?

Άβαταρ μέλους
axinos

?

Δημοσίευσηαπό axinos » Δευ Απρ 06, 2009 12:31 pm

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια ειναι η βέλτιστη τακτική κατά την γνώμη σας στην περίπτωση που σταματησει παραγγελία (αγορασμένη απο την 'Σεχραζατ των Αλπεων' ) στα greek customs?

Eυχαριστώ εκ των προτέρων
DE GUSTIBUS NON EST DISPUTANDUM
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Απρ 06, 2009 1:19 pm

Επαθες τέτοιο πράμμα στ' αλήθεια :shock:
ή μήπως θες να το σηζητήσουμε καθαρά ακαδημαϊκά και μας άγχωσες τζάμπα;
Άβαταρ μέλους
axinos

Δημοσίευσηαπό axinos » Δευ Απρ 06, 2009 1:37 pm

Μίλησα με το Κεντρικο τμημα των ΕΛΤΑ λογω μη παράλαβης 'πακετου', το οποίο πέρασε τα σύνορα στις 21-03 και απο τότε αγνοείται.
Η απάντηση απο τον υπεύθυνο ήταν οτι 'έβλεπε' το tracking number της αποστολης,αλλά δεν απο τη στιγμη που το 'πακετο' δεν ήταν καταχωρισμένο σε κάποια ταχυδρομικό καταστημα ή κέντρο διανομής
σαν λογικη απάντηση εισέπραξα ότι μαλλον ειναι 'σταματημένο' και μου εδωσε ενα τηλεφωνικό αριθμό της τελωνειακής αρχής μπας και βγάλω ακρη.
Πριν προβω σε μια τέτοια κινηση θεωρησα ορθό να ρωτήσω πρωτα την γνώμη σας.

p.s:για την ιστορία η παραγγελία ηταν μικρου βάρους και διακριτική(κατηγορία MINUTO)_
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Απρ 06, 2009 1:47 pm

Μέχρι στιγμής δεν έχει "τύχει" περιστατικό σε κανέναν από εδώ μέσα με Ελβετία.
Μιλάμε πάντα για αποστολές προς Ελλάδα, για να συνεννοούμαστε.

Επομένως ή είσαι ο πρώτος γκαντέμης ή σου είπαν βλακείες.

Πιό πολύ νομίζω οτι συμβαίνει το δεύτερο και καλά έκανες και ρώτησες πρώτα πριν τα μπλέξεις τα πράμματα.

Γνώμη μου είναι λοιπόν να μην κάνεις αυτό που σου είπε ο ταχυδρομικός, αλλά να αναφέρεις στον 1001 οτι δεν έχεις λάβει τίποτε και ασε αυτούς να ψάξουν.
Άβαταρ μέλους
axinos

Δημοσίευσηαπό axinos » Δευ Απρ 06, 2009 1:59 pm

Θα δείξει...
Πάντως σε περίπτωση ''αρνητικής'' εξέλιξης θα ενημερώσω άμεσα το FORUM.

Νικόλα ,thanks for the instant response! :wink:
Άβαταρ μέλους
axinos

Δημοσίευσηαπό axinos » Τετ Απρ 08, 2009 2:53 pm

Καλησπέρα σε όλους.

Ξεκινώντας σήμερα το πρωί για δουλειά,σκεφτόμουν αν έπρεπε να ''ενοχλήσω'' εναν φίλο μου,ο οποιός δουλευει στην ''αρμόδια αρχή'' στην οποία με παρέπεμψε ο ταχυδρομικος υπάλληλος για να ανιχνεύσω το δέμα.
Στο δρόμο για το αυτοκίνητο συνάντησα την ιδιοκτήτρια του φαρμακείου της γειτονιάς μου,η οποία μου είπε οτι εδω και 10 μέρες έχει στην κατοχή της 1 δέμα για μένα,το οποίο της άφησε ο ταχυδρόμος.
Τελικα ήταν αυτό που έψαχνα οπότε
τέλος καλό! όλα καλά!
Ο καθένας ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα...

p.s:sorry,εαν προκάλεσα κάποια αναστάτωση.Ειλικρινά δεν ήταν στις προθέσεις μου.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Απρ 08, 2009 3:01 pm

Το συμπέρασμα είναι ότι και στη γειτονιά σου ,όπως και σε σχεδόν το 90% της επικράτειας,το ταχυδρομείο κάνει άσχημη δουλειά.

Πήγαινε από εκεί ένα πρωί και σε πρώτη φάση πες τους τι έγινε και παρακάλεσέ τους να μην επαναληφθεί και ότι δεν παραδίδεται στα χέρια σου να σου στέλνουν ειδοποιητήριο να το παραλάβεις ιδιοχείρως ( τα αυτονόητα δηλαδή).

Έτσι ξεκίνησε κι εμένα ο γολγοθάς μου κάποτε (παραδόσεις βιβλίων από Amazon Μ.Βρετανίας μετά από 2 μήνες !!!! ,αλλά και πολλά άλλα παραδείγματα).

Τελικά μετά από πολλές παρακλήσεις και παρατηρήσεις αναγκάστικα να καταφύγω σε επίσημα παράπονα και καταγγελία στην ΕΕΤΤ,οπότε και λύθηκε.

Μα γιατί όμως πρέπει να τον τρομοκρατήσεις τον άλλον για να κάνει το αυτονόητο ενώ πρώτα έχεις χρησιμοποιήσει την ευγένεια,αδυνατώ να το κατανοήσω.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
axinos

Δημοσίευσηαπό axinos » Τετ Απρ 08, 2009 3:12 pm

maltakias,
thanks for the information!

Επιπλέον,
θέλησα να καταθέσω αυτήν την εμπειρία,ωστέ να εμπλουτιστεί το ''μπουκέτο'' των μελλοντικών επιλογών αναζητησης άλλων μελλών του FORUM,σε παρεμφερές ενδεχόμενο :)
Οπότε μάγκες, το νού σας στο φαρμακείο της γειτονιάς!!!
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Τετ Απρ 08, 2009 3:36 pm

Στο δικο μου επαρχιακο ταχυδρομειο αν δεν πας ο ιδιος πισω να ψαξεις τα δεματα μονο vintage θα τα παραλαμβανεις :(

Ακομα και την παραγγελια απο το cigar.gr με τις ταχυμεταφορες των ελτα (πορτα πορτα και καλα ) την ειχαν εκει ξεχασμενη μια εβδομαδα και πηγα κι εψαχνα στην αποθηκη να την βρω ..

Ασε που μπαινει οποιος θελει χωρις να δειξει ταυτοτητα λεει στον υπαλληλο που τα ξυνει στο γραφειο απο μακρια "ε αυτο ειναι δικο μου το παιρνω "κι εκεινος τον χαιρεταει απο μακρια και ουτε που κουνιεται ...σας εχω πει και που οταν διαμαρτυρηθικα που βρηκα πισω ενα δεμα και δεν ηταν καν γραμμενο οτι ειχε φτασει και μου ελεγαν συνεχεια οτι δεν υπαρχει μου απαντησε η κοπελα ¨ε αφου το βρηκες εισαι τυχερος μη μιλας καθλου ξερεις ποσα εχουμε χασει ? "

Ωρες ωρες καθε φορα που παω νομιζω οτι γυριζουν κανενα απο τα παλια επεισοδια των ΑΜΑΝ και μου μιλαει ο καλυβατσης

:lol: :lol: :lol:
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Τετ Απρ 08, 2009 4:03 pm

Υπάρχει η δυνατότητα σε ταχυδρομεία που δεν επικρατεί χάος, να πείτε πως κάθε τι που δεν είναι γράμμα (μικρό ή μεγάλο δέμα) να το παραλαμβάνετε μόνον απο το ταχυδρομείο και να μη πηγαίνει σπίτι σας κινδυνεύοντας έτσι να το αφήσει σε κάποιο σκαλί ή κάποιον άγνωστο ο ταχυδρόμος. Εγώ το εφαρμόζω εδώ και περίπου 5 χρόνια, χρειάστηκε να πάω στο συνοικιακό μου ταχυδρομείο και να μιλήσω με το διευθυντή όπως και με τον ταχυδρόμο που τυχαία πέτυχα και είναι η καλύτερη για αυτούς, πιστέψτε με. Δεν χάνετε τίποτα να το δοκιμάσετε. Παράκληση, συζήτηση, απειλή, μπινελίκια, χειροδικία, τα βήματα είναι γνωστά... :D
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Απρ 08, 2009 5:08 pm

Δύο φορές που αντιμετώπισα πρόβλημα σε δύο ταχυδρομεία, το τωρινό και αυτό του προηγούμενου σπιτιού μου, το έλυσα με τον εξής απλό τρόπο:

Βήμα πρώτο: πιάνω τον προϊστάμενο και του εξηγώ πολύ ευγενικά και με όλο τον σεβασμό (fake φυσικά) πως εγώ κάθε τόσο παραλαμβάνω κάποια πακέτα με ευαίσθητο περιεχόμενο, χωρίς να πω ακριβώς τι είναι παρά μόνο αν με πιέσουν - για να μην κινήσω άλλες υποψίες για τίποτα παράνομα πράγματα - και δεν θα ήθελα τα δέματά μου να ποαραμένουν στο τμήμα διανομής (ξέχασα να σας πω, αυτά γίνονται στην Διανομή και όχι στο Κατάστημα για το κοινό) για πολλές μέρες και τον παρακαλώ οι ταχυδρόμοι του να μην πετούν στον δρόμο τα ειδοποιητήρια, που συχνά έβρισκα κάτω ή μου τα έδιναν οι γείτονες, αλλά να τα τοποθετούν στο γραμματοκιβώτιο που βρίσκεται έξω από το σπίτι μου με το όνομά μου. Αφού ακούω υπομονετικά τις εκάστοτε δικαιολογίες, τον ευχαριστώ για τον χρόνο που μου διέθεσε και πάω στο δεύτερο βήμα.

Βήμα δεύτερο: πιάνω τον ταχυδρόμο που εξυπηρετεί τον δρόμο μου και αφού του λέω τα ίδια, αλλά και με κάποια δόση αυστηρότητας (μια στο καρφί, μια στο πέταλο), με τον τρόπο που συνήθως με διακρίνει (ο καθένας μας έχει λίγο-πολύ τον δικό του) γίνομαι ''φίλος'' του και όταν έρχεται το δέμα τον βάζω να μου κάνει μια αναπάντητη στο κινητό μου για να μην χρεώνεται, του τηλεφωνώ και μου λέει τι ακριβώς έχει έρθει, το κρατάει στην Διανομή και πάω και το παραλαμβάνω όποτε του πω εγώ. Εννοείται ότι αυτός ξέρει ότι πρόκειται για πούρα. Κατά την παραλαβή του κρατάω πάντα - ή σχεδόν πάντα για να μην τους κακομαθαίνω κιόλας - το πουράκι του, τον έχω προμηθεύσει και με έναν κόφτη της πλάκας και έτσι αισθάνεται και σπουδαίος και υπερήφανος.
Επειδή οι δύο διπλανοί του, που έχουν μυριστεί την δουλειά, όταν λείπει με εξυπηρετούν εκείνοι, επίσης λαμβάνουν κανένα πουρίτο και είναι και αυτοί στο ''κόλπο''.

Βέβαια για να μην τον ''κουράζω'' όποτε πάω, ότι αλληλογραφία έχω εγώ και ο διπλανός μου (δύο ανεξάρτητες μονοκατοικίες κολλητά, αλλά στο ίδιο νούμερο) το παίρνω και τον απαλλάσσω.

Μέχρι στιγμής και για 4-5 χρόνια λειτουργώ έτσι και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το μόνο που φροντίζω, αλλά το κάνω και με χαρά, είναι να έχω πάντα κάποια φθηνά πούρα (puritos, JLP, Statos κλπ) για τέτοιες περιπτώσεις, τα οποία όμως με ''ξελασπώνουν'' εύκολα.

Τεχνικές Μαφίας παιδί μου
:D :D :D
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Απρ 08, 2009 5:44 pm

Εγώ πάλι Αντρέα μου δίνω Monte A στους ανθρώπους.
Τα ανεβάζουν, τα ξεπακετάρουν, τα στοκάρουν.
Νάναι καλά. Τέλειο service
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΕΛΙΟΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΕΛΙΟΣ » Τετ Απρ 08, 2009 9:39 pm

Εγώ πάλι θέλω να έρθουν έτσι τα πράγματα,να μπεί και να διαβάσει εδώ ο ταχυδρόμος σου τις ''τεχνικές μαφίας'' που χρησιμοποιείς και αν ξαναδείς πούρα να μας γράψεις :)

Υ.Γ
Χιούμορ κάνω
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Απρ 09, 2009 1:12 am

Ελπίζω να μην γίνει ποτέ aficionado αλλά να μείνει σε ότι τον κερνάνε :lol:
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Πέμ Απρ 09, 2009 1:40 pm

Λετε να συνενοουνται μεταξυ τους? Την τελευταια φορα μου εκλεισε το ματι με νοημα ¨παλι δικο σου ¨μου ειπε .. να περιμενε μιζα?

Επιστροφή σε “Διάφορες ερωτήσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης