"Μούχλα" στο humidor

Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

"Μούχλα" στο humidor

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Σάβ Οκτ 23, 2004 6:12 am

Αγόρασα πριν 6 μήνες ένα μικρό humidor (χωράει 50 πούρα)
O πωλητής μου είπε να βρέξω το εσωτερικό καθημερινά πολλάκις, μέχρις ότου φτάσει στο μέγιστο ο δείκτης του υγραντήρα (είχα κάτι Cohibas και είχαν ξεραθεί, με αυτόν τον τρόπο υποτίθεται πως θα έφτιαχναν...)

Έφτασα την υγρασία στο 85% (περισσότερο δεν ανέβαινε), έβαλα τα πούρα και μετά από 5 μέρες άρχισε να αναπτύσσεται 'ενα είδος μούχλας μεταξύ των πούρων και του εσωτερικού τοιχώματος του humidor.

Tα έβγαλα έξω, τα σκούπισα, και σε θερμοκρασία δωματίου πιστελυω πως σκότωσα τους μύκητες. Απολύμανα και τον υγραντήρα.

Η ερώτηση είναι η εξής: Τα πούρα έχουν χαλάσει ή μπορούν να ξαναποθηκευτούν? (Πολλά λεφτά για να πετάξω τα τελευταία Cohibas, αλλά άν π΄ρεπει...)
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
afham

Δημοσίευσηαπό afham » Σάβ Οκτ 30, 2004 2:38 am

http://cigars.gr/faq.php?subaction=show ... =&ucat=10&

Δεν ξέρω αν βοηθώ αλλά από,τι υπάρχουν στο f.a.q. ανάλογες προσθήκες. Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στον παραπάνω σύνδεσμο.
Άβαταρ μέλους
gandrian
Επικοινωνία:

Re: "Μούχλα" στο humidor

Δημοσίευσηαπό gandrian » Τετ Δεκ 07, 2005 1:48 pm

Δημήτρης Γουρλής έγραψε:Αγόρασα πριν 6 μήνες ένα μικρό humidor (χωράει 50 πούρα)
O πωλητής μου είπε να βρέξω το εσωτερικό καθημερινά πολλάκις, μέχρις ότου φτάσει στο μέγιστο ο δείκτης του υγραντήρα (είχα κάτι Cohibas και είχαν ξεραθεί, με αυτόν τον τρόπο υποτίθεται πως θα έφτιαχναν...)

Έφτασα την υγρασία στο 85% (περισσότερο δεν ανέβαινε), έβαλα τα πούρα και μετά από 5 μέρες άρχισε να αναπτύσσεται 'ενα είδος μούχλας μεταξύ των πούρων και του εσωτερικού τοιχώματος του humidor.

Tα έβγαλα έξω, τα σκούπισα, και σε θερμοκρασία δωματίου πιστελυω πως σκότωσα τους μύκητες. Απολύμανα και τον υγραντήρα.

Η ερώτηση είναι η εξής: Τα πούρα έχουν χαλάσει ή μπορούν να ξαναποθηκευτούν? (Πολλά λεφτά για να πετάξω τα τελευταία Cohibas, αλλά άν π΄ρεπει...)

---------------------------------------------------------------------------------

Δημήτρη,
αντιμετώπισα κι εγώ το ίδιο με τον ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ υγραντήρα μου (άρχισε να αναπτύσσεται ένα είδος μούχλας μεταξύ του εσωτερικού τοιχώματος των ραφιών του humidor). Νομίζω πως από τη μεγάλη μου αγωνία να ανεβάσω αρκετά την υγρασία πρέπει να τον "μούσκεψα" αρκετά με το βρεγμένο πανάκι με απιονισμένο νερό.
Αναφέρεις οτι απολύμανες τον υγραντήρα.
Πώς το έκανες ?
Ως λύση σκέφτηκα να τον αφήσω ανοικτό για να αεριστεί 2 ημέρες.
Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ?

Please, help me the soonest as possible, γιατί έχω παραγγείλει καμιά 30 πούρα και δεν θέλω να πάθω κάτι χειρότερο μόλις τον γεμίσω.

Thanks.

--------------------------------
gandrian@panafonet.gr
Giorgos - Maroussi

---------------------------------
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Τετ Δεκ 07, 2005 8:07 pm

Αναφέρεις οτι απολύμανες τον υγραντήρα.
Πώς το έκανες ?

Όσο σκέφτομαι τι βλακείες άκουγα από ανθρώπους που δε γνώριζαν κάτι σχετικά με την τέχνη του πούρου και έδιναν συμβουλές, εκνευρίζομαι. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να βρέξεις το εσωτερικό του υγραντήρα σου με νερό. Θα το έκανες σε ένα καλό ξύλο? Γιατί να το κάνεις στον ισπανικό κέδρο? Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις ένα μικρό φλυτζανάκι του καφέ, να το γεμίσεις με απεσταγμένο νερό και να το τοποθετήσεις στον υγραντήρα. Μετά από 4-5 μέρες, θα έχει απορροφηθεί η ποσότητα που χρειάζεται από το ξύλο και όλα θα είναι έτοιμα.

Σχετικά με την απολύμανση του εσωτερικού του υγραντήρα, χρησιμοποίησα ισοπροπιλική αλκοόλη με ένα σφουγγαράκι και άφησα το κουτί ανοιχτό για μία περίοδο 7 ημερών. Στη συνέχεια τον επαναρύθμισα.

Έχει περάσει περισσότερο από χρόνος από την εμφάνιση της μούχλας στον υγραντήρα μου και έκ τοτε δεν επανεμφανίσθηκε.

Για βοήθεια, σε παραπέμπω στοω ακόλουθο σύνδεσμο
http://cigarhumidors.vigilantinc.com/ci ... rs-101.asp
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Άβαταρ μέλους
gandrian
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό gandrian » Πέμ Δεκ 08, 2005 12:46 pm

Δημήτρης Γουρλής έγραψε:Αναφέρεις οτι απολύμανες τον υγραντήρα.
Πώς το έκανες ?

Όσο σκέφτομαι τι βλακείες άκουγα από ανθρώπους που δε γνώριζαν κάτι σχετικά με την τέχνη του πούρου και έδιναν συμβουλές, εκνευρίζομαι. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να βρέξεις το εσωτερικό του υγραντήρα σου με νερό. Θα το έκανες σε ένα καλό ξύλο? Γιατί να το κάνεις στον ισπανικό κέδρο? Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις ένα μικρό φλυτζανάκι του καφέ, να το γεμίσεις με απεσταγμένο νερό και να το τοποθετήσεις στον υγραντήρα. Μετά από 4-5 μέρες, θα έχει απορροφηθεί η ποσότητα που χρειάζεται από το ξύλο και όλα θα είναι έτοιμα.

Σχετικά με την απολύμανση του εσωτερικού του υγραντήρα, χρησιμοποίησα ισοπροπιλική αλκοόλη με ένα σφουγγαράκι και άφησα το κουτί ανοιχτό για μία περίοδο 7 ημερών. Στη συνέχεια τον επαναρύθμισα.

Έχει περάσει περισσότερο από χρόνος από την εμφάνιση της μούχλας στον υγραντήρα μου και έκ τοτε δεν επανεμφανίσθηκε.

Για βοήθεια, σε παραπέμπω στοω ακόλουθο σύνδεσμο
http://cigarhumidors.vigilantinc.com/ci ... rs-101.asp

Δημήτρη,
Την ισοπροπιλική αλκοόλη από πού την προμηθεύομαι ?

Thank you.

Επιστροφή σε “Μούχλα ....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες