Boxes vs Singles

Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Boxes vs Singles

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Φεβ 05, 2009 3:54 pm

Μια φιλοσοφική απορία μου...

Δεν έχω ούτε τον χώρο κι ακόμα περισσότερο το χρήμα για να αγοράζω boxes και cabinets πούρων γι'αυτό και καταλήγω στα singles ώστε να έχω και την απαραίτητη ποικιλία.

Υπάρχει κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα των boxes-cabinets έναντι των singles;

Και τα singles μέσα από κάποιο box δεν βγήκανε;

Έχω δει στο παρελθόν που κάνατε box-split.Ποιά η διαφορά να "σπάσω" ένα κουτί σε 5 άτομα απ'το να παραγγείλα 5 singles μόνος μου;

Το πρώτο που μου έρχεται είναι ότι ένα κουτί έχει κρατηθεί σφραγισμένο και έτσι έχει συντηρηθεί καλύτερα κι έχει διατηρήσει καλύτερα αρώματα.Δεύτερον ότι βοηθάει επιπλέον στην ορίμανση κατ'οίκων.Τρίτον από ένα ανοιχτό κουτί που σου στέλνουν singles δεν ξέρεις πόσο έχουν ταλαιπωρηθεί,πόσα χέρια τα έχουν πιάσει κλπ κλπ.

Ίσως οι δύο σοβαρότεροι λόγοι που μπορώ να σκεφτω είναι ότι το κουτί σου εξασφαλίζει ημερ/νία παραγωγής και επιπλέον τρόπους να βεβαιώσεις γνησιότητα(συσκ/σία,σφραγίδες,ετικέτες κ.α.)

Πέραν αυτών ύπαρχουν κάποιοι άλλοι λόγοι;(Βέβαια κάποιοι θα πουν,αυτοί δεν σου φτάνουν; )
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Re: Boxes vs Singles

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Πέμ Φεβ 05, 2009 5:13 pm

maltakias έγραψε:.......Πέραν αυτών ύπαρχουν κάποιοι άλλοι λόγοι;(Βέβαια κάποιοι θα πουν,αυτοί δεν σου φτάνουν; )

:lol: :lol:
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
John L

Re: Boxes vs Singles

Δημοσίευσηαπό John L » Πέμ Φεβ 05, 2009 5:24 pm

maltakias έγραψε:Έχω δει στο παρελθόν που κάνατε box-split.Ποιά η διαφορά να "σπάσω" ένα κουτί σε 5 άτομα απ'το να παραγγείλα 5 singles μόνος μου;

Λογικά θα σου έρχονται και λίγο φθηνότερα με το box-split.

Παντως αν οργανωθει κανένα box-split ειμαι μέσα!
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Φεβ 05, 2009 5:47 pm

Τι ωραία που έγραψα αυτό το "να παραγγείλα" :lol: :lol: :lol:
De omnibus dubitandum

kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Πέμ Φεβ 05, 2009 10:30 pm

προφανώς υπάρχουν μερικά κουτιά που απορρίπτοννται πάντα από τους πελάτες. είτε είναι πολύ πράσινα είτε πολύ άχρωμα. αυτά πρέπει να πουληθούν. αυτό δε σημαίναι βέβαια πως τα πούρα δεν αξίζουν.
έχω καπνίσει πράσινα νο2 και νο4 που αξίζουν παράδες.
οι πιο πολλοί πελάτες κυνηγάνε τα σκούρα με αποτέλεσμα τα κλάρο να μένουν. τα πούρα που προέρχονται από κουτιά είναι καλύτερα από αυτά που προέρχονται από τριάδες ή πεντάδες, επαναλαμβάνω μόνο στην όψη. στη γεύση είανι τα ίδια. το ίδια σε εισααγωγικ'α.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Παρ Φεβ 06, 2009 9:22 am

Ρε συ kostahabane,μεταξύ σοβαρού κι αστείου,αν τόσο καιρό ψωνίζω και καπνίζω fakes και πρασινάδες πρέπει να είμαι πολύ μαζόχας που μου αρέσουν τόσο και συνεχίζω να τα καπνίζω ή έχουν απενεργοποιηθεί οι γευστικοί μου κάλικες.
De omnibus dubitandum

Gerasimos Minetos

Δημοσίευσηαπό Gerasimos Minetos » Παρ Φεβ 06, 2009 11:02 am

Φιλε maltakia αν εσυ εισαι χαρουμενος με αυτα που καπνιζεις και τη γευση που εχουν ολα πανε ΟΚ.

Το κουτι ειναι καλο στο θεμα αποθηκευσης.Αν τα singles που εχεις χωρανε στο humidor σου τοτε καλως.

Ασ μην το ταλαιπωρουμε. Απολαυση ειναι οχι ψυχαναγκαστικη συμπεριφορα. Αμφιβαλω αν κανενας κουβανος προσεχει τοσο υγρασιες, θερμοκρασια και αλλα τετοια.

Ενταξει, το ξερω οτι εμεις δεν ζουμε σε ενα τεραστιο humidor ( οχι ακομα ) αλλα με μετρο...
LIFE IS SHORT TO SMOKE BAD CIGARS

Τα πουρα μου.
http://www.flickr.com/photos/36156317@N06/
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Φεβ 06, 2009 11:41 am

Gerasimos Minetos έγραψε: Αμφιβαλω αν κανενας κουβανος προσεχει τοσο υγρασιες, θερμοκρασια και αλλα τετοια.

Μπράβο Γεράσιμε.
Ειδικά αν δεις στο σχετικό βίντεο - συνέντευξη, τον Don Alejandro Robaina, που κόβει την ομώνυμη διπλή κορώνα του με τα δόντια και την ανάβει με αναπτήρα "τύπου bic". Οι υπόλοιπο κουβανοί παλεύουν καθημερινά για πράγματα που εμείς θεωρούμε αυτονόητα.

Ωρες-ώρες απορώ πως ασχολούμαστε με τόση λεπτομέρεια εν μέσω ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΙΚΑ, ΕΤΑΚ, ΦΠΑ, Περαίωσης και ένα σωρό άλλα τέτοια. Εφόσον πρόκειται για προσωπική απόλαυση, αναρωτιέμαι μήπως μερικές φορές χάνουμε το δάσος για να δούμε το δέντρο. Εγκλωβισμένοι σε εξουθενωτικούς καθημερινούς ρυθμούς και ρηχές κοινωνικές συμβατικότητες, παραμελούμε τις επιθυμίες μας και τις πραγματικές απολαύσεις της ζωής και τελικά ζούμε την ζωή κάποιου ... άλλου.
Και αυτό που φοβάμαι πολύ είναι, μην τυχόν και εμφανιστεί κάποια στιγμή αυτός ο ... άλλος και μας ζητήσει τον ... λογαριασμό!!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Φεβ 06, 2009 12:54 pm

Γεια σου ρε Κουκ,

για μία ακόμη φορά με κάλυψες :wink:
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Παρ Φεβ 06, 2009 1:22 pm

Ο παραλογισμός ξεκινάει αν σκεφτούμε ότι μια έκφανση της καθημερινότητας ενός από τους φτωχότερους και ταυτόχρονα κοινωνικά συνειδητοποιημένους λαούς του κόσμου,του Κουβανικού,αποτελεί ένδειξη πλουτισμού,επιτίδευσης και εξουσίας στον υπόλοιπο πλανήτη.Και μιλάω ασφαλώς για το ίδιο το hobby μας,τα πούρα.

Η ενοχοποίηση των πάντων όμως,επειδή βολεύει κάποιους, φοβάμαι ότι μπορεί να σε οδηγήσει στο αντίθετο άκρο ή στον απομονωτισμό.

Για να δώσω ένα απτό παράδειγμα μακριά από πολιτικές υφές,για να μην προκαλέσω άθελά μου κανένα μπάχαλο,το ότι η μετακίνησή μου με αυτοκίνητο επιβαρύνει τον πλανήτη και το γνωρίζω δεν πρέπει να με κάνει να νοιώθω ένοχος που αγαπάω την αυτοκίνηση.Πρέπει ίσως να με προβληματίσει πως θα καταφέρω να μειώσω κατ'αρχήν τις άσκοπες μετακινήσεις μου με αυτό κι εν συνεχεία με τι τρόπους μπορώ να πιέσω προς μια καθαρότερη μορφή κίνησης χωρίς να μου αφαιρέσει όμως την χαρά του αυτοκινήτου που αγαπώ.

Με την ίδια λογική δεν πρέπει να νοιώθουμε ένοχοι για οποιαδήποτε απόλαυση της ζωής μας επειδή στην χρονική στιγμή που ζούμε αποτελεί αποτέλεσμα μια σάπιας διαδικασίας που επικρατεί,δυστυχώς,παγκοσμίως.Ένοχο δεν είναι το προϊόν αλλά η διαδικασία της παραγωγής του και ο τρόπος που κάποιοι την εκμεταλλεύονται.

Αυτό που λέω,κλείνοντας,είναι οπωσδήποτε να είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ κατ'αρχήν και να μην ξεχνάμε τι συμβαίνει γύρω μας,αλλά να μην φτάσουμε να τρώμε με ενοχή το φαγητό μας επειδή κάποιοι πινάνε,μα να κοιτάξουμε πως τελικά θα φάμε όλοι.Ουσιαστικά μια λεπτή ισορροπία που δημιουργεί ψυχολογικές μεταπτώσεις σε ανθρώπους που στοιχειωδώς έχουν μια κοινωνική συνείδηση.

Όλο το παραπάνω αποτελεί μια καθαρά προσωπική άποψη,δεν είναι απάντηση σε κανέναν και ένοιωσα την ανάγκη να την γράψω μιας και τέθηκαν κάποιοι γενικότεροι προβληματισμοί.
De omnibus dubitandum

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΕΛΙΟΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΕΛΙΟΣ » Παρ Φεβ 06, 2009 3:12 pm

Θα συμφωνήσω με τις τελευταίες αναφορές. Στο παρελθόν έχω γράψει και εγώ για το θέμα συντήρησης πούρων ότι ίσως να γινόμαστε λίγο υπερβολικοί. Βέβαια κανείς δε μπορεί να σε κατηγορήσει για το πως θα λειτουργήσεις σε κάτι που σε ενθουσιάζει και σου αρέσει τόσο πολύ. Οσον αφορά το κομμάτι πούρα-πολυτέλεια, θα σας υπενθυμίσω ότι ζούμε σε μία ιδιετέρως μίζερη χώρα. Εγω τουλάχιστον έτσι αισθάνομαι. Πρέπει να είσαι απολογητικός όλη την ημέρα,για το αν καπνίζεις πούρα,οδηγείς ένα καλό αυτοκίνητο ή έχεις ένα εξοχικό. Συνήθως δε,αυτός που σε κρίνει δεν έχει δουλέψει ποτέ του,ζει με τα έτοιμα και τη περνάει όλη την ημέρα στις καφετέριες. Νομίζω καταλαβαίνετε τι θέλω να πω. Συγνώμη αν σας ζάλισα.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΕΛΙΟΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΕΛΙΟΣ » Παρ Φεβ 06, 2009 3:18 pm

cpt Kouk έγραψε:
Gerasimos Minetos έγραψε: Αμφιβαλω αν κανενας κουβανος προσεχει τοσο υγρασιες, θερμοκρασια και αλλα τετοια.

Μπράβο Γεράσιμε.
Ειδικά αν δεις στο σχετικό βίντεο - συνέντευξη, τον Don Alejandro Robaina, που κόβει την ομώνυμη διπλή κορώνα του με τα δόντια και την ανάβει με αναπτήρα "τύπου bic". Οι υπόλοιπο κουβανοί παλεύουν καθημερινά για πράγματα που εμείς θεωρούμε αυτονόητα.

Ωρες-ώρες απορώ πως ασχολούμαστε με τόση λεπτομέρεια εν μέσω ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΙΚΑ, ΕΤΑΚ, ΦΠΑ, Περαίωσης και ένα σωρό άλλα τέτοια. Εφόσον πρόκειται για προσωπική απόλαυση, αναρωτιέμαι μήπως μερικές φορές χάνουμε το δάσος για να δούμε το δέντρο. Εγκλωβισμένοι σε εξουθενωτικούς καθημερινούς ρυθμούς και ρηχές κοινωνικές συμβατικότητες, παραμελούμε τις επιθυμίες μας και τις πραγματικές απολαύσεις της ζωής και τελικά ζούμε την ζωή κάποιου ... άλλου.
Και αυτό που φοβάμαι πολύ είναι, μην τυχόν και εμφανιστεί κάποια στιγμή αυτός ο ... άλλος και μας ζητήσει τον ... λογαριασμό!!

Και αυτό που φοβάμαι πολύ είναι, μην τυχόν και εμφανιστεί κάποια στιγμή αυτός ο ... άλλος και μας ζητήσει τον ... λογαριασμό!![/quote]

Και εγώ αυτό φοβάμαι.Νομίζω ότι θα εμφανιστεί, δυστυχώς κανείς δεν τον αποφεύγει ...κάποια στιγμή...
Gerasimos Minetos

Δημοσίευσηαπό Gerasimos Minetos » Παρ Φεβ 06, 2009 5:07 pm

Παντως εμενα μου το ειπε η γυναικα οτι αν με απαγαγουν πιστευωντας οτι εχω λεφτα για λυτρα τοτε την πατησαν.
Σου λεει πουρα καπνιζει αρα υπαρχει χρημα.
Που να'ξεραν......!
LIFE IS SHORT TO SMOKE BAD CIGARS

Τα πουρα μου.

http://www.flickr.com/photos/36156317@N06/
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Φεβ 06, 2009 7:29 pm

Gerasimos Minetos έγραψε: ... αν με απαγαγουν πιστευωντας οτι εχω λεφτα για λυτρα τοτε την πατησαν.Που να'ξεραν......!

Αυτό ξαναπέστο!!
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΕΛΙΟΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΕΛΙΟΣ » Παρ Φεβ 06, 2009 9:48 pm

Πάντως παιδιά εδώ δεν τη παλεύω πιά. Προς θεού δε μιλαω πολιτικά και σίγουρα προβλήματα υπάρχουν παντού ,αλλά έχει γίνει πολύ χάλια η κατάσταση. Πολύ γκρίνια,μιζέρια και φθόνος + όλα τα άλλα προβλήματα.
Αμα μπορείς, είναι για να την κάνεις απο εδώ.

Επιστροφή σε “Διάφορες ερωτήσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες