Υποψια Μουχλας??? Τα φωτα σας!

Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Υποψια Μουχλας??? Τα φωτα σας!

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Παρ Ιαν 26, 2018 11:10 am

https://www.flickr.com/photos/142535869@N05/

Καλημερα σε ολους...Τα πραγματα εχουν ως εξης...Αποφασισα να σεταρω ξανα τον υγραντηρα μου μετα το αρχικο σεταρισμα προ 3 εβδομαδων γιατι γυρισα μετα απο μια εβδομαδα που ελειπα και ειδα οτι η υγρασια ειχε πεσει στο 64% και μερικα απο τα 35 πουρα, ειχαν ψιλοστεγνωσει...οχι δεν ειχαν ξεραθει.

Ετσι λοιπον προχτες τα βγαζω ολα εξω τα μοιραζω σε σακουλες sikarlan καλιμπραρω αναλογικο και ψηφιακο 74% στο salt test...Περιφημα

Επομενο βημα Περασμα σφουγγαρακι νοτισμενο με απιονισμενο νερο το αφηνω κανα 12 ωρο...εφτασε γυρω συο 72%. το ανοιξα κανα 2 φορες επεσε στο 69....την επομενη μερα ξανα περασμα με σφουγγαρι και επιπλεον αφησα το σφουγγαρι κανα 8ωρο ελαφρως νοτισμενο μεσα και επεζε η υγρασια 77 με 78%.... Οι θερμοκρασια στο σπιτι εκει που εχω τον υγραντηρα παιζει μονιμως 16- 18 βαθμους εδω και ενα μηνα...Βγαζω το σφουγγαρι απο μεσα και οπως κοιταω τον υγραντηρα παρατηρω σχεδον σε ολο τον υγραντηρα κατι ανεπαισθητες μαυρες μικρες χαρακιες στα τοιχωματα....και σε ενα σημειο στο αριστερο μερος του υγραντηρα κατι σαν γκριζα κοιλιδα να το πω? Η υφη παντως σε ολον τον υγραντηρα ειναι λεια...

Και αναρωτιεμαι αν αυτα ειναι πρωιμα σημαδια μουχλας...Ειναι δυνατον χωρις πουρα μεσα και για 8 ωρες στο 77-78% υγρασια να εμφανιστει υποψια μουχλας οταν ολο το διαστημα η υγρασια ηταν κατω απο 69% και θερμοκρασια 16-18 βαθμους?

Ο υγραντηρας παντως μοσχοβολαει κεδρο! Δεν μυριζει κατι που να παραπεμπει σε μουχλα.Απλα τα σημαδια αυτα που τα προσεξα τωρα με τρομαξαν...

Ελπιζω να ανοιγει το link ωστε να δειτε φωτογραφιες!
Άβαταρ μέλους
tliotis

Re: Υποψια Μουχλας??? Τα φωτα σας!

Δημοσίευσηαπό tliotis » Παρ Ιαν 26, 2018 2:48 pm

Καλησπέρα!
Εφόσον η υγρασία σου ήταν στο 64%, θεωρώ πως δεν υπήρχε λόγος να κάνεις όλο αυτό αλλά σταδιακά να την ανεβάσεις με υγραντικό στοιχείο.
υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που φουμάρουν με 65%, και άλλοι μέχρι 72% οπότε το 64% καταλαβαίνεις δε θεωρείται ακραία τιμή ( κατ εμέ ).
Στις φωτογραφίες δε διακρίνω κάτι, βέβαια μπορεί να φαίνεται από κοντά αλλιώς- από το κινητό διαφορετικά κτλ, αλλά μπορεί και το άπειρο μάτι μου να μη βλέπει αυτό που βλέπεις εσύ.

Παρόλα αυτά, αφού έκανες αυτό που έκανες, η δική μου άποψη είναι να βγάλεις το υγραντικό από μέσα και να βάλεις το υγρόμετρο, να περιμένεις να σταθεροποιηθεί η υγρασία σου και μετά πετάς τα πούρα μέσα και σταδιακά ανεβάζεις ή περιμένεις να πέσει η υγρασία ( αν π.χ. είναι στο 72% , γιατί αν είναι στο 80% μιλάμε για άλλη φάση :roll: ).

Βέβαια θα μπορούσες πριν κάνεις οτιδήποτε να ρίξεις μια ερώτηση εδώ να σου πουν και οι εμπειρότεροι τη γνώμη τους που θεωρώ θα ήταν η ίδια με τη δικιά μου, δηλαδή σταδιακά και αργά να ανεβάσεις με υγραντικό την υγρασία κοντά στο 68-70% ή όπου εσένα σου αρέσει.

Υ.Γ. αυτή είναι η προσωπική μου άποψη για το τι θα έκανα εγώ.

Σίγουρα θα σου απαντήσουν και άλλοι αδελφοί μοναχοί με πιθανές διαφορετικές απόψεις και τακτικές, μιας και στο φόρουμ υπάρχουν άτομα που καπνίζουν πολλές δεκαετίες- άρα έχουν περισσότερη εμπειρία στη διαχείριση τέτοιων "καταστάσεων" :wink: :wink:
:arrow: «Vive la démocratie-Ζήτω η Δημοκρατία-Long live democracy» :idea:
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Παρ Ιαν 26, 2018 3:19 pm

Μιχαλη μην αγχωνεσαι ολα ειναι υπο ελεγχο.
Πρωτον δεν βλεπω μουχλες και ουτε υπαρχει περιπτωση να δεις,ειδικα με αυτες τις τιμες σχετικης υγρασιας και θερμοκρασιας.
Η μουχλα για ν αναπτυχθει στο εσωτερικο του υγραντηρα πρεπει να σταζει απο υγρασια,να εχει ηψηλες θερμοκρασιες και το βασικοτερο ισως,να μην αεριζεται ο υγραντηρας.Τιποτα απ αυτα δεν τα εχεις.
Ομως,ο υγραντηρας δεν ειναι για παπαρωμα.Ενα ελαφρυ νοτισμα χρειαζεται αρχικα και μονο,ισα να αλλαξει χρωμα το ξυλο καθως νοτιζετε.Βαζεις και ενα σφουγγαρακι μεσα νοτισμενο και τον αφηνεις 2-3 μερες κλειστον και τελος.
Μετα μπορεις να βαλεις πουρα και υγραντηρακι ανετα και μην ανησυχεις,το συστημα θα φροντισει για την ισσοροπια του.
Κατω απο 55% υγρασια να μην αφηνεις τα πουρα οπως και πανω απο 75% ειδικα αν εχει πολυ ζεστη.Ανοιγετον ενιοτε να αεριζετε και να αλλαζεις θεσεις στα πουρα.Αν χρειαστει,αφαιρεσε το υγραντηρακι για μια δυο μερες αν φθασουν υψηλα οι υγρασιες.
Τον ιδιο υγραντηρα της σικαρλαν πηρα οταν ξεκινησα.Ηταν ο πρωτος μου και ειναι πολυ καλος για τα χρηματα του.Ποιοτικος και κρατα καλα υγρασιες και σχετικα.
Ουδεις αχαριστοτερος του ευεργετηθεντος!!
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Παρ Ιαν 26, 2018 3:21 pm

Κατω απο 65% οχι 55.συγνωμη γραφω απο κινητο
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Παρ Ιαν 26, 2018 3:24 pm

Μιχάλη απο τις φωτογραφίες δεν μπορούμε να δούμε τίποτα. Μην φρικάρεις/ανησυχείς και τόσο πολύ με τις τιμές υγρασίας -αρκεί να μην είναι πολύ χαμήλά (πχ. 60%). Μην ξεχνάς πως χρειάζεται αρκετές ημέρες για να έρθει σε ισορροπία το σύστημα πούρα-υγραντήρας. Επίσης, όσο παίζεις και στο 16-18°C δεν έχεις ιδιαίτερες πιθανότητες μούχλας.
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Παρ Ιαν 26, 2018 4:16 pm

Περισσοτερο να σ απασχολει μην τυχον ανοιξει ή φουσκωσει το ξυλο αν παπαρωσει απο νερο κατα το σεταρισμα.Αυτος νομιζω οτι ειναι ο μεγαλυτερος κινδυνος καθε σεταρισματος για καποιον νεο στο αθλημα.
Να συμπληρωσω επισης πως η αναπτυξη μουχλας δεν ευνοειται καθολου οταν το υγρο στοιχειο ειναι καθαρο.Στην περιπτωση μας ειναι απιονισμενο αρα θεωρητικως απαλλαγμενο απο μικροβιακους παραγοντες.
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Παρ Ιαν 26, 2018 5:03 pm

master yoda έγραψε:Μιχαλη μην αγχωνεσαι ολα ειναι υπο ελεγχο.
Πρωτον δεν βλεπω μουχλες και ουτε υπαρχει περιπτωση να δεις,ειδικα με αυτες τις τιμες σχετικης υγρασιας και θερμοκρασιας.
Η μουχλα για ν αναπτυχθει στο εσωτερικο του υγραντηρα πρεπει να σταζει απο υγρασια,να εχει ηψηλες θερμοκρασιες και το βασικοτερο ισως,να μην αεριζεται ο υγραντηρας.Τιποτα απ αυτα δεν τα εχεις.
Ομως,ο υγραντηρας δεν ειναι για παπαρωμα.Ενα ελαφρυ νοτισμα χρειαζεται αρχικα και μονο,ισα να αλλαξει χρωμα το ξυλο καθως νοτιζετε.Βαζεις και ενα σφουγγαρακι μεσα νοτισμενο και τον αφηνεις 2-3 μερες κλειστον και τελος.
Μετα μπορεις να βαλεις πουρα και υγραντηρακι ανετα και μην ανησυχεις,το συστημα θα φροντισει για την ισσοροπια του.
Κατω απο 55% υγρασια να μην αφηνεις τα πουρα οπως και πανω απο 75% ειδικα αν εχει πολυ ζεστη.Ανοιγετον ενιοτε να αεριζετε και να αλλαζεις θεσεις στα πουρα.Αν χρειαστει,αφαιρεσε το υγραντηρακι για μια δυο μερες αν φθασουν υψηλα οι υγρασιες.
Τον ιδιο υγραντηρα της σικαρλαν πηρα οταν ξεκινησα.Ηταν ο πρωτος μου και ειναι πολυ καλος για τα χρηματα του.Ποιοτικος και κρατα καλα υγρασιες και σχετικα.

Οντως ειναι καλος υγραντηρας...Και πολυ στεγανος...μεχρι και το τεστ με το χαρτονομισμα του εκανα! Αν δω κοντα στο 70 % θα ριξω 2-3 Boveda 60gr και τα πουρα παλι μεσα στη φωλια! Σε ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Παρ Ιαν 26, 2018 5:15 pm

Ευχαριστω ρε παιδια με καθησυχασατε ειναι η αληθεια! Κι ολο αυτο ξεκινησε γιατι φοβηθηκα οτι με 64% υγρασια για καποιες μερες τα πουρα στεγνωσαν...η αληθεια ειναι ενα Montecristo 5 το εβγαλα για καυση και την ωρα που καιγοταν εγινε φυλλο και φτερο...Οσα ομως καπνισα εκτοτε με λιγη παραπανω υγρασια ηταν μια χαρα! Και μετα ξεκινησε ο ψυχαναγκασμος του 2ου σεταρισματος :roll: με υποψιες μουχλας και φρικες!
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Ιαν 27, 2018 4:09 pm

Tournesol έγραψε:Μιχάλη απο τις φωτογραφίες δεν μπορούμε να δούμε τίποτα. Μην φρικάρεις/ανησυχείς και τόσο πολύ με τις τιμές υγρασίας -αρκεί να μην είναι πολύ χαμήλά (πχ. 60%). Μην ξεχνάς πως χρειάζεται αρκετές ημέρες για να έρθει σε ισορροπία το σύστημα πούρα-υγραντήρας. Επίσης, όσο παίζεις και στο 16-18°C δεν έχεις ιδιαίτερες πιθανότητες μούχλας.

Διαφωνώ κάθετα και εξηγούμαι. 60% δεν είναι καθόλου απαγορευτική υγρασία για πούρα, δεν καταλαβαίνω πως έχει προκύψει αυτό. Υπάρχει πολύς, έμπειρος κόσμος που καπνίζει στο 58-62%. Το πούρο δεν κινδυνεύει σε αυτά τα επίπεδα υγρασίας σε νορμάλ θερμοκρασία δωματίου. Δεν καταλαβαίνω πραγματικά πως έχουν προκύψει αυτά τα πράγματα, ειδικά στην Ελλάδα. Είναι επειδή έχουμε συνηθίσει να ψωνίζουμε πούρα που είναι μούσκεμα? Μπαίνει ο νέος και νομίζει ότι τα πούρα του θα ξεραθούν στο 64%, δηλαδή τι άλλο θα ακούσουμε!

Αυτό με την μούχλα είναι επίσης προφανώς λάθος. Έχουμε ξαναπεί ότι το PMC αυξάνεται όταν πέφτει η θερμοκρασία. Σε υψηλά επίπεδα υγρασίας οι πιθανότητες μούχλας είναι περισσότερες με χαμηλή σε σχέση με ψηλή θερμοκρασία. Η χαμηλή θερμοκρασία δεν προστατεύει από μούχλα σε καμία περίπτωση. Στο ψυγείο σου δεν έχει τύχει να ξεχάσεις κάτι και να έχει πιάσει μούχλα?
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Σάβ Ιαν 27, 2018 4:24 pm

Το παραδειγμα με το ψυγειο τα λεει ολα! Θωμα ποια θεωρεις χαμηλη θερμοκρασια για καμπανακι σε σχεση με υψηλη υγρασια 75+?
Εγω αγχωθηκα γιατι ελειπα απο το σπιτι καμια βδομαδα και βρηκα υγρασια 63-64% και θερμοκρασια 16 βαθμους και ειδα οτι στεγνωσαν ψιλαφιζοντας τα! Αλλα προφανως ο εμπειρος ξερει οτι ακομα κι ετσι τα πουρα του θα φυσσανε...Οι νεοι μαθαινουν
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Ιαν 27, 2018 5:05 pm

Τα πούρα χρειάζονται χρόνο για να μεταβάλουν σημαντικά την υγρασία τους. Υπάρχουν πάντα 2 τρόποι που μπορείς να προσεγγίσεις όλο αυτό το θέμα που συζητάμε : ακαδημαϊκά (αν σε ενδιαφέρει) ή πρακτικά. Πρακτικά σου είπαμε τι να κάνεις με τα πούρα σου. Ένα boveda μέσα στα 69%, κάτι που κλείνει καλά και αυτό είναι. Τουλάχιστον για αρχή. Δεν ήταν ανάγκη να βγάλεις τα πούρα και δεν έκανε καλό. Αυτό που έπρεπε να κάνεις είναι να βάλεις μέσα τα boveda και να το αφήσεις στην ησυχία του.

Από εκεί και πέρα: κατά την ταπεινή μου γνώμη 63-64% υγρασία περιβάλλοντος (αν είναι όντως τόσο και με ομοιογένεια στον χώρο) στους 16 βαθμούς Κελσίου είναι πολύ καλές συνθήκες συντήρησης. Με τίποτα δεν είναι λίγη υγρασία, βασικά πλησιάζει πολύ σε αυτό που θεωρούν πολλοί ιδανικό. Πολλοί μεγάλοι επαγγελματίες του χώρου αποθηκεύουν κοντά σ αυτές τις συνθήκες. Εγώ προσωπικά, διατηρώ τα πούρα μου στο 65%RH στους 21 βαθμούς κελσίου, ελεγχόμενα, όλο τον χρόνο. Aυτό για να καταλάβεις οδηγεί τα πούρα να έχουν λιγότερο νερό (PMC) από τα δικά σου λόγω θερμοκρασίας. Τόσα πούρα που έχω δώσει εδώ στα παιδιά κανένας δεν μου παραπονέθηκε ότι ήταν 'ξερό'.
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Σάβ Ιαν 27, 2018 5:18 pm

Μια ενδεικτική τιμή είναι ρε Θωμά, δεν είναι θέσφατο το 60%. Αυτό που τόνισα και θέλω να μείνει προς τον φίλο μας Μιχάλη είναι να μην φρικάρει με τις τιμές της υγρασίας που βλέπει στο όργανο του. Επίσης το 58-62% είναι καθαρά θέμα προτίμησης, όπως για μένα σχεδόν μετά απο μια δεκαετία δοκιμών είναι το 72-74%.

Είναι λάθος το παράδειγμα των τροφίμων, γιατί εκεί έχεις να κάνεις με διαφορετικές και ανθεκτικότερες κατηγορίες μυκητών, που εμφανίζουν μεγάλο ρυθμό ανάπτυξης σε χαμηλότερες θερμοκρασίες (νομίζω 12°C είναι το rule of the thumb).
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Ιαν 27, 2018 5:52 pm

Προφανώς και είναι θέμα προτίμησης και προφανώς και εγώ ο ίδιος (πρώτος νομίζω) του είπα να μην αγχώνεται πολύ με το υγρόμετρο του. Προφανώς επίσης αυτό δεν δούλεψε :lol:

Τώρα σχετικά με τους μύκητες. Δεν ξέρω τι διαφορές έχουν οι μύκητες των τροφίμων με τα πούρα. Ξέρω ότι στα πούρα υπάρχουν τουλάχιστον candida, aspergillus, penicillium και wallemia αλλά αν έχεις κάποια βιβλιογραφική αναφορά που να αναφέρει ποιες είναι οι ιδανικές συνθήκες ανάπτυξης όσον αφορά την θερμοκρασία για τους μύκητες που υπάρχουν στα πούρα να κάτσουμε να το συζητήσουμε. Διαφορετικά, επειδή τυχαίνει πολλά απ αυτά τα είδη να υπάρχουν και στα τρόφιμα είναι λογικό (αν και όχι απαραίτητα σωστό) να υποθέσει κάποιος ότι οι ιδανικές συνθήκες ανάπτυξης είναι παρόμοιες :?

Τι ξέρουμε όμως? Ξέρουμε σίγουρα ότι στον καπνό το PMC αυξάνεται όταν πέφτει η θερμοκρασία. Εμπειρικά επίσης ξέρουμε ότι πούρα σε σταθερό περιβάλλον υγρασίας έχουν αναπτύξει μούχλα όταν έπεσε η θερμοκρασία περιβάλλοντος. Επίσης εμπειρικά ξέρουμε ότι πούρα ακόμα και στο 70-75% υγρασίας δεν θα αναπτύξουν ποτέ μούχλα αν η θερμοκρασία είναι πάνω από 20 βαθμούς και υπάρχει ομοιογένεια υγρασίας στο περιβάλλον.
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Σάβ Ιαν 27, 2018 6:54 pm

Κατανοητο αυτο με το PMC που ομολογω δεν γνωριζα..Θα ξαναβαλω τα πουρα μεσα, θα πεταξω και 2-3 boveda 69% οπως ειπε και ο Θωμας για τον 100αρι υγραντηρα με καμια 60 πουρα μεσα προσπαθωντας να εχω θερμοκρασιες απο 16 εως 19 βαθμους τωρα τον χειμωνα στο δωματιο που τον εχω.
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Σάβ Ιαν 27, 2018 7:03 pm

φίλε μου, αν μου επιτρέπεις.

υπάρχει μεγάλη φιλολογία με αυτές τις υγρασίες και συντήρηση κλπ. το φόρουμ είναι γεμάτο από απόψεις και ιδεές. ίσως αξίζει να διαβάσεις ώστε να λύσεις κάποιες απορίες σου. αν έχεις το χρόνο.

κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν αξίζει να ασχοληθείς περισσότερο.

να σου πω γιατί.

γιατί έχεις 1 υγραντήρα. επιτραπέζιο. ξέρεις ποιά η χρήση του? το καθημερινό-εβδομαδιαίο κάπνισμα. τίποτα περισσότερο. δηλαδή η προσωρινή αποθήκευση πούρων. επαναλαμβάνω. προσωρινή. άρα από 1 εβδομάδα έως 1 μήνα.

έχε υγραντικά στοιχεία μέσα, γέμιζε τον υγραντήρα σου στο μισό από όσο υποτίθεται ότι χωράει (πχ χωρητικότητα 100 πούρων - κάνει για 50 πούρα) και κράτα την υγρασία κοντά στο 65%. λίγο πάνω, λίγο κάτω δεν πειράζει.

ηρέμησε. τα πούρα δε χαλάνε εύκολα, ούτε και μουχλιάζουν εύκολα. ότι πούρο αγοράζεις από κατάστημα, μην το καπνίζεις αμέσως. γιατί τα καταστηματα έχουν υγρασίες κοντά στο 80%. άσε το πούρο να εγκλιματιστεί στον υγραντήρα σου κανά μήνα. μετά κάπνισε άφοβα.

η ουσία είναι να καπνίσεις πολλά και διαφορετικά πούρα και να γουστάρεις. όχι να κρατάς τη μούμια σε αιώνιο ύπνο. τα πούρα είναι για να καπνίζονται. τίποτα περισσότερο.

καλή συνέχεια.

Επιστροφή σε “Μούχλα ....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης