικρινής. Τα έχω σε ένα ζιπ λοκ σακουλάκι κλεισμένα, έξω από τον υγραντήρα ασφαλώς. Λες να τα προσφέρω γσε κανέναν τρακαδόρο? :D (αστειεύομαι φυσικά)
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Δευ Μαρ 21, 2011 4:26 pm

viperii έγραψε:
Πιστεύεις ότι μπορούν να σωθούν?

Ναι το πιστεύω αλλά θέλει υπομονή.
Στο κάτω κάτω αυτα τα πούρα δεν είναι για καψιμο.
Απο τη στιγμή όμως που σου έστειλε άλλο,σε μια γιορτή θα ήταν ένα πολύ καλό δώρο.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Μαρ 21, 2011 9:15 pm

εαν ενα πουρο πιασει μουχλα δεν σωζεται. το πετας μη μολυνει και τα υπολοιπα. δεν θελεις το σπορο να υπαρχει στον υγραντηρα σου
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Δευ Μαρ 21, 2011 10:29 pm

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Εκτός αν θέλεις να σκοτώσεις κάποιον. :lol:
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μαρ 22, 2011 9:51 am

Θες δε θες, σπόρους έχεις και στον υγραντήρα σου και παντού στο περιβάλλον σου.
Απλά, χωρίς την κατάλληλη υγρασία, είναι αδρανείς.
Βεβαια, τα μολυσμένα πούρα τα βάζεις σε καραντίνα χωρίς επιπλέον ύγρανση, αφού έχουν και με το παραπάνω. Αν είναι κάποια σοβαρά πούρα και λυπάσαι να τα πετάξεις.
Καπνίζονται;
Ναι, αν δεν έχεις πρόβλημα με το ... ανοσοποιητικό σου.
Τα σκουπίζεις απ' έξω και, αν έχει πιάσει το πόδι μούχλα, όπως στην περίπτωσή σου, κόβεις και πετάς κανα εκατοστό.
Άβαταρ μέλους
viperii

Δημοσίευσηαπό viperii » Τρί Μαρ 22, 2011 10:14 am

Καλημέρα σε όλους.

Μάλλον λόγω έλλειψης θεματολογίας τον τελευταίο καιρό στο φόρουμ ασχολούμαστε ακόμα με αυτό το μουχλιασμένο και ταπεινό κουτί partagas culebras :D
ΔΕΝ έχω σκοπό να το καπνίσω και ασφαλώς ΔΕΝ έχω σκοπό να το προσφέρω σε κανέναν. Τώρα αν θέλει κανείς να κάνει μία δοκιμή ευχαρίστως να του το στείλω!!!! :D

Η προσωπική μου άποψη είναι πως δεν αξίζει να ασχοληθώ με το αν και κατά πόσο "σώζεται" ένα τέτοιο πούρο. Η τιμή του είναι σχετικά μικρή και υπάρχει παντού.

Φιλικά,
Κώστας
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Μαρ 22, 2011 10:40 am

Νίκος έγραψε:Θες δε θες, σπόρους έχεις και στον υγραντήρα σου και παντού στο περιβάλλον σου.
Απλά, χωρίς την κατάλληλη υγρασία, είναι αδρανείς.
.

I stand corrected. Ετσι ειναι, οσο για το καπνισμα, εγω θα το απεφευγα, εκτος και εαν ειναι καποιο παλαιωμενενο/πολυ ακριβο πουρο. Θα ακολουθουσα ακριβως οτι λεει ο Νικος, σκουπισμα και κοψιμο στο ποδι εαν εχει πιασει και ο θεος βοηθοςι. Και το τηλεφωνο ανα χειρας με το 166 ηδη πληκτρολογημενο... η τουλαχιστον θα σιγουρευα οτι η τουαλετα δεν ειναι κατειλημενη :)
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τρί Μαρ 22, 2011 10:47 am

Τι διαολο,πουρο ειναι αυτο η ...Laxatol ;; :lol:
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !

Επιστροφή σε “Μούχλα ....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης