τι ήθελα να γίνω όταν μεγαλώσω/poll

Kostas35

Re: τι ήθελα να γίνω όταν μεγαλώσω/poll

Δημοσίευσηαπό Kostas35 » Κυρ Ιουν 25, 2017 6:32 am

Παρά πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Ξεκίνησα στην τρυφερή ηλικία των 5 ετών να μελετάω τη μυθολογία. Αγάπησα τις ιστορίες του δωδεκάθεου και θαύμασα τα μυαλά που τις συνέλαβαν.

Αργότερα με γοήτευσε η αναζήτηση όσων δεν βλέπουμε. Το (παραγωγικό) θράσος μου με οδήγησε στην βιολογία ως ένα εργαλείο μέσω του οποίου μπορούμε να κάνουμε τη ζωή και τη φύση να δουλέψουν για το δικό μας, ιδιοτελές, συμφέρον.

Σπούδασα μοριακή βιολογία και συνολικά έχω 3 πτυχία πάνω στο θέμα. Δεν έχω ασχοληθεί επαγγελματικά με την έρευνα, με αποθάρρυναν τα λιγοστά χρήματα και η ζωή σε slow motion.

Συνδιάζοντας την έρευνα και τις γνώσεις βιολογίας με πιο γρήγορους ρυθμούς ζωής καταστάλαξα στις πωλήσεις. Έχω εργαστεί σε διάφορες θέσεις εντός και εκτός Ελλάδας. Τώρα είμαι διευθυντής πωλήσεων Κ. Ευρώπης και (προσφάτως) Αφρικής σε μια αμερικανική εταιρία.

Μου αρέσουν οι πωλήσεις και οι γρήγοροι ρυθμοί της καθημερινότητας μου. Η γυναίκα μου και οι φίλοι μου δυσκολεύονται να επικοινωνήσουν μαζί μου, αλλά δε με πειράζει.

Παντως αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με συγκινεί είναι τα πλοία και το εμπόριο. Θα ήθελα να μεταπήδησω σε αυτόν τον κλάδο άμεσα.

Σας ευχαριστώ
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Ιουν 25, 2017 11:49 am

Kostas35 ευχαριστούμε
(αν και η ερώτηση αφορά αυτά που θέλαμε να γίνουμε μικροί και όχι αυτά που γίναμε μεγάλοι)
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Ιουν 27, 2017 6:35 am

Κύριοι καλημέρα

αύριο τελειώνει κι αυτή η ιδιότυπη και ξεχωριστή ψηφοφορία μας
αφού δεν μιλάμε για πούρα, αλλά για τους εαυτούς μας
με σχετικά περιορισμένη συμμετοχή ωστόσο, όπως βλέπετε και βλέπω
αφού μόνο 13 ως τώρα φίλοι ανταποκρίθηκαν, απαντώντας στο «τι ήθελα να γίνω όταν μεγαλώσω»

για πείτε μου λοιπόν οι υπόλοιποι αδελφοί λουφαδόροι, τι συμβαίνει τέκνα μου?
βαριόσαστε, σνομπάρετε, σας έπιασε η ζέστη, ή δεν έχετε «καπνίσει τα μισά πούρα» :D
εκτός κι αν έχετε ήδη φύγει για διακοπές…
γιατί άμα είναι έτσι, τότε να ξεπετάξω το καλοκαιρινό thread, έτοιμο τα ‘χω 8)

για ελάτε, μακάριοι και οι την εσχάτην συμμετέχοντες, ότι αυτών έστιν η βασιλεία των πουρανών…

Εικόνα
Μετανοείτε...
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Τρί Ιουν 27, 2017 9:11 am

Ισως να φοβουνται την λαικη κατακραυγη :lol:
Το πουρο ειναι η θεραπεια μου
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τρί Ιουν 27, 2017 12:49 pm

για περάστε για περάστε!!!
μην ντρέπεστε!!!
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Ιουν 27, 2017 7:21 pm

εδω ειμαι αγαπητοι αδερφοι και ζητω συγνωμη για την καθυστερηση αλλα ο χρονος ή θα ειναι απλετος ή θα ειναι περιορισμενος

απο οτι θυμαμαι δλδ το πρωτο πραγμα που ειπα σε αυτη την ζωη οτι θελω να γινω οταν μεγαλωσω ηταν ...

θυμαστε μια παλια παλια διαφημιση της λακτα ( σοκολατα) που εδειχνε ανθρωπους καθημερινους και απο διαφορα επαγγελματα να τρωνε μια σοκολατα ? ενας απο αυτους ηταν σκαρφαλωμενος πανω σε μια κολωνα της δεη δεμενος με μια ζωνη και φορωντας κατι ειδικα παπουτσια με καρφια .

μολις τον ειδα πρεπει να πεταχτηκαν τα ματια μου εξω. να σηκωθηκα απο τον καναπε, καρεκλα ή ο,τι καθομουν :lol:

μετα απο λιγες μερες πρεπει να μου περασε και δεν εχω αλλες μνημες απο τι αλλο ηθελα να γινω μεχρι που ψιλομεγαλωσα
αυτο εξηγειται μαλλον γιατι οταν δεν πηγαινα σχολειο με εφερνε ο πατερας μου ,με το ζορι, στην δουλεια του και καλα να τον βοηθησω και να μαθω. εμαθα λοιπον την δουλεια και ελεγα οτι θα γινω οπτικος ...

καποια στιγμη α ή β γυμνασιου ειπα οτι ηθελα να γινω ηλεκτρονικος
και αυτο γιατι ειχα ενα θειο ηλεκτρονικο και μου αρεσε να ειμαι στο εργαστηριο του και να τον βοηθαω να κανει επισκευες
εφτιαχνα και εγω μερικα κυκλωματα και εκανα την πλακα μου. εφτιαξα και μερικα φωτορυθμικα και τα νοικιαζα σε παρτυ που εκαναν παιδια απο το σχολειο μου ή τα πουλαγα
αλλα και αυτο πολυ γρηγορα το ξεπερασα

απο πριν το λυκειο λοιπον ειχα αποφασισει οτι θα γινω οπτικος
την δουλεια την ηξερα απο μικρος και μαλιστα αρκετα καλα ( το τεχνικο κομματι της)
τα πραγματα αλλαζουν ομως οπως αλλαζουμε και εμεις και τα θελω μας

και αφου σπουδασα οπτικος (δουλευα στις γιορτες και τα καλοκαιρια πιο πριν)
καποια στιγμη αποφασισα οτι δεν ηταν αυτο που ηθελα να κανω στην ζωη μου
και ακολουθησα για παρα πολλα χρονια αλλο δρομο
αλλα ειναι αλλο κεφαλαιο αυτο
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Τρί Ιουν 27, 2017 8:00 pm

Καλησπέρα και από εμένα..
Ας τα πάρουμε από την αρχή λοιπόν 8)

Από μικρός το πρόβλημά μου ήταν ότι δεν ήξερα τι ήθελα να γίνω, λογικό από τη μία όταν δε ξέρεις τι επαγγέλματα υπάρχουν εκεί έξω και τι αρμοδιότητες - ενέργειες - ασχολίες έχεις σε κάθε ένα από αυτά.

Το μόνο που ήξερα ήταν ότι ήθελα να ακολουθήσω ένα επάγγελμα που δεν θα έχει όρια, δεν θα έχει αρχή και τέλος και να σου δίνει τη δυνατότητα να συνεχίσεις να κάνεις αυτό το επάγγελμα αλλά ακολουθώντας άλλη κατεύθυνση αν χρειαστεί.

Από την άλλη ήμουνα τυχερός μιας και δεν είχα κάποια πίεση από το οικογενειακό μου περιβάλλον για το τι "πρέπει" να γίνω.
Το μόνο που μου έλεγε ο πατέρας μου ήταν:

"Δε με νοιάζει αν θα σπουδάσεις ή όχι, δε με ενδιαφέρει τι επάγγελμα θα ακολουθήσεις, με νοιάζει να είναι τίμιο και να το αγαπάς, αν το αγαπάς δεν υπάρχει περίπτωση να αποτύχεις και δεν θα αισθανθείς ποτέ εγκλωβισμένος μέσα σε αυτό".

Και είχε δίκιο, τον ευχαριστώ για αυτό και αισθάνομαι τυχερός που είχα την τη δυνατότητα της επιλογής. Πολλές φορές στη ζωή μου αισθάνθηκα ευγνώμον στους γονείς μου για αυτό το πράγμα.

"Μεγαλώνοντας" λοιπόν (ηλικιακά εννοώ :lol: ) η ερώτηση έγινε πιό σοβαρή μιας και έπρεπε να επιλέξω κάποια κατεύθυνση στο λύκειο και εν συνεχεία να συμπληρώσω και ένα μηχανογραφικό με τις σχολές της επιλογής μου. Εκεί άρχισα να λειτουργώ με την αφαιρετική λογική..αναγκατστικά..δεν ήξερα τι θέλω να γίνω, ήξερα όμως τι δεν ήθελα να γίνω ή τι δεν ήμουν διατεθειμένος να κάνω. Έτσι λοιπόν οι επιλογές μου κατέληξαν κάπου ανάμεσα από μουσική, οικονομικά και πληροφορική.

Με τη μουσική είχα ανέκαθεν τρέλα, αλλά σαν οργανοπαίχτης ήμουνα για κλάμματα..δε το είχα ποτέ..μου άρεσε όμως να ψάχνω, να ακούω και να μοιράζομαι τα ακούσματά μου (κοινώς γνωστό ως Disk Jockey - Dj, μουσικός παραγωγός). Αυτό όδευε σε δρόμους που δε μου επέτρεπαν (για τα δικά μου μυαλά πάντα) να κάνω οικογένεια, οπότε το άφησα στη κατηγορία χόμπι.

Με τα οικονομικά δεν είχα καμία σχέση, αλλά μου άρεσε ότι μπορούσες να ασχοληθείς με πολλούς τομείς (management, marketing, λογιστικά, σύμβουλος επιχειρήσεων κτλ) και ότι όλα ξεκίναγαν και τελείωναν στα όρια του μυαλού του καθενός. Αυτό που έψαχνα δηλαδή. Έτσι πήρα την απόφαση να δηλώσω οικονομικές σχολές.
Μόλις έδωσα και το τελευταίο μάθημα στις πανελλαδικές εξετάσεις (Αρχές Οικονομικής Θεωρίας - επιλογής για οικονομικές σχολές) και βγήκα έξω, με ρώτησε η καθηγήτριά μου πώς έγραψα..την απάντηση παίζει να τη θυμάται ακόμα..:
- "Καλά πιστεύω, τα ήξερα όσα πέσανε αλλά μάλλον θα δώσω για Πληροφορική" :lol: :lol: :lol:
- "Νωρίς το αποφάσισες" ήταν η απάντησή της :lol: :lol: :lol:

Από τα πολλά πέρασα Λογιστική στη Κοζάνη, και προφανώς ξαναέδωσα για Πληροφορική..
Η πληροφορική ήταν η άλλη τρέλα μου μετά τη μουσική αλλά ποτέ δε μου είχε περάσει από το μυαλό σαν επάγγελμα..δε ξέρω γιατί αλλά ποτέ δεν το είχα δεί από αυτή τη πλευρά του.

Έτσι λοιπόν πέρασα στο ΤΕΙ Πληροφορικής Λαμίας 8) Ποτέ δε τα πήγαινα καλά με το διάβασμα, πάντα μου άρεσε η μάθηση μέσω εξάσκησης.

Μέσα από αυτό το κλάδο λοιπόν και μόλις συνειδητοποίησα ότι όντως ήταν κάτι που θα το έκανα ευχάριστα και ότι δεν είχε όρια άρχισα να ονειρεύομαι πραγματικά και να σκέφτομαι με πιό κλάδο θα ήθελα να ασχοληθώ.

Μια σκέψη ήταν να ασχοληθώ με το νομικό κομμάτι της πληροφορικής, να πατάξω το ηλεκτρονικό έγκλημα αποδυκνείοντας αν κάποιος ήταν θύμα ή θύτης, να προστατεύω κόσμο από απάτες κτλ..αλλά η νομική θέλει @@ και πολύ διάβασμα :lol: :lol: :lol:

Οπότε γρήγορα άλλαξα πλάνα, σκέφτηκα να ασχοληθώ με μουσική, πχ να φτιάχνω προγράμματα για μουσικούς παραγωγούς κτλ, δε λέω μου άρεσε σαν ιδέα δε με τρέλαινε ιδιαίτερα..

Έτσι ένα άκυρο φοιτητικό βράδυ μια ιδέα καρφώθηκε στο μυαλό μου σα σαΐτα και με ενθουσίασε.."Εμπορικό κέντρο παροχής υπηρεσιών πληροφορικής" !!! Αυτό ήταν..θα είχε μέσα τμήμα γραφιστικής, τμήμα development, τμήμα marketing, ιντερνετικό ραδιόφωνο και ένα τμήμα όπου θα εκτυπώναμε κάρτες/flyers/τιμοκαταλόγους και ό,τιδήποτε άλλο θα απαιτούσε η κάθε περίσταση (πετούσα ψηλά..αλλά όνειρα είναι αυτά) Με λίγα λόγια ήθελα να δημιουργήσω ένα χώρο που θα σου παρείχε κυρίως εταιρική ταυτότητα και ότι περιλάμβανε ή θα μπορούσε να περιλαμβάνει αυτό το κομμάτι: προβολή στο internet (μέσω ιστοσελίδας, ιντερνετ ραδιο, apps κτλ), κάρτες, αφίσες, οικονομικούς συμβούλους κτλ..

Το πάλεψα, το πάλεψα για καιρό αλλά το όνειρο όλο και μίκραινε σε κλίμακα..όλο και αφαιρούσα πράγματα έστω για αρχή...αλλά μέχρι τώρα δεν έχει κάτσει :roll: Τουλάχιστον ασχολούμαι με το τομέα που πραγματικά γουστάρω και με κρατάει άυπνο πολλά βράδια και όταν σπάω κάποιο καινούριο όριο έχω αυτό το αίσθημα που θέλω να βάλω τέρμα τη μουσική, να γυρίσω το γραφείο ανάποδα και να ουρλιάξω "ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΑΙΙΑΑΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ!!!!!!!!!!"

Αυτό είναι που μου έλεγε ο πατέρας μου μάλλον και είχε δίκιο 8) Μπορεί να διανύουμε δύσκολους καιρούς αλλά το να κάνεις αυτό που πραγματικά σου αρέσει μπορεί να μη πληρώνεται πάντα, ή όσο αξίζει αλλά τα συναισθήματα που αποκομίζεις σε κάνουν να συνεχίζεις να ονειρεύεσαι και να προχωράς αλεξίσφαιρος σε κάθε περίσταση.

Ωραίο το θέμα σου Δον, όντως με γύρισες πίσω..καλή συνέχεια αδελφοί!
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιουν 28, 2017 6:55 am

κύριοι καλημέρα σας
ευχαριστούμε ιδιαιτέρως και τους αδελφούς Αλέξανδρο και Γρηγόριο
σύνοψη, συμπεράσματα, αποτελέσματα, εντός ολίγου
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιουν 28, 2017 7:05 am

Εικόνα

τέλος «ψηφοφορίας», με 15 τελικά συμμετοχές

λοιπόν, αυτά θέλαμε να γίνουμε:

ΑΕΡΟΝΑΥΠΗΓΟΣ
ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΣ
ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΗΣ
ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗΣ
ΓΙΑΤΡΟΣ
ΓΥΜΝΑΣΤΗΣ
ΔΕΝ ΞΕΡΩ
ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΟΡΧΗΣΤΡΑΣ
ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ
ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΗΣ
ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ
ΖΩΓΡΑΦΟΣ
ΗΘΟΠΟΙΟΣ
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ
ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ
ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΩΝ
ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ
ΚΛΑΣΙΚΙΣΤΗΣ
ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ
ΜΙΚΡΟΣ ΣΕΡΙΦΗΣ
ΜΟΥΣΙΚΟΣ
ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ
ΜΠΑΣΚΕΤΜΠΟΛΙΣΤΑΣ
ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ
ΟΠΤΙΚΟΣ
ΠΑΙΔΙ ΦΑΝΤΑΣΜΑ
ΠΙΛΟΤΟΣ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΑΡΙΟΣ
ΠΡΑΚΤΟΡΑΣ ΣΤΗΝ ΕΥΠ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ
ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΕ ΡΟΖ ΤΑΙΝΙΕΣ
ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ
ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ
ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΙΣΤΗΣ ΖΩΩΝ
ΤΑΞΙΔΕΥΤΗΣ
ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΤΗ ΔΕΗ
ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ
ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ
ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ
ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ
ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΣ
ΨΥΧΑΝΑΛΥΤΗΣ

(για την ιστορία, τα μοναδικά «επαγγέλματα» από τα παραπάνω που πήραν δύο «ψήφους» ήταν:
εξερευνητής, μηχανικός, μουσικός, πιλότος και συγγραφέας)

Εικόνα

…οι περισσότεροι περάσαμε απ’ αυτά αλλά δεν ακουμπήσαμε
κάποιοι πλησιάσαμε, και ελάχιστοι των ελαχίστων κάναμε τελικά αυτό που σκεφτόμαστε παιδιά
όλοι όμως κάναμε όνειρα, κι ελπίζω να συνεχίσουμε να κάνουμε
και ποιος ξέρει, ποτέ δεν είναι αργά, μπορεί αύριο να πραγματοποιηθούν
άλλωστε το τέρας που ονομάζεται «ανθρώπινο ον», λένε πως μεγαλώνοντας ξαναγίνεται παιδί
ίσως έχουμε λοιπόν άλλη μια τελευταία ευκαιρία ακόμα…

σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη συμμετοχή σας
το thread λόγω ιδιομορφίας, θα παραμείνει ανοιχτό «για πάντα»
κι όποιος από αυτούς που δεν έγραψαν, βρει αύριο-μεθαύριο όρεξη και χρόνο να το κάνει
καταθέτοντας και τη δική του μικρή ή μεγάλη ιστορία
με χαρά θα τον ακούσουμε

ευτυχείτε!

Εικόνα
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Τετ Ιουν 28, 2017 9:01 am

Καλημέρα αγαπητοί,
Επιστροφή στην μοσχομυριστη Αθήνα με το ευωδιαστικο αεράκι της..έλειπα απο το σαββατο εκτος Αθήνας..τι άλλο για δουλειά..
Ντον η αλήθεια ειναι ότι απο την μια οι υποχρεώσεις,απο την άλλη έχω πόσες μέρες θα προλάβω να γράψω,πάει έχασα την "προθεσμία"..
Λοιπόν απο μικρός μου άρεσαν οι ιδιοτυπες κατασκευές,συγκεκριμένα τα πειράματα σε κάθε είδους κατασκευές..Οποιος θυμάται είχα 1 με 2 διαφορετικά βιβλιαράκια με τους μικρούς εξερευνητες(ανίψια του Ντόναλντ του Ντακ) 8)
Μεγαλώνοντας λίγο ακόμα στο γυμνάσιο μου άρεσε ότι ασχολείται με φυσική,αστροφυσική,διάστημα,βιολογία!!
Είχα πάρει τηλεσκόπιο παρατηρούσα τα άστρα,τον ουρανό διάβαζα εξωσχολικα βιβλία βατα,οχι κατι εξειδικευμενο..το γούσταρα πολύ το σπορ αυτο
Βεβαια στην τρίτη γυμνάσιου ήθελα να κατεβω λίγο και να γίνω πιλότος βλέπε ταχύτητα,g,top gun τότε,Ίμια κλπ
Οποτε το βάζω σαν στόχο να πάω Ίκαρων αν μπορέσω στο τέλος Λυκείου..
Τα πραγματα βέβαια δεν εξελιχθηκαν ακριβώς ετσι και πήραν μια άλλη τροπή..
Η Ίκαρων δεν ήρθε ποτε γιατί τα τελευταία 2 χρόνια του λυκείου την είδα ο μαμιας του λυκείου με γκομενες και αλητείες..τρομαρα μου
Αστροφυσικες,κβαντική φυσική κτλ τα ξέχασα τελειως(βεβαια για να λεμε και του στραβού το δίκιο ο κολλητός μου ειναι φυσικός και η κοπέλα μου εξίσου,οποτε δεν απομακρύνθηκα και πολύ,Χαχαχα)
Αυτά,τελικα κατέληξα να κάνω κατι άλλο απο αυτά που ονειρευόμουν μικρός
"Τhere are two things
a man never forgets-
his first love and his
first cigar."
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιουν 28, 2017 9:51 am

ευχαριστούμε και το Σπύρο για την κατάθεση του, 16η στη σειρά
(σε ποια συλλαβή αγόρι μου τονίζεις το μα-μι-ας? για να ξέρουμε και τι λες) 8)

όπως είπαμε, το thread παραμένει ανοιχτό... :arrow:
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Πέμ Ιουν 29, 2017 9:30 pm

Εδώ εγώ δεν ήξερα τι να γράψω !
ποτέ μου δεν σκέφτηκα ούτε καν μ' ενδιέφερε πραγματικά όταν ήμουν μικρός τι θα γίνω όταν μεγαλώσω
παρόλο ό,τι υπήρχε πίεση από το σπίτι μου..... :roll:
σε ότι, μα ότι πέρναγε έστω και για λίγο από το μυαλό μου και κοντοστεκόμουνα σε αυτό...
το ακύρωνα πολύ γρήγορα !

είχα πάντα την αίσθηση του ανικανοποίητου !

Δεν είχα ούτε έχω όμως μελαγχολία γιατρέ μου

--------------------------------------------------------

ΥΓ. Πρώην ραδιοερασιτέχνης και DJ προσφέρει τις υπηρεσίες του δωρεάν σε μπαράκι του κέντρου
με την προυπόθεση να φουμάρει ακατάπαυστα την ώρα της εργασίας του
:D
Τελευταία επεξεργασία από lefteris c σε Πέμ Ιουν 29, 2017 11:50 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Πέμ Ιουν 29, 2017 10:12 pm

Προλαβαίνω; (sorry...)

Μικρός έλεγα πολιτικός μηχανικός. Μετά αστροναύτης. Μετά Ίκαρος αλλά εμφανίστηκε μυωπία και η ΣΜΑ πέρασε για λίγο από το μυαλό μου στη Β Λυκείoυ, έφυγε. Πολυτεχνείο, ΕΜΠ, 1987-1992, Χημικός Μηχανικός, το ήθελα πολύ. Πολεμική Αεροπορία ΣΤ1994 (τα δυο χρόνια δούλευα σε μια μικρή εταιρεία πληροφορικής και δεν είχα παραδώσει τη διπλωματική "Πετρέλαιο κίνησς και Ρύποι" για την αναβολή.) Έπαιξε το ενδεχόμενο να κάνω διδακτορικό στην Καύση στο Carnegie Mellon, το απέρριψα, πήγα στο Imperial για MBA.
Αργρομεταλλευμάτων και Βαρυτίνης για 3 χρόνια και το 2000 άρχισε το πολύ ενδιαφέρον ταξίδι στον χρηματοοικονομικό χώρο. Τώρα Private Banker, happy so far!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιουν 30, 2017 7:44 am

ευχαριστούμε τους Λευτέρη και Κωνσταντίνο
και όλους τους happy private ανικανοποίητους ερασιτέχνες μελαγχολικούς αστροναύτες
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Παρ Ιουν 30, 2017 12:22 pm

Με ελαφρά καθυστέρηση να πω και εγώ τα δικά μου.
- Γιατρός, μιας και αρκετοί στο σόι είναι γιατροί. Το ξεπέρασα σχετικά γρήγορα μιας και δεν μπορώ τα αίματα :?
- Πιλότος, κλασσικό όνειρο κάθε πιτσιρικά την εποχή που τα αεροπορικά ταξίδια ήταν προνόμιο των εχώντων και υπήρχε μια μαγεία στο αεροπορικό ταξίδι.
- Μηχανικός αυτοκινήτων, κάπου στο λύκειο νομίζω.
- Αστροναύτης, στο δημοτικό φυσικά.
- Ποδοσφαιριστής, πάλι στο δημοτικό.
- Καλαθοσφαιριστής, τέλη δημοτικού, αρχές γυμνασίου.

Τελικά πέρασα επιστήμη υπολογιστών και ανακάλυψα ότι μπορώ να βγάζω τα προς το ζην από κάτι που μου αρέσει να ασχολούμαι.

Επιστροφή σε “Διάφορες ερωτήσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης